Obnoviť stránku

Anthem (RECENZIA) nevyužíva svoj potenciál a utápa sa v priemernosti

Aktualizované

Keď bol herný svet konfrontovaný s nie príliš podareným RPG Mass Effect: Andromeda, boli hráči uisťovaní, že jadro štúdia, tí praví autori série Dragon Age a prvých dvoch dielov Mass Effect ságy, pracujú práve na Anthem. Po mnohých rokoch vývoja očakávaná online akcia konečne dorazila na pulty obchodov, a štúdio Bioware plánuje udržiavať túto značku pri živote ešte veľa rokov. Ako sa podarilo uvedenie na trh a aké má hra šance do budúcnosti, sa dozviete v našej recenzii.

Recenzia (PS4 Pro)NovinkyDojmy z hrania (PS4 Pro)


• Žáner: MMO Akcia • Multiplayer: Áno (online, co-op) • Vývojár: BioWare • Vydavateľ: Electronic Arts • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One (22. februára 2019) • Homepage: www.ea.com/en-gb/games/anthem Čeština: Nie


Časti článku:


Obsah recenzie Anthem (PS4 Pro)

  1. Je Anthem dôkazom úpadku Bioware?
  2. Anthem je hrou bez konceptu
  3. Zážitok z hrania degradujú loadingy a nelogické prvky
  4. Spásou hry sú neuveriteľne zábavné exoskelety
  5. Anthem je typický lootershooter
  6. Pre vlkov samotárov aj celé svorky
  7. We are in end game now
  8. Anthem je ukážkou nevyužitého potenciálu
  9. Recenzia Anthem: záverečné hodnotenie
  10. HW nároky pre Anthem PC

Je Anthem dôkazom úpadku Bioware?

• Recenzia: 25. 2. 2019 • Autor: Filip Němec

V prípade hier ako Anthem som vždy veľmi opatrný. Veľakrát som sa totiž spálil. Oba diely Destiny alebo aj prvé The Division si odniesli skvelé hodnotenia v recenziách, lenže po pár týždňoch sa ukázalo, že hra nemá dostatok obsahu a v rámci end game nedokáže nič zaujímavé ponúknuť. Preto som bol v prípade Anthem už dopredu ostražitý a pripravený nenechať sa oklamať. Všetko ale dopadlo úplne inak. Anthem totiž výrazne zlyháva už v samotnom začiatku. Nielen že po krátkej kampani dá hra jasne najavo, že end game obsah tu v zásade nie je, Anthem navyše ukáže zásadné, fatálne nedostatky už v rámci príbehovej kampane.

Anthem; wallpaper: exoskeletony Javelin

Anthem bohužiaľ pôsobí ako predčasne vydaný titul. Všetok ten nesúrodý a nedoladený obsah však majstrovsky stmeľujú neuveriteľne zábavné exoskelety, vďaka ktorým si nakoniec hru vlastne celkom užijete.

Z odkazu kedysi brilantných rozprávačov a stvoriteľov fantastických svetov tú nezostalo takmer nič. Celkový príbeh, jeho rozprávanie či práca s postavami, to všetko je na míle vzdialené tomu, čo poznáme z prvých dvoch dielov série Mass Effect alebo Dragon Age. Príbehová linka má na svojej približne pätnásťhodinovej púti v podstate len jeden zaujímavý okamih, zvyšok je ukážkou priemernosti. Dokonca aj preslávené voľby v dialógoch nemajú žiadnu váhu. Pochváliť tak musím aspoň prácu s mimikou a veľmi dobrý dabing postáv.

Anthem je hrou bez konceptu

Začiatok hry je pritom veľmi sľubný. Úvodná misia má skvelú atmosféru a takmer epické príbehové filmíky, potom sa ale všetko zabrzdí a čo je ešte horšie, už nerozbehne. Ako keby snáď na celej hre pracovalo viacero tímov, ktoré si vzájomne neposkytovali žiadne informácie. Anthem je totiž plný nelogických prvkov, veľmi zvláštnych dizajnových rozhodnutí a predovšetkým nefungujúcich mechaník. Jedným z príkladov je pevnosť Tarsis, ktorá slúži ako príbehový hub. Tu nielen štartujete všetky misie, ale prebiehajú tu aj takmer všetky rozhovory, ktoré vás posúvajú príbehom. Väčšinu času však strávite pobehovaním (teda vlečením sa) medzi postavami, s ktorými prehodíte pár slov a zase sa vlečiete k ďalšiemu NPC aby ste posunuli dej dopredu. A to je veľmi nudné a predovšetkým otravné.

Anthem; gameplay: Tarsis Anthem; gameplay: Tarsis predajca, NPC Anthem; gameplay: bar

Pevnosť Tarsis je pôvabným mestom s väčšinou dobre spracovanými postavami. Ako prostriedok rozprávania príbehu však predvádza najhoršiu možnú prácu.

Najviac alarmujúca je však náplň misií. Tá sa scvrkla na kombináciu úloh v štýle: nájdi niečo, aktivuj to a potom to bráň. Pri tom všetkom sa potom na vás neustále valia vlny nepriateľov, ich umelá inteligencia nie je práve z tých najbystrejších a do toho všetkého vám do vysielačky rozprávajú spriatelené postavy mnohokrát vcelku zaujímavé informácie. Lenže pri všetkej tej akcii okolo nemáte šancu vnímať rozprávanie kolegov, a už vôbec nie ešte čítať titulky. Ďalšou nepochopiteľnou chybou je neustála snaha oneskorených hráčov vracať k ostatným, v priebehu misie tak nemáte často nárok zobrať ani suroviny padlých vojakov. Aj keď ostatných hráčov vidíte priamo pred sebou, podľa hry ste už príliš ďaleko. Obrazovka s upozornením navyše zakryje dôležité ukazovatele, takže sa návrat k ostatným pomocou vlastných síl takmer nikdy nepodarí.

Anthem – ukážka z príbehovej misie (gameplay)

Na prvý pohľad pôsobí Anthem veľmi dobre. Za peknou grafikou a skvele spracovanými oblekmi sa však schováva nefungujúci titul plný chýb a nepochopiteľných prešľapov.

Zážitok z hrania degradujú loadingy a nelogické prvky

Spravidla tak nasleduje loadingová obrazovka, na ktorú si budete musieť jednoducho zvyknúť. Tá prichádza totiž naozaj často (na PS4 som tieto problémy nezaznamenal, majitelia PC so staršími HDD však hlásia aj viac ako minútové nahrávacie obrazovky) a vo chvíľach, kedy by ste ich ani nečakali. Chcete si v pevnosti Tarsis upraviť zbroj (technicky vzaté sa „len“ pozrieť do inventára)? Loading. Návrat späť? Loading. Pri misii vojsť do miniatúrnej miestnosti? Loading. Cutscéna uprostred misie? Loading. Už mi pravdepodobne rozumiete. Nejde ale len o technické prvky. Okrem už spomínaného opakujúceho sa obsahu misií či nezáživného blúdenia pevnosťou Tarsis od postavy k postave sa musíte pripraviť aj na do očí bijúce a nevysvetliteľné dizajnové chyby.

Napríklad ukazovateľ zdravia je vcelku logicky zelený, avšak orby vypadávajúce z nepriateľov, ktoré vám zdravie dopĺňajú, sú červené. A naopak vypadnuté náboje sú zelené. Ďalej napríklad podľa mapy vyzerá svet Anthem ako mŕtva nehostinná púšť, ale v skutočnosti je životom prekypujúcou zelenou džungľou. Herný svet je navyše pomerne veľký, takže absolútne nechápem, prečo autori neumožnili klásť si vlastné waypointy na mape, ktorá je tak komplikovaná, že budete aj po dohraní príbehu lietať od útesu k útesu a hľadať správnu cestu. Anthem je skrátka plný nepochopiteľných prvkov a mechaník, ktoré nedávajú zmysel, a ktorých zoznam by mohol byť naozaj dlhý.

Anthem; gameplay: úlohy Anthem; gameplay: mikrotransakcie Anthem; gameplay: Javeliny

Obrázok 1: Častým zadaním bude tak v kampani aj end game obsahu plnenie určitého množstva opakujúcich sa činností. Naozaj originálna herná náplň. Obrázok 2: Nechýbajú ani mikrotransakcie, hoci len v rámci kozmetických úprav. Všetko ponúkané si možno kúpiť aj za hernú menu, avšak úplne nereálne nastavená ekonomika vám to v podstate nedovolí. Obrázok 3: Niekedy vám skrátka nezostane nič iné ako sa na chvíľu posadiť a všetky tie prešľapy vydýchať.

Spásou hry sú neuveriteľne zábavné exoskelety

Na Anthem som sa naozaj veľmi tešil najmä vďaka pomerne revolučnému systému exoskeletonov Javelin, ktoré dávajú hre punc niečoho nového a originálneho. A sú to práve tieto robotické obleky, ktoré celý Anthem zachraňujú od úplného debaklu. Je totiž neuveriteľne jednoduché a zároveň zábavné s nimi lietať a bojovať. Delia sa na štyri diametrálne odlišné typy: univerzál spoliehajúci sa na klasické strelné zbrane Ranger (vhodný na začiatok), ťažkotonážny, ale ničivý Colossus slúžiaci väčšinou ako tank, elemental Storm a špecialista na boj zblízka Interceptor.

Všetky exoskelety sa od seba líšia, ako je to len možné. Na začiatku si musíte vybrať svojho favorita, avšak na ôsmom, šestnástom a dvadsiatomšiestom leveli si možno odomknúť ďalší exoskelet. Veľkou výhodou je potom to, že prepínať medzi nimi môžete kedykoľvek v pevnosti Tarsis a arzenál zbraní je zdieľaný. Odpadá tak otravné preskakovanie medzi hrateľnými postavami, ba dokonca aj zdĺhavé prehadzovanie zbraní, ako to poznáme z iných online akcií.

Anthem; gameplay: levitácia Anthem; gameplay: exoskeleton Ranger Anthem; gameplay: streľba

Exoskelety sú tým najlepším, čo Anthem ponúka. Či už ide o obyčajné lietanie alebo špeciálne schopnosti jednotlivých oblekov, všetko je dovedené takmer k dokonalosti.

Anthem je typický lootershooter

Hlavným dôvodom, prečo by ste sa mali púšťať do nezábavných misií, ktoré vás vo výsledku budú lákať aspoň pre veľmi pôsobivú a sviežu hrateľnosť exoskeletonov, je lepšie vybavenie. To padá z nepriateľov pomerne hojne, bohužiaľ som za celý čas nezaznamenal žiadne výrazné nadšenie z toho, že som dostal niečo lepšie, než som mal doteraz. Zo zbraní na vás čakajú klasické samopaly, brokovnice či pušky, avšak len sledujete čísla, zbrane ako také vás nezaujímajú, pretože nie sú ničím pôsobivé – napríklad legendárny samopal vyzerá na chlp rovnako ako jeho bežný variant zo začiatku hry. To je zásadný nedostatok napríklad oproti Destiny, kde má takmer každá zbraň svoj špeciálny príbeh a dizajn, a hráči sú tak schopní tráviť desiatky hodín nudným grindovaním, len aby ju dostali.

Anthem; gameplay: loot Anthem; gameplay: zbrane

Systém lootov, teda jeho prísun, množstvo aj zaujímavosť, ani zďaleka nedosahuje kvality hier, ako je Destiny 2 či Warframe.

Aj tu sa potom dočkáte nepochopiteľných prvkov. V priebehu misií alebo pri voľnej hre zbierate získané vybavenie iba vo forme orbov a až po návrate do pevnosti Tarsis zistíte, čo ste dostali. Stane sa tak, že vám z nepriateľov padne fialová či dokonca zlatá vec, ale vy nemáte žiadnu šancu zistiť, čo ste vlastne získali, kým sa nevrátite späť na základňu. Trochu ma nakoniec mrzí fakt, že nemožno týmto spôsobom získavať ďalšie brnenie pre exoskelety. Tie sa síce dajú úplne fantastickými spôsobmi upravovať, ale ide iba o zmeny v rámci farebnosti či textúry povrchu. Každá časť výzbroje, ako helma alebo trup, má maximálne tri rôzne varianty líšiace sa iba tvarom. Rozhodne si dokážem predstaviť, že okrem zbraní dostanem pri eliminácii nepriateľov aj novú helmu, ako to funguje v prípade klasických RPG. Čo sa na Anthem vlastne tak veľa rokov robilo?

Anthem; gameplay: Ranger Anthem; gameplay: úprava barvy

Čo sa farebnosti či dokonca textúr týka, tu sa môžete vyblázniť úplne do sýtosti. Žalostne však chýba viac variantov jednotlivých exoskeletonov.

Pre vlkov samotárov aj celé svorky

Keď to nie je ani lepšie vybavenie, sú tým hlavným hnacím motorom nakoniec zábavné súboje vo futuristických oblekoch. To je oblasť hry, ktorá je spracovaná takmer dokonale. Vylepšiť by snáď chcel len pocit zo streľby, ktorá nie je ničím zaujímavá, hlavnú úlohu však budú hrať špeciálne zručnosti jednotlivých exoskeletonov, ktoré pôsobia doslova fantasticky a sprevádzajú ich aj vynikajúce ozvučenie a vizuálne efekty. Zásadné potom je v tomto smere reťazenie komb, čo je tvár hry, ktorú autori podľa mňa vôbec neprezentovali, ale je vcelku dôležitá. Ak chcete z hrania vyťažiť čo najviac, jednotlivé schopnosti treba vhodne kombinovať, napríklad nepriateľov zmraziť prúdom ľadu a potom ho doraziť ohnivým útokom.

To samozrejme funguje najlepšie v kombinácii s ostatnými hráčmi, ešte keď sa stretnete tak, že si po jednom rozdelíte jednotlivé exoskelety. V samostatnej inštancii totiž môžu byť práve až štyria hráči zároveň. Hranie s viacerými ľuďmi je samozrejme veľmi zábavné a je vidieť, že Anthem je dizajnovaný práve pre kooperatívne hranie, vám ale nič nebráni v tom, si prakticky všetok obsah vychutnať osamote. Hra prispôsobí svoju obtiažnosť a nekladie žiadne prekážky. Anthem má však pomerne dobre nastavený matchmaking, ktorý v mojom prípade fungoval rýchlo a spoľahlivo.

Anthem; gameplay: skóre Anthem; gameplay: kooperácia

Obrázok 1: Na konci každej misie hra vyhodnotí vaše zásluhy. Aktívnejší hráči naozaj dostanú viac skúseností, vždy ale budete hrou s ďalšími bojovníkmi zvýhodnení, pretože získané skúsenosti sa delia v rámci celého tímu. Obrázok 2: Nehovoriac o tom, že hranie so živými parťákmi je jednoducho zábavnejšie.

We are in end game now

Anthem sa prezentuje ako titul, ktorý tu s nami bude pokojne aj desať rokov, a preto je v súčasnej chvíli zásadné, čo má hra ukryté v rukáve za aktivity, ktorými nás bude baviť po dohraní kampane. Je to totiž end game obsah, ktorý zaistí dlhodobú životnosť akejkoľvek hry založenej na grindovaní a získavaní lepšieho lootu. Bohužiaľ Anthem zlyháva aj tu. Nie nijako výrazne, avšak pocit celkovej beznádeje podčiarkuje aj fakt, že už samotná kampaň pre mňa bola občas utrpením, takže necítim túžbu sa púšťať do ďalšieho hrania, aj keby odmeny boli akokoľvek skvelé.

Anthem; gameplay: dungeon Anthem; gameplay: titán Anthem; gameplay: stronghold

Významnou súčasťou end game obsahu sú Stronghold misie. Dlhé a ťažké výzvy zakončené veľmi náročným bossom. Väčšinou ide ale o recykláty už absolvovaných príbehových úloh. V jednom prípade dokonca o obyčajnú kópiu záverečnej misie z príbehovej kampane.

Autori k tomu navyše neprispievajú lákavým obsahom. Všetko je v podstate zúžené na hranie tzv. kontraktov, čo sú samostatné misie od frakcií v pevnosti Tarsis, na vyššiu obtiažnosť (po dohraní kampane sa sprístupnia ďalšie tri z celkom šiestich), ktoré vám zaistia prísun lepšieho vybavenia a trojica tzv. Stronghold misií, ktoré zastupujú klasické Raidy. Tie sú pomerne zábavné, ale ide iba o upravené varianty už absolvovaných misií. Potom je tu ešte Valor rank, ktorý si navyšujete plnením public eventov v rámci voľnej hry a ďalších v podstate nezaujímavých úloh. Tých po vás chce hra splniť nezmyselné množstvo (okrem iného absolvovať 50× niektorú Stronghold misiu) a na oplátku získate úplne smiešnu odmenu. Aj ekonomika je totiž v Anthem nastavená absurdne a nelogicky.

Anthem sa tak v tejto chvíli chváli nielen s nie príliš oslnivým end game obsahom, ale najmä s malou motiváciou púšťať sa do neho s vidinou lepšieho vybavenia, ktoré minimálne mňa osobne nedokáže donútiť k ďalšiemu hraniu. A potom sú tu samozrejme spomínané nedostatky typu zvláštnych mechaník či nelogických prvkov, ktoré vás tiež do hrania príliš nemotivujú. A to ani nehovorím o technických chybách. Hoci som hral s day one patchom, na konci každej druhej až tretej misie ma hra odpojila, takže som nedostal nazbieraný loot a podľa všetkého mi unikli aj nejaké cutscény. A čo ma mrzelo najviac, neminuli ma ani niektoré bugy.

Anthem; gameplay: cataclysm Anthem; gameplay: grafika Anthem; gameplay: údolie

Vizuálne sa dá hre len ťažko niečo vytknúť. Použitý Frostbite engine stvoril uveriteľný a nádherne vyzerajúci svet, pri hraní som navyše nezaznamenal žiadne prepady snímkovania. Ojedinelým problémom je potom pomalšie doskakovanie textúr.

Anthem je ukážkou nevyužitého potenciálu

Obstaranie online akcie Anthem bohužiaľ nemôžem nikomu s pokojným svedomím odporúčiť. Aktuálny stav hry nezodpovedá jej cenovke, ale bohužiaľ ani predchádzajúcim kvalitám štúdia Bioware, čo celú skutočnosť robí ešte viac deprimujúcou. Byť Anthem od menej známeho štúdia, išlo by skrátka „len“ o nepodarený titul. Keď ale viete, kto za hrou stojí a aké tituly autori vytvorili skôr, ide takmer o alarmujúcu udalosť, ktorá čosi vypovedá o aktuálnom stave herného priemyslu. V mojich očiach Anthem predstavuje najmä nevyužitý potenciál, pretože jadro hry, teda lietanie a boj v skvele spracovaných exoskeletoch, je niečo neskutočne zábavné.

Anthem; wallpaper: boss, titán

Anthem je v súčasnej chvíli na hranici totálneho debaklu. Autori síce môžu pomocou updatov a dodatočného obsahu, ktorý má byť úplne zadarmo, hru oživiť. Ponúka sa však otázka, či štúdio, ktoré dokáže vypustiť tak nedokončený produkt, má vôbec dostať druhú šancu.

Tituly, ako Tom Clancy's The Division, oba diely Destiny alebo aj Warframe prešli počas niekoľkých mesiacov po vydaní úctyhodnou premenou, ktorá kvalitu hry neuveriteľne pozdvihla. Bohužiaľ všetky spomínané tituly mali štartovaciu pozíciu o dosť lepšiu ako novinka od Bioware. Povstanie z popola je v prípade Anthem možné len v prípade, že si vývojári vezmú kritiku k srdcu. Mám však obavy, že aktuálny stav hry je natoľko zlý, že by muselo dôjsť ku kompletnému prekopaniu mnohých základných mechaník. Anthem plánujeme sledovať aj naďalej a o všetkých zmenách vás budeme informovať.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Anthem: záverečné hodnotenie

       Hodnotenie 45 % Alza.sk
Hlavné parametre:Hrateľnosť
70 %
Audiovizuálne spracovanie
95 %
Opätovná hrateľnosť
30 %
Anthem; recenzia

Klady

  • Rozdielnosť a spracovanie exoskeletonov
  • Ich špeciálne zručnosti a útoky
  • Audiovizuálne spracovanie
  • Zdieľaný inventár zbraní
  • Zábavná kooperácia

Zápory

  • Nudná a opakujúca sa náplň misií
  • Absurdné množstvo nelogických prvkov
  • Príbeh a jeho štýl rozprávania
  • Technické chyby a bugy
  • Nezaujímavé zbrane
  • Slabý end game obsah
  • Veľmi časté loadingy

Anthem – Novinky

    1. (25. 1. 2019) Demo Anthem je pripravené na prevzatie, čo všetko ponúkne?
    2. (21. 1. 2019) Nové zábery z hrania ukazujú jednu z misií a jednotlivé obleky
    3. (8. 1. 2019) 25. januára začína VIP demo verzia, nový trailer
    4. (8. 12. 2018) Nový trailer pripomína zaujímavý a emotívny príbeh
    5. (5. 11. 2018) Trailer ukazuje rozdiely a špeciálne zručnosti jednotlivých oblekov Javelin
    6. (29. 10. 2018) Stream z Paris Games Week ukazuje prvú misiu a schopnosti oblekov
    7. (7. 9. 2018) Anthem bude mať všetok dodatočný obsah zadarmo, a beta začne 1. februára
    8. (8. 8. 2018) Výkonný producent hry Anthem prezradil veľa zaujímavostí
    9. (10. 6. 2018) Čo ukázal Anthem na E3 2018?
    10. (15. 5. 2018) Anthem od BioWare vyjde v marci 2019
    11. HW nároky pre Anthem PC

    Demo Anthem je pripravené na prevzatie, čo všetko ponúkne?

    • Novinka: 25. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

    Tvorcovia zo štúdia Bioware 24. januára oznámili, že vývoj online akcie Anthem bol úspešne dokončený (hra teda dostala status GOLD) a mieri do lisovní. To je rozhodne dobrá správa, Anthem totiž vychádza „až“ 22. februára, autori tak budú mať takmer celý mesiac na tvorbu prvých opravných balíčkov a opravu chýb, ktoré sa zistia pri hraní demoverzie. Tá bude, ako sme vás už informovali skôr, od 25. do 27. januára dostupná pre predplatiteľov hry, od 1. do 3. februára si potom budú môcť Anthem vyskúšať bez obmedzenia všetci majitelia PC, Xboxu One alebo PS4. Demo je dostupné na stiahnutie už od dnešného dňa, môžete si ho tak stiahnuť dopredu a s úderom polnoci sa pustiť do hrania.

    Vývojári na Twitteri tiež pripomenuli, ako veľmi bude demo odlišné od finálnej hry. Mali by sme sa pripraviť na to, že nás vhodí približne do polovice príbehu, aby sme si mohli vyskúšať postavu na pokročilejšej úrovni s už vylepšeným vybavením. Vďaka tomu nás teda minie aj počiatočný tutoriál, špeciálne pre demo si autori bohužiaľ žiadny nepripravili. Výrazne odlišná bude aj ekonomika či vybalansovanie obtiažnosti, demo tak bude naozaj len testom hry na nečisto, nie priamo špecifickou ochutnávkou danej časti. Pripraviť by sme sa potom mali aj na bugy, demo je totiž vraj o šesť týždňov staršou verziou hry, než majú autori aktuálne k dispozícii, a tak sa môže objaviť mnoho už opravených chýb. V najbližších dňoch vám prinesieme naše vlastné dojmy z hrania VIP verzie dema.

    Vývojársky denníček ukazuje možnosti úprav jednotlivých exoskeletonov

    Ak musíte čakať na demo až do 1. februára, môžete si skrátiť čakanie novým vývojárskym denníčkom, kde autori predstavujú základný príbeh, ale aj možnosti úpravy jednotlivých exoskeletonov. Príbeh sa bude točiť okolo získania prastarej sily s názvom Anthem of Creation, ktorá celý svet stvorila, ale v nesprávnych rukách môže stať aj za jeho kompletnou skazou. Aby ľudstvo silu dokázalo získať a ubrániť, prichádzate na rad vy ako tzv. freelancer, člen elitnej skupiny bojovníkov vybavených oblekmi Javelin, ktoré prepožičiavajú nadľudské schopnosti.

    Anthem – video zo série Toto je Anthem (vývojársky denníček)

    V prvom vývojárskom denníčku predstavujú autori nielen pozadie príbehu, no najmä široké možnosti customizácie jednotlivých oblekov a spolu s tým aj množstvo nových gameplay záberov.

    Z videa sa tiež dozvedáme, ako bude vyzerať výbava každého Javelinu. Ten poskytne šesť slotov na dve zbrane, dva prvky obranného vybavenia, jeden slot na šesť kusov dodatočných komponentov a nakoniec jeden slot na ultimátnu super schopnosť, ktorá je unikátna pre každý typ obleku. To ponúka vcelku široké možnosti na vytváranie špecializovaných zostáv, od vyložene útočných až po podporné, alebo skrátka akejkoľvek vašej ľubovoľnej kombinácie. Vo videu potom autori prezentujú, ako veľmi rozdielne môžu jednotlivé zostavenia výzbroje byť. Okrem zaujímavých informácií je potom video bohaté aj na mnoho nových záberov priamo z hrania.

    Čo sa online prvkov týka, vývojári boli kritizovaní za to, že mesto Tarsis bude plniť funkciu iba príbehového hubu a do „vašej“ verzie mesta nebudú mať prístup ostatní hráči. To je pre online hru samozrejme neobyčajné, v Bioware však bleskovo zareagovali a vytvorili separátny sociálny hub Launch Bay, kde sa budeme môcť stretávať so svojimi spoluhráčmi a plánovať napríklad budúcu akciu. Čo sa budúcnosti týka, autori chcú v najbližších dňoch oznámiť, ako budú Anthem zásobovať novým obsahom, pričom zdôrazňujú, že v tomto ohľade budú veľmi dbať na spätnú väzbu od hráčov. Na túto tému sa patrí pripomenúť, že všetok dodatočný obsah má vychádzať úplne zadarmo, čo v porovnaní napríklad s principiálne veľmi podobným Destiny vyvoláva známe prirovnanie „nebe a dudy“.



    Nové zábery z hrania ukazujú jednu z misií a jednotlivé obleky

    • Novinka: 21. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

    S blížiacim sa vydaním očakávanej online akcie Anthem autori stupňujú svoju aktivitu vo vydávaní nových videí. Už skôr sme vám ukázali gameplay zábery z príbehovej misie Lost Archanist a práve v jej hraní pokračujú redaktori servera IGN v najnovšom gameplay videu. V tom sa môžete pozrieť na hru za tri obleky – Interceptor, Colossus a Storm. Zábery sa dynamicky prepínajú z jednej postavy na druhú, takže je zreteľnejšie, aké veľké rozdiely v jednotlivých oblekoch budú a ako sa líši ich herný štýl.

    Exoskelet Colossus vás premení na pomalú, ale nedobytnú pevnosť s veľkou palebnou silou. Storm sa podľa očakávania spolieha na útoky najmä z diaľky, ktoré sú zamerané na viac nepriateľov naraz. Interceptor potom bude vhodným Javelinom pre všetkých, ktorí sa neboja zašpiniť si ruky bojom tvárou v tvár. Chýbajúci Javelin Ranger by potom mal byť akýmsi univerzálom, ktorý si rozumie najmä so širokou škálou palných zbraní.

    Anthem – 15 minút z hrania misie Lost Anarchist (Gameplay)

    Novinári zo servera IGN opäť dostali možnosť zahrať si očakávanú MMO akciu Anthem. Zábery pekne demonštrujú, ako rozdielne jednotlivé obleky sú a súčasne ukazujú, ako veľmi bude svet Anthem veľký a detailný zároveň.

    Exoskelet Interceptor a Storm pod drobnohľadom

    Ak vás jednotlivé obleky zaujímajú bližšie, pozrieť sa môžete aj na dve ďalšie videá, ktoré novinári serveru IGN k jednotlivým exoskeletom vytvorili. Colossus a Ranger budú určite nasledovať v najbližších dňoch. Interceptor sa prezentuje ako veľmi rýchly a ťažko zasiahnuteľný bojovník, ktorý si ľahko poradí s menšími nepriateľmi, zatiaľ čo na tých veľkých použije jednu zo svojich špeciálnych schopností, ktoré znásobia jeho poškodenie. Okrem trojitých skokov či dvojitých ohybov počas letu má v rukáve aj rad unikátnych schopností, ako je dočasné zmrazenie nepriateľov a ďalšie triky. Viac detailov nájdete priamo vo videu.

    Anthem – predstavenie obleku Interceptor (Gameplay)

    Nejde len o mrštnosť a boj na blízko. Javelin Interceptor toho dokáže naozaj veľa a pri tímovej hre bude, zdá sa, nenahraditeľným parťákom.

    Storm je podobne ako Colossus jasným zástupcom obvyklých archetypov. Už na prvý pohľad pôsobí ako klasický elementál, ktorý by vo fantasy RPG zastal úlohu mága. V Anthem však holduje skôr silným zbraniam hromadného ničenia. Namiesto fireballov vrhá elektrizujúce výboje a stálicu „AoE“ útokov – z neba padajúce ohnivé meteority nahrádzajú rakety s napalmom. Na rozdiel od ostatných exoskeletonov je to práve Storm, ktorý vám umožní takmer neustále sa pohybovať vo vzduchu, čo je vhodné nielen vzhľadom na jeho špecifické zbrane, ale aj slabšie brnenie. Vo videu sa môžete pozrieť na unikátny bojový štýl obleku Storm a ďalšie technické vychytávky.

    Anthem – predstavenie obleku Storm (Gameplay)

    Nie sú to úplne kúzla a čary, fanúšikovia klasických mágov si však práve v tejto triede prídu na svoje.

    Anthem ponúkne matchmaking pre všetky tímové aktivity

    Z najnovších čriepkov, ktoré autori prezrádzajú najmä na Twitteri, kde sú veľmi aktívny, je potrebné spomenúť prítomnosť matchmakingu pre všetky tímové aktivity. Ako autori neustále pripomínajú, väčšinu hry budete môcť prejsť buď sami alebo v prítomnosti až troch ďalších hráčov, Anthem však ponúkne aj také aktivity, ktoré budú nevyhnutne vyžadovať ďalších hráčov. Pre takýto obsah bude pripravený vždy matchmaking, takže v prípade, že nebudete mať k dispozícii vlastných priateľov, nebudete o také aktivity ochudobnení. To je rozhodne dobrá správa, na druhú stranu dobre vieme, že na absolvovanie naozaj ťažkých aktivít, ako sú Endgame RAID pod. nebol matchmaking nikdy spásou, skôr naopak. Uvidíme, ako sa s tým autori popasujú.

    Mapa bude skutočne veľká, preletieť ju potrvá 9 minút

    Pravdepodobne by sa prestala Zem otáčať okolo Slnka, keby sa aspoň jeden hráč neopýtal v prípade novej open world hry na veľkosť mapy. Pár šťastlivcov, ktorí si už Anthem mohli zahrať, mapu mohli vidieť, a na jej náhľad sa môžete pozrieť nižšie. Mala by ponúknuť celkom 10 viac či menej odlišných oblastí a preletieť ju v exoskelete zaberie podľa autorov o niečo viac ako deväť minút. Vyzerá to teda tak, že mapa bude naozaj veľká, ak vezmeme do úvahy, ako rýchlo sa dá s exoskeletom lietať. To potvrdzujú aj hráči, ktorí si Anthem už mohli vyskúšať. Pokiaľ chcete patriť medzi nich, od 25. do 27. prebehne VIP demo pre predplatiteľov hry, od 1. do 3. februára potom bude demo otvorené všetkým. Anthem potom vyjde 22. februára na PC, PS4 a Xbox One.

    Anthem; screenshot: mapa

    Veľkosť mapy sa v posledných rokoch stala trochu nepochopiteľne meradlom kvality. Často sme sa tak dočkali veľkého, ale zároveň prázdneho sveta. Nič také by nás však v Anthem podľa niekoľkých hráčov, ktorí sa do hry už pozreli, čakať nemalo.



    25. januára začína VIP demo verzia, nový trailer

    • Novinka: 8. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

    Akčná onlinovka Anthem vychádza o necelé dva mesiace a ak ste si hru predobjednali, od 25. do 27. januára si ju môžete vyskúšať v rámci VIP dema. O pár dní neskôr, presnejšie od 1. do 3. februára, potom do demoverzie budú môcť naskočiť všetci hráči bez akýchkoľvek obmedzení. Autori pri tejto príležitosti prezradili, že si zahráme za postavu už na desiatej úrovni, aby bolo možné vyskúšať si niektoré neskoršie mechaniky.

    Producent hry Michael Gamble pokračuje v tom, čo naštartovali jeho kolegovia, ktorí ochotne odpovedajú na otázky fanúšikov bombardujúcich ich Twitter účet. Jedna z otázok mierila aj na dĺžku hry, ktorá sa vraj ťažko odhaduje, pretože každý môže hrať iným spôsobom. Anthem navyše obsahuje rad vedľajších aktivít, ktoré možno plniť samostatne aj v kooperácii s priateľmi. Trúfnem si však tvrdiť, že aj pri titule, ako je Anthem možno aspoň odhadovať hernú dobu hlavných misií, snáď nás teda len vývojári z Bioware neťahajú za nos.

    Anthem – Legion of the Dawn (Trailer)

    Skupina bojovníkov bude pravdepodobne zohrávať dôležitú úlohu, nový trailer však skôr láka na kúpu špeciálnej Legion of the Dawn edície.

    Trailer predstavuje cech bojovníkov Legion of the Dawn

    Autori tiež vydali trailer predstavujúci niekoľko nových záberov z hrania, najmä však skupinku bojovníkov, ktorí sa nazývajú Legion of the Dawn. Malo by ísť o bojovníkov, ktorí ľudstvo podržali v najťažších časoch, pravdepodobne ale na ich práci nebude všetko úplne idylické, pôsobia totiž vcelku hrôzostrašným dojmom. Viac nám však trailer neukazuje, jeho hlavnou úlohou je totiž nalákať nás na kúpu špeciálnej Legion of the Dawn edície, ktorá obsahuje unikátne skiny pre Javelin obleky aj zbrane a samozrejme pripomína aj VIP prístup do demoverzie.

    Akčná onlina akcia od štúdia Bioware vychádza už 22. februára a podobne ako vy netrpezlivo očakávame možnosť si Anthem vyskúšať. Stále totiž nie je úplne jasné, čo od hry čakať.



    Nový trailer pripomína zaujímavý a emotívny príbeh

    • Novinka: 8. 12. 2018 • Autor: Filip Němec

    Možno je to len môj pocit, ale čím viac toho o online akcii Anthem vieme, tým menej som si istý, že hre rozumiem. Autori v posledných týždňoch vypúšťajú videá a sprievodné informácie, napriek tomu až novo vydaný trailer z The Game Awards 2018 mi hru priblížil spôsobom, ktorý by som ani nečakal.

    Anthem – The Game Awards 2018 príbehový trailer (Trailer)

    Najnovší trailer sa autorom rozhodne podaril. Neukazuje príliš veľa nového, ale rozhodne vzbudzuje chuť navštíviť svet hry Anthem.

    Namiesto snahy odovzdať čo najviac informácií sa autori zamerali na trailer pomerne striedmeho razenia. Prvýkrát však môžeme ochutnať náladu ľudského pokolenia vo svete Anthem, kde ľudia nie sú tí najsilnejší a najvyspelejší. Rozhodne sa však cítia byť v práve a boj za svoj život a (relatívnu) slobodu berú ako občiansku povinnosť. Trailer jasne ukazuje, ako veľmi dôležitou súčasťou sveta sú obleky Javelin, ktoré umožňujú ľuďom bojovať s nepriateľmi, ktorí sú často mimo ich možnosti aj chápania.

    Svet Anthem totiž minimálne z rozprávania autorov aj aktuálneho trailera vyzerá ako miesto bohaté na najrôznejšie mýtické bytosti so schopnosťami, ktoré možno racionálne len ťažko vysvetliť. Osobne sa veľmi teším na objavovanie početných tajomstiev a pochopiteľne aj rôznorodé obleky Javelin, na druhú stranu sa nemôžem ubrániť pocitu, že Anthem v niektorých ohľadoch pôsobí ako Destiny 2 od EA.

    Autori prvýkrát predstavujú mesto Tarsis

    Čo sa však týka združovania s ostatnými hráčmi, to bude prebiehať výhradne v otvorenom svete, Anthem totiž pravdepodobne neponúkne nič, ako sú dnes v online hrách bežné „sociálne huby“. Autori v rámci streamu prvýkrát bližšie predstavili pevnosť Tarsis, ktorá má byť hlavným a možno jediným obyvateľným mestom, avšak v momente, keď do neho vkročíte, stáva sa z Anthem čisto singleplayerový zážitok. V meste budete len vy a ostatné NPC postavy a podľa všetkého by sa hlavné príbehové posuny mali diať práve tu.

    Tarsis bude slúžiť okrem iného na celkom bežné aktivity, ako je predávanie nazbieraných surovín a nákup nového vybavenia. Vo videu, na ktoré sa môžete pozrieť nižšie, uvidíte prvýkrát interakciu s NPC postavami sveta Anthem a ak už dlhšiu dobu čakáte na prejav klasického rukopisu vývojárov z Bioware, tak ste sa práve dočkali. Nie je totiž prekvapením, že rozhovory s postavami budú ponúkať viacero možností, ako odpovedať.

    Anthem – autori predstavujú mesto Tarsis (Gameplay)

    V pomerne dlhom videu predstavujú vývojári iba jednu časť mesta. Dá sa tak očakávať, že Tarsis bude naozaj rozľahlým miestom.

    Z videa je zrejmé, že Tarsis sa bude postupne vyvíjať, niektoré obchody totiž zívajú prázdnotou, zatiaľ čo neskôr by sa mali otvoriť a sprístupniť vám nové a lepšie vybavenie. Je vidieť aj veľké množstvo zberateľských predmetov a príležitostí na objavovanie bohatého sveta, ktorý je plný mýtov a tajomstiev. Pustiť sa do jeho odhaľovania budeme môcť už 22. februára, kedy Anthem vychádza na PC, PS4 a Xbox One.



    Trailer ukazuje rozdiely a špeciálne zručnosti jednotlivých oblekov Javelin

    • Novinka: 5. 11. 2018 • Autor:  Filip Němec

    Zatiaľ čo stále veľa nevieme o fungovaní sveta a vo vzduchu visí upozornenie, že by mohlo ísť „len“ o ďalšie Destiny, iba od iných autorov, sú to práve exoskelety Javelin, ktoré ma naopak najviac lákajú. Toto nadšenie vo mne ešte viac oživil posledný gameplay trailer, ktorý ukazuje rozdielne a unikátne vlastnosti jednotlivých oblekov. Aké budú mať k dispozícii zbrane, špeciálne zručnosti či sebe vlastné pohybové prvky, to všetko uvidíte vo videu, na ktoré sa môžete pozrieť nižšie.

    Anthem – schopnosti a špeciálne zručnosti oblekov Javelin (Gameplay trailer)

    Ktorý oblek bude vaším obľúbencom? Ťažkotonážny ale smrteľný Colossus alebo rýchly Interceptor?

    Colossus celkom určite urobí česť svojmu menu, pretože jeho ťažkotonážna zbroj ponúka nielen zodpovedajúci arzenál, teda všemožné granátomety či ťažké guľomety, ale taktiež dokáže mocným skokom vyvolať rázovú vlnu. Pravým opakom je potom Interceptor, ktorý vo videu ukazuje špeciálne zručnosti, ktoré som opisoval v poslednom update. Rýchle, nebezpečné a smrtiace skoky po bojovom poli, kde okamžite eliminuje úplne všetko pomocou dvojice ostrých dýk. Čo sa strelných zbraní týka, ovládne však iba ľahšie kalibre. Storm podľa očakávaní zastúpi pozíciu mága z klasických RPG. V záberoch zosiela pre túto triedu postáv tak charakteristický (v tomto prípade ale dosť futuristický) roj meteoritov s plošným poškodením, očividne ale zvládne aj boj na blízko.

    Ranger sa potom javí ako jasná voľba pre všetkých nerozhodných hráčov, ktorí sa nechcú vyhraniť jedným smerom a pôsobí (a trochu aj vyzerá) ako mariňák či iný príslušník ťažkoodenej pozemnej pechoty. Je skvelé vidieť, že jednotlivé obleky sú diametrálne odlíšené a to všetko, čo vo videu vidíme, určite bude možné meniť a vylepšovať. Navyše je veľmi potešujúce, že obleky možno pred každou misiou meniť, takže sa autori neuchýlili ku klasickým RPG zvykom, kedy musíte pre zmenu triedy vytvoriť úplne novú postavu. Ktorý z oblekov sa vám najviac páči?



    Stream z Paris Games Week ukazuje prvú misiu a schopnosti oblekov

    • Novinka: 29. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

    Fanúšikovia MMO akčnej hry Anthem očakávajú začiatkom novembra nové gameplay zábery, ktoré vývojári nedávno prisľúbili, ešte predtým sa ale dosť nečakane prihlásili so živým vysielaním z práve prebiehajúceho Paris Games Week v Paríži. Celý stream nájdete nižšie, odporúčam preskočiť až na čas 3:37, kedy sa podarilo opraviť spočiatku zlý zvuk. Vo videu vývojári ukazujú prvú príbehovú misiu s názvom The Lost Archanist, v ktorej hľadajú strateného člena rovnomennej skupiny, ktorá má hrať podstatnú úlohu v celom príbehu.

     

    Anthem – stream z Paris Games Week 2018 (stream)

    Komentované zábery z prvej príbehovej misie. Odporúčame preskočiť až na čas 3:37, kedy sa podarilo vyriešiť problémy s ozvenou.

    Celá misia prebieha z pohľadu hráča, ktorý má na sebe Javelin Storm, môžete sa tak pozrieť, akým štýlom nám umožní tento oblek bojovať. Ostatní členovia skupiny si následne obliekli zostávajúcu trojicu exoskeletonov, pričom môžeme napríklad vidieť špeciálnu zručnosť obleku Interceptor (vo videu v čase 24:50). V momente aktivácie hráč dostane do rúk dve dýky a v bleskových skokoch po bojisku likviduje jedného nepriateľa za druhým. Nápadne sa táto zručnosť podobá napríklad na superschopnosť Huntera z Destiny 2.

    Verejná beta neprebehne, predplatitelia si však budú môcť stiahnuť demo

    Okrem náhľadu na to, ako budú pravdepodobne prebiehať v Anthem jednotlivé misie, sa z videa dozvedáme tiež zásadnú informáciu, že hra vstúpila do stavu alfa. Jej obsahová stránka by tak mala byť hotová a ladiť sa budú iba technické nedostatky. Z videa je však zrejmé, že hoci sa sem-tam objaví nejaký bug, Anthem je vo veľmi dobrom technickom stave, čo je necelých päť mesiacov pred vydaním dobrá správa. Autori tiež spresnili informáciu ohľadom sľúbeného testu hry. V predchádzajúcom update sme vás informovali, že by začiatkom februára mala prebehnúť nejaká forma bety. Tá v zásade prebehne (hoci autori povedali, že nebude prebiehať žiadna verejná beta), predplatitelia si však budú môcť ešte predtým vydaním hry stiahnuť demo. Svojím spôsobom teda pôjde o uzavretú betu.

    Anthem vychádza 22. februára 2018 na PC, PlayStation 4 a Xbox One, pričom v rovnaký deň mala vyjsť tiež PS4 exkluzivita Days Gone, jej vydanie však bolo pred nedávnom odložené na 26. apríla. Ak tak očakávate oba tituly, na Anthem budete mať dostatok času.



    Anthem bude mať všetok dodatočný obsah zadarmo, a beta začne 1. februára

    • Novinka: 7. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

    Herné firmy sa nezúčastňujú len na výhradne herných veľtrhoch, ako je E3 alebo Gamescom. PAX West 2018 takisto predviedla pár očakávaných hier a medzi vystavovateľmi nechýbali ani vývojári z BioWare, ktorí sa nezdráhali pochváliť sa s novinkami týkajúcimi sa veľmi očakávanej online akcie Anthem. Autori prezradili, že všetok dodatočný obsah ponúknu úplne zadarmo a bude zahŕňať nové príbehové misie a ďalší obvyklý obsah. Ten však chcú doručiť všetkým majiteľom hry a nerozdeľovať ich na tých, ktorí si za rozšírenie zaplatia, a tých ostatných. To je určite sympatický prístup, ktorý by mohlo nasledovať napríklad aj také štúdio Bungie (resp. Activision) v Destiny 2.

    Už vlani autori odhalili, že Anthem dostane demoverziu. Teraz už konečne vieme, kedy sa jej dočkáme a ako sa do nej dostať. Každý, kto si hru predobjedná alebo má členstvo v programe EA Access, bude mať od 1. februára prístup do demoverzie a dá sa očakávať, že iným spôsobom sa do bety nebude možné dostať. Premýšľate nad tým, či sa predobjednávka oplatí? Možno vám pomôže nový príbehový trailer, alebo ďalšie zaujímavé informácie o hre, ktoré nájdete pod videom a ktoré prezradil výkonný producent Mark Darrah.

    Anthem – náš svet, môj príbeh (Gameplay trailer)

    V BioWare sa snažia vytvoriť silne príbehovú online hru, ktorú si budeme môcť užiť v spoločnosti ďalších troch hráčov, ale tiež úplne sami.

    „Singleplayer je istý druh bugu, nie vlastnosť hry“ hovorí výkonný producent Anthem

    V poslednej dobe je moderné hovoriť o tom, že čisto singleplayerové hry už nemá cenu vyvíjať (a potom príde God of War alebo Kingdom Come: Deliverance a ukážu pravý opak). Mark Darrah však prišiel s trochu inou a možno ešte kontroverznejšou myšlienkou. Darrah o tejto problematike hovorí v kontexte zažitého členenia hier na čisto singleplayerové alebo multiplayerové. „Keď budem chcieť hrať sám, mám mať k tomu možnosť, ale nie byť do toho priamo nútený.“ Dodáva na konto čisto príbehových hier pre jedného hráča.

    Anthem: screenshot: postavy Anthem; screenshot: obleky Javelin

    Obrázok 1: V rámci príbehu by sme mali nadväzovať najrôznejšie spojenectvá a priateľstvá s NPC postavami. Obrázok 2: Vždy sa bude hodiť ochotný servisák, ktorý dokáže opraviť či vylepšiť bojový oblek javelin.

    Sám potom hovorí o akomsi dokonalom svete videohier, kde každý RPG titul má všetky potrebné vlastnosti nastavené tak, aby si hráč mohol vybrať, či sa vydá do daného dobrodružstva sám, alebo sa napríklad pripojí k svojmu kamarátovi a naopak. Je pravdou, že podobné tituly, ako Destiny sa síce chvália tým, že ich môžete hrať úplne sami (v čom autori rozhodne neklamú), ale zábava je to oproti hraniu v skupine mnohonásobne menšia. Ako sa tieto silné, ale dosť zaujímavé a možno aj inšpiratívne slová podarí v BioWare pretaviť na skutočnosť, sme rozhodne zvedaví.

    Anthem si najviac užijete s tromi ďalšími hráčmi

    Na tieto výroky samozrejme reagovali médiá prítomné na PAX West 2018 a vyzvedali, či takú mieru dokonalosti Anthem dosiahne. Autori pokorne priznávajú, že nie, ale rozhodne sú takémuto zámeru na stope. „Anthem bude možné dohrať bez toho, aby ste prehovorili s akýmkoľvek ďalším živým hráčom,“ tvrdia autori. zároveň však jedným dychom dodávajú, že podľa ich názoru je hra najzábavnejšia v spoločnosti troch ďalších hráčov. Hra podľa nich však nebude klásť žiadny tlak na členov skupiny, ktorí sa napríklad oneskoria alebo sa budú chcieť v rámci misie venovať niečomu inému, čo znie rozhodne zaujímavo.

    Anthem: screenshot: lietanie Anthem; screenshot: potápanmie

    Obrázok 1: Obleky budú umožňovať lietanie, avšak len po obmedzenú dobu. Obrázok 2: To isté sa týka aj pohybu pod vodou.

    V súčasnou chvíli je hra podľa vývojárov v takom štádiu, že sa spájajú jednotlivé kusy, ktoré boli vyvíjané samostatne. Príbehové misie, vedľajšie questy, animácie postáv, mesto Tarsis a podobne. Mark Darrah potom tiež prezradil, že majú tzv. Anthem piatky, kedy sa celé štúdio stretne a spoločne hrajú novo vytvorený obsah a diskutujú o ňom. Okrem aktuálneho stavu sa potom novinári vypytovali aj na zasadenie hry do už existujúceho Mass Effect univerza. Čisto teoreticky, dalo by sa naskočiť na Andromedu, letieť pár miliónov svetelných rokov a naraziť na svet, v ktorom sa odohráva Anthem?

    Na to vraj autori sami odpoveď nemajú, Anthem sa totiž pohybuje niekde medzi Mass Effectom a Dragon Age. Kým Mass Effect je čisté sci-fi a Dragon Age zase nekompromisné fantasy, Anthem opisujú autori ako science fantasy a prirovnávajú ho ku Star Wars, kde sa využíva veľmi vyspelá technológia, ale existujú tu veci, ktoré možno označiť za mágiu. Anthem skrátka pôsobí veľmi tajomne a zaujímavo súčasne, pričom je to práve svet, v ktorom sa všetko odohráva, čo ma láka snáď zo všetkého najviac.

    Anthem; screenshot: svet

    Svet, v ktorom sa Anthem odohráva, je opradený mnohými tajomstvami, ktoré budeme pri hraní postupne odhaľovať, na čo sa úprimne teším.



    Výkonný producent hry Anthem prezradil veľa zaujímavostí

    • Novinka: 8. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

    MMO akcia Anthem od populárnych BioWare vychádza už začiatkom budúceho roka, zatiaľ však nemáme úplne jasnú predstavu, čo od hry očakávať. Po E3 2018 sa stavidlá informácií opäť pozdvihli, a my tak môžeme neustále nasávať nové kvapôčky informácií o tejto stále trošku tajomne vyzerajúcej online akcii. S pomerne sympatickým krokom prišiel výkonný producent hry Mark Darrah, ktorý prostredníctvom Twitteru začal odpovedať na najrôznejšie otázky fanúšikov aj novinárov, z ktorých sme pre vás vybrali a preložili to najzaujímavejšie.

    Anthem; screenshot: exoskeleton javelin

    Rovnako pekne ako vyzerá tento ilustračný obrázok, pôsobí veľmi pekne aj samotný Anthem. Snáď ale pôjde o viac než len na pohľad peknú hru.

    Exoskelet Javelin – na vzdušné súboje zabudnime

    Rad otázok sa samozrejme točil okolo exoskeletonov Javelin, teda mechanických oblekov, ktoré budete môcť na seba navliecť a bez ktorých za hranicami bezpečného mesta dlho neprežijete. Fanúšikom Marvelu logicky pripomínajú obleky Tonyho Starka, pretože aj Javeliny majú rôzne verzie a dokážu tiež lietať. Čas strávený vo vzduchu však bude obmedzený, túto vlastnosť ale bude možné postupne vylepšovať. Bohužiaľ sa ale nedočkáme súbojov vo vzduchu, čo je rozhodne škoda. Zároveň si ako Tony Stark nebudete môcť v priebehu misie vymeniť javelin za iný, to bude možné vykonať iba na základni či špeciálnych miestach, tzv. Strideroch.

    Anthem; screenshot: interface

    Podľa tohto screenshotu je zrejmé, že pri mierení dôjde k priblíženiu kamery k vašej postave, zatiaľ čo pri bežnom pohybe či lietaní sa kamera oddiali.

    Samotnú hru začnete s Javelinom typu Ranger (jednotlivým tipom sme viac sa venovali v predchádzajúcom update) a ďalší si budete odomykať plnením vybraných misií, hra vás však do nich nijako nebude nútiť a celý Anthem budete môcť absolvovať v základnom Rangeri. Dobrou správou je, že oblek nikdy nebude možné nenávratne zničiť. Opravovať ho, respektíve dopĺňať jeho zdravie, budete zbieraním špeciálnych orbov z mŕtvych nepriateľov. Podobne ako Destiny ponúkne aj Anthem dva oddelené druhy pohľadov, ale v opačnom garde. V Javelin si zahráte iba v pohľade tretej osoby, zatiaľ čo v mestách, kde sa pohybujete ako tzv. Freelancer bez obleku, uvidíte všetko len vo first person pohľade.

    Súboje a kooperácia – Anthem sa inšpiruje ďalšími online titulmi

    Pri kooperácii s inými hráčmi by malo byť možné hrať bez väčších problémov aj v prípade, že všetci budete mať rovnaký typ Javelinu. To znie na jednej strane dobre, avšak uvítali by sme skôr príklon k tomu, že nás hra bude nepriamo nútiť jednotlivé Javeliny a ich schopnosti kombinovať. To však v hre pravdepodobne naozaj bude, budete si môcť navyše vytvoriť rôzne loadouty a tie jednoducho vymieňať. V prípade smrti sa potom objavíte u najbližšieho Resupply Pointu. Bez ohľadu na typ Javelinu by ich rýchlosť mala byť vždy rovnaká, aby nedochádzalo k rozdeľovaniu skupiny, výnimkou budú len špeciálne schopnosti. Je samozrejme logické, že ľahšie a svižnejšie typy, ako napríklad Storm budú môcť v určitý moment vyvinúť napríklad vyššiu rýchlosť.

    Anthem – oficiálny krátky film (Cinematic trailer)

    Hoci o samotnej hrateľnosti zatiaľ nemôžeme s istotou nič povedať, prezentovať sa dokáže Anthem veľmi dobre a tento Cinematic trailer je toho jasným dôkazom.

    Lepšie zbrane pre svoj javelin bude možné nielen vyrábať pomocou craftingu (o ňom toho zatiaľ veľa nevieme, ale máme rozhodne obavy z nudného grindovania surovín) a tiež ich budete nachádzať počas hrania. S takto nájdenou zbraňou sa však budete musieť vrátiť na základňu, riadne ju opraviť a až potom použiť. A čo je veľmi zaujímavé, nepriatelia sa budú prispôsobovať vašej aktuálnej úrovni. Keď teda vstúpite do niektorej z úvodných lokácií, nepriatelia budú silnejší, aby pre vás boli vždy výzvou. V rámci otázok týkajúcich sa súbojov potom došlo k potvrdeniu toho, čo už dlhšiu dobu vieme, konkrétne toho, že pri vydaní hry nebude Anthem ponúkať žiadny PvP režim, čo je rozhodne veľká škoda.

    Anthem; screenshot: mytológia

    Je na obrázku jeden z radových nepriateľov, záverečný boss alebo snáď úplne niekto iný? Z toho, čo zatiaľ vieme, má Anthem veľmi zaujímavú mytológiu, takže by mohlo ísť aj o nejakého boha, ktorého cieľom je zostrojenie mocných artefaktov.

    Prieskum sveta – Anthem ponúkne pravidelné denné cykly

    Veľmi nás samozrejme zaujíma svet, ktorému sme sa tiež venovali v predchádzajúcom update a rozprávanie o ňom znie rozhodne zaujímavo. Autori totiž majú vymyslenú celú mytológiu, takže už teraz sa veľa hráčov teší na preskúmavaní sveta, o ktorom ale takmer nič neviedia. Sme zvedaví na to, ako sa Anthem postaví k Lootu a ďalším RPG prvkom. Podľa Marka Darraha vás bude hra odmeňovať aj za prosté preskúmavanie sveta bez nejakého cieľa, pričom budete dostávať najmä vybavenie pre javelin, ktorý máte aktuálne na sebe.

    Anthem – oficiálny film (Cinematic trailer)

    Na E3 2018 sme sa dozvedeli veľa nových informácií a vybraní šťastlivci si dokonca Anthem mohli sami vyskúšať. Na celé demo sa môžete pozrieť v tomto videu.

    A teraz k fungovaniu samotného sveta. Anthem ponúkne pravidelné cykly dňa a noci, ktoré bude nastavovať samotný server, aktuálna denná doba tak bude pre všetkých hráčov rovnaká. Zároveň výkonný producent Mark Darrah prezradil, že deň bude trvať menej ako jednu hodinu. Zároveň so zmenou dennej doby prebehne aj zmena správania nepriateľov a ich obmena. V tomto prípade sa autori inšpirovali našou pozemskou faunou aj flórou. S Javelin bude možné „lietať“ aj pod vodou, avšak zásoby kyslíka budú značne obmedzené. Na tému preskúmavania sveta Darrah prezradil aj to, že v Anthemu sa budete môcť vydať kamkoľvek, avšak dodal, že to zároveň nemusí byť vždy dobrý nápad. A nakoniec aj jedna obľúbená – áno, v hre bude možnosť rýchleho cestovania.

    Príbeh vs. voľná hra – Anthem je onlinovka aj pre vlkov samotárov

    Aj v ostatných aspektoch sa zdá byť Anthem podobný online akcii Destiny či ďalším titulom spadajúcim pod žáner MMO. Celý svet bude možné navštevovať mimo rámca príbehových či iných misií, a aj tu bude platiť, že tak môžete robiť úplne sami alebo v sprievode ďalších hráčov. Tzv. „Free Play“ slúži nielen na preskúmavanie rozsiahleho sveta ale aj na zber surovín pre crafting. Ak sa budete poflakovať svetom vo voľnej hre, narazíte aj na ostatných hráčov mimo váš tím, po vzore ostatných online hier ale v prípade misie dostane vaša partia vlastnú inštanciu, kde sa bude pohybovať iba váš tím. To znamená, že v prípade, kedy budete príbeh hry absolvovať sami, jednoducho nestretnete žiadnych ďalších hráčov. Podľa BioWare však pohodlne zvládnete dohrať Anthem aj úplne sami. Pokiaľ ale nebudete mať v tíme živých parťákov, hra vám neponúkne žiadnych kolegov riadených umelou inteligenciou. Na všetko budete úplne sami.

    Porovnanie s Destiny potom nie je vôbec náhodné, pretože sami tvorcovia sa touto konkurenciou veľmi inšpirujú. Podľa všetkého bude mať Anthem takisto dvojitý systém levelovania, kedy jednu úroveň bude mať vaša postava ako Freelancer a druhú úroveň bude udávať vaše vybavenie, v tomto prípade pravdepodobne samotný exoskelet. Autori potvrdili podobný systém ako je light level v Destiny a zodpovedá tomu aj fakt, že loot bude závisieť na úrovni vášho freelancera a nie Javelinu. A keď už sme pri Destiny, hlavná postava má byť kompletne nadabovaná. Tu by sa naopak mohlo priučiť Bungie, ktorých Strážcovia ani v druhom diele nevedia poriadne rozprávať.

    Technické okienko – Anthem vyžaduje stále pripojenie k internetu

    Anthem bude už od vydania bežať na dedikovaných serveroch, s crossplayom, teda hraním naprieč rôznymi platformami, však autori zatiaľ nepočítajú. Naopak potešujúci je fakt, že všetky herné režimy budú mať matchmaking. Na hranie Anthem tak budete musieť byť pripojení neustále k internetu a na konzolách bude hra vyžadovať platený online multiplayer, teda PlayStation Plus respektíve Xbox Live Gold. V rámci jedného účtu potom bude možné mať viac postáv, inak povedané rozohraných viac hier. A podobne ako v prípade Destiny, aj Anthem bude mať prémiovú menu, za ktorou si však budete môcť kúpiť iba kozmetické vylepšenia, ktoré vás nijako nezvýhodnia oproti ostatným hráčom. Všetky tieto veci potom bude možné získať samozrejme aj bežným hraním. Autori sa vraj poučili z vývoja ich predchádzajúcej hry, ktorou bola nie príliš úspešná Mass Effect: Andromeda.

    Anthem; screenshot: príroda

    Keď bola na E3 2017 hra predstavená, vzbudila záujem predovšetkým svojím neuveriteľným vizuálom a otvoreným svetom. Anthem beží na Frostbite engine a sme veľmi zvedaví na to, ako sa podarí autorom vyladiť najmä konzolové verzie, ktoré pobežia na z hľadiska stolových počítačov už zastaranom železe.



    Čo ukázal Anthem na E3 2018?

    (10. 6. 2018) Na E3 patrilo Anthem podľa očakávaní k zlatému klincu konferencie Electronic Arts. Po roku sa hra pripomenula rovnako ako vlani pekným trailerom a niekoľkými ďalšími informáciami, napriek tomu vo výsledku máme podstatne viac otázok než odpovedí. Zásadné je v tejto chvíli to, že Anthem vyjde 22. februára 2019, čo je (čisto náhodou?) Ten istý deň, kedy vychádza PlayStation exkluzivita Days Gone. Anthem vyjde súčasne na PC, na Xbox One aj PlayStation 4 a podľa všetkého by mal bežať pri tridsiatich snímkach za sekundu, pričom sa autori momentálne pokúšajú o dosiahnutie 4K rozlíšenia.

    Anthem; Wallpaper: súboj

    Anthem vyzerá z prezentačných materiálov úplne fantasticky. Zostáva ale otázkou, ako si s otvoreným a detailným svetom poradia herné konzoly.

    Samotný trailer strieda rovnako ako jeho minuloročný predchodca fantastické scenérie panenskej prírody a bojom poničené oblasti s akčnými zábermi na exoskelet. Pri týchto snímkach sa dá len ťažko ubrániť pomysleniu na očividnú inšpiráciu u choreografie filmového Iron Mana, pretože všetko od postoja pri lete až po efektné pristávanie či detaily, ako otváranie prilby pôsobí rovnako úžasne, ako v prípade Tonyho Starka. Dokonca aj operátor konzultujúci ďalší postup v boji znie úplne ako Jarvis. Práve exoskelet patrí medzi hlavné lákadlá Anthem a pôjde o kľúčový prvok, ktorá bude odlišovať jednotlivé hráčske štýly.

    Anthem: wallpaper: Colossus Anthem; wallpaper: Interceptor

    Obrázok 1: Colossus poslúži dobre pri útoku aj taktickom ústupe. Obrázok 2: Interceptor je najrýchlejším oblekom a je tak určený na svižné útoky zo zálohy a ďalšie bleskové akcie.

    Obleky, čiže exoskelety, v hre zastupujú klasické triedy ako v iných RPG hrách a celkovo by mali byť dostupné štyri druhy: Colossus, Ranger, Storm a Interceptor. Colossus je ťažkotonážny oblek s horšou manévrovateľnosťou a nie je prekvapením, že jeho majiteľ bude plniť úlohu tanku. Ranger je univerzálom, ktorý dokáže všetko a nič poriadne, zatiaľ čo Interceptor je opakom Colossusu. Je rýchly a vrtký, nevydrží ale také poškodenie. Veľmi zaujímavo vyzerá Storm, ktorý by mal zastúpiť v RPG žargóne úlohu kúzelníka, hoci nejaké magické schopnosti možno očakávať len ťažko, skôr pôjde o nebezpečnými technológiami nabitý oblek. A to doslova.

    Anthem: wallpaper: Ranger Anthem; wallpaper: Storm

    Obrázok 1: Ranger je univerzál vhodný na boj na blízko. Obrázok 2: O obleku Storm toho bohužiaľ zatiaľ veľa nevieme, jeho sily by však mali byť veľmi ničivé.

    Samotný exoskelet Javelin nebude vo svete Anthem niečím bežným. Existovať má naozaj len málo pilotov, ktorí s nimi budú schopní lietať a bojovať. Hoci ide o titul od BioWare, o RPG prvkoch sme sa toho zatiaľ veľa nedozvedeli, snáď len to, že každý z oblekov bude mať svoj vlastný strom zručností, ktorý nebude ovplyvňovať schopnosti iných exoskeletonov. Okrem toho aj samotný hlavný hrdina sa bude dať vylepšovať, čo už samozrejme bude mať vplyv aj na ostatné obleky. Pri hraní by ste mali mať k dispozícii dva sloty na zbrane, ďalšie dva sloty na špeciálne schopnosti a k tomu všetkému aj jeden slot pre hlavnú ultimátnu zručnosť vášho charakteru. Autori tiež naznačili, že sa v hre môže objaviť viac druhov Javelin brnení, očakávame však, že ak áno, tak formou dodatočných updatov hry, či už platených alebo poskytovaných zadarmo.

    Anthem môžete hrať úplne sami, aj tak ale bude vyžadovať pripojenie k internetu

    Jednotlivé exoskelety bude možné kozmeticky upravovať, a to nielen farbami či potlačou, ale aj tvarom. Ťažko si teraz predstaviť, ako bude tento prvok v skutočnosti fungovať, avšak je veľmi príjemné uvažovať nad tým, že sa po svete nebudú preháňať len 4 druhy oblekov a hneď pri prvom pohľade spoznáte, čo má kto za vybavenie. Jednotlivé obleky budete môcť ľubovoľne striedať, avšak len v rámci základne. Akonáhle opustíte bezpečie domova a vrhnete sa do akcie, máte k dispozícii len jeden oblek.

    Anthem; wallpaper: Javelin obleky Anthem; wallpaper: základňa Anthem; wallpaper: kooperácia

    Obrázok 1: Oblek budete voliť podľa nasledujúcej misie alebo tiež podľa toho, aké exoskeletony si vybrali vaši spoluhráči. Obrázok 2: Po základni sa budete pohybovať výhradne sami, nepôjde o žiadny sociálnej hub. Obrázok 3: Hranie s viacerými ľuďmi by malo byť jednoduchšie, pokojne si ale môžete celý Anthem zahrať úplne sami.

    Anthem bude podobne ako iné online kooperatívne akcie obsahovať základňu, avšak nepôjde o žiadny sociálny priestor, ako sme na to zvyknutí. Kým „tam vonku“ bojujete v skupinkách, na základni Fort Tarsis budete vždy len sami. Anthem má byť totiž zmesou onlinovky aj klasického singleplayeru a práve na základni sa bude príbeh hry, ktorý by mal byť veľa dôležitý, posúvať vpred. Od NPC postáv naberiete úlohy a potom sa ich vydáte plniť, aby ste sa následne opäť vrátili do Fort Tarsis a na chvíľu si hrali svoju vlastnú uzavretú hru. Ak vám to znie trochu zmätene, nič sa nedeje, nám popravde tiež. Takto skrátka BioWare Anthem prezentujú a nezdá sa, že sa hráčskej verejnosti úplne darí pochopiť, čo nám chcú povedať.

    Autori zároveň sľubujú, že si Anthem budete môcť vychutnať pokojne aj sami. Nakoniec, nutná časť hry má byť práve tak trochu singleplayer. Akonáhle sa ale vydáte na akciu mimo základňu, je už hrateľnosť stavaná na spolupráci viacerých postáv. Všetko sa síce bude dať dokončiť úplne individuálne, ale bude to vraj náročnejšie. Ak sa vydáte na misiu do otvoreného sveta, s ostatnými hráčmi budete zdieľať úplne všetko, od dennej doby až po ďalšie dôsledky, ako sú zničené prostredie, zabitie nepriateľa a pod. Ak sa však rozhodnete pre samostatné hranie, aj v tomto prípade bude Anthem vyžadovať neustále pripojenie k internetu.

    Čo sa herného obsahu týka, autori porozprávali o tzv. Critical Story Paths, čo sú príbehové misie, ktoré vás zoznámia s herným svetom, jeho minulosťou aj aktuálnymi problémami a neustále prebiehajúcimi vojnami. V pláne je samozrejme Endgame obsah (práve kvôli nemu má Destiny 2 tak veľké problémy udržať si hráčov), ktorému hovoria Eldergame. Práve od neho sa bude odvíjať prípadný dlhodobý úspech hry. Potom tu sú Contracts, ktoré umožnia rýchlo naskočiť do hry inému hráčovi. Harcovníkov online hrania určite poteší, že Anthem bude mať už od začiatku dedikované servery. Čo sa spoločného hrania týka, vo svojej skupine budete môcť mať len 4 ľudí, vo väčšom počte hrať nebude možné.

    Anthem je svet vytvorený bohmi

    Rovnako o samotnom prostredí sme sa dozvedeli niekoľko nových útržkov. Anthem má byť svet, ktorého stvorenie majú na svedomí mocní bohovia, takzvaní Shapers, avšak z neznámych dôvodov ho predčasne opustili a svoje dielo nechali nedokončené. Na stvorenie sveta si podľa povesti vyčlenili deväť dní, ale tretí deň svoju kreatívnu činnosť ukončili a zmizli do neznáma, zatiaľ čo ich nástroje, mocné artefakty, ktoré dokážu tvarovať zem a vytvárať vodné pramene, zostali zanedbané. Tieto nástroje majú byť veľmi vyspelé technologické relikvie, ktoré sú neuveriteľne mocné a okrem tvorenia samozrejme dokážu aj ničiť.

    Anthem: screenshot, protivníci Anthem: screenshot, colossus

    Obrázok 1: Ranger je univerzál vhodný na boj na blízko. Obrázok 2: V mohutnom exoskelete Colossus sa budete cítiť najbezpečnejšie.

    Na jednej strane sa tak príroda snaží sama spamätať a vziať si späť, čo jej právom patrí, a do toho všetkého sa ľudské frakcie snažia buď o vlastné prežitie, alebo podmanenie si celého sveta práve pomocou týchto relikvií. Jedným z tých „hodných“ je hlavná postava hry, ktorá je členom frakcie Freelancers. Tá sa snaží o ochranu bezbranných ľudí a celkové nastolenie mieru, zatiaľ čo Dominions chcú využiť potenciál zabudnutých nástrojov bohov na vytvorenie mocných zbraní. Tieto frakcie ale nebudú jediné, ktoré v hre nájdeme. Po svete sa pohybujú taktiež stúpenci Scars a Sentinelov, ktorí majú byť nejakým spôsobom prepojení s tajomnými reliktmi. Ak by sme mali hádať, sentinelovia sa ich budú pravdepodobne snažiť chrániť, zatiaľ čo Scars majú byť votrelci z iných planét.

    Anthem nebude obsahovať lootboxy ani romantiku

    Samotná hra je vytvorená tak, aby mohla byť neustále obohacovaná o nový obsah. Sami autori ju opisujú ako „živú hru“, teda že aj v prípade úspechu pravdepodobne nikdy nevyjde čokoľvek ako Anthem 2. Hru skrátka budú môcť obohacovať, ako sa im zapáči, či už o malé a rýchle misie, postavy či rovno úplne nové príbehové línie. BioWare tiež sľubuje absenciu lootboxov a ďalších mikrotransakcií založených na náhode a rovnako tak si nebude možné kúpiť akékoľvek vylepšenia, ktoré by vás zvýhodnili oproti iným hráčom. Zakúpiť si budete môcť iba farby či skiny pre vizuálne odlíšenie vašich exoskeletonov.

    Anthem: wallpaper: boss Anthem; wallpaper: nepriatelia Anthem; wallpaper: príroda

    Obrázok 1: Anthem by mal vraj obsahovať niečo na spôsob bossov. Zároveň sa však autori dištancovali od podobnosti so sériou Monster Hunter. Obrázok 2: Po základni sa budete pohybovať výhradne sami, nepôjde o žiadny sociálny hub. Obrázok 3: Hranie s viacerými ľuďmi by malo byť jednoduchšie, pokojne si ale môžete celý Anthem zahrať úplne sami.

    Autori sa musia neustále vysporadúvať s otázkami na podobnosť s ostatnými titulmi, najmä samozrejme známou sériou Mass Effect. Ak by sme riešili podobnosť práve s touto space operou, autori vyhlasujú, že rozhodne nebude tak braný ohľad na prvky romantiky, mierne povedané, než ako to reálne v Mass Effectu býva. Inými slovami, medzi postavami vo svete Anthem nebude možné nadväzovať milostné vzťahy, autori sa zamerali skôr na priateľstvo a spoločné emotívne chvíle, čo prirovnávajú napríklad k DLC Citadel pre tretí Mass Effect.

    BioWare samozrejme už teraz lákajú na predobjednávky. Ak si kúpite The Legion of Dawn Editon, získate hneď niekoľko bonusov, ako je napríklad Legendary Armor balíček, ktorý ku každému typu exoskeletonov pridá dizajn legendárnej zbroje, ktorú používali bojovníci predošlých rokov, ktorí s oblekmi tiež lietali a stali sa niečím na spôsob národných hrdinov. K tomu tiež nešpecifikovanú legendárnu zbraň, legendárne príslušenstvo pre Ranger oblek, oficiálny soundtrack a tiež VIP prístup do všetkých demoverzií a testov, ktoré budú vydaniu hry predchádzať. Bez ohľadu na to, akú verziu si predobjednáte, dostanete tiež VIP prístup do dema pred vydaním, špeciálny banner, legendárnu zbraň a Legion of Dawn pack s brnením pre Ranger oblek.

    Anthem; Wallpaper: Javelin

    Obleky Javelin budú bezpochyby hlavným ťahákom hry Anthem. Autori navyše nevylučujú, že sa ich počet zvýši. Takto však hovoria o mnohých aspektoch hry. Rozhodne majú BioWare v pláne rozširovať Anthem menšími či väčšími updatmi.

    Z prezentácie hry si možno odniesť okrem toho všetkého vyššie zmieneného dve veci. Anthem prezentujú autori pomerne chaoticky a stále dosť dobre nechápeme, ako bude fungovať prepojenie online a offline sveta a či teda ide o online hru, alebo nie. Budú zmeny v otvorenom svete trvalé a pre všetkých hráčov? A ako bude prebiehať hľadanie spoluhráčov, keď v základni budete len sami? Okrem ďalších otázok je tu navyše pálčivé nutkanie opýtať sa, či náhodou Anthem nie je len Destiny v bledomodrom, pretože spoločných menovateľov je tu nespočetné množstvo. Aj napriek rozpačitosti, s akou na mňa Anthem pôsobí, sa ale nedokážem ubrániť miernemu nadšeniu, pretože akcia s exoskeletom vyzerá naozaj dobre.

    Autori budú musieť vylepšiť svoj spôsob prezentácie, pretože Anthem vychádza 22. februára 2019 pre PC, Xbox One a PlayStation 4, pričom v ten istý deň vychádza PlayStation exkluzivita Days Gone. Oba tituly síce nie sú priamymi konkurentmi, ale aj tak pôjde o zaujímavý duel.



    Anthem od BioWare vyjde v marci 2019

    (15. 5. 2018) Výročná správa Electronic Arts je už tradične dobrým zdrojom zákulisných informácií. Aj tento rok toho odhalila veľa, tým najzaujímavejším je však informácia o tom, že pripravovaná online akcia Anthem vyjde už v marci budúceho roka. EA to síce neprezentovala presne týmito slovami, avšak frázu informujúcu o tom, že Anthem vyjde „posledný mesiac v poslednom kvartáli fiškálneho roka“ možno interpretovať len ako marec 2019. Nie je to síce úplne nejpompéznější spôsob, ako oznámiť dátum vydania tak veľkej hry, ale skoro sa až hanbím len nahlas uvažovať nad tým, že by toto oznámenie bolo čisto nechcené.

    O hre Anthem sa však hovorilo aj potom a zástupcovia Electronic Arts nešetrili chválou, čo samozrejme nie je nič prekvapivé, napriek tomu sa aj v obvyklých marketingových frázach objavili čriepky zaujímavých informácií. Podľa slov Andrewa Wilsona, súčasného výkonného riaditeľa EA, ponúkne Anthem naozaj veľa nových prvkov, na ktoré hráči nie sú zvyknutí a bude ich tak potrebné predbežne otestovať.

    Anthem; gameplay: vizuál Anthem; wallpaper: oblek Anthem; gameplay: příroda

    Obrázok 1: Anthem by mal údajne vyzerať presne tak, ako nám ho autori predstavili. Obrázok 2: Inak povedané vraj nedošlo na nepopulárny grafický downgrade. Obrázok 3: Anthem sa odohráva v postapokalyptickej budúcnosti, pričom vizuálny štýl hry vyzerá naozaj skvele.

    Wilson pritom použil práve termín „predbežne“, čo môže byť iba zhoda náhod alebo tiež náznak toho, že bude Anthem vypustený skôr napríklad rovno vo forme predbežného prístupu. Pravdepodobnejšia je však nejaká forma beta verzie. K slovu sa dostal aj technický riaditeľ BioWare Brenon Holmes, podľa ktorého nedošlo k žiadnemu grafickému downgrade, o čom sa vraj budeme môcť čoskoro presvedčiť. Po ročnej odmlke sa tak Anthem s najväčšou pravdepodobnosťou pripomenie opäť na najväčšom hernom veľtrhu. E3 2018 odštartuje 12. júna, EA by však mala mať tlačovú prezentáciu už o tri dni skôr.

    O hre samotnej toho ale zatiaľ veľa nevieme. EA zdôrazňuje, že Anthem je unikátny projekt, ktorý je veľmi iný, zároveň sa však snaží v Electronic Arts držať pri zemi. Čo to presne znamená, môžeme len hádať, ponúka sa však obava, že EA hovorí do vývoja viac, než by si v BioWare priali a usmerňujú tak kreatívne vyčíňanie autorov sérií Dragon Age alebo Mass Effect.

    V Anthem bude hlavným hrdinom vždy vaša postava

    Zhodou okolností vydalo nedlho potom BioWare na svojom blogu príspevok o novo špecifikovanom poslaní štúdia, kde sa Casey Hudson rozhovorila o príbehu hry Anthem. Na jednej strane totiž autori sľubujú kvalitný multiplayerový zážitok, zároveň však lákajú hráča na silný príbeh, čo samozrejme vyvoláva mnoho otázok, pretože online hry už zo svojej podstaty často odsúvajú príbeh do pozadia. Hudson však ubezpečuje hráčov tým, že v BioWare hrách a tým pádom aj v pripravovanom Anthem bude práve vaša postava hlavným hrdinom príbehu.

    Anthem; gameplay: open world Anthem; gameplay: lietanie Anthem; wallpaper: vybavení

    Obrázok 1: Hrateľnosť by mali významne ovplyvňovať vlastnosti futuristických oblekov. Obrázok 2: Jednou zo schopností by malo byť aj lietanie, herný svet tak bude pravdepodobne veľmi rozsiahly. Obrázok 3: O jednotlivých oblekoch či triedach postáv sa toho dozvieme viac snáď už čoskoro.

    Podľa nej tieto aspekty multiplayerových hier neboli doteraz riešené príliš dobre, z čoho pramenia už spomínané obavy. To sú rozhodne silné slová, navyše informácie o tom, že iba vaša postava bude hlavným hrdinom príbehu, na mňa pôsobí ako výrazná inšpirácia titulom Destiny, kde sa síce v rámci príbehu pracuje aj s ostatnými postavami strážcov, ale pre potreby príbehu to je vždy ten váš, ktorý priloží ruku k dielu najviac. Sebavedomie EA aj BioWare moje očakávania ešte zvyšuje, aspoň tak máme pomerne jasne ohraničený dátum vydania, pokiaľ teda nedôjde k odloženiu hry.

    Anthem; Wallpaper: hrdina

    Multiplayerová hra, ktorá napriek tomu ponúkne silný, neoklieštený príbeh. Znie to dobre, ale napríklad séria Destiny celkom jasne ukazuje, že ide do značnej miery o nezlučiteľné prvky. Uvidíme, či tento rébus vyriešia príbehy majstrov z BioWare.

Anthem – Dojmy z hrania (PS4 Pro)

  1. Demo Anthem zažilo najhorší možný štart
  2. Vytvorené s láskou, Bioware
  3. Anthem boduje najmä exoskeletmi javelin
  4. Každý je dobrý v niečom inom
  5. Anthem stráca body nudným strieľaním
  6. Keď sa spojí Iron Man, Destiny a Jurský Park
  7. Destiny 2 bude mať v Anthem silnú konkurenciu
  8. HW nároky pre Anthem PC

Demo Anthem zažilo najhorší možný štart

• Dojmy z hrania: 28. 1. 2019 • Autor: Filip Němec

Konečne! Bol piatok 25. januára večer a tisíce hráčov naprieč celým svetom sa tešili, ako si konečne vyskúšajú očakávaný hit tohto roka. O Anthem sme toho na Alze napísali naozaj veľa, takže aj ja som sa tešil, keď sa konečne preletím svetom, ktorý vytvorili autori Mass Effectu. A preletel som sa? Nie. Teda nie v inkriminovaný piatok. Do hry som sa pripojil až chvíľu po polnoci, štart bety totiž sprevádzal celý rad technických problémov od plných serverov až po chybu s „nekonečnou“ nahrávacou obrazovkou. Hoci malo ísť podľa názvu o demo, v podstate išlo o uzavretú betu, a tak som s odstupom času (a vychladnutím nervov) prižmúril nad týmto neblahým štartom obe oči.

Anthem; screenshot: ranger Javelin

Bioware vďaka podpore EA dokázalo veľmi šikovne predať imidž novej značky. Cool obleky v novom svete plnom záhad, mytológie aj ľudského utrpenia a prežitia pôsobia naozaj veľmi zaujímavo.

Celý víkend som strávil v pomerne štedrej ukážke, ktorá pozostávala z troch príbehových misií a radu vedľajších aktivít. Demo bolo v podstate vytrhnutou neskoršou časťou hry, začal som totiž s postavou už na 10. úrovni, aby som mal k dispozícii niektoré pokročilejšie zbrane a vybavenie. Značne pokrivená potom bola ekonomika aj systém odmeňovania, chýbal navyše akýkoľvek tutoriál a mnoho prvkov hry dávalo jasne najavo, že som nastúpil do rozbehnutého vlaku, kde nie všetko dokážem ihneď pochopiť. V rámci týchto dojmov sa tak ani zďaleka nepokúšam polemizovať nad tým, či bude Anthem dobrá či zlá hra. Mal som však možnosť ochutnať hlavné prvky hrateľnosti, a z tých mám prevažne dobré dojmy.

Vytvorené s láskou, Bioware

Akokoľvek sa doteraz zdalo, že Anthem sa v mnohých ohľadoch odkláňa od predchádzajúcich výtvorov štúdia, od prvej minúty vám je jasné, kto hre vdýchol život. Hoci som ochutnal len fragment príbehu, je evidentné, že Anthem bude výrazne vsádzať na jednotlivé postavy, ktoré sú skvele nadabované (vrátane hlavnej postavy, počujete to, Bungie?) A vyznačujú sa uveriteľnou mimikou. Nechýbajú samozrejme ani voľby odpovedí pri rozhovoroch a niekedy na môj vkus až príliš veľa tárania. V rámci spomínaných troch misií som sa zoznámil len s niekoľkými postavami, ale už za tú krátku chvíľu som si ich obľúbil: som zvedavý na ich ďalšie osudy, a to je podľa mňa známka niečoho prinajmenšom výnimočného.

Anthem – pevnosť Tarsis (gameplay)

Spoločných prvkov s ďalšími titulmi od Bioware nájdete v pevnosti Tarsis veľa. Tá je napodiv určená iba vám a slúži najmä na vyrozprávanie príbehu. Demo mi na to nedokázalo akokoľvek odpovedať, mám však veľké obavy, že v plnej hre bude odtrhnutosť zdieľaného sveta s čisto singleplayerovou pevnosťou Tarsis pôsobiť veľmi zvláštne.

Okrem toho je tu potom krásny, od základov vytvorený a podľa všetkého aj do detailov premyslený svet s vlastnou mytológiou. Nemám problém priznať, že sa naozaj teším na budúce návštevy zeleňou prekypujúceho sveta, ktorý ponúka svoju vlastnú faunu aj flóru, ktorú budete z počiatku s úžasom sledovať ako pri návšteve Jurského Parku. Tu však zároveň začína hlodať červíček pochybnosti o tom, ako dlho ma dokáže svet Anthem udržať. Zatiaľ na mňa totiž pôsobí dosť prázdno a mám obavy, že môže veľmi skoro zovšednieť.

Anthem boduje najmä exoskeletmi javelin

Ak som už od začiatku prirovnával exoskelet javelin k oblekom Iron Mana, po prvých minútach v hre som mal o inšpirácii autorov jasno. Od zostavovania zbroje po špecifické manévre vo vzduchu až po ikonické pristátia s úderom päste do zeme. Čo tým chcem povedať? Že sú obleky ohromne cool a čokoľvek s nimi spojené ma doslova nadchlo! Exoskelety javelin sú nielen jadrom hrateľnosti, ale aj jedinou zbraňou ľudí proti všetkému, čo číha za bránami pevnosti Tarsis. Bez oblekov ste len kusom mäsa a kostí, ktorých integrita je v prítomnosti nepriateľa prchavá rovnako ako stabilita EA serverov.

Anthem; gameplay: úprava Javelinu Anthem; gameplay: vzhled obleku

Obrázok 1: Anthem neponúka nič ako klasický inventár, napriek tomu je práca s výzbrojou veľmi príjemná a ľahko pochopiteľná. Obrázok 2: Veľmi detailne možno upravovať vzhľad obleku. Okrem výmeny jednotlivých častí výzbroje možno upravovať ich farbu či dokonca materiál podkladu alebo textúru. Skvelý spôsob, ako sa zžiť so svojím exoskeletom.

Pobyt v obleku sa dá rozdeliť na lietanie a „ten zvyšok“, teda bojovanie s nohami na zemi. Lietanie je na moje prekvapenie vyladené na výbornú, a to ako technicky, tak aj vizuálne. Ovládanie vám prejde okamžite pod kožu, navyše je spracované tak dobre, že nemáte problém manévrovať aj v úzkych priestoroch či dokonca podzemných chodbách. Všetko navyše vyzerá neuveriteľne efektne a v momente, kedy sa rútite vzduchom s tromi ďalšími parťákmi, rastie adrenalín a nadšenie rovnako rýchlo ako pri sledovaní superhrdinskej týmovky v kine (samozrejme od Marvelu, nie DC).

Je však evidentné, že obleky javelin nezkonštruoval Tony Stark. Exoskelety nie sú až tak dokonalým kusom hi-tech vybavenia, takže vo vzduchu vydržia len obmedzenú dobu, trysky sa totiž veľmi rýchlo prehrievajú a lietanie je tak v podstate malá minihra, kedy musíte využívať voľné plachtenie na ochladenie trysiek či včasný návrat na zem. Ochladenie prehriatych motorov totiž zaberie dosť času a na zemi ste samozrejme ľahký cieľ. Cítim navyše potrebu pripomenúť, že na možnosť lietať veľa hráčov vcelku pochopiteľne zabúda, a tak hrajú Anthem ako klasickú akčnú strieľačku, čo je však veľká škoda.

Anthem; gameplay: lietanie Anthem; gameplay: střelba za letu Anthem; gameplay: svět

Obrázok 1: Ovládanie počas letu je vynikajúce a na konzolovom ovládači k nemu nemám žiadne výhrady. Obrázok 2: Pri pobyte vo vzduchu sa dá zastaviť na mieste a pri samovoľnom vznášaní páliť po nepriateľoch pod sebou. Obrázok 3: Veľkosť herného sveta je zrejme viac než dostačujúca, lietanie tak bude kľúčovým prvkom. Snáď nás ale autori nebudú bezvýznamne naháňať z jednej strany mapy na druhú.

Káždý je dobrý v niečom inom

Netreba asi pripomínať, že Anthem ponúkne štvoricu rozličných exoskeletonov. Rečou klasických MMORPG: ťažkotonážneho „tanka“ Colossus, obdobu klasického mága s názvom Storm či špecialistu na priamy boj Interceptora. Demo však všetci bez rozdielov začínajú s Rangerom, čo je taký univerzál spoliehajúci sa predovšetkým na svoju palebnú silu a po všetkých stránkach vybalansované schopnosti. Po splnení príbehových misií som však dostal možnosť odomknúť si ešte jeden ďalší oblek, bez váhania som tak skočil po Javelin Storm. Či ide totiž o akékoľvek RPG, vždy nepohrdnem kúzelníkom so záľubou v hromadnom ničení.

Anthem; gameplay: pevnosť Tarsis Anthem; gameplay: start mise Anthem; gameplay: koniec misie

Obrázok 1: O obleky sa vám bude starať Mechanička Zoe, s ktorou bude možné po každej akcii prehodiť pár slov na aktuálne témy. Obrázok 2: V pevnosti si budete môcť zvoliť oblek, upraviť jeho výbavu a vybrať misiu vrátane jej obtiažnosti. Obrázok 3: Na konci každej misie potom dôjde k rozdeleniu skúsenostných bodov, teda podľa jednotlivých zásluh, vždy však dostanete príjemný bonus, ak budete hrať v tíme.

Ak vás zaujímajú rozdiely medzi jednotlivými oblekmi, odkážem vás na novinkovú smršť, kde som sa tejto téme venoval podrobnejšie. V rámci dojmov z dema sa chcem venovať predovšetkým faktu, že rozdiely medzi jednotlivými exoskeletmi sú priepastné a pre hrateľnosť úplne zásadné. Nemusíte byť hardcore hráč s precízne vystavaným buildom, ktorý vďaka jednej jedinej špeciálnej schopnosti danej triedy vytvorí niečo unikátne. Už na prvý pohľad sú rozličné špecializácie oblekov evidentné, a hoci si každý nájde svojho favorita, minimálne Ranger aj Storm sú natoľko zábavné obleky, že nebudem vedieť, do ktorého skôr naskočiť.

Ako sa moja postava šplhala k pätnástemu a v rámci dema maximálnemu levelu, začali sa do mojich misií pripájať hráči aj s ostatnými Javelinmi a bolo evidentné, že kombinácia viacerých oblekov bude tým pravým mixom akčnej zábavy. Kým Colossus drví svojou obrou železnou päsťou väčších nepriateľov, medzi tými menšími ako baletka s oceľovými nožmi tancuje Interceptor. Mierne z diaľky všetko strategicky pozoruje Ranger, ktorý sem-tam vyšle navádzaciu strelu na väčšie ciele a strieľa hlava-nehlava. Nad bojovým poľom vysoko vo vzduchu sa potom vznášam ja s exoskeletom Storm a posielam z nebies ničivú skazu sršiacich elektrických výbojov a ohnivých meteoritov.

Anthem; gameplay: Ranger Anthem; gameplay: Storm

Obrázok 1: Doménou Rangera je univerzálnosť a zameranie na palebnú silu. Obrázok 2: Storm si naopak potrpí na energetické výboje a samozrejme aj oheň či ľad.

Anthem stráca body nudným strieľaním

Ak to ešte nie je evidentné, hranie Anthem mňa veľmi bavilo. Všetky tie ohnivé firebally, navádzané rakety, efektné aj efektívne útoky na blízko, to všetko je skvelé. Lenže Anthem je okrem iného tiež akčná strieľačka, kde vcelku klasické strelné zbrane hrajú dôležitú úlohu a práve tu vidím jednu z najväčších slabín. Spomínané elementárne či špeciálne útoky totiž nie je možné používať neustále, hlavnou útočnou silou sú práve palné zbrane, ktorých Anthem ponúkne celý rad.

Anthem – vedľajšia Stronghold misia (gameplay)

Pokiaľ budú tzv. Stronghold misie jednou z mnohých vedľajších aktivít, ide o dobre nadizajnované dobrodružstvo. Pokiaľ ale má ísť o nejakú formu dungeonu či dokonca raidu, budú musieť autori slušne priložiť pod kotol. Náplň misie bola síce zaujímavá, ale záverečný boss bol skutočne slabý odvar toho, čo poznám z Destiny 2.

Sám som vyskúšal takmer všetko, od malých pištolí cez rozličné brokovnice, automatické pušky aj guľomety až po sniperky, pri ktorých mierení sa hra prepne do pohľadu z prvej osoby. Nejde však tak o ich ponuku ako skôr o pocit zo streľby. Ten je totiž ...nijaký. Možno som rozmaznaný z niekoľkoročného hrania Destiny, ktoré už od prvého dielu považujem za kráľa práve spomínaného dojmu z používania smrtiacich hračiek, ktorému zahraniční kolegovia hovoria výstižne „gunplay“.

Podľa kadencie či spätného rázu síce spoznáte, čo držíte v rukách, ale zážitok bude nijaký. So slzou v oku spomínam práve na Destiny, kde každá zbraň mala úplne unikátne a nenahraditeľné vlastnosti a vybrať si s čím pôjdete do boja bola priamo srdcervúca voľba. Bohužiaľ práve pocit zo streľby je niečo, čo autori za necelý mesiac do vydania asi nedokážu nijako zásadne zmeniť, ale možno sa nakoniec aj môj názor zlepší, akonáhle v neskorších fázach hry dostanem silnejšie a zaujímavejšie kúsky. V tomto smere som však zatiaľ z Anthem veľmi sklamaný.

Anthem; gameplay: zbrane Anthem; gameplay: truhlica

Obrázok 1: Na hodnotenie zbraní je samozrejme ešte skoro, za celé demo som však nenarazil na nič ikonické či vyložene zaujímavé. Obrázok 2: Odmeňovanie za absolvované misie alebo vedľajšie aktivity prebieha pomocou truhlíc, v ktorých nájdete práve aj nové zbrane. Čo sa mi však veľmi páči, je skutočnosť, že niektoré kúsky možno pomocou dobre pochopiteľného craftingu vyrobiť priamo v pevnosti Tarsis.

Keď sa spojí Iron Man, Destiny a Jurský Park

Je to pekne zvláštny mix, ale presne tak na mňa pôsobí Anthem vizuálne a mnohokrát aj funkčne. Autori vytvorili pôsobivý svet, ktorý v sebe mieša fantasy aj sci-fi prvky zasadené do prostredia, ktoré mi zo všetkého najviac pripomína práve film Jurský Park (ešte ku všetkému obsadený rôznymi ufónmi a banditmi). Časť, ktorú som si mohol prezrieť, je životom prekypujúca džungľa s lietajúcimi tvormi chŕliacimi ohnivé firebally, ale aj s roztomilými stvoreniami pripomínajúcimi surikaty skrížené s podivnými rastlinami.

Anthem; gameplay: obyvatelia sveta Anthem; gameplay: údolie

Obrázok 1: Pri potulkách prírodou narazíte ako na nepriateľské zvieratá, tak aj roztomilé tvory, ktoré vám nijako neublížia. Obrázok 2: Drobná ochutnávka herného sveta bola veľmi príjemná a teším sa, ako veľmi rozmanité prostredie ponúknu časti vzdialenejšie od pevnosti Tarsis.

Svet Anthem by však mal ponúknuť množstvo odlišných častí, kde by nemala chýbať napríklad ani púšť a ja sa rozhodne teším, keď budem tento svet preskúmavať. Strach mám len z už spomínanej prázdnoty, ale v rámci mojej malej ochutnávky nechcem vynášať žiadne súdy. Ak by som však mal spomenúť technický stav hry vo vzťahu ku grafickému spracovaniu, musím chtiac nechtiac spomenúť obrovské problémy s vykresľovaním textúr či až absurdnú vykresľovaciu vzdialenosť niektorých objektov.

Z toho dôvodu na mňa zo začiatku hra pôsobila trochu škaredo. Prezentované gameplay zábery totiž väčšinou pochádzali z PC verzie a moje PlayStation 4 Pro skrátka taký zážitok neponúklo. Z veľkej časti za to však mohlo práve veľmi pomalé vykresľovanie textúr, ktoré pri lietaní priestorom downgradovalo grafiku o niekoľko rokov dozadu. Ako sa ale blížil koniec víkendu, situácia sa značne zlepšila a patrí sa pripomenúť si, že testovaná verzia je podľa autorov celých 6 týždňov stará oproti tej, ktorá pred pár dňami zamierila do lisovní.

Anthem; gameplay: Tarsis Anthem; gameplay: grafika

Obrázok 1: Vizuálne nie je Anthem žiadnym fiaskom, technické problémy však výsledný zážitok výrazne degradovali. Obrázok 2: Autori veľmi vsádzajú na najrôznejšie svetelné efekty, často tak vojnová vrava pripomína skôr silvestrovský večer.

Destiny 2 bude mať v Anthem silnú konkurenciu

Anthem nie je singleplayer titul. Je to maratón, ktorý chcú tvorcovia držať pri živote niekoľko rokov, a tak si z dema netrúfnem odhadovať, ako v tomto smere Anthem dopadne. Zatiaľ ale cítim veľmi silný prísľub. Anthem svojimi mechanikami aj hrateľnosťou jasne útočí na Destiny 2, avšak nie vo všetkom vyhráva. Na vrch má napríklad v prístupnosti pre vlkov samotárov. Oba tituly sú stavané tak, aby ich bolo možné dohrať aj v prípade, že nemáte vo svojom okruhu priateľov ďalších majiteľov hry, avšak potenciál Destiny v tomto prípade nevyčerpáte ani z polovice. Anthem je na tom podľa môjho názoru oveľa lepšie.

Anthem; screenshot: art battle

Zážitok z hrania Anthem rozhodne nebol bez chyby, avšak ide o veľký prísľub do budúcnosti. Vývoj online akcie Anthem samozrejme budeme pozorne sledovať, možno (a možno aj nie) by mohlo ísť o novú značku, ktorá by dokázala masovo uspieť.

Aj keď som nemal po ruke žiadnych kamarátov, ak som k tomu dal súhlas, počas akejkoľvek misie či inej aktivity sa ku mne v momente pripojili ďalší hráči. Otázkou je samozrejme to, ako bude tento prístup efektívny u ťažšieho end game obsahu. Veľkú radosť mám aj z vybalansovania štvorice oblekov. Zatiaľ to vyzerá tak, že vyváženie poškodení, výdrže ale aj zábavy pri hraní je na veľmi dobrej ceste. Bude ale z Anthem hit? Podarí sa v EA vylepšiť servery, aby nás 22. februára na PC, PS4 a Xboxe One nestretli podobné problémy ako v prípade VIP dema? To si netrúfam odhadovať, vyzerá to však tak, že Bioware si vylepší reputáciu po nie práve najlepšie prijatom Mass Effect: Andromeda.

Tieto dojmy z hrania boli napísané pre PS4 Pro verziu.

iPozrite sa na všetky články z hernej zóny. Ďalšie novinky zo sveta hier, eSportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

HW nároky pre Anthem PC


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3570 / AMD FX-6350 Intel Core i7-6700K / Ryzen 7 1700
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 970/Radeon R9 290 NVIDIA GeForce GTX 1060/Radeon RX 470
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB RAM 12 GB RAM
HDD 60 GB 60 GB

S akým herným PC na Anthem?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pre náročných:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zaujímať

Anthem vyšlo 22. februára 2019 na PC, Xbox One a PlayStation 4. O novinkách vás budeme informovať.

Anthem Preview

Obsah preview Anthem

  1. Bioware predstavilo novú značku
  2. O čom Anthem bude?
  3. Prostredie v Anthem a kedy sa hry dočkáme
  4. HW nároky pre Anthem PC

Bioware predstavilo novú značku

Z videa sme vyčítali pár zaujímavých vecí. Dej v Anthem sa bude zrejme odohrávať v sci-fi prostredí, kde figuruje akýsi „Múr“. „Tam vonku buď žiješ s voľbami, ktoré si si vybral, alebo zomrieš pri pokuse ich zmeniť,“ povedal v traileri záhadný ženský hlas a zrejme hovorí o tom, čo číha za spomínaným múrom. Anthem by mala byť akčnejšieho rázu. Tiež bude zahŕňať rozhodnutia, ktoré budú mať dopad na život okolo vás. Presné slová vývojárov znejú: „Game will be built around a live service and it will have disruptive new social design“.

Anthem; exoskelet, oblek, variácie

O čo v Anthem pôjde a ako nakoniec táto nová herná značka dopadne, na to si ešte nejaký čas počkáme. Avšak vzhľadom na rozporuplný titul Mass Effect: Andromeda sme si istí, že Bioware urobí maximum preto, aby sa podobné fiasko už neopakovalo.

O čom Anthem bude?

Pred chvíľou prebehla konferencia Microsoftu, kde nás jej autori dlho napínali. Gameplay video novej hernej značky od Bioware Anthem si nechali až na koniec. Tak sa poďme pozrieť, či sa to čakanie oplatilo.

Z videa pre titul Anthem sme zistili, že ste v podstate dobrodruh, ktorý (alebo ktorá) žije za už spomínaným múrom v akejsi pevnosti, a vašou úlohou je chrániť ľudskú rasu pred nebezpečenstvom číhajúcim tam vonku. V ukážke sme mohli vidieť aj fungujúcu komunitu okolo vás a všetko to pôsobilo nádherne – povedali by sme až dych vyrážajúco. Hlavne začiatočný pokec s chlapíkom, ktorý od vás chce pomôcť pri záchrane niekoľkých ľudí. Animácia jeho tváre pôsobila skoro ako facka divízii Bioware Montreale za to, ako spackala tie v Mass Effect: Andromeda. Ale späť k Anthem.

Budete mať na výber z rôznych druhov brnenia Javelin, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vašich predstáv. V hre Anthem to je napríklad typ Ranger, ktorý sa zdá byť multifunkčný a pre všetky účely, kdežto Colossus z vás urobí ľudský tank. Čo sme mali možnosť vidieť, tak na lietajúceho Iron Mana sa premeníte s oboma druhmi exozbrojí.

Prostredie v Anthem a kedy sa hry dočkáme

Svet Anthem by mal byť otvorený (ako bude napríklad aj ten vo Far Cry 5) a prostredie na nás pôsobilo post-apokalypticky. Zatiaľ si nie sme istí, či sa dej odohráva na Zemi alebo ide o inú planétu. Nepriatelia vyzerali ako mix medzi robotmi a zvieratami. Okrem pár rýchlo umierajúcich ostnatých krpcov a jedného pancierového sme ich veľa nevideli. Nebol by to však Bioware, aby nám pod nos nestrčil ešte nejakú väčšiu hrozbu.

Anthem; wallpaper: Bojová zbroj Anthem; wallpaper: Základňa, podzemie.

Obrázok 1: Je možné, že tento bojový oblek sa raz stane vašou neoddeliteľnou súčasťou. Obrázok 2: Schôdza pred výpravou, alebo debata o tom, kto dnes vyčistí latríny?

Anthem v nás vyvolala dojem krajšieho Destiny so štipkou Mass Effectu a Horizon Zero Dawn. Vývojári hru označujú ako akčné RPG s dôrazom na sociálne aspekty. Celé nás to zatiaľ skôr mätie. Budeme si môcť priateľov „privolať“ do našej hry, alebo to bude po vzore spomínaného Destiny otvorený online svet, kde na seba môžete kedykoľvek naraziť? Podľa videa by sme sa skôr prikláňali k druhej možnosti, ale to je zatiaľ len špekulácia.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02