Obnoviť stránku

Prvá pomoc: novorodenec a jeho resuscitácia

Aktualizované

Prvá pomoc u novorodencov a dojčiat je značne odlišná od poskytovania prvej pomoci dospelým. Najlepšie je, keď si základné postupy osvojíte na kurze prvej pomoci, kde vám všetko vysvetlí aj názorne predvedie vyškolený odborník. V nasledujúcom článku sa vám pokúsime podať kľúčové informácie o tom, kedy je nevyhnutné pristúpiť k resuscitácii novorodencov a detí a ako by prvá pomoc mala správne prebiehať.

Prvá pomoc novorodenec

Prvá pomoc: novorodenec a jeho resuscitácia – OBSAH

  1. Kedy pristúpiť k prvej pomoci novorodenca
  2. Ako postupovať v prípade prvej pomoci novorodenca
  3. Kardiopulmonálna resuscitácia detí do 1 roka
  4. Prvá pomoc pri dusení cudzím telesom
  5. Monitor dychu ako anjel strážny

Kedy pristúpiť k prvej pomoci novorodenca

Pokiaľ u novorodenca spozorujete, že nedýcha, prípadne je jeho dych plytký či nepravidelný, je nevyhnutné začať okamžitú resuscitáciu a privolať záchrannú službu. Už po 3 – 5 minútach bez kyslíka začínajú totiž mozgové bunky odumierať, preto je nevyhnutné kyslík okamžite zaistiť a simulovať funkciu srdca. Okamih medzi zavolaním záchrannej služby a jej príchodom býva kľúčový pre vývoj celej situácie a laická prvá pomoc predstavuje počiatočný krok tzv. záchranného reťazca.

i

Resuscitácii detí väčšinou predchádzajú dychové ťažkosti spôsobené vdýchnutím cudzieho telesa alebo potravy, zápalom hrtana alebo topením. Srdcové príčiny sú menej časté a vyskytujú sa prevažne u detí so srdcovým ochorením.

Prvá pomoc novorodenec
Malý bezbranný tvor je úplne závislý na vašej pomoci a schopnosti zachovať pokoj.

Ako postupovať v prípade prvej pomoci novorodenca

V prípade, že u novorodenca zaznamenáte dychové ťažkosti, alebo vás na ne upozorní monitor dychu, postupujte podľa nasledujúcich bodov:

  • Zaistenie bezpečnosti – najprv zaistite vlastnú bezpečnosť a potom sa uistite, že ani dieťa nie je nijako ohrozené.
  • Kontrola vedomia dieťaťa – skontrolujte stav vedomia dieťaťa. Skúste dieťaťom mierne zatriasť alebo ho uštipnúť, aby ste zistili, či reaguje.
  • Volanie tiesňovej linky 155 – pokiaľ dieťa nereaguje, požiadajte okamžite niekoho o vytočenie linky 155. Ak ste sami, najprv začnite s resuscitáciou po dobu 1 minúty, potom volajte záchrannú službu.
  • Hlasný odposluch – hovor s dispečerom prepnite na reproduktor, aby ste mohli počúvať jeho inštrukcie.
  • Uvoľnenie dýchacích ciest – umiestnite dieťa na chrbát. U detí mladších ako 1 rok ponechajte hlavu v neutrálnej polohe bez výrazného záklonu. Hlavu ani krk ničím nepodkladajte.
  • Kontrola dýchania – približne 10 sekúnd sa venujte kontrole dýchania. Uchom priblíženým k ústam dieťaťa vnímajte dych a sledujte pohyby hrudníka. Ak prúdenie vzduchu nepočujete ani necítite, prípadne je len veľmi slabé a hrudník sa nepohybuje pravidelne alebo vôbec, je nevyhnutné prejsť na resuscitáciu. A to aj v prípade tzv. lapavého dýchania pripomínajúce lapanie po dychu ako ryba na suchu s nepravidelnými plytkými nádychmi.

Kardiopulmonálna resuscitácia detí do 1 roka

Základom kardiopulmonálnej resuscitácie novorodenca a detí do 1 roka je počiatočných 5 umelých vdychov a následné stláčanie hrudníka sprevádzané 2 vdychmi.

5 umelých vdychov

Začnite resuscitáciu detí i dojčiat poskytnutím 5 umelých vdychov. Pri vdychovaní sa snažte zdvihnúť hrudník dieťaťa, aby sa dosiahol podobný pohyb ako pri normálnom nádychu. U detí do 1 roka pridržujte hlavičku jednou rukou a vdychujte do úst aj nosa súčasne. Objem vzduchu by mal zodpovedať približne vašim ústam, netlačte proti odporu vzduchu.

30× stlačenie hrudníka a 2 vdychy

Začnite stláčať hrudník v dolnej časti hrudnej kosti s frekvenciou 100 stlačení za minútu, čo zodpovedá rytmu pesničky „Skákal pes přes oves“. Opakujte 30 stlačení nasledovanými 2 vdychmi, a to do doby, než príde záchranná služba alebo sa obnoví dýchanie. Počas stláčania udržujte ruky stále priložené na hrudi, ale zároveň myslite na úplné uvoľnenie tlaku na hrudník medzi jednotlivými stlačeniami. U detí do 1 roka stláčajte hrudník do hĺbky 4 cm za pomoci špičiek prstov (ukazováka a prostredníka, prípadne viac prstov, pokiaľ je to nutné k dostatočnému stlačeniu).

Prvá pomoc novorodenec
Osvojte si základy prvej pomoci pre prípad neočakávanej situácie.

Prvá pomoc pri dusení cudzím telesom

U malých detí môže dôjsť pomerne ľahko k situácii, keď sa začnú dusiť jedlom, drobnými hračkami alebo zvratkami. Zbystrite, keď dieťa začne znenazdajky hlasno kašľať, namáhavo dýcha alebo mu opuchne krk a tvár.

Kontrola stavu dieťaťa

Pozrite sa dieťaťu do úst a skontrolujte, či by prekážku nebolo možné odstrániť prstami. Pokiaľ dieťa účinne kašle, pokračujte v sledovaní jeho stavu. V prípade, že však dieťa upadne do bezvedomia po prehltnutí predmetu, okamžite postupujte podľa vyššie uvedených pokynov a začnite resuscitáciu.

Úder medzi lopatky

Úder medzi lopatky robíme v prípade, že je dieťa pri vedomí, ale nemôže sa nadýchnuť, plakať ani kašľať. U detí do 1 roka postupujeme nasledovne: dieťa položíme tvárou dole na vlastné predlaktia, pričom mu bezpečne pridržiavame hlavu. Dlaňou 3 – 5 × udrieme medzi lopatky a skontrolujeme, či došlo k uvoľneniu vdýchnutého telesa. Pokiaľ nie, položíme dieťa na chrbát a stlačíme 3 - 5 × hrudník ako pri resuscitácii. Postup stále opakujeme, pokiaľ nedôjde k uvoľneniu dýchacích ciest alebo k strate vedomia.

Monitor dychu ako anjel strážny

Náhle úmrtie novorodenca sa prejavuje najčastejšie v spánku a doposiaľ nie je presne jasné, čo ho presne spôsobuje. Bližšie a podrobnejšie sme sa tejto problematike venovali v článku: Syndróm náhleho úmrtia novorodenca.

Našťastie už v dnešnej dobe existujú široké možnosti, ako tejto tragickej situácii predísť. Monitory dychu, detské pestúnky i inteligentné ponožky ponúkajú spoľahlivý monitoring životných funkcií a dokážu vás okamžite upozorniť v prípade, že dôjde k akejkoľvek zmene.

Pochopiteľne pre každé riešenie existujú aj nevýhody. Inteligentná ponožka je skvelá, pokiaľ má ale váš rebel tendenciu si ponožku dávať dole a pohadzovať, zažijete sem-tam planý poplach. V prípade monitora dychu zase platí, že funguje skvele, pokiaľ si ale váš potomok vyjedná spanie s rodičmi v posteli, potom už to tak skvelé nie je.

A pestúnky? S ich pomocou máte možnosť kontrolovať či sa novorodenec nepretočil do rizikovej polohy, neplače a pod. Životné funkcie samotné ale (až na výnimky) nesníma. Napriek tomu si trúfame tvrdiť, že pestúnky sú dnes rozumné minimum a mnohým situáciám dokážu predchádzať.

i Mohlo by vás zaujímať

Prvá pomoc u malých detí je zásadnou zručnosťou, ktorá môže v krajnom prípade zachrániť aj život. Preto je nevyhnutné osvojiť si hlavné dôležité kroky a postupy prvej pomoci a resuscitácie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02