Obnoviť stránku

Ako vybrať autosedačku

Aktualizované

Mnoho rodičov pri kúpe autosedačky rieši, ako vybrať autosedačku najlepšiu pre ich dieťa. Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako vybrať autosedačku. Prečítajte si, aké typy autosedačiek sú na trhu, akú autosedačku vybrať pre novorodencov, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy je možné použiť len podsedák.

Ako vybrať autosedačku

Tipy, ako vybrať autosedačku

  1. Zistite si, či autosedačka spĺňa bezpečnostné normy, či bola testovaná a ako na tom je.
  2. Uistite sa, či je vybraný model autosedačky alebo sedadla kompatibilný s vaším automobilom.
  3. Pre správny výber je nutné poznať váhu aj výšku dieťaťa.
  4. Je užitočné, keď je autosedačka výškovo variabilná.
  5. Vyberte autosedačku s kvalitným vystužením pre väčší komfort dieťaťa.

Kľúčové parametre pri výbere autosedačky

Váha a výška dieťaťa

Dôležitým kritériom na výber vhodnej autosedačky nie je vek dieťaťa, ale jeho váha a výška (hlava dieťaťa nesmie presahovať opierku hlavy a nožičky nesmú zo sedačky vyčnievať). V prípade všetkých autosedačiek býva uvedené, do akej váhy ich dieťa môže využívať, či má nastaviteľnú výšku a pre aké vekové rozmedzie je autosedačka vhodná.

Aké majú autosedačky kategórie, ako sa delia a ako sa v nich vyznať?

Detské autosedačky sa oficiálne delia na 5 základných skupín: 0, 0+, I, II, III. Na trhu ale v oveľa väčšom zastúpení nájdete autosedačky, ktoré svojím určením spájajú viac váhových skupín naraz – hovorí sa im rastúce autosedačky. Sú regulovateľné a výškovo nastaviteľné, umožňujú odobratie či pripevnenie niektorých svojich komponentov. Rastúce autosedačky sú veľmi obľúbené, pretože dieťaťu slúžia dlhšiu dobu a cenovo tak vychádzajú výhodnejšie. Preto sa autosedačky niektorých základných skupín s malým váhovým rozpätím už prakticky ani nevyrábajú – týka sa to autosedačiek skupiny 0 (váha 0 – 10 kg) a skupiny II (váha 15 – 25 kg). Pre lepšiu orientáciu v oficiálnych skupinách aj podskupinách (rastúce autosedačky) uvádzame prehľadnú tabuľku.

Oficiálne delenie detských autosedačiek podľa váhy dieťaťa

Základné kategórie autosedačiek podľa váhy dieťaťa Váha dieťaťa Približný vek
Skupina 0 0 – 10 kg od narodenia do 1 roku
Skupina 0+ 0 – 13 kg od narodenia do 12 – 18 mesiacov
Skupina I 9 – 18 kg od 9 mesiacov do 4 rokov
Skupina II 15 – 25 kg od 3 rokov do 7 rokov
Skupina III (PODSEDÁKY) 22 – 36 kg 6 až 12 rokov (alebo do výšky 150 cm)

Kategória rastúcich autosedačiek vyskytujúcich sa bežne na trhu

Spojené kategórie – rastúce autosedačky Váha dieťaťa Približný vek
Kombinácia skupín 0, 0+ 0 – 13 kg od narodenia do 2 rokov
Kombinácia skupín 0, 0+, I 0 – 18 kg od narodenia do 4 rokov
Kombinácia skupín 0, 0+, I, II 0 – 25 kg od narodenia do 7 rokov
Kombinácia skupín 0, 0+, I, II, III 0 – 36 kg od narodenia do 11 rokov
Kombinácia skupín I, II 9 – 25 kg od 9 mesiacov do 7 rokov
Kombinácia skupín I, II, III 9 – 36 kg od 9 mesiacov do 12 rokov
Kombinácia skupín II, III 15 – 36 kg od 3 rokov do 12 rokov


Pozn.: Dieťa smie sedieť bez detskej autosedačky, ak je jeho váha minimálne 36 kg alebo výška nad 150 cm. Stačí, aby dieťa spĺňalo jednu z týchto podmienok. V prípade, že je menšie ako 150 cm, ale ťažšie ako 36 kg, je nutné skontrolovať, či bezpečnostný pás nevedie cez krk dieťaťa. Ak áno, určite použite podsedák!

Bezpečnosť

Vždy si overte, či autosedačka prešla testami európskej normy a či má príslušné certifikáty. Bezpečné sú autosedačky spĺňajúce bezpečnostný štandard ECE R44/04, prípadne ECE R44/03 (taká autosedačka má na konštrukcii oranžový štítok, z ktorého okrem iného vyčítate, akým spôsobom sa sedačka upína k sedadlám a pre aké ťažké dieťa je vhodná. Od roku 2013 je v platnosti aj novšia smernica ECE R129, ktorej podliehajú autosedačky s označením i-Size. Zjednodušene teda môžeme povedať, že bezpečná a certifikovaná autosedačka musí mať označenie ECE R44 alebo po novom i-Size.

Norma i-Size (ECE R129) je v platnosti od júla 2013. Štandardy ECE R44 a i-Size teraz platia súčasne, ale je v pláne, že i-Size bude do budúcnosti jediným platným predpisom na bezpečnosť autosedačiek. Samozrejme aj autosedačky s certifikáciou ECE R44 sú stále veľmi bezpečné. Hlavným rozdielom je povinnosť umiestňovať dieťa v autosedačke proti smeru jazdy až do jeho 15 mesiacov a tiež povinnosť zahrnúť pri testovaní autosedačiek aj test bočného nárazu.


TIP: Pri výbere autosedačky odporúčame zohľadniť aj výsledky rôznych nezávislých testov, napr. ADAC alebo dTest autosedačky. Tu nájdete informácie o tom, aká autosedačka získala ocenenie najlepšia detská autosedačka, najlepšia autosedačka vajíčko, najlepšia autosedačka pre bábätko alebo najlepšia autosedačka 2020, čo vám rozhodne pomôže v rozhodovaní, ako vybrať autosedačku.

Zabezpečenie dieťaťa v autosedačke

Dieťa je v autosedačke zabezpečené upínaním bezpečnostných pásov. Bezpečné autosedačky disponujú trojbodovým alebo päťbodovým upínaním.

  • Trojbodový pás – uchytenie do tvaru Y. Býva najčastejšie v autosedačkách typu vajíčko, ale nájdete ho aj v iných modeloch.

  • Päťbodový pás – pás drží ramená dieťaťa dvoma kotviacimi bodmi, boky dieťaťa dvoma kotviacimi bodmi a rozkrok jedným kotevným bodom. Týmto spôsobom sa odporúča pripútavať deti už v autosedačkách od skupiny I, tj. od 9 – 18 kg.

ISOFIX

Autosedačku môžete v aute ukotviť buď bezpečnostným pásom alebo kotviacim systémom ISOFIX. V prípade pútania bezpečnostným pásom je riziko, že autosedačku neupevníte správne a bezpečne. So systémom ISOFIX autosedačku jednoducho pricvaknete k istiacim bodom auta a nehrozí, že by ste ju ukotvili zle. bezpečnosťné pásy pri tomto spôsobe ukotvenia vôbec nepoužijete.

V prípade autosedačiek v kategórii 0 a 0+ systém ISOFIX nie je ich súčasťou. Ak ho chcete používať, musíte dokúpiť základňu. Nezabudnite si ale overiť kompatibilitu s vaším vozidlom.

Autosedačky vyššej váhovej kategórie môžu byť vybavené systémom ISOFIX, alebo tiež nemusia.

  • Autosedačky bez ISOFIXU sú lacnejšie, ale musíte ich kotviť klasickými bezpečnostnými pásmi. Môžu vám vyhovovať v prípade, keď autosedačku často premiestňujete z auta do auta alebo ju využívate len niekedy.

  • Autosedačky s ISOFIXOM sú síce drahšie, ale ich ukotvenie je bezpečnejšie.


Pozn.: Autosedačky s bezpečnostným štandardom i-Size majú ISOFIX kompatibilný so všetkými novšími automobilmi.

Pohodlie dieťaťa

Vaše dieťa bude v autosedačke sedieť pomerne často a mnohokrát to môžu byť aj hodiny. Venujte teda pozornosť aj pohodliu, ktoré mu autosedačka poskytne. Pokiaľ nejde o nákup autosedačky pre novorodencov, odporúčame vziať pri nákupe dieťa so sebou a skúsiť ho do nej posadiť. A čo si máte všímať?

  • Vyhovujúca šírka – nie je dieťa v autosedačke príliš stiesnené alebo naopak „netopí“ sa v nej?

  • Spôsob upínania – neprekážajú dieťaťu pásy, netlačí ho niekde zámok bezpečnostného pásu?

  • Poťah autosedačky – je príjemný na dotyk, nebude pokožku dieťaťa dráždiť?

  • Vystuženie – je umiestnené na správnych miestach?

  • Opierka hlavičky – vyhovuje dieťaťu?

  • Dostatok miesta na nožičky – má dostatok priestoru?

  • Výhľad z okienka – umožňujú náklon a vystuženie sedačky dieťaťu výhľad z okna úmerne jeho veku a zvedavosti?


POZOR: Pásy nesmiete viesť dieťaťu cez krk, pretože hrozí nebezpečenstvo udusenia, ale nesmiete viesť ani príliš nízko, aby dieťa nemohlo vykĺznuť.

Výbava a príslušenstvo autosedačky

Potom, čo si vyberiete autosedačku, ktorá vyhovuje bezpečnostným predpisom aj pohodliu vášho dieťaťa, venujte pozornosť aj ďalšej výbave a praktickým vychytávkam autosedačky.

  • Vymeniteľný poťah – veľkou výhodou je vymeniteľný a prateľný poťah. Dieťa sa v autosedačke spotí, zašpiní poťah od jedla a vy ho potom môžete jednoducho vyprať.

  • Naklápanie sedačky do ľahu – veľmi praktické pre pohodlie dieťaťa, keď zaspí. Niektoré sedačky ponúkajú viac úrovní polôh a jednoduché ovládanie iba jednou rukou.

  • Ochrana proti bočnému nárazu – niektoré modely poskytujú vylepšenú ochranu bočnej strany, čo zvyšuje bezpečnosť vášho dieťaťa v prípade, že dôjde k bočnému nárazu.

  • Nastaviteľná opierka hlavy – neodmysliteľná funkcia v prípade rastúcej autosedačky, ktorá pomôže k vyššej bezpečnosti aj k ochrane krčnej chrbtice.

  • Nastaviteľná poloha opierok – väčšinou ide o nastaviteľnú opierku hlavy, ale niektoré autosedačky dovoľujú výškovo nastaviť aj operadlo a vodiace prvky pre správnu polohu pásu cez ramená dieťaťa.

  • Nastaviteľný bezpečnostný pás – umožní nastavenie pásu podľa aktuálnej výšky dieťaťa.

  • Držiak na nápoje – dieťa má pitie stále pri sebe a môže sa kedykoľvek samo napiť a nerušiť tak vodiča.

  • Opierky na ruky – zvyšujú pohodlie dieťaťa pri sedení v sedačke.


Pozn.: V prípade autosedačiek skupiny I a vyššie sú nastaviteľný pás a výškovo nastaviteľná opierka hlavy veľmi užitočnými funkciami. Zámky bezpečnostného pásu by nikdy nemali tlačiť dieťa do lopatiek a mali by byť umiestnené vždy mierne nad jeho ramenom. Ak hlavička začína presahovať opierku hlavy, je čas na posunutie opierky do vyššej polohy alebo na zakúpenie novej autosedačky.

Typy autosedačiek

Autosedačka pre deti 0 – 13 kg

Autosedačky 0 – 13 kg

  • Skupina 0 a 0+
  • Autosedačky nazývané tiež vajíčko
  • Určené od narodenia do cca 18 mesiacov

Autosedačka určená pre novorodencov má s trochou predstavivosti tvar škrupiny vajíčka. Bábätko je v nej v poloľahu, pretože ešte samo nesedí, neudrží samo hlavičku a jeho kosti sú krehké. Býva v nej pripútané trojbodovým bezpečnostným pásom v tvare Y a leží vždy proti smeru jazdy. Autosedačka sa umiestňuje na zadné sedadlo, možno ju ale ukotviť aj na predné sedadlo spolujazdca, avšak za podmienky deaktivácie airbagu. K niektorým modelom si môžete dokúpiť základňu, ktorá zostáva v aute a samotná autosedačka sa na ňu vždy iba zacvakne.

Výhody a nevýhody
  • Jednoduchá manipulácia aj prenášanie
  • Poskytuje maximálnu ochranu novorodencom a dojčatám
  • Niektoré autosedačky sú kompatibilné s kočíkom
  • Dieťa rýchlo z autosedačky vyrastie
Autosedačka 0 – 18 kg

Autosedačky 0 – 18 kg

  • Skupina 0, 0+, I
  • Rastúce autosedačky pre novorodencov, dojčatá aj batoľatá
  • Umiestňujú sa vždy na zadnom sedadle

Detská autosedačka, ktorá zahŕňa skupiny 0, 0+ a I. Ide o pokročilejšie autosedačky, ktoré zaisťujú bezpečie pre úplné bábätká, ale aj pre batoľatá. Nie sú však vhodné pre predčasne narodené deti alebo novorodencov s nízkou pôrodnou váhou. Sedačka je umiestnená na zadnom sedadle a dieťa je v nej posadené v smere jazdy. Autosedačku môžete ukotviť bezpečnostnými pásmi pre dospelých, ale niektoré modely ponúkajú bezpečnejšie pripevnenie pomocou systému ISOFIX. Autosedačka býva často polohovateľná, čo vám umožní dopriať bábätku pohodlie pri spánku.

Výhody a nevýhody
  • Niektoré modely ponúkajú veľmi bezpečné pripevnenie pomocou systému ISOFIX
  • Rastúci variant na dlhšie využitie
  • Väčšinu modelov je možné polohovať na sedenie alebo spánok
  • Dieťa už nemožno prenášať súčasne s autosedačkou
  • Nie je vhodná pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou
Autosedačka 0-25 kg

Autosedačky 0 – 25 kg

  • Skupina 0, 0+, I a II
  • Vhodné pre deti od narodenia do 7 rokov
  • Rastú spolu s dieťaťom

Tieto typy autosedačiek využijete pre skupiny 0, 0+ I a II, poslúži teda ako autosedačka pre novorodenca, tak ako autosedačka pre dieťa predškolského veku. Ich veľkou výhodou je ľahká polohovateľnosť opierky hlavy aj celej sedačky, často až do polohy ležmo. Autosedačka tak plne rešpektuje aktuálne potreby dieťaťa a dokáže mu poskytnúť maximálny komfort. V hodnotení autosedačiek bývajú tieto typy autosedačiek hodnotené ako kvalitné a bezpečné autosedačky, ktoré rastú spolu s vaším dieťaťom a môžete ich s ohľadom na vek dieťaťa využívať po smere aj proti smeru jazdy. Rovnako ako predchádzajúce kategórie autosedačiek pre deti, tiež tento typ autosedačky nie je príliš vhodný pre predčasne narodené deti alebo novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. 

Výhody a nevýhody
  • Využitie až do 7 rokov dieťaťa
  • Rostúci variant
  • Široké možnosti polohovateľnosti detskej autosedačky
  • Poskytují žiadaný komfort
  • V priebehu času dochádza k opotrebovaniu sedačky
  • Nevhodná pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosť
Autosedačky 0 – 36 kg

Autosedačky 0 – 36 kg

  • Pokrývajú všetky skupiny detských sedačiek
  • Rastúce autosedačky od narodenia až do 12 rokov alebo do výšky 150 cm
  • Nie sú vhodné pre všetky deti

Rastúca autosedačka, ktorá zahŕňa všetky skupiny. Nastaviteľná novorodenecká vložka umožní aj prepravu novorodenca. Takmer všetky modely sú vybavené systémom ISOFIX a päťbodovým bezpečnostným pásom. Umiestňujú sa v smere jazdy a do hmotnosti dieťaťa 13 kg je možné umiestniť aj proti smeru jazdy, čo je pre bábätko bezpečnejší spôsob. Detské sedačky 0 – 36 kg bývajú polohovateľné až do úplného ľahu pre maximálne pohodlie dieťaťa. Nutné je ale zdôrazniť, že tento typ autosedačky nemusí byť vhodný pre bábätká s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo pre deti s poruchou v psychomotorickom vývoji. Dlhodobé používanie môže viesť k opotrebovaniu, ktoré sa môže prejaviť nižšou bezpečnosťou.

Výhody a nevýhody
  • Univerzálne autosedačky
  • Umiestniteľné v smere aj proti smeru jazdy (do 13 kg)
  • Nastaviteľná výška sedátka aj opierky hlavy
  • Polohovateľné až do úplného ľahu
  • Nevhodné pre novorodencov s nízkou pôrodnou váhou
  • Nevhodné pre deti s rastovými odchýlkami
  • Dlhoročné používanie vedie k opotrebovaniu materiálu a nižšej bezpečnosti
  • Dieťa nemožno prenášať v autosedačke
Autosedačky 9 – 18 kg

Autosedačky 9 – 18 kg

  • Skupina I
  • Vhodné pre deti od 9 mesiacov až do 4 rokov
  • Možnosť využitia systému ISOFIX

Tieto autosedačky sú určené pre batoľatá a deti vo veku od 9 mesiacov až do 4 rokov, ktoré vážia 9 – 18 kg. Sedačky využívajú systém tzv. nohavicových trakov, ktoré dieťa bezpečne pútajú popruhovým systémom. Sedačka sama je umiestnená na zadnom sedadle a dieťa v nej sedí v smere jazdy. Môžete ju ukotviť v aute buď bezpečnostnými pásmi pre dospelých, ale väčšinou sú vybavené systémom ISOFIX. Tieto autosedačky sú veľmi obľúbené pre svoju bezpečnosť. Často sú polohovacie pre väčšie pohodlie dieťaťa pri spánku.

Výhody a nevýhody
  • Väčšina modelov so systémom ISOFIX
  • Dieťa zo sedačky dobre vidí na cestu
  • Viacbodový bezpečnostný systém
  • Možnosť polohovať dieťa
  • Dieťa už nemožno prenášať súčasne s autosedačkou
Autosedačky 9 – 25 kg

Autosedačky 9 – 25 kg

  • Skupiny I a II
  • Rastúce autosedačky od 9 mesiacov do 7 rokov
  • Inštalácia v smere jazdy

Rastúce autosedačky, zahŕňajúce skupiny I a II, sú vhodné pre deti s hmotnosťou 9 až 25 kg, teda od dojčenského veku až do začiatku školskej dochádzky. ISOFIX a nastaviteľné bezpečnostné pásy aj opierka hlavy bývajú teda samozrejmosťou. Tieto autosedačky sa spravidla umiestňujú v smere jazdy a sú polohovateľné. V ponuke nájdete autosedačky, ktoré vášmu dieťaťu poskytnú nielen bezpečie, ale aj pohodlie v podobe nastaviteľných opierok rúk, regulácie uhla sklonu alebo držadla na pitie.

Výhody a nevýhody
  • Dlhodobé využitie
  • Systém ISOFIX
  • Nastaviteľné bezpečnostné pásy aj opierky
  • Regulácia uhla sklonu
  • Praktické vychytávky
  • Dieťa už nemožno v autosedačke prenášať

Autosedačky 9 – 36 kg

Autosedačky 9 – 36 kg

  • Kombinácia skupín I, II, III
  • Rastúce autosedačky pre batoľa až do 12 rokov veku alebo do výšky 150 cm
  • Nie sú vhodné pre všetky deti

Detská autosedačka na skutočne dlhodobé využitie. Môžete ju zaobstarať dieťaťu v jeho 9 mesiacoch a autosedačka s ním „porastie“ až do jeho školských rokov. Dovoľuje totiž nastaviť pásový systém aj jednotlivé opierky alebo úplne vybrať niektoré jej časti (vložky). Avšak tento typ autosedačky nemusí byť pohodlný pre dieťa na dolnej hranici určenej hmotnosti, odporúčame ju teda určite vyskúšať. Navyše, dlhoročné používanie autosedačky vedie k jej opotrebovaniu.

  • Dlhodobé využitie
  • Výškovo nastaviteľné opierky aj pásy
  • Počas dlhšej doby používania možno počítať s vyšším opotrebením
  • Nemusí poskytovať dieťaťu dostatočné pohodlie

Autosedačky 15 – 36 kg

Autosedačky 15 – 36 kg

  • Skupina II a III
  • Rastúce autosedačky pre deti od 3 do 12 rokov veku alebo do výšky 150 cm
  • Bez vlastného popruhového systému

Rastúce autosedačky využívajúce trojbodový pásový systém bez vlastného popruhového systému. Dieťa je teda uchytené a zaistené klasickým trojbodovým popruhom vozidla. Sú určené pre deti s váhou 15 až 36 kilogramov, teda vo veku od 6 do 12 rokov. Túto poslednú skupinu autosedačiek je možné využívať až do momentu, keď dieťa už nebude potrebovať žiadny špeciálny zádržný systém. Pri niektorých modeloch možno po úprave využiť iba samostatný podsedák. Dávajte ale pozor, aby boli popruhy vedené dieťaťu v správnej pozícii, teda v oblasti panvy a cez kľúčnu kosť. Popruh nikdy nesmie viesť okolo krku.

  • Zvýšená ochrana proti bočnému nárazu
  • Dlhodobé využitie
  • Nastaviteľné opierky
  • Samostatné využitie podsedáku
  • Počas dlhšej doby používania možno počítať s vyšším opotrebením
Autosedačky 22 – 36 kg (podsedáky)

Autosedačky 22 – 36 kg (podsedáky)

  • Skupina III
  • Pre staršie deti do váhy 36 kg
  • Pre deti do výšky 150 cm

Podsedáky sú vhodné pre staršie deti do váhy 36 kilogramov a do výšky 150 cm. Slúžia na to, aby sa dieťa dostalo do požadovanej výšky pre bezpečné zaistenie bezpečnostnými pásmi pre dospelých. Zákon priamo neurčuje, od kedy presne môžu deti na podsedáku sedieť, určuje to výrobca. Na trhu tak nájdete podsedáky vhodné pre deti už od 15 kg. Nutné je ale zdôrazniť, že hoci sú podsedáky lacnejšie, skladnejšie a lepšie sa s nimi manipuluje, neposkytujú takú bezpečnosť a ochranu proti bočnému nárazu ako autosedačky, a ani príliš veľkú stabilitu. Odborníci teda odporúčajú používať autosedačky čo najdlhšie, prípadne vybrať podľa hodnotení najlepší podsedák do auta.

Výhody a nevýhody
  • Finančne nenáročné riešenie
  • Jednoduchá manipulácia a skladovanie
  • Výrazne nižšia bezpečnosť pre prepravované dieťa

Tipy na správne používanie autosedačky

Naše tipy na správne používanie autosedačky

  • Vždy využívajte autosedačku vhodnú pre váhu a vek dieťaťa.
  • Pri inštalácii autosedačky do vozidla sa riaďte návodom a uistite sa, že je autosedačka správne umiestnená.
  • Ideálne majte stabilne kópiu návodu uloženú vo vozidle v priehradke.
  • Správne umiestnená sedačka drží pevne a nehýbe sa.
  • Pred jazdou vždy skontrolujte správnosť a vhodnosť pripútania dieťaťa.
  • Ani na krátke trasy a presúvanie nevyrážajte s dieťaťom bez autosedačky.
  • Pred deťmi sami využívajte bezpečnostný pás, dávate im tak dobrý príklad.

Často kladené otázky

Prečo je nová autosedačka lepšia ako autosedačka z bazáru?

Autosedačky hrajú veľmi dôležitú úlohu pre bezpečnú prepravu dieťaťa. Pri prudkom zabrzdení, alebo dokonca náraze autosedačka dieťa zadrží a môže ho ochrániť pred zranením. Dopravnej nehode sa vyhnúť nemusíte, ale vhodným a správnym pripútaním dieťaťa vo vozidle môžete minimalizovať jeho prípadné zranenia.

V prípade použitej autosedačky nemáte stopercentný prehľad o jej celkovej kvalite. Použitá autosedačka môže mať skryté mechanické chyby, ktoré mohli vzniknúť nesprávnym používaním, opotrebovaním materiálu alebo pri autonehode. Sedačka, vajíčko alebo podsedák tak môže vyzerať na prvý pohľad v poriadku, plne funkčné ale byť nemusia.

Navyše, každá autosedačka by mala byť pre bábätko alebo dieťa nielen bezpečná, ale aj pohodlná a príjemná, no v prípade použitej autosedačky môže byť vystuženie poničené.


Pri každej autosedačke vždy chcite slovenský návod, aby ste vedeli, ako ju správne používať. To platí či už sa rozhodnete pre novú, alebo použitú autosedačku.

Ako zistím, či je autosedačka vhodná do môjho auta?

Pre bezpečnosť dieťaťa je veľmi dôležité aj správne uchytenie a posadenie autosedačky v aute. Autosedačky na pásy sú univerzálne, to znamená, že sú vhodné do všetkých áut. Avšak v prípade kotviaceho systému ISOFIX je potrebné overiť, či je autosedačka kompatibilná s vaším vozidlom, respektíve modelom auta. Pokiaľ nie je na skúšobnej značke uvedený symbol Univerzal, je nutné vybrať takú, ktorá sa hodí aj označením do typu vášho vozidla. Zoznam vozidiel kompatibilných pre daný typ autosedačky by ste mali dostať na nahliadnutie u predajcu. Získate ho tiež na internetových stránkach výrobcu.

Ako spoznať kvalitnú autosedačku?

Kvalitná, dobrá a bezpečná autosedačka má vždy označenia ECE R44 alebo i-Size a štítok ISOFIX. ECE R44 alebo i-Size je certifikát bezpečnostných európskych noriem. ISOFIX je istota, že autosedačka bude v aute uchytená správne. O kvalite detskej autosedačky napovedia aj nezávislé testy autosedačiek, ktorých výsledky odporúčame pred nákupom sledovať, napr. ADAC alebo dTest. Ponúka sa tiež porovnanie autosedačiek, takže môžete porovnať najlepšie autosedačky 2020 a najlepšie autosedačky 2019 a zistiť, aké značky autosedačiek obsadzujú predné priečky a podľa toho sa rozhodnúť, akú autosedačku vybrať.

Testy autosedačiek – ako sa testujú detské autosedačky?

Najprínosnejšie, a zároveň najprísnejšie, sú testy nemeckého autoklubu ADAC. Počas nich sú autosedačky vystavené crash testom, čiže bočným a čelným nárazom v niektorom z obľúbených rodinných áut pri štandardných rýchlostiach (obvykle 50 – 70 km/hod). Okrem toho autokluby hodnotia, ako jednoducho sa sedačky v aute inštalujú, ako sa s nimi manipuluje, koľko miesta v aute zaberú a či materiály, z ktorých sú vyrobené, neobsahujú škodliviny. Tento test autosedačiek je prísnejší ako homologácia predpísaná EÚ, teda sa rozhodne oplatí ju pred kúpou autosedačky sledovať a pri výbere tieto výsledky zvážiť.

Ako na samotný nákup?

Pri nákupe je najdôležitejšie dôkladne si preštudovať parametre autosedačky.

  • Či autosedačka zodpovedá súčasnej váhe a výške vášho dieťaťa

  • Či spĺňa vašu predstavu, do akého veku dieťaťa má slúžiť

  • Či má označenie ECE R44 alebo i-Size

  • Akým spôsobom sa ukotvuje v aute

  • Možnosť polohovania autosedačky

V druhom rade sa zamerajte na výbavu autosedačky – typ vystuženia, prateľný poťah, prípadne držiak na nápoje a nezabudnite si overiť, či má autosedačka návod v slovenskom jazyku. Až ako posledným kritériom pre výber by mal byť dizajn autosedačky. Ak je pre vás dôležité si autosedačku pred kúpou ohmatať, vezmite so sebou na nákup aj vaše dieťa, aby si ju mohlo rovno vyskúšať.

Čo je skúšobná značka autosedačky?

Je to označenie, ktoré je umiestnené na autosedačke na viditeľnom mieste. Táto značka obsahuje súhrnné základné informácie o autosedačke.

Čo konkrétne je na skúšobnej značke uvedené?

  • Číslo skúšobnej značky (má osem čísel a prvé dve znamenajú sériové číslo a normu), odporúčame i-Size normu.

  • Meno výrobcu a celý názov produktu, teda autosedačky.

  • Skúšobný symbol a kód krajiny výroby (je uvedený v krúžku, kde je veľké písmeno E a číslo, kedy napr. E8 znamená ČR).

  • Rozsah použitia autosedačky (pre akú váhu a výšku dieťaťa je vhodná).

  • Typ autosedačky („Universal“ znamená, že je využiteľná pri všetkých typoch vozidiel).

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07