Obnoviť stránku

Ako vybrať farbu na vlasy

Aktualizované

Správna farba vlasov dokáže s človekom urobiť doslova zázraky. Ak zvolíte tú správnu farbu vlasov, omladnete, vrásky ustúpia do pozadia, celkovo sa rozžiarite a budete sa cítiť oveľa lepšie. Naopak zle zvolená farba zvýrazní vaše nedokonalosti a môže vám opticky pridať roky. Ako ale vybrať tú správnu farbu na vlasy? Ako zistím, aká farba vlasov mi pristane? Urobte si test a odhaľte, ako rozvinúť svoj pôvab.

Ako vybrať farbu na vlasy

i Ako vybrať farbu na vlasy? Hlavne sa neunáhlite.
Či už uvažujete o zmene farby, alebo chcete vlasy len oživiť a dodať im šmrnc, je dobré nevrhať sa do toho bezhlavo. Zmenu si premyslite tak, aby výsledok nebol jedno veľké sklamanie. Nemusíte vsádzať na náhodu, nevypláca sa tiež siahnuť hneď po prvej farbe, ktorá sa vám páči. Existujú overené návody a odporúčania, ktoré vám napovie, akú farbu vlasov si vybrať.

Či už uvažujete o zmene farby, alebo chcete vlasy len oživiť a dodať im šmrnc, je dobré nevrhať sa do toho bezhlavo. Zmenu si premyslite tak, aby výsledok nebol jedno veľké sklamanie. Nemusíte vsádzať na náhodu, ani sa nevypláca siahnuť hneď po prvej farbe, ktorá sa vám páči. Sú overené návody a odporúčania, ktoré vám napovedia, akú farbu vlasov vybrať.

Ako vybrať farbu na vlasy – OBSAH

Akú farbu vlasov vybrať? Základom je poznať svoj farebný typ

Pri výbere správnej farby vlasov je dôležité vedieť, do akého farebného typu patríte. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod v troch krokoch, ktorý vám to pomôže zistiť.

  1. V prvom rade by ste si mali ujasniť svoju základnú typovú charakteristiku, teda či ste typ teplý alebo studený. Je to jedna z podstatných informácií, ktorú by ste o sebe mali vedieť. Podľa toho určíte, či vám pristanú skôr vlasy chladných, alebo teplých odtieňov. Je totiž obrovský rozdiel v tom, či ako blondínka máte vlasy ľadovo biele, alebo so zlatým nádychom.

  2. V druhom kroku určíme vašu farebnú typológiu podľa ročných období, t. j. či ste jar, leto, jeseň alebo zima.

  3. Tretí krok je nemenej dôležitý. Pôsobíte v tmavej farbe príliš tvrdo? Alebo si naopak vo svetlých farbách pripadáte ako by ste boli choré? Aby ste sa vyhli týmto prešľapom, je dobré si uvedomiť, či ste typ kontrastný či v súlade.

TEST – aká farba mi pristane?

Vašu farebnú typológiu určíte predovšetkým podľa vašej pleti, farby očí a vlasov. Aby bol test čo najpresnejší, mali by ste ho vykonávať za denného svetla, najlepšie v zrkadle pri okne. Rozhodne nenalíčená s vlasmi zopnutými dozadu a vyčesanými z čela.

Potrebovať budete farebné papierové štvrťky, alebo šatku teplej a studenej farby. Rovnako tak poslúži aj oblečenie rôznych farieb, ktoré si rozdelíte do dvoch kôpok – farby teplé a farby studené. Teplá farba je napríklad marhuľová, žltá, lososová. Studená napríklad ružová, fialová, modrá. Jednoduchšie povedané, farby, namiešané prevažne z červenej a žltej vnímame ako teplé. Farebné zmesi s väčším podielom modrej vnímame ako studené.

Takže aká farba vlasov mi pristane? Poďme konečne na samotný test.

Farebná škála teplých a studených farieb
Pomôckou pri určovaní farebnej typológie je škála teplých a studených farieb. Teplé farby začínajúce zľava plynule prechádzajú do studených farieb na pravej strane.

1. Ste teplý, alebo studený typ?

Či ste teplý, alebo studený typ zistíte celkom jednoducho. Jednotlivé papierové štvrťky alebo kusy oblečenia si postupne prikladajte k tvári a pozorujte, ako na vás farby pôsobia. Sledujte celkový dojem z tváre, kontúry nosa a lícnych kostí, farebný nádych svojej pleti, či oči zapadajú, alebo naopak sú výraznejšie.

Vhodná farba

  • Tvár sa vám rozžiari
  • Pleť pôsobí sviežo
  • Rysy tváre sa vám zjemnia
  • Oči sú výraznejšie, jasnejšie, majú iskru

Nevhodná farba

  • Pôsobíte smutne a nevýrazne
  • Krivky nosa a čeľuste sa nelichotivo zvýraznia, napr. ostré črty tváre sa zdajú byť ešte viac drsné
  • Pleť vám zosivie, stmavne alebo vystúpia červené odlesky pleti
  • Farba vašich očí zaniká, oči akoby zapadnú

Aké farby vám pristanú viac? Teplé či studené?

Pokiaľ vám teplé farby dodali iskru, ste teplý typ a teda aj farbu vlasov by ste mali hľadať v teplých odtieňoch. Konkrétne pre vás platia tieto odporúčania.

  • Blondínkam pristanú zlatisté a medové blond odtiene
  • Brunetkám sadnú gaštanové a karamelové odtiene hnedej
  • Červenovlásky budú šmrncovné s červenými vlasmi so zlatistým podtónom

Vynikli ste viac v studených farbách? Ste studený typ a vo vlasoch vám pristanú studené odtiene. Máme pre vás tieto rady.

  • Blondínky zvýrazní studená blond – platinová alebo popolavý blond odtieň
  • Brunetkám studeného typu svedčia tmavé odtiene hnedej, niekedy až s namodravým alebo fialovým podtónom
  • Červenovlásky studeného typu by mali voliť mahagónové a oranžovo-medené odtiene
i Dobrou nápovedou v rozhodovaní, či ste teplý alebo studený typ sú šperky. Pristane vám viac zlato, alebo striebro? Neriaďte sa tým, čo sa vám páči, ale tým, ktorý šperk vás viac rozžiari. Ak to sú zlaté šperky, ste teplý typ. Ak strieborné, ste chladný typ.

2. Farebná typológia podľa ročných období

Ako to, že tá platinová blond kamarátke tak veľmi pristane a ja v nej vyzerám ako s nepodarenou parochňou na hlave? Farebná typológia podľa ročných období nám toto objasní a napovie, aká farba vlasov padne práve vám. Rozlišujeme štyri základné typy – jarný typ, letný typ, jesenný typ a zimný typ.

Jar a jeseň sú teplé typy. Leto a zima sú studené typy.

Jarný typ

  • Pleť – svetlá, niekedy až priesvitná s broskyňovým nádychom alebo zlatistým podtónom
  • Farba očí – svetlo modrá, sýto modrá, sivomodrá, sivozelená, orieškovo hnedá
  • Pôvodná farba vlasov – plavá alebo svetlo hnedá so zlatistým podtónom

Jarné typy majú často pehy na tvári, dobre sa opaľujú – väčšinou výrazne dohneda, ale s červeným podtónom, často sa červenajú a nemávajú kruhy pod očami

Aká farba vlasov sa hodí k jarnému typu?

Jarné typy môžu voliť teplé odtiene, a to v škále od svetlej blond po svetlo hnedú. Vlasy by mali skôr zosvetľovať a celkom by sa mali vyhnúť tmavo medenej až tmavo hnedej. Ideálnou voľbou býva plavá blond so zlatistým alebo medovým podtónom. Krásnou zmenou môže byť jemný melír.

Jarný typ
Jarný typ sa rozžiari v teplých zlatistých tónoch.

Letný typ

  • Pleť – porcelánová s ružovkastým alebo olivovým nádychom
  • Farba očí – sivomodré, tmavo modré, sivozelené, modrozelené alebo sivohnedé
  • Pôvodná farba vlasov – popolavá blond, popolavá hnedá, stredne hnedá, častá je tzv. myšia šeď

Letné typy môžu niekedy pôsobiť dosť nenápadne. V detstve bývajú väčšinou blond, ale vekom im vlasy tmavnú. V dospelosti majú plavú až hnedú farbu s popolavým nádychom. Dobre sa opaľujú rovno dohneda, bez známok červeného podtónu.

Aká farba vlasov pristane letnému typu?

Odporúčame chladné odtiene stredne plavé až tmavo plavé. Vhodná farba vlasov pre letný typ je tiež oriešková alebo svetlo hnedá. Rozhodne sa vyvarujte tmavých farieb a tmavých odtieňov. K vašej pokožke budú pôsobiť agresívne a vy budete vyzerať príliš tvrdo. Vyhýbajte sa tiež zlatým, červeným a medeným tónom.

Letný typ
Letné typy sú v niečom podobné jarným typom, sú však chladnejšie. Ich krásu a jemnosť podčiarknu chladné a svetlé odtiene farieb. Platí to nielen pri vlasoch, ale aj pri líčení či ošatení.

Jesenný typ

  • Pleť – pokožka je slonovinová, zlatistá broskyňová alebo zlatisto béžová
  • Farba očí – sú výrazné, až žiarivé, najčastejšie jasno modré, zelené, hnedé
  • Pôvodná farba vlasov – má vždy červenkastý alebo zlatistý nádych, najčastejšie sú ryšavé, medené, červené, zlatohnedé, hnedé do hrdzava

Jesenné typy sa horšie opaľujú, pokiaľ majú pehy, tak väčšinou po celom tele.

Akú farbu vlasov by mal voliť jesenný typ?

Pokiaľ ste jesenný typ, nie sú pre vás vhodné žiadne výrazné zmeny. Svoju prirodzenú farbu iba oživte a zvýraznite. Vyberajte z farieb s nádychom červenej. Pristane vám farba medená, červená, gaštanová alebo hnedá s červeným odleskom. Určite sa vyhnite výraznému zosvetľovaniu. Neodporúčame žiadne blonďavé a modrofialové odtiene.

Jesenný typ
Ženy typu jeseň by nemali svoju pôvodnú farbu vlasov nijako výrazne meniť. Často postačí vlasy oživiť vhodným odleskom.

Zimný typ

  • Pleť – rovnomerná farba svetlá až porcelánová (typ „Snehulienka“) alebo naopak tmavá olivová (typ „Južanka“)
  • Farba očí – hnedé, modré, sivé, sivomodré
  • Pôvodná farba vlasov – čierne alebo tmavo hnedé

Do kategórie zima patrí ako typ Snehulienka (veľmi kontrastný typ s porcelánovou pleťou a tmavými vlasmi), tak aj typ Južanka po vzore Carmen (tmavé vlasy, tmavá pleť a oči). Zimné typy majú výrazné a tmavé obočie a riasy.

Aká je vhodná farba vlasov pre zimný typ?

Vašu prirodzenú krásu podčiarknu chladné tmavohnedé tóny. Zaujímavo bude pôsobiť tmavá a chladná fialová alebo bordová. Zimný typ je jediná kategória, ktorá má vo svojej palete vhodných farieb čiernu. Ale keďže táto farba pôsobí vždy veľmi tvrdo, zvoľte skôr variant tmavo hnedej, ktorá ako čierna vyzerá. Tabu sú potom pre vás odtiene blond a hnedá so zlatým nádychom.

Zimný typ
Šmrnc ženám zimného typu dodajú chladné a tmavé tóny. Vyhýbať by sa mali blond odtieňom.

3. Sú vaše farebné rysy kontrastné, alebo v súlade?

Nie vždy musíte prejsť úplnou premenou, aby ste boli so svojím zovňajškom spokojné. Práve naopak. Niekedy stačí vlasy trochu zosvetliť a farbu prečistiť či naopak o stupienok stmaviť. Samozrejme sú typy, ktoré si môžu dovoliť veľkú zmenu a bude to zmena k lepšiemu.

Aby bol výsledok pekný a prirodzene vyzerajúci, je potrebné rešpektovať harmóniu alebo harmonicky pôsobiace kontrasty. Ako už napovedáme, vychádzajte z toho, či sú vaše vonkajšie črty v súlade, alebo naopak v kontraste.

Typ v súlade

V tejto kategórii rozlišujeme dva farebné typy.

Svetlý súlad: máte svetlú pokožku, svetlú farbu očí (svetlo modrá, svetlo zelená, sivá, zelenomodrá) a prirodzenú svetlú farbu vlasov (od svetlej blond po svetlo hnedú).

Tmavý súlad: máte tmavú pleť, tmavé oči (tmavo modrá, tmavo hnedá, čierna) a prirodzene tmavé vlasy.

Ženy „v súlade“ by mali vždy vychádzať zo svojej pôvodnej farby vlasov. Pokiaľ chcete zmenu, tak maximálne o 2 stupne svetlejšie, alebo tmavšie. Niekedy prospeje farbu prečistiť a zjednotiť alebo oživiť.

Typ kontrastný

Máte tmavé vlasy a tmavé oči, ale svetlú pokožku? Alebo naopak, máte prirodzene svetlé vlasy a oči, ale vaša pleť je snedá alebo olivová? Ste kontrastný typ.

Pokiaľ sa radíte medzi kontrastné typy máte výhodu, pretože môžete experimentovať s akýmkoľvek odtieňom farby vlasov.

i Chcete názorne vidieť, čo s vašou tvárou urobí zmena farby vlasov? Vyskúšajte si rôzne farebné odtiene vo virtuálnej realite. Šikovná aplikácia vám simuláciou priamo na vašej fotke napovie, akým farbám sa vyhnúť a ktorá farba vlasov bude zásah do čierneho.

Druhy farieb na vlasy

Poznáte už svoju farebnú typológiu? Máte jasno v tom, akú farbu vlasov zvoliť? Pokiaľ áno, ostáva vám ešte rozhodnúť sa, ktorý druh farby vybrať.

Farby na vlasy bežne rozdeľujeme na zmývateľné a nezmývateľné (permanentné).

Zmývateľné farby na vlasy

Zmývateľné čiže dočasné farby na vlasy sú najčastejšie v podobe šampónov, pien či sprejov. Tieto typy farieb neprenikajú cez vonkajšiu vrstvu vlasu, a teda ho tak veľmi nepoškodzujú, naopak v niektorých prípadoch takáto farba dokáže vlas aj chrániť. Z vlasov sa postupne vymývajú a odrasty tak nepôsobia tak neprirodzene či nápadne. Výdrž farby a jej intenzita závisí od každého výrobku, ale najobľúbenejšie sú šampóny na 6 – 8 umytí a šampóny na 24 – 28 umytí.

Výhody

  • Z vlasov sa postupne vymývajú, čím umožnia iba dočasnú zmenu farby vlasov
  • Sú ideálne na oživenie farby vlasov alebo na vyskúšanie nového odtieňa
  • Sú šetrnejšie k vlasovému vláknu
  • Pri odrastaní vlasov je prechod pri korienkoch menej kontrastný

Nevýhody

  • Nemajú 100 % krytie, nie sú vhodné na krytie šedín
  • Neumožňujú zosvetľovanie

Vyberať si môžete z týchto zmývateľných farieb na vlasy:

  • Preliv – tzv. farbiaci šampón. Je to zmývateľná farba na vlasy. Niektoré prelivy sa zmývajú po dobu 6 – 8 týždňov, ale na trhu sú aj prelivy, ktoré vydržia 24 – 28 týždňov.
  • Semipermanentná farba – obsahuje drobné molekuly, ktoré nepreniknú do celého vlasového vlákna, ale len do strednej časti vlasu, a tým ho dočasne zafarbia. Vydrží približne tri až desať umytí šampónom. Semipermanentné farby ponúkajú širokú škálu zaujímavých farebných odtieňov.
  • Prírodná farba na vlasy – najrozšírenejšia je Henna, ktorá vlasy neničí, ale regeneruje. Vydrží pomerne krátko, cca 14 dní. Neodporúča sa striedanie Henny s chemickými farbami. V ponuke prírodných farieb nájdete aj oživovacie farby použiteľné ako do celej dĺžky vlasov, tak na odrasty. Vydržia do ďalšieho umývania a vlasy nielen zafarbia a zjednotia, ale tiež ich vyživia.
  • Vlasový korektor – používa sa iba na krytie šedín a odrastov. Nepoužíva sa do dĺžok vlasov. Stačí ho rozotrieť na miestach pri korienkoch, nechať zaschnúť a vlasy prečesať. Vlasový korektor je potrebné aplikovať po každom umytí vlasov.
  • Farbiaca pena – vyživujúce penové farby na vlasy neobsahujú amoniak ani peroxid vodíka a často sú dokonca ošetrujúce. Vydržia niekoľko umytí.
  • Vlasový púder – slúži len na jednorazové zafarbenie vlasov, po umytí šampónom sa farba zmyje. Možno zafarbiť jednotlivé pramene alebo celé vlasy. Vlasový púder môžete využívať na zladenie so svojím outfitom. Zafixovanie farby je možné ako na mokré, tak aj na suché vlasy pomocou fénu či žehličky. Prírodné vegánske vlasové púdre sú k vlasom veľmi šetrné.
i Nezabúdajte, že farbené vlasy potrebujú správnu starostlivosť, ktorá udrží vlasy zdravé a zároveň podporí výdrž farebného odtieňa. V našom článku Ako sa starať o farbené vlasy sa dozviete, ako na to.

Nezmývateľné farby na vlasy

Nezmývateľné, čiže permanentné farby na vlasy majú dlhotrvajúci efekt. Nezmývajú sa, aj keď po čase strácajú na svojej intenzite. Majú 100 % krycí účinok a možno ich použiť na zafarbenie celej dĺžky vlasov alebo na vytvorenie melíru. Na výber je nekonečné množstvo farebných odtieňov. Permanentné farby na vlasy často obsahujú peroxid vodíka, takže pokiaľ máte jemné vlasy, buďte v používaní týchto farieb opatrné.

Výhody

  • Dlhotrvajúci efekt
  • 100 % krycí účinok
  • Široká škála farieb a farebných odtieňov

Nevýhody

  • Jemné vlasy môžu poškodiť
  • Odrastanie vlasov pri korienkoch môže byť príliš kontrastné
i Sú vaše vlasy poškodené častou tepelnou úpravou alebo farbením? Nevešajte hlavu. V našom článku Záchrana poškodených vlasov: ako na to? vám poradíme, ako do nich opäť vniesť život a krásu.

Zmena farby vlasov – pár dobrých rád na záver

  1. So zmenou sa neponáhľajte. Máte v pláne farbu vlasov úplne odlišnú, ako je tá vaša súčasná? Urobte to postupne. Pokiaľ z hnedovlásky chcete byť blondínou, zosvetľujte vlasy postupne cez svetlohnedú, tmavšiu blond až po vytúžený blonďavý odtieň. Podobný postup by mal nastať aj vtedy, keď chcete vlasy stmaviť. Pokiaľ túžite po čokoládovo hnedých vlasoch alebo výraznej ryšavej, vezmite to napríklad cez svetlejší medový odtieň.
  2. Pokiaľ sa chystáte farbiť sa doma sama alebo s kamarátkou, neriaďte sa len farbou na obale. Záleží na tom, na aké vlasy budete farbu dávať. Ak máte svetlé vlasy, farba chytí intenzívnejšie. Ak máte vlasy tmavšie, výsledok nemusí byť tak intenzívny.
  3. Nikdy doma neskúšajte napraviť nepodarené farbenie. Môžete si výrazne a niekedy aj nenávratne poškodiť vlasy a situáciu len zhoršiť. Navštívte radšej kaderníčku alebo kaderníka, ktorí vám od problému zaručene pomôžu a vlasy zachránia.
  4. Vezmite do úvahy aj to, do akej miery ste schopné udržiavať si novú farbu tak, aby ste vyzerali vždy upravené a aby vaše vlasy zostali zdravé. Myslite na to, že pri tmavých odtieňoch rýchlo a výrazne vystúpia do popredia šediny. V tomto prípade nie sú vhodné výrazne tmavé farby, ktoré so sivou kontrastujú. Vhodné sú svetlé odtiene a melír. Blondínky musia brať do úvahy, že pravidelné zosvetľovanie vlasy vysušuje a poškodzuje. Vyžadujú teda dôkladnú starostlivosť. Vhodné sú špeciálne hydratačné šampóny a špeciálne masky a kúry, ktoré poškodenému vlasu opravia štruktúru, zacelia ho a hydratujú.

Poznáte už svoju farebnú typológiu? Viete, aká farba vlasov vám pristane a ste rozhodnuté ísť do zmeny? Ponuka farebných odtieňov je široká, a vy si tak môžete vybrať presne podľa svojej osobitosti.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07