Obnoviť stránku

Záchrana poškodených vlasov: ako na to?

Farbíte si vlasy, vysúšate ich sušičom a občas siahnete aj po kulme alebo žehličke? Ak svoju hrivu týmito úkonmi zaťažujete príliš často, najskôr sa to na jej kvalite už podpísalo. Vlasy poškodené farbením, žehlením aj inými tepelnými úpravami vyžadujú striktné dodržiavanie zásad správnej starostlivosti, ktoré vám pomôžu navrátiť zničeným vlasom stratené zdravie.

Príčiny poškodených vlasov

  • Farbenie – počas farbenia vlasov dochádza k poškodeniu prirodzenej lipidovej vrstvy, ktorej úlohou je chrániť vonkajší povrch vlasov. Vlasy sa stávajú náchylnejšími na lámanie a ďalšie poškodenie.
  • Tepelné úpravy – sem patrí sušenie vlasov v predklone, sušenie pri vysokých teplotách a predovšetkým žehlenie a kulmovanie vlasov.
  • Nesprávny výber vlasových prípravkovvlasová kozmetika by vždy mala byť určená na váš typ vlasov a nemala by obsahovať škodlivé látky (sulfáty, silikóny a pod.).
  • Slnko – UV žiarenie dokáže počas leta nechránené vlasy tak vysušiť, že ich budete ošetrovať až do jari. Tomu však zabráni aplikácia vlasovej slnečnej ochrany.

Žena s poškodenými vlasmi

Prejavy poškodených vlasov

Prvým príznakom poškodených vlasov je strata lesku a elasticity. Vlasy sú hrubé na dotyk, ľahko sa lámu a ich končeky sa štiepia. Ďalším typickým znakom je strata vlhkosti, kvôli čomu sú vlasy extrémne vysušené. Vlasové vlákno poškodených vlasov je veľmi oslabené, dochádza k poruche štruktúry vlasu a postupnej strate tukového filmu, ktorého účelom je vlas obaliť a chrániť.

Ako zachrániť zničené vlasy?

Kľúčovým krokom k úprave poškodených vlasov je návšteva kaderníčky. Poškodené vlasy je potrebné zbaviť rozštiepených končekov  budú lepšie vyzerať a vlasy nebudú vynakladať zbytočné úsilie na ich výživu. Len čo budú končeky ostrihané, vykonajte dôkladnú revíziu svojej vlasovej kozmetiky. Od tejto chvíle začnite používať šetrné prípravky, ktoré budú vhodné na váš typ vlasov a zároveň budú mať regeneračné účinky.

Pri ošetrovaní zničených vlasov vám pomôžu aj špeciálne regeneračné masky a kúry na poškodené vlasy. Vlasom túto starostlivosť doprajte jedenkrát týždenne. Prípravok však nenanášajte priamo na pokožku hlavy, mohlo by dôjsť k rýchlemu masteniu vlasov. Vlasovú masku alebo kúru na poškodené vlasy aplikujte po celej dĺžke vlasov a dôkladne ju do nich vmasírujte. Po uplynutí doby pôsobenia (podľa výrobcu) ju starostlivo zmyte.

Strihanie poškodených vlasov

Poškodené vlasy – čo s tým?

  • Vlasy neumývajte častejšie ako dvakrát týždenne. V prípade núdze použite suchý šampón so šetrným zložením.
  • Na umývanie používajte šampón a kondicionér na poškodené vlasy.
  • Dajte pozor na zloženie šampónu, nemal by obsahovať látky, ktoré vlasom ešte viac uškodia (parabény, sulfáty, silikóny).
  • Vlasom, naopak, prospejú regeneračné účinné látky, ako sú keratín a ceramidy.
  • Nespite s mokrými vlasmi, vlas sa preleží v ohnutom tvare a je náchylnejší na zlomenie.
  • Nezabudnite ani na správny výber hrebeňa a kefy. Na poškodené vlasy sú ideálne kefy so štetinami z diviaka či kefy typu Tangle Teezer, ktoré vlasy jemne rozčesávajú bez toho, aby ich ťahali a lámali.
  • Cez leto či na dovolenke používajte vlasovú kozmetiku, ktorá vašu hrivu ochráni pred neblahými účinkami UV žiarenia.

Tepelná úprava a farbenie poškodených vlasov – áno či nie?

Počas regenerácie poškodených vlasov je najlepšie sa sušiča, kulmy a žehličky úplne vzdať, prípadne ich používať naozaj minimálne. Ak sa bez týchto pomocníkov nezaobídete, doprajte svojim vlasom maximálnu ochranu. Na trhu nájdete veľa termoaktívnych prípravkov, ktoré vlasy dokážu ochrániť pred tepelným poškodením. Používanie týchto prípravkov by sa pre vás malo stať samozrejmosťou. Na sučiči, kulme či žehličke na vlasy pritom vždy zvoľte najnižšiu teplotu. Viac o ochrane vlasov počas tepelných úprav sa dozviete v našom článku venovanom špeciálne tejto problematike.

Farbenie chemickými farbami vlasom tiež neprospieva, najmä zosvetľovanie. Ideálnu alternatívu predstavujú prírodné ekologické farby s obsahom henny. Tie neobsahujú amoniak ani ďalšie škodlivé látky, a zároveň vlasy vyživujú. Výber prirodzených odtieňov je celkom bohatý. Ak pre vás henna nie je to správne riešenie, poraďte sa o výbere šetrnej farby so svojou kaderníčkou.

Poškodené vlasy žehlením

Vitamíny pre krásne vlasy

Správna strava s dostatkom vitamínov a minerálov prospeje nielen vašim vlasom. Čo by ste v rámci záchrany vlasov mali zaradiť do svojho jedálnička?

  • Orechy – para orechy vďaka obsahu selénu dodávajú vlasom silu. V pekanových orieškoch, kešu a mandliach nájdete zinok, ktorý vlasom dodáva lesk.
  • Vajcia – obsahujú biotín, ktorý podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu.
  • Listová zelenina a šaláty – kyselina listová dodáva pevnosť vlasovým cibuľkám.
  • Beta karotén – nájdete v mrkve, marhuliach a sladkých zemiakoch. Vitamín A zabezpečuje správnu funkciu mazových žliaz.
  • Vitamín C – pôsobí ako antioxidant.
  • Vitamín E – dodáva vlasom hebkosť. Obsahuje ho napríklad maslo a mlieko.

Ženy s aplikovanou vlasovou maskou

Tipy na domáce masky na poškodené vlasy

Jogurtovo-vaječná maska: Potrebovať budete jeden žĺtok a dve lyžice bieleho jogurtu. Ingrediencie dôkladne premiešajte a naneste na suché vlasy. Masku nechajte pôsobiť 20 minút, potom ju z vlasov dôkladne spláchnite vlažnou vodou.
Avokádová maska: Vydlabte jedno avokádo a dužinu dajte do misky. Pridajte jednu lyžičku olivového oleja a dve lyžičky medu. Vzniknutú zmes aplikujte na vlhké vlasy od korienkov po končeky. Vlasy zabaľte do potravinárskej fólie a uteráka. Masku z vlasov opláchnite po pol hodine, potom vlasy umyte šampónom.
Banánová maska: Stredne veľký banán olúpte, roztlačte vidličkou a zmiešajte s jednou lyžičkou mandľového oleja. Zmes naneste do celej dĺžky vlasov, začnite približne 5 cm od korienkov a zvýšenú pozornosť venujte končekom. Masku nechajte pôsobiť 30 minút, potom ju zmyte a vlasy umyte šampónom.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07