Obnoviť stránku

Skvelé tipy a triky ako používať prírodné oleje na vlasy. Ktorý si obľúbite vy?

Aktualizované

Prírodné kozmetické prípravky a rôzne vychytávky sú trendy a navyše fungujú na jednotku. Naše vlasy toho musia vydržať naozaj veľa, od každodenného umývania, tepelných úprav, cez pravidelné odfarbovanie až po nepriazeň počasia. Zaslúžia si poriadnu regeneráciu a výživu. Prírodné oleje používali už starí Egypťania. Vyskúšajte ich aj vy! Na každý vlasový problém existuje riešenie. Poradíme vám, aký olej je optimálnou voľbou práve pre vás a ako ho správne používať, aby ste rozdiel spoznali už po prvom použití.

Prírodný olej na vlasy

Ako používať prírodné oleje – obsah článku

  1. Prírodné oleje sú hitom posledných rokov úplne oprávnene
  2. Potrebujete hĺbkovú hydratáciu? Kokosový olej je trefou do čierneho
  3. Ricínový olej podporuje rast vlasov
  4. Arganový olej je tekuté zlato, ktoré napraví škody po farbení a tepelných úpravách

Prírodné oleje sú hitom posledných rokov úplne oprávnene

Ľudia sa vo veľkom vracajú k záhradkárčeniu. Pestujú si vlastné bylinky, ovocie aj zeleninu. Tú potom nadšene spracovávajú. Návrat k prírode a domácej výrobe už niekoľko rokov rezonuje spoločnosťou. Motiváciou tentoraz nie je primárne finančná úspora, ale predovšetkým zdravie.

Neškodnosť, udržateľnosť a minimum chemických prísad, to sú hlavné dôvody, prečo popularita prírodnej kozmetiky a prípravkov z roka na rok rastie, prírodné oleje nevynímajúc. Kto raz prepadne kúzlu olejov, už nemôže inak. Prírodné oleje majú totiž priamo multifunkčné využitie, sú ľahko dostupné a môžete si ich podľa potreby rôzne upravovať. Stačí doslova siahnuť do špajze a môžete začať pripravovať super výživnú masku na vlasy, tvár aj celé telo.

Prírodný olej na varenie verzus olej určený výlučne na kozmetické účely

Neviete, aký prírodný olej zvoliť? Máte dve možnosti – buď si masky a zábaly pripravíte z olejov, ktoré bežne používate v kuchyni, alebo si zaobstaráte koncentrovaný prírodný olej, ktorý je priamo určený na kozmetické účely. Pokiaľ zvolíte prvú možnosť, dbajte na to, aby bol olej kvalitný, ideálne za studena lisovaný. Kozmetické oleje sú koncentrovanejšie, ale môžu obsahovať chemické prísady, preto vždy radšej pozorne čítajte zloženie, či nie sú niečím riedené.

6 hlavných dôvodov, prečo používať prírodné oleje na vlasy

  1. Výživa bez zbytočnej záťaže – prírodné oleje dodajú vašim vlasom všetky dôležité vitamíny a minerály. 100 % prírodné oleje neobsahujú žiadne chemické prísady, máte teda absolútnu istotu šetrnej starostlivosti.
  2. Hydratujú nielen vlasy, ale aj pokožku hlavy – konvenčné vlasové prípravky obsahujú často sulfáty a alkohol. Účelom je vlasy odmastiť. Také kozmetické prípravky vysušujú nielen vlasy, ale aj pokožku hlavy. Zvolením vhodného oleja a správnou aplikáciou dosiahnete rovnováhu. Vaše vlasy aj pokožka budú hydratované.
  3. Majú multifunkčné využitie – používať ich môžete nielen na vlasy, ale prakticky na celé telo. Pridajte pár kvapiek do kúpeľa, alebo si môžete dopriať relaxačnú masáž. Oleje je možné využiť aj na výživu rias a nechtov.
  4. Stačí len veľmi malé množstvo – prírodné koncentrované oleje dávkujete po kvapkách. Sú totiž doslova nabité vitamínmi a minerálmi. Z dôvodu ľahšej aplikácie sú koncentrované oleje predávané vo fľaštičkách s praktickým kvapkadlom. Nemusíte sa báť, že by ste olej ihneď spotrebovali. Malá fľaštička vám vydrží dlho aj pri dennom používaní.
  5. Veľmi dobre sa vstrebávajú – všetky vitamíny a minerály sa rýchlo vstrebajú do vašich vlasov a pokožky. Žiadne blahodarné zložky neprídu nazmar.
  6. Prírodné oleje sú vhodné aj pre osoby s extrémne citlivou pokožkou – pokiaľ máte veľmi citlivú pokožku, siahnite po arganovom, šípkovom, mandľovom alebo marhuľovom oleji.

i

Existujú rôzne spôsoby aplikácie prírodných olejov. Postup je zvyčajne veľmi jednoduchý. Je ale nevyhnutné dodržiavať základné kroky, aby ste z olejov mali maximálny úžitok a vaše vlasy boli krásne lesklé bez mastného efektu.

Ako používať olej na vlasy – základné pravidlá

Naniesli ste olej a výsledkom sú zľahnuté a mastné vlasy? Nenechajte sa odradiť počiatočným neúspechom. Chyba nie je v oleji, ale v jeho množstve a spôsobe aplikácie. Oleje môžete nanášať do suchých aj vlhkých (nie mokrých) vlasov. Efektu mastných vlasov sa vyvarujte jednoduchým trikom. Olej dávkujte podľa dĺžky a hustoty vlasov, ale nič nepreháňajte. Pokiaľ používate koncentrované oleje, naozaj stačí len pár kvapiek. Olej neaplikujte priamo na vlasy, ale rozotrite ho najprv v dlaniach a následne vmasírujte po dĺžke vlasov až ku končekom. Nenanášajte ho priamo od korienkov.

Ako použiť olej na vlasy
Prírodné oleje sú bez chemických prísad.

Potrebujete hĺbkovú hydratáciu? Kokosový olej je trefou do čierneho

Kokosový olej patrí medzi najobľúbenejšie prírodné oleje a v kozmetike má veľmi široké uplatnenie. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť prenikať hlboko do vlasových folikulov. Tým pádom dokáže vlasy hydratovať účinnejšie ako iné druhy olejov. Je tak ideálny na vlasy suché, namáhané každodennou tepelnou úpravou a skvele poslúži aj v rámci letnej dovolenky pri mori, kedy sú vlasy vysušené nielen zo slniečka, ale aj pôsobením slanej vody.

Olej môžete po umytí vlasov votrieť po dĺžke vlasov a nechať prirodzene uschnúť, alebo si pripravíte zábal či masku. Má príjemnú vôňu aj konzistenciu. Viac informácií o jeho účinkoch a možných aplikáciách nájdete v článku Kokosový olej na vlasy ponúka mnoho blahodarných účinkov.

i

Kokosový a olivový olej má väčšina z nás bežne v špajze a používa ich na prípravu pokrmov. Skvelé prípravky na vlasy máte tak doslova na dosah ruky. Olivový olej môžete obohatiť o ďalšie prospešné vitamíny a minerály tým, že do neho pridáte bylinky alebo napríklad cesnak. Vyrobíte si tak účinný zábal, vďaka ktorému budú vlasy krásne lesklé, zdravé a dokáže vás taktiež zbaviť lupín. Viac užitočných tipov, ako využiť olivový olej nájdete v našom článku Olivový olej na vlasy ako cesta ku krásnej a bohatej hrive.

Ricínový olej podporuje rast vlasov

Ricínový olej sa získava zo semien ricínovníka (ricína obyčajného). Na kozmetické účely ho používali už Egypťania v staroveku. Dnes sa využíva nielen v kozmetike, ale aj v potravinárstve a ako prísada pri výrobe liekov.

Zaujímavosťou je, že ricín obsiahnutý v semenách rastliny je prudko jedovatý. Je teda nevyhnutná jeho úprava. Všetky jedovaté látky sa z oleja odstránia. Pozor! Ricínový olej sa aj po tejto úprave používa výlučne iba na vonkajšie použitie. Pokiaľ by ste tento olej konzumovali, mohli by ste si privodiť zdravotné problémy, má totiž silné laxatívne účinky.

Na čo sa dá ricínový olej použiť?

Ricínový olej je všestranným pomocníkom, ktorý je možné využiť prakticky na všetky časti tela. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov, mastných kyselín, minerálov, bielkovín a ďalších prospešných látok má skvelé regeneračné a hydratačné vlastnosti. Okrem vlasov ho môžete aplikovať na jazvy, celulitídu, akné, strie alebo ako prvú pomoc na upokojenie pokožky spálenej od slniečka.

Ako pôsobí ricínový olej na vlasy

Najprv si vysvetlíme, ako ricínový olej na vlasy pôsobí a čo s jeho pomocou môžete dosiahnuť. Je dokázané, že ricínový olej podporuje rast vlasov a vlasových folikulov. Nie je teda žiadnym prekvapením, že je často súčasťou kozmetických prípravkov na rast vlasov a proti ich vypadávaniu. Vlasy posilňuje a zabraňuje štiepeniu končekov. Pokiaľ vás trápia lupiny, s jeho pomocou sa ich ľahko zbavíte.

Ako použiť ricínový olej na vlasy?

Pokiaľ chcete podporiť rast vlasov, aplikujte ricínový olej aspoň dvakrát týždenne do pokožky vlasov. Olej hneď neoplachujte, ale nechajte ho pôsobiť cez noc. Vlasy si umyte až ráno. Trápia vás rozstrapkané končeky? Olej do nich vmasírujte a nechajte minimálne 30 minút pôsobiť, potom vlasy umyte šampónom.

Návod na účinný zábal na vlasy z ricínového oleja

Kto by sa nechcel pýšiť bujnou šticou hustých vlasov? Ak máte vlasy zľahnuté a bez života, zábal z ricínového oleja dodá vašim vlasom lesk, budú pevnejšie a budú pôsobiť bohatým dojmom. Ako na to?

Zábal je jednoduchý, len je potrebné pripraviť si vopred niekoľko ingrediencií:

  • Ricínový olej (100 % prírodný),
  • iný prírodný olej na zriedenie (kokosový, arganový, mandľový, jojobový atď.),
  • horúcu vodu,
  • misku,
  • pohár s viečkom,
  • vrecko alebo kúpaciu čiapku,
  • uterák,
  • esenciálny olej (nemusí byť).

Najprv je potrebné ricínový olej zriediť. Rieďte v pomere 1 : 1, alebo ak chcete v pomere 3 : 1 : 1 (napr. ricínový : arganový : kokosový olej). Esenciálne oleje nie sú nevyhnutnou zložkou, ale prekryjú typickú ricínovú arómu, ktorá nemusí byť všetkým príjemná. Zmes dôkladne premiešajte v pripravenom pohári. Do misky nalejte horúcu vodu a postavte do nej pohár s olejom (hladina vody je v rovnakej výške ako hladina oleja). Stačí, keď pohár necháte ohrievať 2 až 4 minúty. Voda sa nesmie dostať do olejovej zmesi.

Ohriaty olej aplikujte do vlhkých vlasov (nie úplne mokrých) a do pokožky. Pokožku môžete dôkladne premasírovať (3 až 5 minút), aby sa olej dobre vstrebal. Nasaďte si kúpaciu čiapku (prípadne vrecko). Namočte uterák do horúcej vody, vyžmýkajte a omotajte si ho okolo hlavy. Teplo podporuje účinky oleja. Zábal môžete nechať pôsobiť niekoľko hodín (minimálne 30 minút).

Ricínový olej
Ricínový olej podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu.

Arganový olej je tekuté zlato, ktoré napraví škody po farbení a tepelných úpravách

Arganový olej má vynikajúce hydratačné a regeneračné účinky. Pridáva sa nielen do prípravkov na starostlivosť o vlasy, ale aj do pleťových a telových krémov, pretože obnovuje elasticitu pokožky. Máte farbené vlasy alebo denne používate kulmu a fén? Arganový olej je pre vás jasnou voľbou. Farbené a tepelne upravované vlasy sú oslabené, môžu sa začať strapkať, alebo lámať. Zábaly a masky z arganového oleja im doprajú hĺbkovú regeneráciu a výživu. Budú krásne lesklé, pevné a zdravé.

Ako použiť arganový olej na vlasy? Skúste jednoduchú výživnú masku

Arganový olej na vlasy je veľmi účinný, pri pravidelnom používaní a dodržiavaní správneho postupu budete pozorovať výsledky za pomerne krátky čas. Arganový olej môžete použiť úplne samostatne bez ďalších prísad. Olej rozotrite v dlaniach a dôkladne vmasírujte do pokožky hlavy a po celej dĺžke vlasov. Pokiaľ máte rozstrapkané končeky, ubezpečte sa, že ste na ne aplikovali dostatočné množstvo oleja. Nasaďte si na hlavu vrecko alebo kúpaciu čiapku a obaľte ich teplým uterákom. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom dôkladne umyte.

Arganový olej môžete používať ako prírodný kondicionér

Potrebujete skrotiť neposedné vlasy a dodať im hladký, upravený vzhľad aj bez použitia klasických kondicionérov? Arganový olej vám pomôže dosiahnuť vytúžený výsledok. Stačí ho naniesť na končeky vlhkých vlasov. Nechajte aspoň jednu hodinu pôsobiť a potom umyte šampónom. Výsledkom budú hladké a na dotyk hebké vlasy, ktoré ľahko upravíte podľa vašich potrieb.

i

Pridali ste si do olejovej masky cesnak a máte pocit, že na vašich vlasoch zostal nepríjemný pach? Cesnak je obľúbenou prísadou do vlasových masiek predovšetkým v Stredomorí. Okrem iného má aj silné antibakteriálne účinky. Čo ale s nepríjemným pachom? Riešenie je jednoduché, olej umyte šampónom, ktorý ste zriedili bielym octom. Po cesnaku nebude ani pamiatky a ocot dodá vašim vlasom oslňujúci lesk. Len si pri oplachovaní dávajte pozor, aby sa vám šampón s octom nedostal do očí.

Prírodné oleje majú preukázateľné účinky, na ktoré nedali dopustiť už starovekí Egypťania. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Je možné ich používať úplne samostatne, alebo v kombinácii s inými olejmi a prírodnými prísadami. Použiť môžete ako kvalitné oleje určené na prípravu pokrmov, tak aj koncentrované oleje, ktoré majú praktické kvapkadlo. Nemusíte sa pritom obmedzovať iba na vlasy. Prírodné oleje sú všestranné a je možné použiť ich prakticky na celé telo.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06