Obnoviť stránku
Aktuálna rýchlosť doručenia:
Alza predajne
Alzaboxy
Doručenie na adresu
Partnerské odberné miesta

0-1 deň
0-1 deň
0-2 dni
1-2 dni

Ako na renováciu zažltnutých svetlometov

Veľa majiteľov starších automobilov sa stretáva s problémom zažltnutých svetlometov. Takéto opotrebenie je spôsobené poveternostnými vplyvmi alebo napríklad kefami automatických umývačiek. Poradíme vám, ako vzhľad svetiel auta vylepšiť svojpomocne.

Zažltnuté svetlomety znižujú bezpečnosť

Okrem toho, že zažltnuté plochy svetlometov nevyzerajú pekne na pohľad, tiež negatívne ovplyvňujú parametre svetelného kužeľa. Reflektory tak osvetľujú vozovku a jej okolie slabšou intenzitou. To má za následok zníženie bezpečnosti. Zatemnené svetlomety sú v prípade starších vozidiel jedným z najčastejších nedostatkov pri kontrolách na STK.

Renovácia svetlometov zažltnuté

Stačí pritom trocha starostlivosti a lampy môžu vyzerať ako nové. Nejde o prácu zložitú ani zdĺhavou, stačí trocha základnej zručnosti a približne 2 hodiny času, po ktorých čelné plochy reflektorov znateľne "prekuknú". Okrem predĺženia životnosti prispeje renovácia k zvýšeniu bezpečnosti prevádzky a môže tiež zvýšiť hodnotu vozidla v prípade jeho predaja. Na tento účel sú predávané špeciálne leštiace súpravy obnovujúce vzhľad a zvyšujúce svietivosť svetlometov.

Renovácia svetlometov krok za krokom

Kým sa pustíte do brúsenia a leštenia, dôkladne umyte plochy v okolí svetlometu (vodou s autošampónom) a zamaskujte ich páskou. Brúsne a leštiace pasty totiž obsahujú hrubé častice, ktoré by mohli pri zídení brúsiacej alebo leštiacej hlavice poškodiť lak karosérie. Preto odporúčame páskou nešetriť a aplikovať ju ideálne v niekoľkých vrstvách, lepšie tak zabráni preniknutiu kotúča na lak. A ak sa páska pri brúsení odtrhne, je lepšie prácu prerušiť a nalepiť ďalšiu vrstvu. Pamätajte tiež na to, že je potrebné vždy pracovať v tieni a s povrchom, ktorý je chladný na dotyk.

Leštenie brúsenie svetlometov renovácia svetiel auta

Pri brúsení a leštení je optimálne využiť vŕtačku s reguláciou otáčok, do ktorej upnete unášač so suchým zipsom. Na unášač postupne, od najhrubšieho po najjemnejší, pripevníte brúsne kotúče a s nimi prejdete po celej ploche plastového krytu. Brúsiť a leštiť môžete aj ručne, aj s použitím kotúčov z CAREX súpravy na renováciu a leštenie plastov. Kotúčom pohybujte vždy s miernym tlakom a rovnobežnými pohybmi vo zvislom a potom vo vodorovnom smere, alebo naopak.

Brúsenie od hrubého k nejjemnejšiemu

Najhrubším kotúčom s označením P320 sa vykonáva suché brúsenie, ktoré odstráni nefunkčnú, zoxidovanú UV vrstvu. Tento prvý krok je na obnovenie transparentnosti svetlometu najdôležitejší a je potrebné ho vykonať starostlivo. Pretože sa brúsna plocha zanáša a zapeká obrúsenými materiálom, použijete pri práci dva až tri kotúčiky na jeden svetlomet. Obrúsenú plochu priebežne utierajte suchou mikrovláknovou utierkou. Výsledkom procesu by mal byť rovnomerný mliečny vzhľad svetla, bez plôšok pôvodného UV filtra a rýh po odletujúcich kamienkoch.

Leštenie svetiel kotúč pasta vŕtačka

V ďalších krokoch hrubo obrúsený povrch svetlometu opracujte jemnejšími brusivami, zrnitosti od P600 po P2000. Medzi jednotlivými fázami vždy povrch svetlometu umyte vodou a vysušte. Lepšie je využiť dva kotúče  prvý na základné jemné brúsenie, druhý na doleštenie. Brúsenie s miernym prítlakom by malo prebiehať cca 60 sekúnd a opäť je potrebné dať pozor na zapekanie vybrúsenej hmoty do brúsneho kotúča. Opracovanú plochu priebežne utierajte suchou utierkou.

Leštenie svetlometu dodá lesk a číry vzhľad

Po prebrúsení najjemnejšou zrnitosťou nasleduje leštenie brúsnou pastou, špeciálne určenou na číre plasty. Tento posledný krok perfektne zahladí povrch svetlometu a dodá mu lesk. Po záverečnom zotretí zvyškov pasty utierkou z mikrovlákna bude plastová plocha krásne čistá a číra.

Renovácia autosvetiel

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11