Obnoviť stránku

Breez - lightningová super-appka (RECENZIA A NÁVOD)

Aktualizováno • Autor: Juraj Bednár

Medzi Lightning peňaženky druhej generácie patrí aj lightning peňaženka Breez. Je to zároveň akési laboratórium Lightning technológií a je stavaná ako “super-appka”, podobne ako čínsky WeChat. V Breez môžete počúvať podcasty a streamovať saty svojim obľúbeným podcasterom vďaka technológii podcasting 2.0. Má integrované množstvo ďalších aplikácií, ktoré sú dostupné priamo z menu Apps, kde máte priamo prístup k službám ako Bitrefill, Wavlake, Boltz, Azteco alebo The Bitcoin Company. Breez taktiež funguje ako point of sale terminál na prijímanie platieb v prevádzke.

Breez

Breez (RECENZE A NÁVOD) – OBSAH

  1. Inštalácia a nastavenie Breez
  2. Prijatie prvej platby
  3. Záloha
  4. Ďalšie funkcionality
  5. Rozdiely medzi Breez a Phoenix
  6. On-chain platby a súkromie
  7. Záver

Inštalácia a nastavenie Breez

Inštalácia a nastavenie Breez sú veľmi jednoduché. Po inštalácii aplikácie stačí odkliknúť uvítaciu obrazovku (ak nechcete obnoviť zálohu) a informáciu o tom, že appka je experimentálna. Aplikácia si vyžiada aj povolenie notifikácií, čo odporúčam, pretože na prijímanie platieb sa aplikácia musí zobudiť a sprocesovať prichádzajúcu platbu. Taktiež appke asi časom povolíte kameru kvôli QR kódom.

Po inštalácii nemusíte už nič robiť pre fungovanie, aplikácia automaticky funguje.

Breez
Breez má tlačidlo Send (odoslať), Receive (prijať) a tlačidlo na skenovanie QR kódov.

Aplikácia sa ovláda tromi tlačidlami: Send, Receive a tlačidlom na skenovanie QR kódov, ktoré sa nachádza medzi týmito tlačidlami. Je to preto, lebo pomocou QR kódu môžeme nielen odosielať, ale aj prijímať (vďaka štandardu lnurl) a taktiež sa prihlasovať na niektoré stránky, takže akákoľvek akcia, ktorá začína načítaním QR kódu sa spúšťa práve takto.

Inštalácia a nastavenie Breez

Ak chceme prijať prvú platbu, klikneme na Receive a môžeme zvoliť prijatie cez BTC adresu alebo pomocou Lightningu. Zadáte sumu v satoch a popis platby.

Breez
Prijatie platby cez Lightning. Na vytvorenie lightningovej faktúry musíte zadať sumu v satoch a voliteľný popis platby. Breez zároveň napíše, aké poplatky za vytvorenie kanála bude účtovať.

Na rozdiel od iných peňaženiek Breez nemá jednoduchú možnosť zvoliť fiat menu, ale kliknutím na ikonku vpravo od políčka sumy otvoríte kalkulačku, kde môžete prepočítať fiat menu na saty. Je to trochu “úprimnejší” prístup ako urobiť faktúru denominovanú v eurách alebo českých korunách, pretože cez Lightning sa posielajú iba satoshi, nie eurá. Takto je používateľovi jasné, že to, čo požaduje od protistrany sú saty a ak chce, môže prepočítať fiat menu na sats v aktuálnom kurze, ale je to len prepočet “fiat-bitcoin kalkulačkou”. Aj napriek tomu, že je to správnejšie je to asi menej používateľsky príjemné ako mať možnosť priamo zadať platbu v jednotke, ktorú si zvolíte, ako to robia iné peňaženky.

Záloha

Po prijatí platby ešte ani nezmiznú lietajúce guličky reprezentujúce úspešnú platbu a už vám Breez odporúča urobiť zálohu peňaženky.

Breez
Informácia o tom, že si máte urobiť zálohu peňaženky hneď po prvej platbe. Zálohu samozrejme môžete vytvoriť aj z menu. Odporúčam tento krok naozaj nepreskočiť.

Breez na rozdiel od Phoenixu zálohy neukladá “u seba” na serveri, ale umožňuje vám uložiť ich do “vášho” cloudu. Podporované cloudové služby sú Google Drive na Androide a Apple iCloud na iOS. Použiť však môžete aj vlastný server (napríklad NextCloud) pomocou protokolu webdav. Záloha je vo forme šifrovaného súboru (šifrovanie je potrebné povoliť).

Záloha teda nie je vo forme seedu, ale súboru so zálohou - pretože potrebujete aj stav kanálov. Appka zároveň ukazuje ako sa darí uploadovať zálohu - to robí po každej platbe, odoslanej či prijatej, aby ste mali vždy aktuálny stav kanálov. Ak sa nepodarí vytvoriť zálohu, dostanete o tom varovanie. Zálohu môžete zašifrovať pomocou seedu, ale tento seed je len forma šifrovania súboru so zálohou, sám o sebe vám je nanič.

Breez
Nastavenia zálohy. Zálohu môžete uložiť u rôznych cloudových poskytovateľov, samozrejme odporúčame zapnúť šifrovanie.

Zálohu môžete obnoviť buď v Breez peňaženke, ale aj pomocou štandardnej inštalácie lnd. Breez je totiž v skutočnosti plný lnd uzol, ktorý beží na vašom telefóne.

Ďalšie funkcionality

Na to, že ide o koncept lightningovej “super-app” je úvodná obrazovka pomerne jednoduchá, ale keď sa dostaneme do menu, vidíme ďalšie funkcie.

Breez
Menu s nastaveniami a možnosťami. Nájdete tu prehrávač podcastov, Point of Sale modul, či prístup k Lightning appkám zo širšieho ekosystému.

V menu s nastaveniami nájdete okrem zobrazenia fiat mien aj zálohy, nastavenia poplatkov či menu pre vývojárov.

V menu nájdete point of sale systém, prehrávač podcastov a rôzne iné lightning appky, ktoré sú viac či menej integrované priamo s peňaženkou.

Ukážka fungovania Breez ako point of sale na prijímanie Lightning platieb. Video je súčasťou kurzu Ako používať sieť Lightning network na platby v Bitcoinoch medzi kamarátmi a za tovary a služby.

Samozrejme, po vyžiadaní likvidity môžete platby prijímať aj pomocou Phoenixu alebo akejkoľvek inej Lightning peňaženky. V prípade Breez však môžete nastaviť "manažérske heslo", ktoré je potrebné na odosielanie platieb alebo zmenu nastavení. Zariadenie v prevádzke tak môžete používať na prijímanie platieb, ale ani v prípade krádeže zariadenia neprídete o Bitcoiny, pretože na odoslanie je potrebné dodatočné heslo.

V point of sale systéme si dokonca môžete vytvoriť produkty a dokonca vám dokáže vytlačiť potvrdenie o platbe, ak máte pripojenú nejakú malú termotlačiareň. Nevýhodou je, že je možné prijímať iba Lightning platby, nie on-chain. Aj napriek tomu odporúčam túto funkcionalitu vyskúšať.

Rozdiely medzi Breez a Phoenix

Keďže sme si predstavili aj peňaženku Phoenix, ktorá predstavuje tiež lightning peňaženku druhej generácie, poďme sa krátko pozrieť nahlavné rozdiely medzi týmito peňaženkami.

Phoenix beží na vašom zariadení minimalistický uzol, ktorý len podpisuje nové stavy kanála na základe platieb. Všetko, čo súvisí s vašim zostatkom v kanáli teda rieši priamo vaša aplikácia, ale takmer všetko ostatné robí šikovnejší server, ktorý má prehľad o stave kanálov v sieti a preto dokáže rýchlejšie a jednoduchšie nájsť platobnú cestu. Preto rýchlosť platby je v podstate rovnaká ako pri custodial peňaženkách.

Breez oproti tomu beží na vašom telefóne plnú nodu. Tá sa musí synchronizovať aj s blockchainom (vďaka SPV peňaženke Neutrino) a musí sťahovať aj informácie o pripojených uzloch v siete, aby vedela lokálne z vášho zariadenia nájsť cestu. To má dve nevýhody - spustenie môže byť pomalé a dátovo náročné (nerobte to cez dátovú simku po dlhšom čase) a zároveň platby samotné sú pomalšie a môžu častejšie zlyhať. Pri Breez je lepšie peňaženku z času na čas otvoriť a umožniť mu aktualizovať si pohľad na sieť.

Výhodou pri Breez je výrazne vyššie súkromie. Liquidity service provider (ktorým je priamo Breez v tomto prípade) vidí prechádzajúce platby, ale nevie priamo komu platíte. Platobnú cestu end to end vytvára vaše zariadenie.

Inak sú obe peňaženky zaujímavé a odporúčam vyskúšať obe, každú používam na niečo iné. Phoenix je vhodná na rýchle a bezproblémové platby bez straty vlastníctva kľúčov. Breez je skvelý na lacnejšie platby, na konverziu on-chain bitcoinov na lightning zostatok a na využitie pokročilých funkcií ako napríklad point of sale terminál, či prehrávač podcastov (aj keď na tento účel je možno lepšie použiť appku Fountain.fm)

On-chain platby a súkromie

Prijímanie do Breez pomocou on-chain platby funguje pomocou ich vlastnej služby. Po poslaní prostriedkov na vygenerovanú adresu (získate ju cez tlačidlo Receive a možnosť “Receive via BTC Address”) dostanete presnú sumu akú pošlete, bez akýchkoľvek poplatkov, ak už máte kanál. Ak nemáte dostatočnú likviditu, navýšenie kapacity stojí 0.4% z prijímanej sumy. Tieto coiny, ktoré pošlete navyše nemajú s vašimi kanálmi nič - Breez ich zbiera a otvára nimi nové kanály iným používateľom. Čiže s vašou peňaženkou nemajú vôbec nič spoločné.

Breez
Po stlačení tlačidla Receive si musíme vybrať, ako chceme prijať Bitcoiny. “Receive via Invoice” je prijatie cez sieť Lightning network (to budeme používať asi najčastejšie). “Receive via BTC Address” je prijatie pomocou on-chain platby. “Buy Bitcoin” je integrovaná služba nákupu Bitcoinov.

Odosielanie z Breez funguje cez službu Boltz.exchange, ktorá je však integrovaná do peňaženky. Neprídete o likviditu, odoslané Bitcoiny s vašimi coinami tiež nijak nesúvisia, ale boltz za túto službu vyžaduje poplatok. Okrem toho sú to dve on-chain transakcie, čo je dôležité z pohľadu bezpečnosti (nemusíte službe Boltz dôverovať, ide o atomický swap), ale takéto odoslanie on-chain sa predraží. Čo je však ešte horšie, príjemca nevidí druhú transakciu kým sa prvá transakcia nepotvrdí. Tým je posielanie Bitcoinov na služby ako napríklad platobné brány, ktoré vyžadujú odoslať transakciu do nejakého času, prakticky nepoužiteľné, pretože odoslanie do nejakého času nemôžete garantovať - a to ani ak dáte najvyšší poplatok.

Záver

Peňaženka Breez je pre trpezlivejších používateľov - treba synchronizovať hlavičky blokov, zisťovať topológiu Lightning siete kvôli smerovaniu a podobne. Peňaženka je vďaka tomu výrazne pomalšia a úspešnosť platieb je trochu nižšia. Na druhej strane obsahuje množstvo zaujímavej funkcionality - PoS terminál, prehrávač podcastov s funckionalitou value4value, či jednoducho dostupné lightning appky. Výhodou je aj swapovanie do Lightning-u s pomerne dobrým súkromím.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11