Obnoviť stránku

ASUS CROSSHAIR VI HERO - RECENZIA A TESTY

S nedávnym príchodom nových procesorov AMD Ryzen sa začali diať veci. Jednou z nich bolo aj otvorenie severnej brány v Republic of Gamers, z ktorej vystúpil nový hrdina šiestej generácie. V dnešnej recenzii sa pozrieme detailne na to, čo všetko Crosshair VI Hero s X370 chipsetom zvládne, čím je vybavená a pre koho je určená.

Zoznam kapitol

  1. Parametre a špecifikácia
  2. Unboxing a bližší pohľad na dosku
  3. BIOS
  4. Softvérová výbava dosky
  5. Taktovanie
  6. Záver

Parametre a špecifikácia

Crosshair VI Hero; funkcie základnej dosky Na prvom obrázku máme súhrnný prehľad výbavy, ktorou C6H doska disponuje. Už na prvý pohľad možno vidieť, že nejde o obyčajnú kartu. Základ tvorí X370 chipset, doska oficiálne podporuje takt operačných pamätí DDR4 až na 3200 MHz+ po pretaktovaní. Veľkým pozitívom je výbava čo sa týka diagnostiky. Je tu POST (debug) display a štvorica farebne rozdelených LED diód, ktoré signalizujú prípadný problém počas zapínania zostavy.

Samozrejmosťou je podpora SLI a Crossfire, sú to režimy prevádzky viac grafických rovnakého typu súčasne. Boduje aj výborná konektivita. Po stránke USB a SATA je tu jeden M.2 slot, ktorý ponúka prevádzku veľmi rýchlych M2 SSD diskov v režime PCIe 3.0 x4 s priamym napojením na procesor. Je tak možné plne využiť najnovší NVMe protokol a dosiahnuť plný potenciál SSD diskov, ako je napríklad Samsung 960 PRO a EVO. Pre úplnosť uvediem, že ak budete chcieť dosiahnuť plnú rýchlosť M.2 NVMe disku, môžete mať zapojené iba 4 SATA konektory. Nejde o limit zo strany dosky, ale čipsetu.

Platforma AM4; chipset X370 – súhrn parametrov a špecifikácií Na oficiálnom slajde z prezentácie AM4 platformy môžete vidieť schopnosti a limity X370 čipsetu, na ktorom je doska postavená.

Výrazný upgrade oproti predchádzajúcej generácii nastal aj v audiočasti, ktorá nesie názov Supreme FX S1220, o ktorom si povieme viac neskôr.

3D Mount; špeciálny závit Asus ROG dosky sa dočkali v poslednej dobe dvoch zásadných inovácií. Prvý z nich je tzv. 3D MOUNT. V tomto prípade má ASUS Crosshair VI Hero špeciálne závity. Tie sú určené na prichytenie tzv. DIY („urob si sám“) prvkov, ktoré možno vytvoriť pomocou 3D tlačiarne. ASUS tak dáva používateľom možnosť a priestor na kreativitu. Fantázii sa medze nekladú, môžete si vyrobiť štítok s vlastným logom a nickom, prípadne osadiť dosku celým brnením. Viac o 3D mount a niektorých ďalších projektoch, ktoré sú k dispozícii rovno na prevzatie, môžete nájsť priamo na webe Republic of Gamers.

AURA ekosystém; synchronizácia podsvietenia základnej dosky

Druhou inováciou je tzv. AURA ekosystém, ktorý predovšetkým umožňuje synchronizáciu podsvietenia základnej dosky s AURA kompatibilnými komponentmi a príslušenstvom. Na základnej doske je 2x RGB_HEADER, na ktorý je možné napojiť LED pásiky alebo v niektorých prípadoch celé osvetlenie počítačovej skrine. Synchronizovať možno aj grafické karty, operačné pamäte, ale aj klávesnice, myši a v niektorých prípadoch aj slúchadlá.

Parametre a špecifikácia; CPU; DRAM; Expansion Slots; VGA; Mass Storage; Network; Audio; Power Solution

V závere kapitoly sa ešte pozrieme na detailné špecifikácie. Asi najzaujímavejšia je tu prítomnosť externého Pro Clock generátora. Umožňuje meniť základný takt BCLK. ASUS Crosshair VI Hero je tak len jednou z troch základných dosiek, ktoré v súčasnosti majú túto možnosť.

Konektory; BIOS; Optimize System; Bundled Software; Debug Tools

Rovnako ako základné dosky s Z270 chipsetmi dostala aj X370 Crosshair VI HERO špeciálny konektor na vodnú pumpu, ktorý podporuje ako DC, tak aj PWM režim. Sú tu aj konektory na monitorovanie teploty kvapaliny v okruhu a jej prietokov. Táto výbava čiastočne nahrádza drahé riešenia vodných okruhov, ako sú napríklad AquAero panely od Aquacomputer a iné. Špecifikácia nám bližšie popisuje aj softvérovú výbavu dosky, ale o nej si povieme vo vlastnej kapitole neskôr.

Thermal Design; Other Features; OC Panel

Tu musím pochváliť ASUS za podporu OC Panelu, ktorý je výbornou pomôckou pri taktovaní, a to predovšetkým pri extrémnejších metódach chladenia, ako napríklad tekutým dusíkom. A teraz sa pozrieme na to, ako vyzerá doska naozaj.

Unboxing a bližší pohľad na dosku ASUS Crosshair VI Hero (X370) škatuľa; originálne balenie Balenie dosky je solídne, základná doska je dobre zabezpečená a príslušenstvo vnútri je dobre usporiadané.

ASUS Crosshair VI Hero (X370) obsah balenia

Súčasťou balenia dosky je samozrejme IO shield (kryt na zadnej konektory dosky). Ďalej štvorica SATA káblov + nálepky, SLI HB mostík, CD s ovládačmi a utilitami, manuál k doske, súprava ROG nálepiek a tácka pod pohár.

ASUS Crosshair VI Hero (X370) celkový pohľad A teraz už ASUS Crosshair VI Hero v celej svojej kráse. Pozeráte sa na najlepšiu platňu pre nové procesory od AMD. Po dizajnovej stránke som viac ako spokojný. ASUS Crosshair VI Hero určite neurobí hanbu ostatným komponentom vo vašej AMD Ryzen zostave. Podsvietenie možno samozrejme úplne vypnúť. Aj keď nie som zástancom blikajúceho hardvéru, musím uznať, že AURA LED RGB v prípade ROG dosiek sa mi naozaj páči. Za zmienku stoja určite minimálne tzv. SafeSloty. PCI-E sloty, do ktorých umiestníte grafické karty, boli vystužené. Dnešné grafiky v niektorých modeloch sú ťažšie. A čo potom, keď ich osadíte fullcover vodným blokom. Vystuženie preto rozhodne príde veľmi vhod. Čo sa tu ASUSu však veľmi podarilo, je alternatívna voľba rozstupu na montáž chladiča. Zostáva kompatibilný aj so starými AM3 chladičmi. Chválim za inovatívny prístup k veci a za to, že výrobca myslí na svojich zákazníkov.

Základná doska; napájacia kaskáda procesora; taktovanie Teraz sa zblízka pozrieme na napájaciu kaskádu procesora. Tá je kompozíciou 8 + 4 fáz z NextFETov CSD87350 od Texas Instruments o jednotlivom výkone (papierovom) 40 A pri rozsahu prevádzkovej teploty -50 °C do 125 °C. Tie sú tzv. package limited, preto tu platí, že čím menšia teplota, tým väčší výkon kaskády. 8 fáz napája CPU, zvyšné 4 SOC (System On Chip), ktoré je súborom IMC (pamäťový radič) + USB + M.2 + PCI-e. Teoretický minimálny výkon kaskády je 480 A pri maximálnej teplote 125 °C, čo je už veľmi slušná hodnota a môžeme teda povedať, že ASUS Crosshair VI Hero je pripravená po stránke napájania na tie najextrémnejšie metódy taktovania aj pomocou tekutého hélia. Okrem iného má ASUS Crosshair VI Hero jednu z najlepšie nadimenzovaných napájacích kaskád na AM4 platforme. Celý napájací orchester diriguje Digi+ ASP1405 PWM regulátor.

Napájanie operačnej pamäte Napájanie operačných pamätí je tvorené dvoma fázami. V prípade 24-pin ATX si môžete všimnúť tzv. Probe-IT Belt. Ide o meracie výstupy, cez ktoré je možné merať reálne napätie voltmetrom.

Informačný Q-LED displej na základnej doske Oblasť s POST (Q-CODE) displejom a Q-LED diódami. Pokiaľ nie je niečo v poriadku, na displeji sa objaví väčšinou dvojciferná hodnota, ktorá referuje na špecifický problém. Presné kódy a ich význam nájdete v manuáli základnej dosky. O trochu jednoduchšou diagnostickou pomôckou sú štyri LED diódy. Pričom každá z nich má špecifickú farbu a referuje o mieste problému. Prvá dióda sa vzťahuje k procesoru, druhá k operačným pamätiam, tretia ku grafickej karte a štvrtá k BOOT zariadeniu (SSD/HDD disk).

Audio oblasť SupremeFX S1220 Audio oblasť SupremeFX S1220. Ako už názov napovedá, srdcom je tu zvukový prevodník ALC1220 od Realteku s odstupom signál/šum 120 dB. Kondenzátory od Nichiconu neprekvapia, tie sú už na ROG doskách tradíciou. Celkovej kvalite zvuku dopomáha ES9023P DAC od ESSTECH. Celá audio časť na doske je odtienená tak, aby nedochádzalo k rušeniu od ostatných frekvenčných zdrojov, čo zaisťuje celkovú čistotu podávaného zvuku.

Tlačidlá SAFE_BOOT, RETRY_BUTTON a SLOW_MODE Dostávame sa k OC časti dosky s tlačidlami. Na ľavej strane máme klasické tlačidlo na zapnutie, vpravo menšie čierne na reset, SAFE_BOOT slúži na POSTnutie dosky na defaultnom nastavení BIOSu aj napriek zachovaniu predchádzajúcich hodnôt v UEFI. RETRY_BUTTON slúži na opakované pokusoy POSTnutia aj pri danom nastavení v UEFI, tlačidlo sa používa hlavne pri taktovaní pamätí, keď je potrebné prejsť cez tzv. memory training, ľudovo povedané možno v niektorých prípadoch tlačidlom dosku „ukecať“, aby vzala to, čo sme jej nastavili. Ďalší tzv. dipswitch slúži na zapnutie/vypnutie SLOW_MODE. Hodí sa iba v prípadoch extrémneho taktovania s tekutým dusíkom, a to vo chvíľach, keď má systém problém naskočit. Táto funkcia procesor podtaktuje a ľahšie prekoná problémy pri tzv. Cold Boot Bugu, čo je situácia, pri ktorej je procesor tak veľmi podchladený, že sa tzv. nemôže prebrať. Nad SLOW_MODE switchom sa nachádza jumper na zapnutie/vypnutie tzv. LN2 režimu, ktorý umožňuje zvýšovať hodnoty v UEFI nad rámec klasického používania, ktoré sú potrebné na extrémne taktovania pod tekutým dusíkom. A ako posledný je ROG_EXT konektor, ktorý zaisťuje podporu už spomenutého OC Panelu. Ten však nie je súčasťou základnej dosky.

I/O panel Crosshair VI Hero A nakoniec sa pozrieme na zadnú I/O časť dosky. Prvé horné tlačidlo zľava slúži na reset CMOS, ktorý resetuje nastavenie BIOSu do pôvodných hodnôt. Druhé tlačidlo s nápisom BIOS slúži na tzv. USB BIOS Flashback. S touto funkciou možno „flashnúť“ BIOS v prípadoch, keď to inak nejde. Tento spôsob flashovania funguje aj bez procesora. Jediné, čo potrebujete, je zapojený 24-pin ATX v základnej doske, USB flashdisk (najlepšie veľkosti 4 GB až 8 GB) naformátovaný na FAT32. Požadovaný súbor s BIOSom premenujte na C6H.CAP, flasdisk pripojte do spodného zo štvorice čiernych (USB 2.0) portov a stlačte na pár sekúnd tlačidlo USB BIOS FLASHBACK. Kontrolka preblikne. A ak stále bliká, proces flashovania prebieha, čo trvá niekoľko minút. Ide zároveň o tzv. crashfree metódu, takže sa nemusíte báť, že by ste dosku nesprávnym flashovaním zničili. Za mňa obrovský palec hore pre ASUS, osobne som túto cestu už veľakrát použil a pravidelne ju využívam.

Nasledujú tri štvorice USB portov. Zadný port tu ponúka 8x USB 3.0 a 4x USB 2.0. Ďalej gigabytový ethernet LAN port Intel I211-AT s prepäťovou ochranou a technológiou GameFirst IV, ktorá v spolupráci s dodávanou a rovnomennou aplikáciou dokáže nastavovať riadenie toku dát tak, ako sa vám to práve hodí. Môžete tak optimalizovať internetové pripojenie napríklad na hranie online hier. Pod LAN portom je k dispozícii USB 3.1, jeden typu A a druhý typu C. A nakoniec klasika na pripojenie 3,5 mm audio konektorov a výstup na optický audio kábel.

BIOS

UEFI Extreme Tweaker; BIOS

Nachádzame sa v časti UEFI Extreme Tweaker. Odtiaľ sa nastavujú všetky primárne nastavenia, ktoré budete potrebovať. BIOS v prípade ASUS Crosshair VI Hero je jednoduchý a prehľadný. Taktovanie je v prípade Ryzenu nutnosť, a to platí hlavne pre operačné pamäte. Min. frekvencia DRAM, ktorú by ste mali používať, je 2 666 MHz, aby bolo dosiahnutá správna efektivita po stránke výkonu. Na nasledujúcich obrázkoch uvidíte nastavenie tak, ako Ryzen používam ja pri stabilnom pretaktovaní.

Ako prvú položku v Extreme Tweaker máme Overclocking Presets. Ide o prednastavené profily pretaktovania. Ai Overclock Tuner odporúčam nastaviť na manuál pre rozšírené možnosti nastavenia. BCLK frekvency je frekvenciou základného taktu, ktorý je následne násobený tzv. násobičom. Pozri CPU Core Ratio. Ak máme BCLK 100.00 MHz a násobič x40, výsledná frekvencia, na ktorej procesor pobeží, bude 4000 MHz. Ako som už spomenul, ASUS Crosshair VI Hero má na doske fyzicky externý generátor BCLK, teda možno tu BCLK meniť. Nebolo by sa čo diviť, avšak v súčasnom portfóliu AM4 základných dosiek majú túto funkciu len najvyšší modely dosky od Gigabyte a ASRocku, ktoré sú zatiaľ veľmi zle dostupné. Celú túto situáciu považujem za veľa zlý vtip. Ak sa chcete s Ryzenom normálne pohrať, vyberte rovno ASUS Crosshair VI Hero, iná a lepšiá možnosť zatiaľ nie je.

Extreme Tweakeru; Overclocking Presets Ponuka Performance bias obsahuje niekoľko magických volieb, ktoré pridávajú výkon a podľa môjho zistenia ovplyvňujú pozitívne aj celkovú stabilitu systému.

Memory freqency je položkou na výber taktu pamätí. Frekvencie v ponuke sú ovplyvnené nastavením BCLK.

SMT je nastavenie pre Simultaneous Multithreading. Celá platforma rovnako ako Windows 10 ešte nie sú stopercentne odladené pre Ryzen a hry budú potrebovať opatchovať, aby bol výkon so zapnutým SMT lepší. Odporúčam preto na účely hier SMT vypínať. Opätovné zapnutie vykonáte jedine pomocou tzv. cold resete, teda tak, že vypnete napájací zdroj a pomocou tlačidla zapnutia počítača odsajete zvyškové napätie. Pre zapnutý SMT nechajte voľbu na auto, priamo enabled nefunguje, disabled samozrejme áno.

Overclocking profily Spomínané Overclocking profily, pre začiatočníkov nie je nič jednoduchšie ako nahrať 4 GHz OC Profile, funguje perfektne. Ak zapnete LN2 režimy, objaví sa v ponuke niekoľko ďalších extreme OC profilov.

Extreme Tweaker; DRAM Timing Control; External Digi+ Power Control V druhej časti Extreme Tweaker máme pár šetriacich funkcií. DRAM Timing Control slúži na úpravu časovania operačných pamätí a External Digi+ Power Control sú možnosťou napájacej kaskády. Tweaker's Paradise je už časť pre skutočných fanšmejkrov, teda hlavne pre overclockerov, ktorí vedia, čo robia a potrebujú viac možností na posunutie celého systému.

CPU Core Voltage možné nastavovať v manuálnom režime alebo pomocou offsetu. V manuáli sa nastavuje pevne dané napätie, offset pridáva napätie v milivoltoch k tzv. VID hodnote, ktorá je daná od výroby a každý kus procesora ju má trochu inú. CPU SOC Voltage je napätie pre balík tzv. System on Chip, čo je súbor napätia pre IMC (pamäťový radič) + USB + M.2 + PCI-e. PLL voltage je napätie pre vnútorné obvody procesora. Ak nebudete taktovať na tekutom dusíku, nebudete ho potrebovať. Posledná hodnota SB Voltage je ako obvykle napätie pre južný mostík.

DRAM Timing Control So spomínanou ponukou DRAM Timing Control možno nastavovať primárne časovanie. Subtimingy zatiaľ zvoliť nemožno, čo je bežné v prípade konkurenčných platforiem. Takže, ak radi tweakujete pamäte, tu sa veĺmi nevyhráte. Nie je to spôsobené základnou doskou, ale tým, že sú tieto možnosti zo strany procesora nedostupné.

Ponuka napájacej kaskády Asus; nastavenie auto Ponuka napájacej kaskády. S tunajšou ponukou si nemusíte lámať hlavu. Ak ASUS v niečom exceluje, tak sú to nastavenia na auto, ktorým môžete na rozdiel od BIOSu konkurenčných dosiek veriť. Len pre úplnosť – Load-line Calibration, skrátene LLC, sa stará o kompenzáciu hladiny napätia tak, aby nedochádzalo k výrazným poklesom alebo nárastom, čo môže v prvom prípade spôsobiť nestabilitu, v druhom prípade procesoru takéto zmeny nesvedčia a môžu negatívne ovplyvniť jeho životnosť.

DRAM VBOOT Voltage Pre úplnú predstavu, ešte druhá časť možností napájacej kaskády. Posledná hodnota DRAM VBOOT Voltage sa môže hodiť pri zvyšovaní pamätí. Ale zatiaľ to nie je potrebné. Limit frekvencie sa pohybuje medzi 3600 MHz až 3700 MHz. Týmto máme predstavenú časť Extreme Tweaker.

UEFI Advanced Ďalej máme v hlavnom menu UEFI položku Advanced, ktorá ponúka možnosti celej platformy. Tu možno nastavovať rôzne radiče a zariadenia na základnej doske, napríklad voľby audio časti, ethernetu, SATA, NVMe, USB alebo ovládanie LED osvetlenia, ktoré tu môžeme priamo vypnúť.

UEFI Monitor Ďalšou položkou je Monitor. Ide o časť UEFI, kde je súhrn všetkých hodnôt, ktoré dokáže BIOS čítať. Nájdeme tu hodnoty jednotlivých napätí, teplôt a otáčky ventilátorov vrátane vodnej pumpy.

UEFI BOOT; priorita SSD/HDD diskov Predposlednou položkou v UEFI je BOOT. Ako už názov napovedá, ide o súhrnné možnosti nastavenia, ktoré sa vzťahujú k procesu nabiehania počítača. Jednou z hlavných možností je tu nastavovanie priorít SSD/HDD diskov, z ktorých bude načítaný operačný systém.

ASUS EZ Flash 3 Utility; ponuka Tool Poslednou položkou je ponuka TOOL. Táto sekcia ponúka užitočné a nenahraditeľné nástroje. ASUS EZ Flash 3 Utility je nástroj na flashovanie BIOSu dosky na novšiu/staršiu verziu. Secure Erase je veľmi užitočný nástroj. A ak si dobre spomínam, dáva ho do svojich UEFI iba ASUS a len pri ROG modeloch. Ide o utility pre SSD disky, ktorá dokáže zariadenie vrátiť do pôvodného stavu tak, ako to nedokáže ani klasický nástroj formátovania. Vďaka Secure Erase môžete obnoviť stratený výkon vášho SSD disku. ASUS Overclocking Profile je skvelým nástrojom na taktovanie. Je tu niekoľko profilov, ktoré si môžete pomenovať a uložiť si aktuálne nastavenie celého UEFI. Odporúčam ho používať, pretože veľmi uľahčí a urýchli prácu. Týmto máme celé UEFI a možnosti BIOSu za sebou.

Softvérová výbava dosky

Dual Intelligent Processors

ASUS už tradične dáva k svojim ROG základným doskám balíček s názvom AlSuite, ktorý zoskupuje niekoľko šikovných pomôcok dohromady. Hlavnou časťou je tzv. Dual Intelligent Processors, čo je utility, pomocou ktorej môžeme taktovať a monitorovať hodnoty systému. Až na monitoring teploty procesora všetko funguje ideálne, na tento účel odporúčam používať Ryzen Master priamo od AMD.

Nastavovanie BCLK; TPU

Po rozkliknutí TPU sa dostaneme k možnostiam nastavovania BCLK, násobiču a jednotlivým napätiam. Pre prípad, že nestojíte o grafickú stránku tejto pomôcky, existuje menej náročná lite verzia pod názvom ASUS TurboV Core.

External Digi+ Power Control Táto časť ponúka možnosti nastavenia napájacej kaskády rovnako ako v UEFI pod názvom External Digi+ Power Control, samozrejme sú tunajšie možnosti mierne obmedzené oproti tým v UEFI.

Fan Xpert 4, regulácia ventilátorov a vodnej pumpy Fan Xpert 4 je už podľa názvu nástrojom na reguláciu pripojených ventilátorov, prípadne vodnej pumpy. Je tu možnosť si nastavovať krivky výkonu ventilátorov podľa teplôt a podobne.

Utility AURA; RGB LED základnej dosky A ako posledná utility s názvom AURA, ktorá slúži na ovládanie a synchronizáciu RGB LED osvetlenie dosky a pripojených zariadení. Pomôcka ponúka široké možnosti od pestrej škály farebných zobrazení po spôsob svetelného prejavu.

Taktovanie

V predposlednej kapitole sa pozrieme na taktovanie Ryzenu 7 1700 na ASUS Crosshair VI Hero. Aj napriek tomu, že je AM4 platforma stále v plienkach, taktovanie je možné. Je aj v celku jednoduché, ale záleží na tom, ako vysoko mierite. Ak sa bez niečoho v prípade Ryzenu nezaobídete, bude to taktovanie pamätí, pretože výkon procesora s pamäťami na základnom nastavení, tzv. na defaulte nie je dobrý a odporúča sa používať operačné pamäte minimálne na 2677 MHz a časovanie je tiež citelné.

Testovacia zostava

Screen z UEFI; pretaktoanie; Gamers OC profil Pre istotu a prehľad si pripomenie screeny z UEFI. Pre vás, ktorí taktovanie príliš neobľubujete, bude najlepšie zvoliť Gamers' OC profil alebo 4 GHz.

Pretaktovanie AMD Ryzen; limit pretaktovania

Tento kus procesora má limit pretaktovania na jadrách mierne cez 4 GHz. Hodnota 4,1 GHz už nie je možná, a to ani pri napätí viac ako 1,5 V. Zvolil som teda takú kombináciu BCLK a CPU Core Ratio, aby som sa dostal ako na 4 GHz na všetkých jadrách, tak aj na 3466 MHz na operačných pamätiach, čo nie je úplný limit, ale stále ide o nastavenie v limitoch, ktoré sú podľa môjho možné na dennú prevádzku. Crosshair je v súčasnosti jediná základná doska pre AMD Ryzen, s ktorou poskytnete pamäti viac ako 3200 MHz.

CPU Core Voltage pretaktovanie

Ak sa budete snažiť získať zo svojej zostavy maximum, budete si musieť pohrať manuálne s napätím jadra CPU Core Voltage. CPU SOC môžete nechať na auto, ale je možné, že budete musieť z dôvodu taktovania pamätí pridať napätie. S najnovšou verziou BIOSu sa radšej držte do 1,2 V. DRAM Voltage je napätie pre pamäťové moduly. Tu bude záležať, koľko tie vaše budú potrebovať a či vami žiadanú frekvenciu vôbec zvládnu. Pre frekvenciu RAM 2666 MHz a viac je potrebné používať tzv. single rank moduly a mať osadené iba dva pamäťové sloty.

ASUS Crosshair VI Hero; časovanie platformy Ako som už spomenul – aj časovanie pamätí má značný vplyv na výkon celej platformy a je potrebné nájsť rovnováhu medzi frekvenciou, na ktorej operačná pamäť pracuje, a jej časovaním. Rozumný limit ASUS Crosshair VI Hero so správne zvolenými pamäťami je okolo 3466 MHz pri časovaní 14-14-14-22-67-1T. Vyššia frekvencia pri rovnakom timingu už vyžaduje vyššie napätie, ktoré nie je vhodné na dennú prevádzku. Hoci sa mi podarilo dosiahnuť funkčný pretakt 3600 MHz s rovnakým časovaním, frekvencia 3466 MHz bola stabilnejšia a o trochu efektívnejšia, za čo môže pravdepodobne narážanie na limit pamäťového radiča.

benchmark Cinebench R15; test stability

Na prvotné testovanie stability vždy používam Cinebench R15. Tento celkom náročný test vylúči akúkoľvek väčšiu nestabilitu. Render scény vďaka šestnástim pracovným vláknam netrvá dlho, a preto celý test niekoľkokrát zopakujem.

benchmark GeekBench 3; výsledok single a multi threadu

Geekbench 3 zvládne otestovať systém ako po stránke single threadu, tak aj prácu s viacerými vláknami. Celkové testovanie sa skladá z reálnych scenárov, ktoré môže počítač stretnúť. Okrem jadier samotných sú testované aj stabilita a výkon operačných pamätí. Pokiaľ by bolo niečo nestabilné, test väčšinou zamrzne a program prestane odpovedať.

Benchmark SuperPI 32M; hodnotenie stability pamätí Benchmark SuperPi 32M je najlepšie na zistenie efektivity pretaktovania pamätí, ale zároveň ide o výborný test stability. Ak je niečo na strane RAM alebo IMC nestabilné, SuperPi nahlási chybu. Tu som sa teda presvedčil o tom, že pretaktovanie pamätí na 3466 MHz pri časovaní 14-14-14-22-67-1T je pripravené na trvalú prevádzku.

benchmark HWBOT H265; hodnotenie

HWBOT H265 je už náročnejší benchmark (test), ktorý testuje výkon systému pomocou enkódovanie videa. Aj tu som test niekoľkokrát zopakoval a všetko bolo v poriadku. Tým máme počiatočný testy stability za sebou. Samozrejme najlepší test stability je bežná práca, ktorú na svojom stroji robíte. Na referenciu môžete použiť náročnejšie a dlhšie testy, ako sú RealBench, OCCT, Prime 95 a podobne.

Pretaktovanie pamätí na 3600 MHz

Na záver kapitoly vám ešte ukážem spomínané pretaktovanie pamätí na 3600 MHz pri rovnakom časovaní 14-14-14-22-67-1T. Aj keď sa tu už efektivita vyparila, výsledok je jasný. ASUS Crosshair VI Hero súčasne nemá na AM4 platforme konkurenciu, a ak chcete to najlepšie pre svoj Ryzen procesor, neexistuje lepšia voľba.

Záver

ASUS Crosshair VI Hero utiekla asi všetkým aktuálnym AM4 základným doskám pre Ryzen. Hoci má svoje chyby, s ktorými sa, samozrejme, do začiatku novej platformy počíta, neustále vychádzajú nové verzie BIOSu a celková podpora produktu je na takej úrovni, na akej má byť.

ASUS Crosshair VI Hero pôsobí celkovo dojmom, že nikto tu nič neodbyl. Ako som už spomenul a ako ste mohli vidieť, nechýba externý generátor základného taktu, ktorý umožňuje meniť práve BCLK frekvenciu, napájacia kaskáda je naddimenzovaná viac, než je potrebné, sú tu funkcie pre OC, ako je RETRY_BUTTON, bez ktorého sa jednoducho nezaobídete, konektivita dosky je výborná. Veľkým plusom je kompatibilita s AM3 chladičmi, ktorú ponúka naprieč doskami pre AM4 platformu iba C6H.

i ASUS PRIME X299-DELUXE
V ďalšej recenzii sa pozrieme na testy ASUS PRIME X299-DELUXE, ako veľmi sľubný základ pre najnovšie Intel platformy.

Hoci celkové taktovanie pamätí vyžaduje už pokročilé znalosti, limity dosky sú nastavené vysoko. So správnym postupom je možné dosiahnuť vysoké frekvencie aj dobré časovanie.

Jedinú vec, ktorú by som asi vytkol, je doba POSTu, teda časového rozmedzia, kým sa doska dostane od zapnutia do momentu, keď je možné vstúpiť do UEFI. Dĺžku trvania by som asi prirovnal k x99 platforme, kde tiež musí byť používateľ trpezlivý a doba spustenia celého počítača nie je taká rýchla ako v prípade konkurenčnej Z270 platformy, ktorá nabieha veľmi rýchlo.

Záverečné hodnotenie ASUS CROSSHAIR VI HERO

Hodnotenie 93 % Alza.sk

Hlavné parametre

Taktovanie

85 %

Celková výbava

95 %

Celkové dojmy

100 %

ASUS CROSSHAIR VI HERO; základná doska

Klady

  • Výborne nadimenzovaná napájacia kaskáda
  • Externý generátor BCLK
  • Bezkonkurenčne možnosti taktovania (hlavne RAM)
  • OC funkcie
  • POST display s diagnostickými LED diódami
  • Kompatibilita s AM3 chladičmi
  • Dizajn (AURA + 3D MOUNT)
  • Vynikajúca konektivita (dostatok USB, SATA + M.2)

Zápory

  • Dlhý POST (spustenie PC)
  • Mierne vyššia cena (zodpovedá však ponuke)
  • BIOS má stále svoje chyby
Michal Mikle

Volám sa Michal Mikle, som overclocker a baví ma výkon. Tam, kde je možnosť z hardvéru získať aj tú poslednú kvapku sily, tam nesmiem chýbať. Na taktovaní milujem predovšetkým adrenalín a posúvanie limitov komponentov a mňa samotného. Pri tejto veľmi príjemnej a zaujímavej aktivite používam predovšetkým tekutý dusík, kompresorové metódy, ale rád sa pohrajem aj s vodou (niekedy podchladenou) a nepohrdnem ani kvalitným vzduchovým chladením.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08