Obnoviť stránku

Ako vybrať šperk

Šperky predstavujú vynikajúci darček k akejkoľvek príležitosti. Potešíte nimi seba, členov rodiny, priateľov aj kolegov. Poradíme vám, na čo sa pri výbere zamerať, aby bola radosť zo šperku čo najväčší.

Ako vybrať šperk
Odpovedzte si na tieto otázky
  • Je šperk určený pre ženu, muža alebo dieťa?
  • Bude šperk nosený každý deň alebo len pri výnimočných príležitostiach?
  • Aký materiál šperku nositeľ uprednostňuje?
  • Má obdarovaný v obľube tradičné či skôr originálne kúsky?
  • Aké klenoty mu v šperkovnici chýbajú?
  • Je hlavným kritériom výberu cena, značka alebo módnosť a atraktivita šperku?
  • Akú sumu ste ochotní do šperku investovať?

Najčastejšie otázky pri výbere šperkov

Ako správne vybrať šperk?

Ak si neviete rady, akým šperkom svojho blízkeho obdarovať, skúste sa inšpirovať kúskami, ktoré už vo svojej šperkovnici má. Všímajte si, čo sa mu páči a aké priania vyjadruje pri nahliadnutí do predajných výkladov. Ak má rád eleganciu a uprednostňuje výrazné šperky, potom sa nemusíte báť ani veľkých a extravagantnejších kúskov s bohatým zdobením. Ak je však skôr športový typ, jednoznačne voľte jednoduchšie a jemnejšie tvary. Všeobecne platí, že pre mladšie osoby, je vhodné striebro alebo biele zlato, zatiaľ čo pre staršie skôr žlté zlato.

Pri výbere šperku zohľadňujte aj ďalšie faktory:

Tón pleti – k svetlej/ružovej pleti sa hodí striebro, platina a biele či ružové zlato, k tmavšej zase žlté zlato, cín, mosadz a meď.
Farba vlasov – čierne vlasy budú skvele kontrastovať so šperkami zdobenými granátom, topazom, ametystom alebo rubínom; hnedé vlasy so zafírom alebo topazom; ryšavé so smaragdom, tanzanitom či opálom; a blond zase s akvamarínom alebo olivínom.

Šatník – ak v ňom nájdete nevýrazné farby (biela, sivá, čierna), potom by ani šperk nemal byť príliš výrazný, aby nedominoval nad štýlom obdarovaného; v prípade pestrofarebného oblečenia sa však nemusíte báť ani odvážnejšieho šperku s originálnym tvarom či zdobením.

Príležitosť – šperk je vhodným darčekom na každú príležitosť, jeho výber je však potrebné danej príležitosti prispôsobiť.


TIP: Stáva sa vám že máte šperky uložené na rôznych miestach? Kúpte si krabičku na šperky alebo šperkovnicu, kde budete mať šperky prehľadne usporiadané.

Ako sa o šperk starať?

Pretože sú šperky neustále v styku s chemickými látkami (vo vzduchu, potu, parfumoch či iných prípravkoch), je potrebné ich pravidelne čistiť. V momente, keď šperk začne strácať lesk, namočte ho do vlažnej vody s prídavkom mydla či saponátu a jemne ho vyčistite napríklad starou kefkou na zuby. Potom ho opatrne osušte, najlepšie sušičom, a preleštite flanelovou handričkou. Toto základné ošetrenie vykonávajte pri každodennom nosení najmenej raz mesačne.

 

Oveľa lepšie a trvalejšie výsledky však dosiahnu pokročilejšie techniky čistenia – ponorenie do špeciálneho kúpeľa na šperky alebo pôsobenie ultrazvuku. Ďalšou možnosťou, ako obnoviť krásu šperku, je nechať jeho povrch znova pokryť vrstvou ródia.

 

Aby ste zabránili poškodeniu šperku, dodržujte nasledujúce zásady:

• šperk vždy odložte v prašnom prostredí, pri kúpaní, umývaní riadu, pri práci v záhrade a varení
• šperky odkladajte vždy len na suché miesto, najlepšie do šperkovnice, a to každú noc

• šperky zdobené drahými kameňmi nikdy nevystavujte pôsobeniu horúcej vody – kamene by mohli prasknúť!

Čo je punc rýdzosti?

Grafický symbol a úradné označenie, ktoré udáva rýdzosť ušľachtilého kovu podľa oficiálnej tabuľky štátnych punc. Napríklad punc rýdzosti 585/1000 označuje 14-karátové zlato, ktoré obsahuje 585 dielov rýdzeho zlata a 415 dielov ostatných kovov. Zlaté šperky ťažšie ako 0,5 g a strieborné šperky ťažšie ako 3 g musia byť opatrené štátnym puncom a značkou výrobcu.

Zlaté šperky
Zlaté šperky

Zlato je v klenotníctve stále materiálom prvej voľby. Môže byť žlté, ružové alebo biele, ktoré sa zvyčajne poťahuje ródiom.

Vlastnosti zlatých šperkov

  • Vysoká kvalita
  • Trvalá hodnota
  • Univerzálnosť
  • Dlhodobá tradícia
Šperky
Strieborné šperky

Striebro je tiež veľmi obľúbeným materiálom. Strieborné šperky sú vhodné ako na každodenné nosenie, tak aj na spoločenské príležitosti.

Vlastnosti strieborných šperkov

  • Dobrá kvalita
  • Prijateľná cena
  • Na každodenné aj slávnostné príležitosti
  • Vhodné ako menší darček
Oceľové šperky
Oceľové šperky

Šperky z chirurgickej ocele sú obľúbenými hlavne vďaka vlastnostiam, ktorými prevyšujú ostatné kovy. Navyše oceľové šperky vynikajú svojím dizajnom, sfarbením, povrchovou úpravou a hlavne cenou.

Vlastnosti šperkov z chirurgickej ocele

  • Cenová dostupnosť
  • Tvrdosť, odolnosť
  • Hypoalergénnosť
  • Antikorózny povrch
  • Rôznorodé sfarbenie aj povrchové spracovanie
Titánové šperky
Titánové šperky

Titán vyniká nad klasickými šperkovými materiály svojimi vlastnosťami, vďaka ktorým aj po dlhodobom nosení vyzerá titánový šperk stále ako nový.

Vlastnosti titánových šperkov

  • Neobyčajná tvrdosť a odolnosť
  • Veľmi nízka hmotnosť
  • Hypoalergénnosť
  • Extrémne dlhá životnosť

Materiály používané pri výrobe šperkov

Zlato

Šperky zo zlata sa tešia veľkej popularite naprieč všetkými generáciami a investícia do neho predstavuje aj investíciu do budúcnosti. Zlato vždy symbolizovalo luxus, krásu, bohatstvo aj dobrý vkus. Bolo už od pradávna považované za unikátny drahý kov, ktorý vždy predstavoval symbol luxusu, krásy a vybraného vkusu. Tento cenný materiál je vyrobený zo zliatiny rýdzeho zlata s ďalšími kovmi, ako je napríklad striebro, meď a zinok, vďaka čomu získava nezameniteľnú zlatistú farbu aj potrebnú odolnosť. Zlatý šperk navyše nestarne, vždy si zachová svoj lesk a dedí sa naprieč generáciami. Svojim nositeľom nespôsobí alergiu na kov.

Striebro

Zliatiny striebra sú v šperkárstve hojne využívaným materiálom predovšetkým vďaka ich chemickej aj mechanickej stabilite a schopnosti odrážať svetlo. Povrch strieborných šperkov je zvyčajne ródiovaný, takže perfektne odoláva korózii aj ostatným nepriaznivým vplyvom. Ródium je cennejší kov ako je zlato a striebro a používa sa ako povrchová vrstva šperkov, ktoré tak získavajú nielen vyšší lesk, ale aj odolnosť voči vonkajším podmienkam. Navyše ródiované striebro sa nečierni ani nežltne a šperk tak vydrží dlho ako nový.

Chirurgická oceľ

Chirurgická oceľ sa v šperkárstve teší významnej popularite predovšetkým vďaka svojim výhodným vlastnostiam, ktorými prevyšuje ostatné kovy. Vyniká najmä vysokou tvrdosťou a pevnosťou, farebnou stabilitou a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu aj korózii. Okrem toho sa vyznačuje hypoalergénnym zložením. To znamená, že nereaguje s kožou a nespôsobuje žiadne alergické reakcie, je preto ideálnym riešením pre jedincov alergických na ostatné kovy. Šperkom z ocele sa dodáva aj ľubovoľný farebný odtieň pomocou PVD technológie, ktorá ich súčasne pokryje aj oslnivým leskom. Výsledkom je prekrásny klenot s prekvapivo dlhou životnosťou.

Titán

Titan je veľmi tvrdý a odolný kov. Vďaka tomu sa titánové šperky perfektne nosia a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Je mimoriadne ľahký a chemicky stály – odoláva korózii aj pôsobeniu väčšiny bežných chemikálií. Výroba titánu je však v súčasnej dobe značne finančne náročná.

Bižutérny kov

Bižutérny kov je zliatinou predovšetkým medi a zinku. Ide o lacnejší materiál, preto šperky z neho vyrobené majú výrazne nižšiu cenu, a sú tak dostupné pre každého. Bižutérny kov je upravovaný galvanizáciou ďalšími kovmi a ladený do najrôznejších farebných odtieňov. Jeho veľkou nevýhodou je to, že u citlivejších jedincov môže vyvolávať alergické reakcie. Tento problém však môže vyriešiť vrstva ródia, ktoré je hypoalergénne.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13