Obnoviť stránku

Recenzia Blackview GBL8800 Pro Thermo: Nerozbitný obor s termokamerou

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Odolnou konštrukciou sa môže chváliť nejeden mobil. Telefón bez problémov vydrží aj drsnejšie zaobchádzanie na miestach, kde by bežný smartfón príliš dlho neobstál. Pokiaľ si má záujemca v rozsiahlej ponuke smartfónov takýto telefónu všimnúť, značka musí na niečo nalákať. V prípade Blackview GBL8800 Pro Thermo sme sa dočkali napríklad termokamery. Aj na ňu sa pozrieme v tomto teste.

Blackview GBL8800 Pro Thermo – OBSAH

 1. Odolnosť a termovízia cielia na užívateľov s vyššími nárokmi
 2. Blackview GBL8800 Pro Thermo zaujme svojim masívnym zovňajškom
 3. Displej mohol byť o niečo väčší, ovládať ho však môžete aj v rukaviciach
 4. Android 11 občas pokrivkáva, na batérii Blackview vydrží večnosť
 5. Fotografie prekvapia, tie z termokamery môžu určite prísť vhod
 6. Blackview GBL8800 Pro Thermo má niekoľko tromfov, kto ďalší?
 7. Blackview GBL8800 Pro Thermo si vo svojej kategórii preberá čestné miesto

Odolnosť a termovízia cielia na používateľov s vyššími nárokmi

Mobilné telefóny nám už niekoľko rokov úspešne suplujú veľa nielen elektronických zariadení. Aby citlivejšie vnútorné komponenty a rovnako aj vonkajší povrch netrpeli pri neopatrnom zaobchádzaní, sú niektoré mobily skutočne opancierované. V dnešnej recenzii sa budeme rozprávať o typickom odolnom telefóne Blackview GBL8800 Pro Thermo, ale zároveň aj o jeho špeciálnej schopnosti.

Blackview GBL8800 Pro Thermo má odolnú konštrukciu, ktorú poisťuje aj vojenská certifikácia.

Rad smartfónov Blackview sa vyznačuje svojou vysokou odolnosťou. Vďaka nej si na telefón nemusíte dávať príliš veľký pozor. Monštruózne rozmery sú dôkladným a bezpečným obalom pre útroby, do ktorých sa často dostane aj vysokokapacitná batéria. Nie je problém s takto vybaveným mobilom vyraziť aj na niekoľkodňové túry. Telefóny tejto značky sú cenovo odstupňované, pričom práve GBL8800 Pro Thermo patrí právom medzi tie najdrahšie.

Blackview GBL8800 Pro Thermo zaujme svojím masívnym zovňajškom

Odolné Blackview GBL8800 Pro Thermo je dosiaľ najťažším a zrejme aj najrozmernejším mobilom, ktorý som mal možnosť testovať. Už po vybraní z krabičky som sa pohrával s myšlienkou, či sú také rozmery skutočne potrebné. Pri pohľade na displej je vám okamžite jasné, že kvôli nemu sa konštrukcia rozhodne rozpínať nemusela. Až tak sú okolité rámčeky hrubé. Na výšku má Blackview cez 17,5 cm, hrúbka dosahuje takmer 18 mm a ruku mi poriadne zaťažil svojou váhou 367 g.

i

Najlepšie odolné telefóny

Odolné telefóny si už mnohí z nás mali možnosť v ruke obťažkať, ale tu počítajte skutočne s obrom. Výrobca neponechal nič na náhodu, odolnosť tela zaručuje aj samotná certifikácia IP69K a vojenská norma MIL-STD-810H. Rohy sú spevnené, telefón však kvôli kovovému rámčeku kĺže v ruke. Skoro to vyzerá, ako keby bol telefón celokovový a plastom s gumovým nádychom je iba obalený. Konštrukciu spevňuje niekoľko viditeľných skrutiek.

Rozmery a váha Blackview GBL8800 Pro Thermo majú svoj dôvod.

Zadná strana nesie uprostred názov výrobcu a okrem pútavého modulu fotoaparátov tu na spodnej hrane našiel miesto aj otvor na zachytenie šnúrky na krk. Tvarovanie zadnej strany nie je vôbec nudné. Od krajov smerom k stredu sa strana mierne zvyšuje. Na ľavom boku je možné ľahko odklopiť slot na SIM kartu. O kus nižšie pridal výrobca funkčné tlačidlo s príjemným zvrásneným povrchom. To umožňuje ľahko nastaviť akciu na jedno stlačenie, dvojité stlačenie alebo jeho podržanie.

Telefón Blackview GBL8800 Pro Thermo je na stranách opevnený ako nedobytný hrad. Na vytiahnutie zásuvky SIM karty ani nepotrebujete v balení dodávaný plastový kus.

Pravý bok Blackview GBL8800 Pro Thermo ničím nevyniká. Tlačidlá ovládania hlasitosti sú umiestnené separátne. Pod nimi sa v miernej priehlbine a v ideálnej výške nachádza zapínacie tlačidlo s integrovanou čítačku odtlačkov prstov. Horná hrana mobilu zíva prázdnotou, medzi ňou a displejom vidíme pozdĺžny reproduktor a napravo od neho signalizačnú diódu na oznámenia. Napájací USB-C konektor nájdeme ukrytý na spodnej hrane chránený gumovou krytkou.

Displej mohol byť o niečo väčší, ovládať ho však môžete aj v rukaviciach

Displej si v zásade drží rozumnú veľkosť 6,5", hoci by mohol byť ešte o niečo väčší. Nie je to však potrebné. Blackview GBL8800 Pro Thermo má takmer filmový pomer strán 20 : 9, čo je ideálne s ohľadom na celkovú konštrukciu. Okraje na všetkých stranách si ponechávajú podobné parametre. Celú plochu však palcom ruky držiacej telefón neobsiahnete. Na to sú rámčeky dosť hrubé a preto sa do nich mohla schovať aspoň kamera, ktorá bohužiaľ zasahuje do priestoru displeja výstupkom v tvare kvapky.

Na displeji Blackview GBL8800 Pro Thermo je nalepená fólia, ktorá má výrez napríklad na výstupok selfie kamery v tvare kvapky.

Samotný obraz neurazí, ale kvôli základnej technológii IPS ani nenadchne. Pozorovacie uhly a tiež maximálny jas sú pozitíva, tu nevidím problém. Používanie spríjemňuje aj veľmi slušná jemnosť 400 ppi vďaka rozlíšeniu Full HD+. Už z výroby telefón Blackview GBL8800 Pro Thermo kryje ochranná fólia s výrezmi na reproduktor, selfie kameru a svetelné senzory. Pretože ide o odolný telefón, počíta sa s tým, že bude používaný aj v rukaviciach. Tento režim ovládania aktivujete v nastavení.

Android 11 občas pokrivkáva, na batérii Blackview vydrží večnosť

Smartfón Blackview GBL8800 Pro Thermo určite nebude vynikať výkonom, to mi bolo hneď jasné. Výrobca sa síce chváli čipom MediaTek Dimensity 700, ide však o čip určený skôr pre strednú a nižšiu strednú triedu. V kombinácii s 8 GB RAM a grafickým procesorom Mali G57 ale položili solídny základ, na ktorom sa dá stavať. Testovaný operačný systém Android 11 na mobile bežal väčšinou spoľahlivo. Odozva však nepatrí k najrýchlejším a niekedy sa stalo, že som na nejaký prvok musel kliknúť niekoľkokrát, aby systém dotyk zaznamenal.

i

OnePlus 11 bol predstavený. Láka na 100 W nabíjanie aj fotoaparáty od Sony

Ako som už spomenul vyššie, smartfón beží na operačnom systéme Android 11 s nadstavbou Doke-OS 3.0. V menu má už predinštalovaných niekoľko vlastných aplikácií, napríklad kancelársky balík WPS Office. Predovšetkým sa v systéme nachádza niekoľko hier, ktoré môžu ihneď pomôcť overiť, ako je na tom mobil s výkonom. Celkovo však prostredie Blackview GBL8800 Pro Thermo nie je zahltené, nastavenie je prehľadné a intuitívne. Pre vaše dáta je k dispozícii úložisko s kapacitou základných 128 GB, pamäťové karty nie sú podporované.

Systém Doke-OS 3.0 sa mi páčil najmä preto, že je veľmi prehľadný. V systéme sú predinštalované aj nejaké hry.

Mobilný internet zachytíte cez 4G, ale aj najnovšie 5G. Podporu zaručuje procesor MediaTek. Musím pochváliť veľmi rýchlu čítačku odtlačkov prstov. Prst stačí na bočné tlačidlo jemne priložiť a je odomknuté. Podobne rýchlo reaguje aj rozpoznanie tváre. Samozrejme s telefónom môžete aj platiť vďaka NFC.

Spotrebovať batériu zaberie skutočne dosť času. V nastavení si na stlačenie ľavého bočného tlačidla pridáte požadovanú akciu.

Po dobu testovania trvalo naozaj veľmi dlho, kým sa mi mobil podarilo úplne vybiť. Môže za to samozrejme nadpriemerne štedrá batéria s kapacitou 8 380 mAh. Určite nájdeme aj telefóny s vyššími údajmi, ale to je už úplne zbytočné. Batériu však môžete rýchlejšie vyplytvať napríklad využívaním funkcie power banka na nabíjanie iného zariadenia. Dobíjanie batérie telefónu neprebieha najrýchlejšie, maximálny výkon je 33 W. Bezdrôtové nabíjanie chýba.

Fotografie prekvapia, tie z termokamery môžu určite prísť vhod

Neprehliadnuteľná, takmer kruhová plôška na zadnej strane telefónu Blackview GBL8800 Pro Thermo obsahuje hneď niekoľko snímačov. Pokiaľ ideme v smere hodinových ručičiek, presne hore okupuje priestor dvojitý blesk. Hneď vedľa sa nachádza snímač termokamery. Samotnú šošovku na fotenie termokamerou s rozlíšením 5 Mpx nájdeme pod snímačom. Spodný fotoaparát spoločne s tým vedľajším sú s rozlíšením 2 Mpx a poradia si s hĺbkou ostrosti. Najväčšia šošovka vľavo hore je hlavný 50 Mpx fotoaparát.

Fotoaparát tu nie je na druhej koľaji, snímky v lepších svetelných podmienkach nie sú vôbec zlé. Večer je to už horšie.

Fotoaparát smart telefónu Blackview GBL8800 Pro Thermo nefotí vôbec zle. Prepnúť na plných 50 Mpx je síce možné, odporúčam však ponechať automatiku a fotiť v štandardných 12 Mpx na lepšie spracovanie detailov kombináciou viacerých pixelov. Snímky sa podarili, obzvlášť v dobrých svetelných podmienkach. Večerné zábery bohužiaľ nemajú požadovanú ostrosť. Nočný režim prakticky nepomáha. Dve hĺbkové kamery sa ujali detekcie vzdialenosti a na snímkach je poznať, že rozpoznanie hranice medzi bližšími objektmi a tými vzdialenejšími úspešne funguje.

i

Mobilný telefón Blackview GBL8800 Pro Thermo natáča video v kvalite 2K. Nedostatkom je horšia kvalita zvuku. Selfie kamera má rozlíšenie 16 Mpx a tiež nočný režim.

V rámci fotoaparátov je v prípade Blackview GBL8800 Pro Thermo samozrejme najzaujímavejšia práve termokamera. Pri jej použití na jednoduchšie pracovné účely alebo len na zaujímavú prezentáciu pred ostatnými a tiež na kontrolu domácnosti sa netreba obávať jej kvalít. Bohužiaľ pohyb v aplikácii MyFLIR nie je najrýchlejší, prekresľovanie prebieha skôr pomalšie. V nastavení si je možné prepnúť niekoľko režimov a tiež zvoliť konkrétnu paletu zobrazenia teplotnej mapy.

Na snímke z termokamery sú zachované údaje o maximálnej a minimálnej zobrazenej teplote. Terčík pri snímaní oznámi aktuálnu teplotu. Takúto teplotu má sedačka po krátkom zahriatí rukou.

Detekciu teploty konkrétneho bodu vyvoláte pomocou zobrazeného kríža. Kamera má samozrejme svoje limity. Vonkajšie prostredie na istú vzdialenosť má skôr ilustračný charakter, detekcia objektov v interiéri vo vzdialenosti pár metrov už ukazuje oveľa zaujímavejšie výsledky. S aktívnym režimom nízkeho zosilnenia je možné merať teploty medzi 120 až 400 °C. Kedykoľvek počas snímania si potom môžete prepnúť na bežný hľadáčik. Výsledné snímky poskytujú informáciu o rozsahu teplôt.

Blackview GBL8800 Pro Thermo má niekoľko tromfov, kto ďalší?

Ktorí ďalší obrnenci dokážu zaujímavému telefónu Blackview GBL8800 Pro Thermo konkurovať? Okrem odolnosti som do porovnania vybral mobily schopné zároveň aj termovízie. A to z dôvodu, že ju môžeme považovať za dosť podstatnú predajnú výhodu tohto telefónu.

Kompaktnejším mobilom je UleFone Armor 11T 5G, ktorého displej je asi o pol palca menší na uhlopriečke. Rozlíšenie však tiež zaostáva, a to výrazne. Na svoju stranu si nakloní priaznivcov makro snímok, pretože na tento účel má vyhradený fotoaparát. Opäť sa stretneme s podporou 5G, procesor Dimensity 800 je o krok ďalej. Kapacita pamäte je dvojnásobná, teda 256 GB. UleFone má podporu aj bezdrôtového nabíjania, kapacita batérie však na Blackview nedosiahne.

Obaja konkurenti sú v porovnaní s Blackview o niečo menší a ľahší. Z pohľadu výkonu a funkcií má každý niečo svoje, v čom exceluje.

V našom zozname konkurencie máme ešte jeden o niečo kompaktnejší mobilný telefón s termokamerou. Ide o smarfón CAT S62 Pro. Displej pod 6" sa už dnes tak často nevidí. Napriek tomu si zachováva veľmi pekné rozlíšenie. Na veľkého fotografa sa nehrá, vystačí si s 12 Mpx fotoaparátom a termokamerou. Výkonom neohromí, tu výrobca vsádza na Snapdragon 660 a 6 GB RAM. CAT bohužiaľ nepodporuje 5G siete, pamäť však navýšite pomocou karty. Batéria so 4 000 mAh patrí skôr ľahko k podpriemeru.

Parametre/ Model Blackview GBL8800 Pro Thermo UleFone Armor 11T 5G Thermal Camera CAT S62 Pro
Displej 6,58" (20 : 9) 6,08" (19,5 : 9) 5,7" (18 : 9)
2 408 × 1 080 px, 400 ppi 1 520 × 720 px, 282 ppi 2 160 × 1 080 px, 424 ppi
IPS IPS IPS
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,8, 2K video s 30 fps
hlavný: 48 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,8, Quad Pixel, Full HD video s 30 fps
termokamera: 5 Mpx
termokamera: 5 Mpx
termokamera
hĺbkový senzor: 2x 2 Mpx
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4


makro: 2 Mpx, f/2,4

Predný fotoaparát 16 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps
16 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps
8 Mpx, Full HD video s 30 fps
Čipset MediaTek Dimensity 700, 8-jadrový MediaTek Dimensity 800, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 660, 8-jadrový
GPU Mali G57 Mali G57 Adreno 512
RAM 8 GB 8 GB 6 GB
Interné úložisko 128 GB 256 GB 128 GB, microSD
Operačný systém Android 11 Android 11 Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 8 380 mAh 5 200 mAh 4 000 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 33 W/- Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 18 W/10 W
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 10 W/-
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP69K, MIL-STD-810H IP69, MIL-STD-810G IP69, MIL-STD-810H
Audio stereo stereo stereo
Rozmery 176,2 × 83,5 × 17,7 mm 163,8 × 81,6 × 14,2 mm 158,5 × 76,7 × 11,9 mm
Hmotnosť 367 g 295 g 248 g
Cena 646 EUR 570 EUR 630 EUR 
*Ceny sú platné k 21. 1. 2023.

Blackview GBL8800 Pro Thermo si vo svojej kategórii preberá čestné miesto

Blackview GBL8800 Pro Thermo

Mobily

Výrobca sa za model Blackview GBL8800 Pro Thermo vôbec nemusí hanbiť. Na bohatý trh smartfónov, ktoré už niečo vydržia, vstúpil suverénne a prítomnosťou termokamery svoju pozíciu ešte upevnil. Pokiaľ vám nevadia monštruózne rozmery, hmotnosť a zmierite sa aj s priemernou odozvou systému, bude Blackview telefónom pre vás. Obzvlášť vtedy, keď sa termokamera bude hodiť. Ani tá klasická vám ale hanbu neurobí a snímky ma naozaj milo prekvapili.

Klady

 • Vysoko odolná konštrukcia
 • Niekoľkodenná výdrž batérie
 • Pekné snímky za denného svetla
 • Pokročilé možnosti v aplikácii MyFLIR

Zápory

 • Občas pomalší systém
 • Váha telefónu
 • Zbytočný výstupok selfie
i Mohlo by vás zaujímať

Odolné mobily sú vždy špecifické zariadenia. Nebudú sedieť všetkým, čo je vzhľadom na povahu ich použitia logické. A čo, koniec koncov si aspoň prípadné vykĺznutie z vrecka určite všimnete. Blackview GBL8800 Pro Thermo ale aj tak dokázal zaujať. Plusové body získal nie len termokamerou FLIR, ale aj sympatickou výdržou batérie. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13