Obnoviť stránku

Ako vybrať tlačiareň

Hovoríte si, akú kúpiť tlačiareň? Výber tlačiarne vykonávajte podľa účelu, na ktorý ju potrebujete. Typy tlačiarní delíme podľa technológie tlače na atramentové, laserové a ihličkové. Ponuka tlačiarní je široká a existujú aj multifunkčné tlačiarne, ktoré zároveň zastanú funkciu skenera a kopírky. Poradíme vám, ako sa v tlačiarňach vyznať, a vysvetlíme, čo ktorý parameter znamená. Odpoveď na otázku, ako vybrať tlačiareň, už nemôže byť jednoduchšia.

Ako vybrať tlačiareň

S čím potrebujete poradiť?

i Na Alza.sk nájdete pri mnohých produktoch zákazníckej recenzie. Ak sa rozhodujete, akú tlačiareň vybrať, môžete sa pozrieť, čo o nej píšu tí, ktorí si ju už kúpili.

Ako vybrať správnu tlačiareň?

Ak si chcete vybrať tlačiareň správne, tak, aby ste s ňou boli 100 % spokojní, je nutné si pred kúpou vyjasniť na aký účel si ju vyberáte. V prípade domácich tlačiarní sa totiž oplatí hľadať iné kvality než napríklad v prípade tlačiarní firemných a školských.

Pri výbere tlačiarne sa sami seba opýtajte tieto tri otázky:

 1. Ako často tlačíte a koľko toho tlačíte?
 2. Tlačíte skôr farebne alebo čiernobielo?
 3. Potrebujete okrem tlače tiež kopírovať a skenovať?

Tlačím málo, čiernobielo aj farebne, občas niečo skopírujem.

Akú tlačiareň na obyčajnú tlač? Akú tlačiareň na doma? Ak ste tento typ používateľa, tak sú pre vás ideálne domáce atramentové tlačiarne. Ich nízka obstarávacia cena a skromné rozmery ľahko vyvážia vyššiu cenu kartridží (atramentových náplní do tlačiarní). Zároveň sú väčšinou vyrábané v multifunkčnom vyhotovení, dá sa na nich teda zároveň aj skenovať a kopírovať dokumenty.

Tlačím často, hlavne čiernobielo.

Pre vás sú ideálne laserové tlačiarne. Tie vynikajú v rýchlej a lacnej tlači, najmä pokiaľ ide o čiernobiele dokumenty. Vzhľadom na ich vyššiu obstarávaciu cenu, ale veľmi nízke náklady na tlač, sú vhodné ako firemné tlačiarne. Rovnako ako bežné atramentové tlačiarne, tiež laserové sa štandardne vyrábajú v multifunkčnom vyhotovení.

Chcem si tlačiť fotky z dovolenky.

Akú fototlačiareň? Na tlač fotografií sú najlepšie termosublimačné tlačiarnekvalitné atramentové tlačiarne. Líšia sa v technológii tlače, kedy termosublimačná tlačiareň tlačí nasucho a intenzitu farby určuje teplotou. Bohužiaľ oproti atramentovým tlačiarňam strácajú na schopnosti tlače bežného textu.

Dôležité parametre pri výbere tlačiarne

Maximálne tlačové rozlíšenie tlačiarne

Maximálne tlačové rozlíšenie, najčastejšie udávané v jednotkách DPI, znamená počet pixelov, ktoré zvládne tlačiareň vytlačiť na danú plochu. Presnejšie koľko bodov vytlačí do dĺžky jedného palca. Všeobecne platí, že čím vyššie DPI, tým jemnejší a detailnejší obraz.

Tlačové rozlíšenie atramentových tlačiarní

V prípade atramentových tlačiarní, najmä ak chcete tlačiť aj fotografie, odporúčame voliť radšej vyššie rozlíšenie. Základné modely atramentových tlačiarní pracujú s rozlíšením 4 800 × 600 dpi, štandardom je v súčasnej dobe rozlíšenie 4 800 × 1 200 dpi a niektoré vybavenejšie prístroje ponúkajú rozlíšenie napr. 5 760 × 1 440 dpi alebo aj viac.

Tlačové rozlíšenie laserových tlačiarní

Laserové tlačiarne sú určené primárne na tlač textu, takže pri nich postačí aj nižšie rozlíšenie – základné modely laserových tlačiarní pracujú s rozlíšením 600 × 600 dpi. Avšak aj medzi lacnejšími prístrojmi môžete zohnať modely, ktoré zvládajú rozlíšenie až 4 800 × 600. Hodnota rozlíšenia nie je pri výbere laserovej tlačiarne až tak dôležitým parametrom ako v prípade atramentových tlačiarní vhodných na tlač obrázkov a fotografií.

Tlačové rozlíšenie 3D tlačiarní

V prípade 3D tlačiarní sa rozlíšenie udáva ako horizontálne a vertikálne, v desatinách milimetrov. Horizontálne rozlíšenie sa vzťahuje na osy X a Y, zatiaľ čo vertikálne na os Z. Jeho hodnota označuje minimálnu možnú hrúbku jednej vrstvy. V súčasnej dobe sa odporúča horizontálne rozlíšenie pod 0,1 mm a vertikálne do 0,2 mm. Čím drobnejšie vrstvy tlačiareň zvládne, tým detailnejšie budú vytlačené objekty, zároveň však bude tiež pomalšia. Pri zložitejších modeloch je tiež potrebné počítať s rôznymi podpornými konštrukciami, čo je pre tlačiareň práca navyše. Tlač väčšieho objektu vo vysokej kvalite tak môže trvať pokojne aj celý deň.

Spotrebný materiál tlačiarne

Nie je papier ako papier. Pretože sa dnes na trhu vyskytujú desiatky druhov papierov, je dôležité sa vyznať aspoň v základných parametroch, či už ide o formát alebo gramáž.

Formát papiera

Väčšina atramentových a laserových tlačiarní pracuje s formátom A4 a menším, ale nájdu sa aj také, ktoré zvládajú A3 a väčšie. Zvážte však, koľko reálne budete potrebovať vytlačiť stránok formátu A3 a či sa vám oplatí si za túto funkciu priplácať.

Gramáž papiera

Čím vyššia gramáž, tým kvalitnejší a drahší papier. Gramáž sa udáva v gramoch na meter štvorcový a štandardom bežného papiera je 80 g/m2. Kvalitné papiere sa potom pohybujú okolo 250 – 300 g/m2. Papiere s nízkou gramážou, hoci je to možné, sa neodporúčajú pre obojstrannú tlač, pretože sa atrament môže rozpíjať.

Rýchlosť tlače (Počet stránok za minútu)

Rýchlosť tlače sa v prípade tlačiarní udáva v počte stránok, ktoré je schopná tlačiareň vytlačiť za minútu. Laserové tlačiarne sú rádovo efektívnejšie, čo sa rýchlosti tlače týka.

Rýchlosť tlače atramentových tlačiarní

Pri atramentových tlačiarňach sa štandardná rýchlosť tlače pohybuje okolo 20 vytlačených strán za minútu. Pri najjednoduchších modeloch rýchlosť klesá až k 5 vytlačeným stranám, existujú však aj prístroje, ktoré dokážu za minútu vytlačiť až 70 strán.

Rýchlosť tlače laserových tlačiarní

Pri laserových tlačiarňach sa štandardná rýchlosť tlače pohybuje okolo 20 – 30 vytlačených strán za minútu, existujú však aj prístroje, ktoré dokážu za minútu vytlačiť až 60 strán a viac.

Špeciálne funkcie tlačiarní

WiFi pripojenie (mobilné aplikácie, AirPrint)

Moderné tlačiarne dnes ponúkajú možnosť, ako tlačiť z mobilu, počítača alebo tabletu jednoducho a bez káblov. Obvykle cez WiFi alebo Bluetooth. Už nie je potrebné tlačiareň fyzicky pripájať na to, aby ste vytlačili to, čo potrebujete. To vám nielen zrýchli, ale aj uľahčí prácu s vašou tlačiarňou.

Ako tlačiť cez WiFi? Odpoveď znie: cez mobilné aplikácie dostupné pre systémy Android aj iOS. Tieto aplikácie vydávajú výrobcovia tlačiarní a obvykle s ich pomocou môžete tlačiareň nielen používať, ale aj nastavovať. Výhodu majú používatelia produktov Apple, ak je totiž tlačiareň kompatibilná so službou AirPrint (takých tlačiarní je veľa), nemusia už žiadne ďalšie aplikácie inštalovať.

Refill tank systém

Umožňuje dopĺňať atrament priamo do tanku tlačiarne. Ide o ekologickejší variant, ako neustále dokupovanie kaziet.

Bezokrajová tlač

Niektoré tlačiarne dokážu potlačiť celý povrch papiera.

Obojstranná tlač (duplexná tlač)

Pokiaľ máte záujem o obojstrannú potlač papiera, vyhľadajte tlačiareň s touto funkciou. Existuje obojstranná tlač manuálna a obojstranná tlač automatická. Pri automatickej tlačiarni otáča papiere sama v priebehu tlačenia, manuálna vytlačí najskôr párne stránky, potom vás požiada o opakované vloženie papierov do zásobníka (naopak) a vytlačí nepárne stránky.

Kopírovanie a skenovanie

Tlačiarne, ktoré okrem bežnej tlače dokážu tiež kopírovať a skenovať dokumenty. Nazývame ich multifunkčné tlačiarne ide o, pre bežného používateľa, najlepší variant.

Fax

Tlačiarne, ktoré tiež dokážu posielať dokumenty faxom.

Čítačka pamäťových kariet a USB

Kým USB sa za posledné desaťročia stalo štandardom, pamäťové karty postupne tiež získavali na popularite. Mnoho moderných tlačiarní umožňuje tlačiť dokumenty priamo z pamäťovej karty.

Automatický podávač papiera

Tiež nazývaný ADF (Automatic Document Feeder), je zariadenie, ktoré veľmi uľahčí prácu s tlačiarňou. Kým normálne musíte vkladať do tlačiarne papiere sami, podávač to urobí za vás. Najužitočnejšia je najmä ich funkcia otáčať papier pri obojstrannej tlači. Bežné podávače zvládajú tempo až 200 listov za minútu.

Najčastejšie otázky pri výbere tlačiarne?

Ako dlho vydrží náplň do tlačiarne?

Ako dlho vydrží toner laserovej tlačiarne?

Laserové a LED tlačiarne dokážu na štandardný toner vytlačiť viac ako 2 000 strán. Sú tak jednou z najlepších možností, ako ušetriť na prevádzkových nákladoch za tlač.

Ako dlho vydrží atramentová kazeta?

Pri základných modeloch aj atramentových tlačiarňach sa výdrž náplne počíta na stovky strán. Celková výdrž, samozrejme, závisí aj od objemu kartridže. Jeden mililiter atramentu vystačí približne na dvadsať strán, na základnú orientáciu vám teda poslúži táto jednoduchá rovnica: objem nádrže v ml × 20 = počet vytlačených strán na 1 náplň. Je potrebné počítať aj s tým, že atramentové tlačiarne spotrebúvajú určitú časť atramentu na automatické čistenie tlačovej hlavy, ktoré prebieha vždy po zapnutí prístroja. Pri každom takomto čistení sa spotrebuje približne rovnaké množstvo atramentu ako na tlač 5 strán.

Koľko investovať do tlačiarne?

Ceny atramentových tlačiarní

Ceny základných modelov atramentových tlačiarní sa začínajú už pod hranicou 40 €.

Máme nielen rôzne druhy tlačiarní, ale tiež rôzne cenové triedy. Ak tlačíte častejšie, oplatí sa investovať do pokročilejších prístrojov, ktoré ponúkajú vyššie rozlíšenie, rýchlejšiu tlač, pohodlnejšie ovládanie a viac doplnkových funkcií, ako napríklad WiFi pripojenie, automatický podávač, obojstrannú tlač a pod. Ceny multifunkčných tlačiarní na bežnú domácu prevádzku sa pohybujú medzi 90 a 235 €. Tieto prístroje tiež môžu dobre poslúžiť aj nenáročným profesionálom.

V cenovej relácii od 235 € zoženiete už veľmi dobre vybavené tlačiarne pre náročných používateľov. Ceny prístrojov určených na profesionálne použitie sa môžu vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur.

Ceny laserových tlačiarní

Základné modely laserových tlačiarní zoženiete už od 60 €, ceny najlacnejších LED tlačiarní sa začínajú na 100 .

Ak však tlačíte častejšie, oplatí sa investovať do pokročilejších prístrojov. V prípade laserových tlačiarní je potrebné počítať s tým, že ak chcete tlačiť farebne, priplatíte si. Ceny farebných laserových tlačiarní sa začínajú na 235 €. Ceny dobre vybavených tlačiarní vhodných predovšetkým pre menšie kancelárie sa začínajú na 160 €, ceny profesionálnych tlačiarní určených do veľkých kancelárií sa pohybujú okolo niekoľko tisíc eur.

Ceny 3D tlačiarní

Niektoré tlačiarne možno už dnes kúpiť za ceny do 780 €. Tie slúžia predovšetkým na vytváranie malých 3D modelov a prototypov. Na trhu však existujú aj 3D tlačiarne za státicíce eur, ktoré dokážu vymodelovať aj skutočne veľké veci.

Týka sa ma budúca vlna EET?

Už v platnosti

Už v platnosti

Už v platnosti

Už v platnosti

eet zarovka zarovka eet

Reštaurácie

Hotely

Maloobchod

Veľkoobchod

Už v platnosti

Platnosť od 1. 5. 2020

Platnosť od 1. 5. 2020


zarovka zarovka zarovka zarovka

Stánkari

Služby

Remeselníci

Ako vybrať EET pokladňu?

Multifunkčné tlačiarne

 • Kombinácia tlačiarne, skenera a kopírky
 • Laserové aj atramentové varianty
 • Všetky cenové kategórie

Multifunkčné tlačiarne zastanú aj funkciu skenera a kopírky. Sú stále obľúbenejšími pomocníkmi ako v domácnostiach, tak aj v kanceláriách. Multifunkčné tlačiarne môžu byť buď atramentové, alebo laserové či LED. Pred nákupom je potrebné zvážiť, ako často budeme používať tlačiareň a na aké účely. Atramentové tlačiarne sa viac hodia na tlač fotografií a grafiky, laserové si, naopak, lepšie poradia s väčším množstvom textu. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, akú multifunkčnú tlačiareň vybrať, prečítajte si otázky položené nižšie.

Výhody a nevýhody
 • Obsahujú navyše skener a kopírku
 • WiFi rozhranie a ďalšie užitočné funkcie
 • Úspora obstarávacích nákladov aj priestoru
 • Vyššie náklady na servis
 • Nevhodné pre profesionálov

Potrebujem multifunkčnú tlačiareň?

Musíte sa spýtať sami seba, či využijete všetky jej funkcie. Koľko kópií, faxov, skenov a výtlačkov bude musieť každý deň vyprodukovať? Multifunkčné tlačiarne sa stali veľmi populárnymi najmä v domácom prostredí a stredných podnikoch, pretože ušetria veľa miesta a času.

Na čo si dať pri výbere multifunkčnej tlačiarne pozor?

Hlavne na rozlíšenie skenera, pretože najmä v prípade lacnejších tlačiarní bývajú veľmi nízkej kvality. Záleží aj na technológii, ktorú tlačiareň používa. Iné vlastnosti bude mať tlačiareň laserová a iné zase atramentová.

Nie je výhodnejšie si kúpiť skener zvlášť?

Všeobecne platí, že skenery v multifunkčných tlačiarňach nie sú také kvalitné ako samostatné skenery. Avšak na domáce a kancelárske využitie na skenovanie fotografií alebo textu sú viac ako dostatočné. Bonusom je v ich prípade aj úspora priestoru. Na profesionálnu fotografickú tlač odporúčame použiť samostatný skener a kvalitnú atramentovú tlačiareň.

Atramentová tlačiareň

Atramentové tlačiarne

 • Rýchlosť tlače 20 – 30 strán za minútu
 • Rozlíšenie tlače až 9 600 DPI
 • Vhodné na tlač fotografií a dokumentov

Atramentové tlačiarne vynikajú vysokou kvalitou tlače. Sú vhodné na tlač fotografií a dobre poslúžia laikom aj profesionálom. Ich výhoda spočíva vo veľmi nízkej nákupnej cene, ktorá – ak netlačíte často – hravo vyváži vyššiu cenu atramentových kaziet. Princíp atramentovej tlačiarne nie je jeden, máme tri: termickú tlač, piezoelektrická tlač a vosková tlač. Všetky tri typy môžu produkovať kvalitné výsledky.

Výhody a nevýhody
 • Vysoká kvalita tlače
 • Vyššie modely určené na profesionálnu tlač fotografií
 • Často dokážu tlačiť až k okraju stránky
 • Vyššie prevádzkové náklady
 • Tlač je pomalšia ako laserom

Fototlačiarne

Fototlačiarne

Tlačiarne fotografií Tlačiarne fotografií sú určené pre tých, ktorí žiadajú kvalitne vytlačenú fotografiu ako od profesionála. Podporujú veľký počet funkcií a nastavení tlače a mobilné verzie vám umožnia držať fotografiu v ruke už niekoľko okamihov po jej odfotografovaní. Najpopulárnejšie tlačiarne fotografií fungujú na termosublimačnej technológii, ale kvalitná atramentová tlačiareň s vysokým rozlíšením, sa im ľahko vyrovná.

Výhody a nevýhody

 • Široké spektrum nastavenia – napr. lesklosť a matnosť
 • Veľa formátov tlače
 • Čítačka pamäťových kariet a USB na rýchlu tlač rovno z vášho PC a fotoaparátu
 • Zlá tlač textu
 • Veľké náklady na tlač

Veľkoformátové tlačiarne

Veľkoformátové a A3 tlačiarne

Tlačiarne fotografií Ak vám nestačí bežný A4 formát a chcete tlačiareň A3 alebo tlačiť plagáty, technické výkresy, schémy a podobne, zvážte kúpu veľkoformátovej tlačiarne. V prípade veľkoformátovej tlačiarne sa stretneme so šírkou tlače 254 cm – čo je o 233 cm viac než v prípade bežnej A4. Najčastejšie technológie bývajú atrament a laser, ktoré vyjdú v menšom množstve lacnejšie než bežná sieťotlač. Pokiaľ hovoríme o profesionálnej tlači veľkých nákladov (noviny, knihy), v nej už nenachádza uplatnenie bežná atramentová, ale veľká ofsetová tlačiareň. Veľkoformátové tlačiarne sa vyrábajú aj v multifunkčnom vyhotovení so skenerom.

Výhody a nevýhody

 • Tlač veľkých formátov, A3 tlačiarne a viac
 • Podpora automatickej obojstrannej tlače
 • Bezokrajová tlač
 • Vysoké obstarávacie ceny
 • Veľké fyzické rozmery tlačiarne

Potrebujem atramentovú tlačiareň?

Atramentové multifunkčné tlačiarne sú najbežnejším typom tlačiarne v slovenských domácnostiach. V ponuke však máme aj modely určené na profesionálnu tlač kvalitných fotografií. Ak netlačíte zase tak často a vyžadujete občas farebnú tlač, je pre vás atramentová tlačiareň ideálnou voľbou.

Na čo si dať pri výbere atramentovej tlačiarne pozor?

Do každej atramentovej tlačiarne je potrebné často dokupovať kazety s atramentom tzv. kartridže. To sa môže pri častej tlači veľmi predražiť, venujte teda zvýšenú pozornosť spotrebe atramentu udávanej na tlačiarni. Pri dokupovaní kaziet je nutné, aby bola kazeta s tlačiarňou kompatibilná. Vždy si kompatibilitu s vašou tlačiarňou dopredu skontrolujte.

S tankovým systémom bude tlač ešte lacnejšia

Ak chcete zachovať kvalitu tlače a zároveň ušetriť za atrament, môžete využiť tlačiarne s tankovým systémom. S ním nebudete kupovať celé atramentové cartridge, ale len samotný atrament vo fľašiach, z ktorých ho doma počas niekoľkých sekúnd sami doplníte. Takéto plniace tlačiarne nájdete v kategórii atramentové tlačiarne s tankovým systémom.

Laserové a LED tlačiarne

Laserové a LED tlačiarne

 • Rýchlosť tlače až 60 strán za minútu
 • Nižšia hodnota DPI než atramentové tlačiarne
 • Vhodné na lacnú tlač veľkého množstva dokumentov

Laserové a LED tlačiarne vynikajú v rýchlom a lacnom vyhotovení najmä čiernobielych výtlačkov. Ide o rýchly spôsob, ako tlačiť čiernobielo veľké množstvo textu. Ideálne sú predovšetkým do škôl a firiem. Niektoré modely zvládnu tiež farebnú tlač. Ako funguje laserová tlačiareň? Princíp laserovej tlačiarne stojí na toneri (prášku), ktorý sa uchytí na miestach papiera ožiarených laserom, načo je roztavený a do papiera zapečený.

Výhody a nevýhody
 • Nižšie náklady na stránku
 • Vhodné na tlač textov
 • Až 60 strán za minútu
 • Skôr na čiernobielu tlač
 • Niektoré komponenty sa opotrebovávajú

Potrebujem laserovú tlačiareň?

Najbežnejšími používateľmi laserových a LED tlačiarní sú vysokoškolskí študenti, kancelárie a všetci ostatní, ktorí pracujú s väčším množstvom textu. Jeden toner bežne vystačí aj na 2 000 strán textu.

Akú laserovú tlačiareň vybrať? (na čo si dať pozor)

Pri výbere laserovej tlačiarne pre firmy je kľúčové, aby mala podávač. Ten ušetrí veľa času pre vás aj vašich zamestnancov, pretože mnohonásobne urýchli napr. obojstrannú tlač. Pozor na tlačové rozlíšenie v prípade lacnejších modelov, pretože môže byť veľmi zlé, takže nehodiace sa na tlač drobného textu.

Aký je rozdiel medzi laserovými a LED tlačiarňami? (LED vs. laser)

Laserové a LED tlačiarne pracujú v zásade na rovnakom princípe, líšia sa len zdrojom elektromagnetického žiarenia. Laserové tlačiarne pracujú s dokonale zaostreným laserovým lúčom, ktorý postupne ožaruje body na obrazovom valci. Lúč je usmerňovaný sústavou zrkadiel. LED tlačiarne majú na tlačovej hlave jednu alebo viac radov diód, ktoré osvetľujú vždy celý riadok naraz. Sú tak oveľa kompaktnejšie a súčasne majú menej mechanických častí, čím sa znižuje riziko poruchovosti. Ďalšou výhodou LED tlačiarní je schopnosť meniť intenzitu vyžarovaného svetla, čo znamená, že pri tlači môžeme dosiahnuť rôzne odtiene farieb a jemnejšie prechody.

Tankový (plniaci) systém vám ušetrí stovky eur

Skvelý spôsob, ako ušetriť a zároveň zachovať kvalitu tlače, predstavujú laserové tlačiarne s tankovým systémom. S nimi už nebudete musieť dokupovať tonerové kazety, ale si počas chvíľky náplň sami doplníte zo špeciálnej fľaše. Tento moderný spôsob opisujeme napríklad v článku HP Neverstop: prvé laserové tlačiarne bez tonerovej kazety.

3D tlačiareň

3D tlačiarne

 • Zhmotnia vaše predstavy
 • Technológia budúcnosti
 • Pre profesionálov aj amatérov

3D tlačiarne prešli za svoju krátku existenciu obrovským vývojom a dnes ich existuje už celé množstvo. Pred kúpou je potrebné riadne si preštudovať problematiku, aby následný výber bol pre vás čo možno najjednoduchší.

Výhody a nevýhody
 • Výstup z vašej modelárskej práce
 • Široké možnosti využitia
 • Lacnejšie modely sú dostupné pre všetkých
 • Ťažšie na používanie
 • Vyžadujú určitú úroveň zručnosti

Potrebujem 3D tlačiareň?

Časy, keď 3D tlačiarne používali len skutoční nadšenci, sú už minulosťou. 3D tlačiarne dnes slúžia aj dizajnérom, na prácu s prototypmi, návrhárom, architektom. Vlastná 3D tlačiareň má aj veľa škôl a organizácií na študijné účely.

Na čo 3D tlačiareň slúži?

3D tlačiareň slúži najmä na zhmotnenie 3D grafických návrhov. 3D tlač umožňuje vytvárať zložité funkčné tvary s menšieho množstva materiálu ako tradičné výrobné metódy. Základný princíp je vo svojej podstate veľmi jednoduchý. Priestorový model, ktorý odošlete z počítača, tlačiareň najčastejšie skladá z postupne nanášaných horizontálnych vrstiev roztaveného plastu.

Dôležité parametre pri výbere 3D tlačiarne

Tlačový priestor

Tlačový priestor sa najčastejšie udáva v milimetroch a troch osiach. Posledný z nich označuje výšku. Všetky tieto rozmery bývajú často podobné alebo rovnaké. Tlačiareň určená pre domácnosť by mala disponovať tlačovým priestorom s rozmerom najmenej 100 × 100 × 100.

Materiály

Ako tlačový materiál sa v prípade 3D tlačiarní najčastejšie používa ABS alebo PLA. Tieto materiály sú dodávané ako vlákna s hrúbkou 1,75 mm alebo 3 mm. Materiál ABS je vhodnejší skôr na menšie projekty, pretože tepelná rozťažnosť tohto materiálu spôsobuje vzhľadom na rôzne teploty jednotlivých vrstiev krútenie, čo vedie k tomu, že pri veľkej ploche sa celý objekt zdeformuje a znemožní ďalšiu tlač. PLA je oproti tomu príjemný a biologicky odbúrateľný materiál, ktorý si však zachováva mechanické vlastnosti len do teploty približne 60 °C.

Rýchlosť

Rýchlosť tlače závisí od parametrov tlačiarne, ale aj od zložitosti spracovávaného objektu a typu použitého materiálu. Udáva sa v milimetroch za sekundu. V ideálnom prípade by tlačiareň mala dosahovať rýchlosť najmenej 40 mm/s, ale radšej ešte o niečo viac.

Základňa

Základňa by mala byť v prvom rade umiestnená dokonale vodorovne, aby dýza pracovala vo všetkých bodoch v tej istej výške. Ďalšou funkciou základne je uchytenie modelu, čo je možné zabezpečiť pomocou zdrsneného povrchu, ku ktorému lepšie priľnú prvé vrstvy. Druhou možnosťou je to, že si tlačiareň pre modelovaný objekt vytvorí široký podstavec, ktorý sa od modelu v poslednej fáze oddelí. Deformáciu okrajov vplyvom rýchleho ochladenia možno zamedziť buď podstavcom, ktorý im poslúži ako opora, alebo pomocou vyhrievanej základne, ktorá rýchlemu schladeniu modelu zabráni.

Rozhovor s Josefom Průšom o 3D tlačiarňach | alzaTech

Ihličkové tlačiarne

Ihličkové tlačiarne

 • Tlač malých formátov
 • Veľmi vysoká rýchlosť tlače
 • Potrebujú špeciálny papier

Ihličkové tlačiarne vynikajú v tlači dlhých textov pri veľmi nízkych nákladoch. Sú vhodné najmä na tlač dlhých zoznamov, formulárov a účtovníctva. Pri tlači uplatňuje ihličková tlačiareň princíp ihličiek, ktoré pri tlači narážajú do papiera cez farbiacu pásku. Preto je na nich tlač čohokoľvek iného ako textu náročná.

Výhody a nevýhody
 • Veľmi rýchla tlač rozsiahlych textov
 • Tlač niekoľko kópií naraz
 • Ekonomická tlač
 • Potreba špeciálneho papiera
 • Nemožnosť tlače grafiky

Potrebujem ihličkovú tlačiareň?

Ak pracujete v účtovníctve, prípadne jednoducho často tlačíte dlhé rozsiahle dokumenty a potrebujete ich tlačiť rýchlo, niekoľko kópií naraz, sú pre vás ihličkové tlačiarne to pravé.

Na čo si dať pri výbere ihličkovej tlačiarne pozor?

Počet ihličiek je pri výbere ihličkovej tlačiarne tým najdôležitejším parametrom. Tlačiarne sa delia do dvoch kategórií podľa počtu ihličiek.

9 ihiel

Tieto tlačiarne sa hodia na tlač základných dokumentov bez zložitejšej grafiky.

2×9 ihiel a viac

Počet ihiel priamo ovplyvňuje kvalitu aj rýchlosť tlače tlačiarne. Tlačiarne s vyšším počtom ihiel sú spravidla tichšie, rýchlejšie a oveľa kvalitnejšie. Sú tiež schopné vytlačiť viac kópií naraz.

Pozor na rýchlosť tlače, ktorá sa udáva v znakoch za sekundu.

EET tlačiarne

eKasa tlačiarne

 • Tlač pokladničných paragónov
 • Jednoduchá obsluha s ekonomickou prevádzkou
 • Všetky cenové relácie

Pokladničné a eKasa tlačiarne slúžia na tlač pokladničných paragónov pre zákazníkov. Okrem rýchlosti a nízkonákladovej prevádzky určite oceníte aj jednoduchú obsluhu a dlhú výdrž.

eKasa pokladničné systémy

Ak vyberáte spolu s tlačiarňou aj eKasa pokladničný systém, odporúčame navštíviť nášho sprievodcu pokladničnými systémami.


Alebo si prečítať naše ďalšie články o eKasa:

Aké existujú typy pokladničných tlačiarní?

Pokladničné tlačiarne môžu byť termálne alebo ihličkové. Výhodami ihličkových pokladničných tlačiarní sú nižšia cena, minimálne prevádzkové náklady a možnosť tlačiť na viac stránok. Termálne pokladničné tlačiarne vynikajú vyššou rýchlosťou a tichou prevádzkou, ich tlač má však len obmedzenú trvanlivosť.

Ako pripojím tlačiareň k pokladni?

Najbežnejším typom rozhrania na pripojenie pokladničnej tlačiarne je USB alebo LAN, ale vyššie modely ponúkajú aj WiFi na jednoduché a pohodlné pripojenie bez kábla.

Aké existujú formáty papierov

V pokladničných tlačiarňach sa používajú pokladničné rolky so šírkou od 55 do 80 mm. Niektoré modely umožňujú zvoliť šírku rolky podľa aktuálnej potreby.

Tlačové plotre

 • Tlač aj na formáty väčšie ako A3
 • Tlačový papier môže odmotávať z rolky
 • Vhodné pre školy, firmy a profesionálov

Tlačové plotre sú špeciálne atramentové tlačiarne uspôsobené na tlač veľkých formátov – až A0. Papier ploter odmotává z rolky v šírke 24" alebo 36" alebo berie z podávača. A0 (36") plotre dokážu tlačiť aj strany formátu A1, a to orezaním papiera v polovici dĺžky formátu A0. Plotre sú zvyčajne veľmi rozmerné zariadenia a ani ich cena nie je najnižšia. Nejde preto o zariadenie vhodné do bežnej domácnosti, kde lepšie poslúži multifunkčná tlačiareň. Kto naopak ploter využije, sú architektonické štúdiá, firmy zaoberajúce sa strojárskymi nákresmi, školy a najrôznejší profesionáli.

Rezacie plotre

 • Výroba šablón
 • Dokážu pracovať s rôznymi materiálmi
 • Vyrezanie aj veľmi malých detailov

Rezací ploter je zariadenie, ktoré na papier netlačí, ale doň vyrezáva požadované tvary. To uplatnia všetci, ktorí túžia po tlači vlastných vzorov na tričká, kreatívnej maľbe izby alebo pri pravidelnom vytváraní rôznych zaujímavostí. Rezací ploter dokáže rýchlo vyrobiť veľké množstvo šablón, a to aj s jemnými detailmi.

i Vybrali sme pre vás najlepšie tlačiarne (nielen) na prácu z domova. Tlačiarne sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia domácnosti, či už ich využívate v rámci home office alebo vo svojom voľnom čase.

Slovník pojmov – tlačiarne

Tlačová hlava

Ide o zariadenie atramentovej tlačiarne, ktoré vykonáva tlač. Pohybuje sa v tlačiarni vodorovne vratne a umiestňuje atrament na papier. Kartridž môže, ale nemusí byť súčasťou tlačovej hlavy. Tlačová hlava zaisťuje tlač najčastejšie troch farieb.

Kartridž

Je označenie pre vymeniteľný zásobník s náplňou v atramentových tlačiarňach.

Toner

Je čierny alebo farebný prášok (CMYK: Cyan – modrá, Magenta – červená, Yellow – žltá a Black – čierna) používaný v laserových tlačiarňach a kopírkach. Pri výrobe tonera sa uplatňujú rôzne polyméry.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04