Obnoviť stránku

Zásluhou kvalitného WiFi signálu sa môžeme napríklad s notebookom, inteligentným telefónom alebo tabletom pripojiť na internet kdekoľvek v rámci siete bez toho, aby sme na potrebovali kábel. Základom každej takejto bezdrôtovej siete je WiFi router (smerovač), ktorý ju realizuje, riadi a spravuje. Čo všetko router dokáže, aké má funkcie a na čo si dať pri jeho výbere pozor?

Jak vybrat WiFi router

Najčastejšie otázky pri výbere WiFi routerov

Prevažne len surfujem na internete. Má pre mňa cenu vyberať si drahý router?

Pokiaľ na internete netrávite veľa času a len si s priateľmi na sociálnych sieťach vymeníte pár viet, raz denne skontrolujete e-maily alebo si prečítate aktuálne správy, nemusíte sa výberom WiFi routera nijako zvlášť zaoberať. Na bežné surfovanie internetom vám postačí základný model bez toho, aby ste museli riešiť rýchlosť, frekvenciu, počet antén a ďalšie parametre. Bežný základný model však postačí iba na pokrytie menšieho bytu.

Ako zosilniť signál?

Ďalšia anténa

Veľakrát je najjednoduchším riešením, ako vylepšiť WiFi signál, pridanie ďalšej externej antény k routeru. Niektoré modely však pridanie externej antény neumožňujú.


Extender

Najjednoduchšou metódou, ako rozšíriť pokrytie WiFi siete, je vložiť do siete extender, teda zapojiť ho do elektrickej zásuvky. WiFi Extender funguje tak, že prijíma WiFi signál a na rovnakom kanáli ho pošle ďalej, avšak so zníženou rýchlosťou.


WDS

Ďalšou možnosťou zvýšenia WiFi signálu je pomocou systému WDS (Wireless Distribution System), ktorý rozširuje bezdrôtovú sieť pomocou viacerých prístupových bodov bez toho, aby bolo nutné ich prepojenie káblovou sieťou. Jednotlivé Acces Pointy sa o prenosovú rýchlosť delia rovným dielom.


Oplatí sa vybrať si router osvedčeného výrobcu?

Rozhodne áno. Niektorí výrobcovia môžu svoje lacné routery vybaviť funkciami, ktoré môžu zákazníka nalákať, v praxi však môže byť ich použiteľnosť problematická. Za overené značky v oblasti WiFi routerov pre bežných spotrebiteľov môžeme považovať TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel.
 


Prečo je lepšie zvoliť známu značku?

- Lepšia predajná podpora
- Väčšia stabilita a spoľahlivosť zariadení pri dlhodobom použití alebo väčšej záťaži

- Jednoduchšia reklamácia v prípade ťažkostí

Ako zabezpečiť domácu bezdrôtovú sieť?

Zle zabezpečená bezdrôtová sieť môže pre potenciálneho útočníka znamenať ľahký prístup k vašim osobným údajom, prístupovým heslám a pod. Preto je dobré prístup do bezdrôtovej siete zabezpečiť heslom, aby sa do nej klient pripojil len na základe zadania správneho kľúča.


Ďalšou možnosťou je nechať sieť prístupnú pre kohokoľvek bez toho, aby musel zadávať heslo. Toto riešenie sa volí v prípade sietí na verejných miestach, napr. v kaviarňach, reštauráciách, hoteloch a pod.

Je modem a router to isté?

Nie, modem a router nie sú jedno a to isté zariadenie. Úlohou modemu je realizácia internetového pripojenia,

napríklad cez mobilnú LTE sieť, xDSL a káblové rozvody. Existujú aj modemy s duálnou WAN, napr. DSL modemy, ktoré môžu fungovať ako bežné routery. Modem však môže mať integrovaný router, čím získate jedno zariadenie, ktoré umožní pripojenie na internet aj vytvorenie počítačovej siete.


Router naopak potrebuje zdroj internetu cez bežný sieťový kábel. Slúži na vytvorenie počítačovej siete, teoreticky teda môže počítače vzájomne prepojiť, ale bez prístupu na internet. 

WiFi routery

 • Na drôtové aj bezdrôtové pripojenie k internetu
 • Súčasťou sú aj konektory RJ-45
 • Cena od 12 €
Wifi routery

Prístupové body

 • Na bezdrôtovú komunikáciu medzi klientmi
 • Zásadný prvok v prípade WLAN siete
 • Cena od 15 €
Extendery
 • Rozšíria pokrytie bezdrôtovej siete
 • Zapájajú sa do elektrickej zásuvky
 • Cena od 20 €
Extendery
S funkciou klient
 • Umožnia pripojenie ethernetového zariadenia do WiFi siete
 • Komunikujú cez AP
 • Cena od 24 €
S funkciou klient
Vonkajšie
 • Vonkajšie zariadenia na sieťovú komunikáciu
 • Kvalitný príjem signálu v každom počasí
 • Cena od 48 €
Vonkajšie

Dôležité vlastnosti a funkcie


Frekvenčné pásma
Frekvenčné pásma

Na rýchlosti WiFi routera sa veľkou mierou podieľajú prenosové štandardy, ktoré fungujú v dvoch frekvenčných pásmach – 2,4 a 5 GHz. Tieto štandardy sú rovnaké pre routery aj koncové zariadenia, napr. notebooky alebo mobilné telefóny.

Pásmo 2,4 GHz – viac zaťažené, pretože poskytuje iba tri neprekrývajúce sa kanály. Hodí sa na jednoduché úlohy ako odoslanie e-mailu alebo prehliadanie internetových stránok.

Pásmo 5 GHz – na tejto frekvencii je dostupných 23 neprekrývajúcich sa kanálov, preto sa tu stretneme s oveľa menším počtom interferencií. Toto pásmo už pohodlne obstará aj činnosti náročnejšie na rýchlosť prenosu a objem dát, ako sú on-line hry alebo streamovanie HD videa.

Routery a prístupové body fungujúce na oboch spomínaných pásmach sú označované ako dvojpásmové.

Wi-Fi

Standardy WiFi


Značenie štandardov WiFi prešlo istou premenou. Zatiaľ čo predtým sa značili písmenami (napr. 802.11b), v roku 2019 sa toto značenie zmenilo na značne jednoduchšej číslice. Stretnete sa teda aj s označením WiFi 1, 2, 3, atď. Kým sa značenie plne neimplementuje, je možné, že budete vídať oba dva typy.

1. generácia – WiFi 1 (802.11a)

- Štandard prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz
- Pásmo 2,4 GHz je vhodné na jednoduché úlohy, ako sú vybavovanie e-mailov alebo prehliadanie webových stránok
- Priepustnosť iba 2 Mbps
- Postačí na surfovanie na internete


2. generácia – WiFi 2 (802.11b)

- V prevádzke v pásme 2,4 GHz
- Teoretická rýchlosť 11 Mbps
- Vhodné na vybavovanie e-mailov


3. generácia – WiFi 3 (802.11g)

- V prevádzke v pásmach 2,4 GHz (802.11g) a 5 GHz (802.11g/a)
- Pásmo 5 GHz je vhodné na činnosti náročné na rýchlosť prenosu a objem dát, ako sú on-line hry alebo streamovanie videa v HD kvalite
- Teoretická rýchlosť až 54 Mbps
- Prehliadanie náročných internetových stránok


4. generácia – WiFi 4 (802.11n)

- V prevádzke v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz
- Prenosová rýchlosť teoreticky až 600 Mbps, reálne však len okolo až 150 Mbps
- Zvýšenie rýchlosti je dosiahnuté použitím technológie MIMO (Multiple Input Multiple Output)


Väčšina zariadení sa dnes vyrába so súčasnou podporou štandardov 802.11a/b/g/n.

5. generácia – WiFi 5 (802.11ac)
Prvý štandard, ktorý začal využívať dve pásma súčasne – 2,4 GHz a 5 GHz. Výhodou pásma 5 GHz je to, že ponúka väčší počet kanálov a zároveň v ňom funguje menšie množstvo zariadení. Preto nie je prenos dát rušený do takej miery, ako v prípade pásma 2,4 GHz. 5GHz pásmo je vhodné na on-line hry alebo streamovanie videa v HD kvalite. Základné 802.11ac routery ponúkajú v strednej kategórii kombinovanú rýchlosť až 1,2 Gbps. Pri produktoch najvyššej triedy sa potom môžeme baviť o rýchlostiach až okolo 3 Gbps.

6. generácia – WiFi 6 (802.11ax)
Najnovší štandard, ktorý vznikol pre modernú dobu – čoskoro sa budú pre WiFi sieť totiž otvárať nové pásma. Routery so štandardom 802.11ax tak budú schopné vysielať na všetkých pásmach od 1 až do 7 GHz – 2,4 GHz a 5 GHz. Je jasné, že tieto routery nejakú chvíľu obyčajný smrteľník veľmi nevyužije. Pre veľké firmy si však určite nájdu uplatnenie. Tie najkvalitnejšie budú schopné rýchlosť vytiahnuť až na závratných 11 Gbps.

Antény
Antény

Na anténe závisí kvalitný príjem signálu. Rozoznávame nasledujúce typy antén.

Všesmerové – vhodné, ak chcete pokryť veľkú oblasť WiFi signálom.
Sektorové – využijete ich na pokrytie väčšieho súvislého priestoru.
Smerové – pomocou týchto antén je možné prenášať WiFi signál na veľké vzdialenosti.

Routery sú vybavené buď externou, alebo zabudovanou anténou. Externé antény možno vymieňať a ak to router podporuje, možno pridávať ďalšie. V prípade zabudovanej antény toto nie je možné, ak vám však záleží na kompaktnom tvare, toto riešenie je pre vás vhodné.

Použitie všesmerových antén s vysokovýkonnými zosilňovačmi signálu a technológiou tvarovania lúča (tzv. beamforming) zabezpečí výrazne lepšiu priepustnosť signálu priestorom.

Konektivita
Konektivita

Klasické routery sú vybavené piatimi portmi na sieťové káble s koncovkou RJ-45. Jeden z nich je WAN a štyri LAN. Ďalej na súčasných routeroch nájdeme aspoň jeden port USB 2.0 alebo USB 3.0.

LAN (Local Area Network) – na pripojenie jednotlivých zariadení do lokálnej siete.

WAN (Wide Area Network) – slúži na prepojenie routera k modemu alebo na internet.

GLAN – tieto konektory nájdeme pri vysokorýchlostných modeloch. Dosahujú prenosovú rýchlosť až 1000 Mbps, teda 1 Gbps.

USB
Slúži na pripojenie napríklad tlačiarne, častejšie však externého úložiska, ktoré tak umožní prístup k svojim dátam zo všetkých zariadení pripojených do siete. Z hľadiska USB konektorov sa routery líšia iba v tom, či podporujú len starší štandard USB 2.0 alebo s pripojenými zariadeniami komunikujú prostredníctvom rýchleho USB portu 3.0.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Zle zabezpečená bezdrôtová sieť môže pre potenciálneho útočníka znamenať ľahký prístup k vašim osobným údajom, prístupovým heslám a pod. Preto je prístup do bezdrôtovej siete dobré zabezpečiť zašifrovaním (AES) a autentifikáciou pomocou hesla.

Zabezpečenie
WEP (Wired Equivalent Privacy) – ľahko prelomiteľná metóda
WPA (WiFi Protected Access, teda chránený prístup k WiFi) – účinnejšia metóda než WEP
WPA2 (WiFi Protected Access 2) – účinnejšia metóda než WPA

Šifrovanie
TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – zastaraný protokol, ktorý útočníci ľahko prekonajú
AES (Advanced Encryption Standard) – učinnejšie šifrovanie než TKIP

Najsilnejšie zabezpečenie predstavuje kombinácia WPA2-AES.

Ďalšie spôsoby ochrany

WPS (WiFi Protected Setup) – pridanie zariadenia do siete bez hesla na
Whitelist (biela listina) – určíte si zariadenia, ktoré majú prístup do siete
Guest zone – sieť pre hostí
Rodičovská kontrola

Slovník pojmov – WiFi routery

Router

Router je zariadenie, ktoré slúži na vytvorenie počítačovej siete. Prepája teda medzi sebou počítače bez toho, aby musel poskytovať prístup na internet. Router môže mať integrovaný modem, čím získate jedno zariadenie, ktoré umožní pripojenie na internet aj vytvorenie počítačovej siete.

Repeater

Repeater, čiže opakovač, je zariadenie, ktoré sa zasúva do elektrickej zásuvky. Slúži na rozšírenie pokrytia WiFi siete a funguje tak, že prijíma WiFi signál a na rovnakom kanáli ho posiela ďalej. Na označenie tohto zariadenia sa používa niekedy názov extender, ktorý funguje rovnakým spôsobom.

Access point

Access point (AP – prístupový bod), čiže prístupový bod, je zariadenie alebo režim, ktorý umožní bezdrôtovú komunikáciu medzi jednotlivými klientmi vybavenými bezdrôtovou kartou/adaptérom a Access Pointom. Ide o hlavný prvok pre sieť WLAN a vo výbave ich má väčšina routerov.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12