Obnoviť stránku

Naše predajne zostávajú otvorené a obslúžime všetkých zákazníkov. Viac informácií o aktuálnych opatreniach nájdete tu.

Ako vybrať smart hodinky (NÁVOD)

Aktualizované

Vyberte si smart hodinky, ktoré vám sadnú najlepšie. Aké smart hodinky sú pre vás najlepšie? Náš sprievodca vás zoznámi s najdôležitejšími parametrami, jednotlivými operačnými systémami a základnými kategóriami smart hodiniek. Získate tak všetky potrebné informácie, ktoré pre svoju voľbu potrebujete poznať.

smart hodinky; ako vybrať smart hodinky; wearables; smartwatch; ako vybrať smartwatch;

Ako vybrať smart hodinky – OBSAH

Tipy pre výber smart hodiniek

 1. Odpovedzte si, na aký účel budete hodinky najčastejšie používať.
 2. Overte si nielen kompatibilitu s telefónom, ale aj podporu bezkontaktného platenia hodinkami u vašej banky.
 3. Prečítajte si recenzie a testy a zistite reálne skúseností s výrobkom a rozhodnete sa, aké smart hodinky vybrať.
 4. Nepodceňujte význam operačného systému. Medzi smart hodinkami existujú veľké rozdiely.

Základné parametre pre výber smart hodiniek

Najlepším spôsobom, ako vybrať smart hodinky, je porozumieť ich parametrom a vlastnostiam. Jedine tak budete schopný samostatne posúdiť každý model a vybrať také hodinky, ktoré zodpovedajú vašim potrebám a želaniam. Preto sme pre vás pripravili tohto kompletného sprievodcu, ktorý vám prezradí všetko, čo pre správny výber potrebujete poznať.

Rozmery a dizajn

Smnart hodinky existujú v rôznych podobách, veľkostiach a tvaroch. Z hľadiska geometrie v ponuke prevažujú modely s okrúhlym displejom, ktoré vynikajú predovšetkým nadčasovým dizajnom. Hranaté varianty naproti tomu vsádzajú na prehľadnejšie zobrazenie, ľahšie ovládanie a často aj menšiu hrúbku.

Zatiaľ čo niektoré smart hodinky majú masívnu konštrukciu, iné vsádzajú na drobnejšiu veľkosť zhruba zodpovedajúcu bežným ručičkovým hodinkám. Rad modelov sa pritom vyrába hneď v niekoľkých veľkostiach, takže si zákazník môže vybrať rozmer, ktorý mu sadne najlepšie. Menšie varianty však môžu disponovať kratšou výdržou batérie či absenciou niektorých pokročilých funkcií (napr. možnosťou Bluetooth volania). Na prípadné rozdiely spravidla upozorňuje výrobca.

Čím ďalej väčšia pozornosť je venovaná aj dizajnu, čo dokazuje rastúci počet smart hodiniek z kategórie „štýlových“. A hoci ide o modely, ktoré sú najmä neprehliadnuteľným módnym doplnkom, núdzu nemajú ani o všetky podstatné funkcie a bežnému používateľovi preto nič nechýba. Špeciálnou kategóriou sú tzv. hybridné modely, ktoré kombinujú tradičné mechanické ručičky so základnými šikovnými funkciami a často tiež zabudovaným (skrytým) displejom, ktorý sa zobrazí len v prípade potreby (viď obrázok nižšie).

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
Rad smart hodiniek Garmin Vívomove patrí medzi hybridné modely kombinujúce mechanické ručičky a displej.

Materiál, odolnosť a vodotesnosť

Na výrobu smart hodiniek sa využíva celý rad materiálov vrátane ich kombinácií. Vedľa prémiového titánu ako veľmi ľahkého, a zvlášť pevného prvku, často narazíme na hliník, rôzne varianty kvalitného polyméru (plastu) či nehrdzavejúcu oceľ, ktorá je známa svojou celkovou odolnosťou.

Rôznorodosť materiálu nájdeme aj v prípade remienkov. Bežne sa stretneme so silikónom, ktorý je lacný, pohodlný, a vzhľadom na nemožnosť sať vodu či pot zároveň perfektnou voľbou pre plávanie a športovanie. Výnimkou ale nie sú ani kovové, kožené alebo iné remienky, ktoré vynikajú najmä dizajnom. Čím ďalej bežnejší je aj systém jednoduchej a rýchlej výmeny, ktorý umožňuje vybrať si remienok podľa aktuálnej príležitosti alebo nálady. Systém pripínania remienka k puzdru sa však v prípade rôznych výrobcov líši a zohľadniť musíme tiež šírku remienka. Ponuku náhradných remienkov si napokon môžete prezrieť tu.

Špecifickou vlastnosťou je rezistencia voči vode. Zatiaľ čo niektoré hodinky nemajú ochranu žiadnu, iné odolajú náhodným kvapkám vody (pri daždi/umývanie rúk) a ďalšie zvládnu aj ponorenie do vody alebo dokonca potápanie. Mieru vodotesnosti typicky udáva hodnota ATM, ktorá štandardne plávanie bez potápania do väčšej hĺbky zaručuje pri hodnote 5 ATM a vyššie. Niektoré spoločnosti však výnimočne uvádzajú možnosť ponorenia do vody aj pri hodnote 3 ATM, takže je na zákazníkovi, či bude veriť výrobcovi alebo medzinárodne uznávaným štandardom. Stretnúť sa môžeme aj s údajom v metroch (napr. vodotesnosť do 50 metrov), táto informácia však neplatí doslovne a spomínaných 50 metrov v skutočnosti dovolí len plávanie pri hladine.

Mnohí výrobcovia radšej udávajú stupeň krytia (IP), ktorý má spravidla dve číslice (napríklad IP68). Zjednodušene možno povedať, že prvé číslo značí úroveň odolnosti voči prachu, zatiaľ čo druhá hodnota znamená mieru ochrany pred kvapalinami (ide teda o ekvivalent ATM). Vysvetlenie významu jednotlivých číslic nájdete v rozbaľovacej záložke nižšie. Podrobnejšie vysvetlenie hodnôt ATM a IP nájdete v článku Smart hodinky a vodoodolnosť.

Na tie najnáročnejšie podmienky sa vyrábajú smart hodinky spĺňajúce špecifické normy. Najčastejšie sa stretneme s armádnym štandardom MIL-STD-810G, ktorý štandardne zaručuje odolnosť voči nízkym aj vysokým teplotám, slnečnému žiareniu, vlhkosti, slanému prostrediu aj teplotným a tlakovým výkyvom.

Relatívne zraniteľný displej neraz chráni špeciálne odolné sklíčko, najčastejšie typu Corning Gorilla Glass, o ktorom si môžete prečítať aj v samostatnom článku. Drahšie modely niekedy uprednostňujú zafír, ktorý je extrémne tvrdý a tým obzvlášť odolný voči akémukoľvek poškriabaniu. Široké spektrum smart hodiniek je tiež vybavené bližšie nešpecifikovaným tvrdeným sklom, ktorého odolnosť je ťažké odhadnúť. Mnohí zákazníci preto vsádzajú na istotu a zaobstarávajú si nalepovacie ochranné sklá, ktoré možno pri akomkoľvek poškodení ľahko a lacno vymeniť.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
Armádne štandardy odolnosti často nájdeme v prípade modelov určených do náročných outdoorových podmienok.

Displej a ovládanie

Smart hodinky využívajú rôzne typy displejov, ktorých vlastnosti sa podstatne líšia. Každý variant má svoje (ne)výhody, a preto je potrebné zvážiť, ktoré prednosti vlastne preferujete a aké smart hodinky vybrať. Pozrime sa na najčastejšie typy.

 • AMOLED – je čím ďalej rozšírenejším typom zobrazovacieho panelu, ktorý vo väčšine situácií ponúka najkrajší obraz zo všetkých technológií. Vyniká totiž živými farbami, vernou čiernu (ktorá nie je len tmavo sivá), vysokým kontrastom a výbornými pozorovacími uhlami. AMOLED displej je typicky vypnutý a spúšťa sa ešte len stlačením tlačidla, zdvihnutím zápästia alebo poklepaním na displej. Z tohto dôvodu vznikla funkcia Always-on, ktorá na displeji nepretržite zobrazuje základné informácie a spotrebúva pritom menej energie, než keby bola obrazovka zapnutá klasicky. Nevýhodou AMOLED je naopak podpriemerná čitateľnosť na slnku, ktorú ovplyvňuje aj maximálna svietivosť displeja – čím viac displej svieti, tým je čitateľnejší.

 • Transflektívny displej – využíva okolité svetlo, ktoré naň dopadá, k ešte lepšej čitateľnosti. Ľahké čítanie akýchkoľvek informácií tak nie je problém ani na priamom slnku a transflektívny displej je preto jasnou voľbu športovcov zameraných na vonkajšie aktivity, najmä v lete. Tento displej je spustený nepretržite a nie je nutné ho rozsvecovať akoukoľvek interakciou. V tme je naopak nečitateľný a je potrebné zapnúť podsvietenie, ktoré však môže mať farebný nádych (väčšinou modrý). Transflektívny displej nájdeme v prípade väčšiny smart hodiniek značky Garmin.

 • LCD – je na trhu síce v menšine, niektorí výrobcovia ho však stále radi uprednostňujú pre jeho nízku cenu, čo sa odráža aj do nižšej cenovky hodiniek. Oproti AMOLED má LCD tiež vyššiu životnosť a pochváliť sa môže aj skvelou čitateľnosťou na slnku.

Významnou vlastnosťou každého displeja je rozlíšenie, ktoré sa udáva v pixeloch (napr. 300 × 300 px) a čím vyššia hodnota, tým je obraz jemnejší. S rozlíšením úzko súvisí tiež veľkosť obrazovky, pretože čím je obrazovka väčšia pri rovnakom rozlíšení, tým horšie obraz vyzerá (takže 300 × 300 px vyzerá horšie na 1,4-palcovom displeji než na 1,2 palcoch). Ideálnym parametrom, s ktorým sa však príliš často nestretávame je PPI (počet pixelov na jeden palec). Ten z rozlíšenia a veľkosti obrazovky vypočítava jemnosť displeja – teda to, čo nás zaujíma najviac. Čo sa týka veľkosti displeja, tá je zvyčajne udávaná pomocou uhlopriečky v milimetroch alebo palcoch (značka"), kde platí, že 1 palec má 25,4 mm.

S displejom úzko súvisí tiež ovládanie. Väčšina smart hodiniek je ovládaná pomocou dotykovej obrazovky v kombinácii s jedným alebo niekoľkými tlačidlami. Rad modelov však dotykovú obrazovku vôbec nemá. Ide najmä o športové a outdoorové modely, v prípade ktorých mnohokrát preferujeme ovládanie tlačidlami kvôli spoteným či znečisteným rukám, prípadne nasadeným rukaviciam. Jednoduché a intuitívne ovládanie umožňuje tiež otočná luneta, ktorú ponúkajú napríklad niektoré hodinky značky Samsung. Vôbec najlepšie riešené ovládanie však majú Apple Watch, ktorých otočná korunka zatiaľ nemá konkurenciu.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
Porovnanie nízkeho (vľavo) a vysokého (vpravo) rozlíšenia.

Univerzálne inteligentné funkcie

Medzi bežne dostupnými funkciami nájdeme čas, budík, stopky alebo odpočítavanie. Niektoré funkcie sú však podmienené pripojením na internet, či už priamym cez Wi-Fi či LTE, alebo sprostredkovaným prostredníctvom telefónu, ktorý je na internet pripojený. Tým získame prístup k predpovedi o počasí, obchode aplikácií či notifikáciám z emailu a sociálnych sietí. Niektoré smart hodinky však nepodporujú slovenskú diakritiku, hoci tento neduh mnohokrát vyrieši aktualizácia. Rozdiely bývajú tiež v možnosti reagovať na notifikácie – zatiaľ čo niektoré modely umožňujú odpovedať predpripravenou správou, smajlíkmi, vyťukaním alebo nadiktovaním textu, iné smart hodinky nás iba informujú a reagovať môžeme až na telefóne.

O niečo vzácnejšou funkciou je telefonovanie, ktorého podmienkou je zabudovaný mikrofón a reproduktor. Ak smart hodinky volanie umožňujú, najčastejšie ide o tzv. Bluetooth volanie cez pripojený telefón. Existujú však aj modely, do ktorých umiestnime (elektronickú) SIM kartu a volať môžeme nezávisle od smartfónu (pozri Apple či Samsung). V prípade špeciálnych hodiniek sa možno stretnúť aj s vstavanou kamerou umožňujúcou videohovory, čo nájdeme najmä v prípade modelov určených deťom alebo seniorom.

Diametrálnu odlišnosť nájdeme aj v správe hudby. Ak je hudba prehrávaná na telefóne, zvyčajne nebýva problém ju z hodiniek ovládať. Do niektorých smart hodiniek však možno hudbu priamo nahrať a následne počúvať bez telefónu, čo sa hodí najmä pri športovaní, kedy chceme ťažkopádny telefón nechať doma. Hoci sú niektoré hodinky vybavené reproduktorom umožňujúcim prehrávanie hudby, neporovnateľne lepšie počúvanie ponúkajú predsa len bezdrôtové slúchadlá, Bluetooth reproduktory a ďalšie externé zariadenia. V súvislosti s hudbou býva spomínaná aj veľkosť vnútornej pamäte (udávaná v GB), ktorá udáva, koľko skladieb (ale aj aplikácií a iných záležitostí) sa do smart hodiniek vlastne zmestí.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
Rad smart hodiniek umožňuje uloženie a prehrávanie hudby.

Športové funkcie

Častým dôvodom na kúpu smart hodiniek je ich využitie pri správe fyzickej aktivity. Smartwatch totiž, podobne ako fitness náramky, nepretržite sledujú bežný pohyb v podobe počtu krokov, prejdenej vzdialenosti, spálených kalórií, vyštiepaných poschodí a upozorniť dokážu aj na nezdravo dlhú pasivitu (napríklad pri sedení).

Smart hodinky sa však výrazne líšia v monitorovaní konkrétnych športov. Kým základné modely podporujú napríklad len päť rôznych aktivít, na iných hodinkách nájdeme aj viac ako stovku režimov. Sami si preto musíte overiť, či sú vaše obľúbené športy zahrnuté. Rozdiely nájdeme aj v šírke a prepracovanosti jednotlivých meraní – niektoré smartwatch zobrazia len základné údaje (ktoré rekreačným športovcom väčšinou stačia), iné ponúkajú vysoko profesionálne informácie ako je napríklad sila švihu v golfe, rozoznanie plaveckých štýlov, navigovanie na miesto štartu a mnoho ďalšieho.

Smart hodinky, rovnako ako fitness náramky, obyčajne ponúkajú meranie srdcového tepu. Práve ten je základným ukazovateľom intenzity tréningu, ktorý je kľúčový na dosiahnutie požadovaných cieľov (napríklad spaľovanie tukov). Športovejšie založení zákazníci by rozhodne mali zvážiť smart hodinky s pokročilejšími funkciami ako je napríklad výpočet efektu tréningu, doba zotavenia, vytvorenie kompletného tréningového plánu, sprevádzanie virtuálnym trénerom pri tréningu, ponuka cvikov vrátane rozcvičovania a mnoho ďalšieho. Medzi ďalšími prvkami nájdeme kompas, výškomer, teplomer, tachometer, barometer (určí atmosférický tlak), oximeter prezrádzajúci mieru okysličenia krvi alebo VO2 Max ako ukazovateľ našej fyzickej kondície. Viac o pokročilých funkciách nájdete v článku So smart watch k lepšej kondícii.

Vyhľadávaným parametrom sú tiež globálne satelitné polohové systémy. Najčastejšie narazíme na GPS, Galileo, Glonass a BeiDou, ktoré môžu byť integrované priamo do smart hodiniek, prípadne možno využiť aj GPS telefónu. Hoci zapnutie tejto funkcie znamená podstate rýchlejšie vybitie batérie, získame záznam trasy na mape, zobrazenie rýchlosti v jednotlivých úsekoch, presnejšie údaje o prekonanej vzdialenosti a ďalšie podstatné informácie o našom výkone.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;

Funkcie, ktoré postrážia vaše zdravie

Smart hodinky dokážu monitorovať aj naše zdravie. Bežne dnes zvládajú nepretržité merania srdcového tepu, vďaka čomu nás ihneď upozornia na akékoľvek abnormálne hodnoty. Rozšírené je tiež analyzovanie spánku, vďaka čomu získame užitočné informácie o jeho dĺžke, fázach, prerušení a ďalších hodnotách. Niektoré smart hodinky dokonca rozoznajú najbežnejšie spánkové poruchy, vďaka čomu nás nasmerujú na včasnú diagnostiku u odborníka. Viac sa dozviete v článku Čo o spánku prezradia smart hodinky a fitnes náramky?.

Niektorí výrobcovia (Garmin, Huawei, Honor...) analyzujú aj variabilitu srdcového tepu, z čoho počítajú tzv. stres. Nejde však o stres psychický, ale o celkovú záťaž organizmu, ktorú vedľa fyzického pohybu ovplyvňuje tiež jedálniček, akútne ochorenia a ďalšie záťažové faktory. Získavame tým informácie o celkovom vysilení v posledných hodinách a dňoch, čo umožňuje kvalitné plánovanie nielen fyzického pohybu.

Pribúda tiež smart hodiniek s možnosťou zmerať EKG na počkanie a niektoré modely dokážu odhadnúť aj krvný tlak. Do mnohých hodiniek možno tiež zadávať množstvo vypitých tekutín, čím získame absolútny prehľad o našej hydratácii. Ženy môžu využiť aj funkciu sledovania menštruačného cyklu, čím získajú rôzne užitočné dáta. Smart hodinky ale človeku dokážu zachrániť aj holý život. Môžu byť totiž vybavené automatickou detekciou pádu či SOS tlačidlom, takže v prípade úrazu upozornia našich blízkych, privolajú odbornú pomoc a niekedy zašlú aj presné GPS súradnice.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
Niektoré smart hodinky dokážu zmerať dokonca aj EKG.

Výkon a výdrž batérie

Podobne, ako v prípade počítačov a telefónov, aj pri smart hodinkách nájdeme základné parametre určujúce ich výkon. V prvom rade ide o použitý procesor. Niektorí výrobcovia udávajú počet jadier aj ich frekvenciu a samozrejme tu platí – viac je lepšie. Mnoho smart hodiniek ale využíva obľúbený čipset Qualcomm Snapdragon Wear a jednoducho udáva použitý rad, takže zákazníkovi stačí uprednostniť čo najvyššiu líniu (napr. rad 3100 je lepší ako 2100). Výkon ovplyvňuje tiež operačná pamäť RAM, ktorá dnes dosahuje kapacitu až 1 GB. Väčšina výrobcov však hardvérové parametre vôbec neuvádza, čo síce nie je transparentné, zabraňuje to však nesprávnemu výkladu zákazníkov. Aj v prípade smart hodiniek totiž záleží na použitom operačnom systéme a ďalších parametroch, takže výkonovo slabšie hodinky môžu fungovať rýchlejšie a plynulejšie ako konkurencia. To je tiež dôvod, prečo odporúčame čítať naše recenzie, kde popisujeme reálne skúsenosti s jednotlivými modelmi.

Veľkou témou je aj výdrž batérie. Zatiaľ čo niektorí výrobcovia (Apple...) vsádzajú na jednodňovú výdrž s tým, že používateľ hodinky ľahko a rýchlo dobije, produkty iných spoločností (Garmin, Honor, Xiaomi...) často vydržia mnoho dní až týždňov. O reálnej výdrži nám toho veľa neprezradí ani kapacita batérie. Na rýchlosti vybíjania sa totiž významne podpisuje využívanie rôznych funkcií, senzorov, technológií (najmä GPS), ale aj typ displeja alebo konkrétny operačný systém. Zriedkavo možno naraziť aj na mimoriadne technológie ako je dobíjanie z tepla ľudského tela alebo pomocou vstavaného solárneho panelu. Výrobcovia všeobecne udávajú reálne údaje o výdrži batérie, hoci najpresnejšie údaje získate až v samostatných recenziách. Niektoré smart hodinky zvládajú aj rôzne úsporné režimy, ktoré síce výdrž razantne predlžujú, neumožňujú však využitie všetkých inteligentných funkcií.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;

Konektivita a platby

Neoddeliteľnou súčasťou smart hodiniek je možnosť pripojenia k smartfónu, bezdrôtovým slúchadlám, ale aj rôznemu príslušenstvu (napríklad hrudnému pásu). Medzi jednotlivými modelmi však nájdeme rozdiely ako v prítomnosti jednotlivých technológií, tak aj v ich verziách, a teda aj vlastnostiach.

Smart hodinky sú najčastejšie vybavené technológiou Bluetooth, ktorá slúži na bezdrôtové pripojenie k ďalšiemu zariadeniu, či už ide o smartfón, bezdrôtové slúchadlá, reproduktory alebo senzory. Rýchlosť, dosahu a ďalšie vlastnosti do značnej miery závisia od zvolenej verzie, ktoré sme popísali v samostatnom článku.

Menej častá, avšak stále hojne využívaná je aj Wi-Fi, ktorá sa hodí na priame pripojenie na internet. Dáta či aplikácie tak môžeme sťahovať nezávisle od mobilného telefónu, a to výrazne rýchlejšie ako pri použití Bluetooth. Štandardne sa stretneme s podporou pásma 2.4 GHz, modernejšie hodinky ale môžu zvládať aj výrazne rýchlejšie pásmo 5 GHz.

Ďalšou technológiou je ANT+, čo je komunikačný protokol primárne využívaný na pripojenie k športovým doplnkom. Ide o rýchly a spoľahlivý variant spojenia s dosahom až 10 metrov, ktorá sa navyše pýši nízkou spotrebou energie v prípade smart hodiniek aj samotného senzora.

Veľmi žiadanou je tiež technológia NFC, ktorá sa uplatní najmä v prípade bezkontaktných platieb. Smart hodinky stačí priložiť k terminálu (podobne ako bezkontaktnú kartu) a behom sekundy je zaplatené prostredníctvom šifrovaného prenosu. Rôzni výrobcovia pre takéto platby vytvorili vlastné platformy, z ktorých môžeme spomenúť napríklad Apple Pay, Garmin Pay, Google Pay, Samsung Pay alebo Fitbit Pay. Ak je pre vás táto funkcia dôležitá, odporúčame overiť, či daná služba funguje v SR a či ju podporuje aj vaša banka.

Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;
So smart hodinkami sú platby rýchle, pohodlné a bezpečné.
Ako vybrať smart hodinky; sprievodca; návod; smartwatch; smart hodinky;

Smart hodinky: Porovnanie operačných systémov

Neoddeliteľnou súčasťou smart hodiniek je operačný systém, ktorý sa líši výrobcu od výrobcu. Zásadné rozdiely nájdeme v prostredí, funkciách, miere prispôsobenia aj možnosti rozšírenia o nové aplikácie. Samozrejmosťou nie je ani slovenčina a pokiaľ máte problém s angličtinou, podporovaným jazykom venujte zvýšenú pozornosť. Preveriť odporúčame aj kompatibilitu s vaším mobilným telefónom. Hoci väčšina smart watch funguje so všetkými modernými telefónmi, napríklad Apple Watch podporujú výlučne iPhony. Na Alza.sk kompatibilitu overíte ľahko a rýchlo – stačí sa pozrieť do špecifikácií na produktovej stránke vybraných smartwatch.

V nasledujúcom texte nájdete popis jednotlivých operačných systémov so zdôraznením kladov a záporov. Podrobnejšie informácie skrývajú rozbaľovacie lišty, ktoré obsahujú tiež screenshoty zostavené podľa štruktúry daného rozhrania, kde východiskovým bodom je základný ciferník.


watchOS Garmin OS Tizen Lite OS/HarmonyOS Amazfit OS/MIUI for Watch Wear OS by Google Fitbit OS
Nájdeme u výrobcov Apple Garmin
Samsung
Honor, Huawei
Xiaomi, Huami, Amazfit
Fossil, TicWatch, Withings,
v prípade niektorých modelov Suunto
Fitbit
Systém bezkontaktných platieb
Apple Pay
Garmin Pay
Samsung Pay
(V SR aktuálne nefunkčné)
× × Google Pay
(na hodinkách aktuálne nefunkčné)
Fitbit Pay
Inštalácia nových aplikácií V prípade vybraných modelov ×
Podpora slovenskej diakritiky
Mobilná aplikácia v slovenčine
(niektoré pojmy zostali anglicky)
Systém hodiniek v slovenčine V prípade vybraných modelov
Podpora systémov iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS

Smart hodinky; smartwatch; wearables;

watchOS

Nájdeme u výrobcu Apple

Napriek silnejúcej konkurencii zostávajú Apple Watch dlhodobo najpredávanejšími smart watch na trhu. Významný podiel na tom má operačný systém watchOS, ktorý ponúka ako úchvatný dizajn, tak vycibrené funkcie na každú príležitosť. Prítomná je aj plná podpora slovenčiny, bezkontaktné platby, obchod aplikácií alebo preslávená korunka na lepšie ovládanie. Či už prežívate všedný deň, alebo športové podujatie, Apple Watch vám ponúknu maximum bez kompromisov.

Klady

 • Najkrajšie ciferníky na trhu
 • Mnoho dostupných aplikácií
 • Podrobné monitorovanie zdravotného stavu

Zápory

 • Slabšia výdrž batérie (1 – 2 dni)
 • Niektoré funkcie v SR nie sú dostupné
 • Kompatibilné iba s iOS

Podrobnosti o systéme watchOS

Aj napriek pokusy konkurencie o napodobenie Apple Watch je možné jablčnú spoločnosť stále vnímať ako jednotku na poli smart watch. Pretože ale hardvérovú stránku zvládajú bravúrne už všetci hlavní výrobcovia, je operačný systém dôležitejším faktorom než kedykoľvek predtým. Apple si toho je dobre vedomý, a svoje rozhranie preto pravidelne rozširuje významnými aktualizáciami. Aj preto sa watchOS radí medzi najlepšie dostupné systémy ako po stránke dizajnu, tak po stránke všestranných funkcií. Celkový zážitok navyše vylepšuje intuitívne ovládanie pomocou digitálnej korunky, ktorú je skrátka radosť používať.

Značným lákadlom je tiež veľký výber ciferníkov vrátane širokých možností ich prispôsobenia. Používatelia vytvárajú vlastné dizajny s ľubovoľnými ukazovateľmi a zástupcami, aby medzi ciferníkmi následne listovali podľa požiadaviek aktuálnej situácie. V poňatí watchOS hrajú ciferníky ústrednú úlohu. Zaisťujú totiž prehľad o potrebných dátach aj prístup k obľúbeným funkciám bez nutnosti zdĺhavého listovania. Svoj komentár si ale zaslúži tiež hladký chod systému, kompletná podpora slovenského jazyka alebo virtuálna asistentka Siri, hoci tá rovnako ako väčšina ostatných asistentov nerozumie po slovensky.

Chýbať nemôže ani obchod s tisíckami aplikáciami, ktorý má podobné funkcie ako App Store v iPhonoch. Môžeme vyhľadávať určité aplikácie, prechádzať rôzne kategórie alebo položky rovno hodnotiť. Pomerne veľká časť aplikácií je spoplatnená, čo je logickou daňou za veľký výber. Je to totiž práve možnosť zárobku, čo vývojárov motivuje k vytváraniu nepreberného kvanta aplikácií. Zhotovené aplikácie sa následne automaticky pridajú do centrálneho zoznamu, ktorý je usporiadaný do mriežkového zobrazenia. Pohybom digitálnej korunky ikonky aplikácií oddialime alebo priblížime, aby sme mohli prstom ťuknúť a vybranú položku jednoducho spustiť. Podržaním prsta možno aplikácie zároveň ľubovoľne premiestňovať na iné pozície.

Apple Watch sú bezchybným spoločníkom aj v rámci pohybu. Celodennú činnosť zaznamenáva mobilná aplikácia Aktivita, ktoré sa skladá z troch farebných krúžkov. Tie je potrebné každodenne uzavrieť, aby sme si zaistili dostatok pohybu na lepší zdravotný stav. Prvý krúžok sleduje počet spálených kalórií, druhý žiada 30 minút intenzívnej aktivity a tretí zasa vyzýva na postavenie pri dlhej neaktivite. Každý mesiac navyše Apple vypisuje mesačnú výzvu, ktorá je vytvorená priamo na mieru podľa histórie používateľa. Na súboj je možné vyzvať dokonca aj priateľov, aby sme počas 7 dní súperili v miere fyzickej aktivity.

K dispozícii je tiež tréner, ktorý nás prevedie radom jednorazových cvičení, zatiaľ čo pre bežcov sú pripravené aj niekoľkotýždňové tréningové plány. Apple zároveň ponúka prepojenie s populárnymi aplikáciami tretích strán, ako Nike Training Club. Ten nás prevedie svetom fitnes a ponúkne napríklad aj dlhodobé tréningové plány prispôsobené zvoleným cieľom, aktuálnej kondícii a dostupnému vybaveniu.

WatchOS nezabúdajú ani na naše zdravie. Apple Watch samočinne rozoznajú umývanie rúk a spustia tak odporúčaný 20-sekundový odpočet, ktorý využijeme nielen v dobe koronavírusu. Nechýba ani stráženie bezpečnej dávky hluku, prípadne meranie EKG, detekcia pádu alebo zavolanie pomocou tlačidla SOS. Ku zdraviu nás vedie aj pravidelné povzbudzovanie k súpereniu s kamarátmi, ktoré používateľa motivuje ujsť alebo ubehnúť o pár kilometrov naviac.

Najväčšou boliestkou Apple Watch je slabšia výdrž batérie, ktorá typicky zvládne 1 až 2 dni bežného používania. V Slovenskej republike súčasne chýba podpora LTE verzie a niektoré funkcie preto fungujú len s pripojením k mobilnému telefónu. Apple Watch zároveň podporujú iba mobilné telefóny vlastnej značky (iPhony), čím sa vyraďujú z výberového konania majiteľov iných smartfónov.

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Screenshoty umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
Smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilných aplikácií Apple Watch a Aktivita.
Smart hodinky; smartwatch; wearables;

GarminOS

Nájdeme u výrobcu Garmin

Americký výrobca Garmin vytvoril mimoriadne prepracovaný ekosystém, ktorý je obľúbenou voľbu tých najnáročnejších športovcov. Pre používateľov sú pripravené značné možnosti úprav systému podľa vlastných predstáv vrátane stiahnutia vybraných aplikácií. Súčasne sa počíta s možným pripojením ďalších zariadení, ako je napríklad hrudný pás alebo všemožné senzory. V oblasti športu Garmin ponúka tie najpokročilejšie nástroje na plánovanie, analýzu a zhodnotenie tréningov a nechýbajú ani exkluzívne funkcie, ktoré pri konkurencii nemajú obdobu. Systém Garminu síce nepôsobí tak moderne a intuitívne, v rámci športového vyžitia je však dosiaľ neprekonaným hráčom.

Klady

 • Najpokročilejšie športové funkcie s detailným prispôsobením
 • Dostupnosť mnohých aplikácií
 • Bezkontaktné platby Garmin Pay

Zápory

 • Staromódnejší dizajn
 • Miestami trochu zložitejší
 • Aplikácie v obchode majú anglický popis

Podrobnosti o systéme Garmin OS

Pokiaľ má Garmin ako kráľ športových hodiniek nejakú slabinu, je ňou dizajn samotného systému. Ten pôsobí trochu staromódne a miestami nie je dokonalá ani orientácia v ňom. O to väčšie možnosti prispôsobenia však svojmu nositeľovi ponúka.

Pri každom športovom režime možno napríklad určiť typ a rozloženie dát, ktoré sa pri aktivite zobrazujú, takže vidíme presne to, čo nás skutočne zaujíma. Vybrané smart hodinky zase ponúkajú špeciálne funkcie na určité aktivity, stačí si vybrať správny model a získať maximum. V oblasti behu potom musíme spomenúť najmä Trenéra Garmin (Garmin Coach), ktorý vytvorí tréningový plán na mieru a ponúkne aj užitočné informácie pomocou článkov či videí. Plán sa navyše automaticky adaptuje na prípadné vynechanie naplánovanej aktivity, čím ďaleko prevýši pevne dané tréningové rozvrhy.

Z hľadiska plánovania nesmieme vynechať funkciu Body Battery, ktorá nepretržite monitoruje celkovú záťaž a relaxáciu organizmu, aby z rozdielu určila, koľko percent energie používateľovi ešte zostáva. Tým získavame úplný prehľad o vlastných energetických zásobách a nemusíme sa už spoliehať na mnohokrát zavádzajúci pocit únavy. Na jednorazový tréning sú zase pripravené cvičenia s rôznym zameraním, ktoré nám pomocou animácií poradia, ako daný tréning vykonať. Originálnou funkciou je aj LiveTrack, ktorá prenáša aktuálne dáta o pozícii na mape, tempe a ďalších údajoch vybraným kontaktom alebo na sociálne siete.

Operačný systém spoločnosti Garmin zároveň disponuje bezkontaktnými platbami Garmin Pay, plnou podporou slovenčiny aj možnosťou inštalácie ľubovoľnej aplikácie z Connect IQ. Tam na nás čaká tisíce možností z mnohých rôznych odvetví, či už ide o hudbu, dopravu, počasie, metriky výkonu, všemožné ciferníky alebo hry vrátane legendárnych kúskov ako je had či Pac-Man. Každá aplikácia je zároveň náležite popísaná, hoci anglicky, a nechýbajú ani screenshoty, hodnotenia alebo recenzie. 

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Screenshoty umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
Smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilných aplikácií Garmin Connect a Connect IQ.
Smart hodinky; smartwatch; wearables;

Tizen

Nájdeme u výrobcu Samsung

Operačný systém Tizen dostupný na zariadeniach spoločnosti Samsung je unikátny hneď v niekoľkých ohľadoch. Už na prvý pohľad zaujme famóznym dizajnom, ktorý rozhodne patrí medzi tie najkrajšie na trhu. Podobne ako WatchOS alebo Garmin OS, je Tizen mimoriadne prepracovaným systémom s plnou podporou slovenčiny, bezkontaktnými platbami aj vlastným obchodom aplikácií. Zabudnúť nesmieme ani na virtuálneho asistenta alebo legendárnu otočnú lunetu, ktorá je charakteristickým znakom vybraných hodiniek značky Samsung. Luneta umožňuje nielen intuitívne ovládanie bez zakrytia displeja, ale aj ľahkú interakciu v prípade rukavíc, mokrých alebo špinavých rúk. Tizen však nenájdeme v prípade štvrtej generácie zariadení, teda Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic.

Klady

 • Špičkový dizajnn
 • Široké možnosti prispôsobenia
 • Obchod aplikácií aj Samsung Pay

Zápory

 • Aplikácie v obchode majú anglický popis
 • Nižšia výdrž batérie

Podrobnosti o systéme Tizen

Tizen je open source systém postavený na linuxovom jadre a nepatrí teda vyložene Samsungu. Napriek tomu je to práve táto juhokórejská spoločnosť, kto Tizen preslávil po celom svete. Môže za to široké využitie pri vlastných fotoaparátoch, televízoroch, smartfónoch aj smart hodinkách, na ktorých beží odľahčená verzia tohto rozhrania.

Tizen sa nebojí ponúknuť masívnejší systém so širokou škálou funkcií a uspokojiť tak aj tých najnáročnejších používateľov. Na rozdiel od wear OS je perfektne zvládnutá tiež optimalizácia a Tizen sa tak chváli dokonalým chodom bez akýchkoľvek kompromisov. K dispozícii sú pritom mimoriadne možnosti prispôsobenia a zoznam aplikácií možno napríklad zobraziť ako v kruhovej štruktúre, tak v podobe klasického zoznamu. Na oznámenia možno reagovať mnohými spôsobmi a každej aplikácii možno dokonca priradiť aj špecifický tón alebo štýl vibrácií. Excelentný je tiež dôraz na detaily, čo môže ilustrovať prichádzajúcu správu z Messengera, pri ktorej sa najskôr zobrazí profilová fotka odosielateľa, ktorá následne ustupuje do pozadia a odkrýva samotný text.

Zabudnúť nesmieme ani na obchod s nemalým počtom aplikácií. Tie sú všemožného zamerania od športu cez zdravie, správy, financie, až po veľké množstvo rôznorodých hier. Samozrejmosťou je aj možnosť stiahnuť si ktorýkoľvek z nekonečného množstva ciferníkov, z ktorých si musí vybrať snáď úplne každý. Dizajn systému je možné upraviť k obrazu svojmu tiež stiahnutím niektorého z ponúkaných písiem, na ktorom záleží možno viac, než by sa na prvý pohľad dalo čakať. Nezanedbateľnú časť aplikácií však možno sprístupniť jedine zakúpením. Cena v hodnote niekoľkých desiatok centov síce nie je vysoká, pokiaľ však odmietate čokoľvek platiť, spoplatnené aplikácie môžete jednoducho odfiltrovať. Pri každej položke súčasne nájdeme celkové hodnotenie, recenzie, screenshoty a popis, ktorý však je dostupný len v angličtine.

Tizen sa v mnohých smeroch podobá konkurenčnému systému WatchOS. Vedľa vzhľadu, vysokej miery prepracovanosti a širokých možností prispôsobenia je podobná tiež nižšia výdrž, ktorá dosahuje okolo dvoch dní. Tešiť sa môžeme aj na virtuálneho asistenta v podaní Bixbyho od samotného Samsungu. Ten síce nie je tak prepracovaný ako Google asistent či Alexa od Amazonu a nevie ani po slovensky, mnohým používateľom však zaiste príde vhod.

Tizen nie je pozadu ani v oblasti športu. Popri meraní všetkých základných veličín ponúka (podobne ako Garmin OS alebo watchOS) kompletné tréningové plány rôzneho zamerania, či už ide o posilňovanie, kardio alebo redukciu váhy. Ani tu nechýbajú náležité inštrukcie, fotografie či rovno videá, ktoré sú v niektorých prípadoch dokonca slovensky.

Menším mínusom je snáď len počiatočné nastavovanie, ktoré vyžaduje inštaláciu až dvoch mobilných aplikácií a niektorých pluginov. Orientáciu naopak uľahčuje počiatočný sprievodca, ktorý používateľa prevedie celým systémom a naučí ho aj rôzne gestá. Pripravené sú tiež funkcie uľahčujúce používanie, čo u osôb s horším zrakom alebo postihnutím zohráva úplne nezastupiteľnú úlohu. Ovládanie ostatne spríjemňuje aj otočná luneta, ktorá zaisťuje mimoriadne intuitívnu interakciu. Luneta je zároveň úplne ľubovoľným prvkom a kompletné ovládanie funguje aj bez nej.

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Screenshoty umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
Smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilných aplikácií Galaxy Wearable a Samsung Health.
Smart hodinky; smartwatch; wearables;

Lite OS + HarmonyOS

Nájdeme u výrobcov Huawei a Honor

Lite OS je operačným systémom smart hodiniek Huawei a Honor. Ide o vydarený kompromis medzi jednoduchosťou v štýle Amazfit OS a pre niekoho až príliš komplexnými systémami zvyšnej konkurencie. Na jednej strane tu máme jednoduché ovládanie a plynulý systém v slovenčine, na strane druhej potom pokročilejšie funkcie, hoci bezkontaktné platby tu stále chýbajú. Huawei do svojich najnovších smartwatch síce umiestnil svoj celkom nový systém HarmonyOS, ten však prináša len pramálo zmien.

Klady

 • Kompromis medzi jednoduchosťou a komplexnosťou
 • Kompletne slovensky
 • Výborná optimalizácia

Zápory

 • Podpriemerné možnosti prispôosobenia
 • V prípade niektorých modelov chýba obchod aplikácií
 • Absencia bezkontaktných platieb

Podrobnosti o systéme Lite OS a HarmonyOS

Prvé smart hodinky spoločnosti Huawei využívali konkurenčný systém Wear OS od Googlu. Ešte pred uvalením amerických sankcií však čínsky výrobca predstavil vlastné rozhranie Lite OS, ktoré rovno prepožičal vtedy vydaným modelom. Hoci ide o relatívne vydarený systém, Huawei teraz uviedol svoj úplne nový operačný systém HarmonyOS, ktorý však prináša len pramálo zmien.

Lite OS a HarmonyOS sú vydarenými systémami s ponukou základných až stredne pokročilých funkcií. Oproti Amazfit OS ponúkajú celkovo prepracovanejšie rozhranie aj niektoré funkcie naviac. Ide napríklad o meranie stresu, rozoznanie najčastejších porúch spánku či citeľne širšiu ponuku športových aktivít. To všetko v prehľadnom prostredí a s výbornou optimalizáciou, vďaka ktorej výrobca pri niektorých modeloch garantuje až 14-dňovú výdrž batérie.

Všetko pritom je kompletne slovensky a pozadu nezostáva ani športové využitie. Lite OS ponúka tréningové plány pre bežcov, komentované cvičenie aj zostavenie individuálnych plánov. Nedávna aktualizácia zároveň rozšírila ponuku športových režimov na rovných 100. Chýbajú však bezkontaktné platby, podrobnejšie prispôsobenie a oproti komplexnejším systémom aj možnosť odpovedať na prichádzajúce správy či notifikácie. Niektoré modely zároveň neponúkajú ani prístup k obchodu aplikácií.

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Fotografie obrazovky umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
Smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilnej aplikácie Huawei Health.
Smart hodinky; smartwatch; wearables;

Amazfit OS + MIUI for Watch 

Nájdeme u výrobcov Amazfit, Xiaomi a Huami

Operačný systém v zariadeniach Amazfit a Huami, najčastejšie predávaných pod hlavičkou Xiaomi, vsádza na maximálne jednoduché, prehľadné a ľahko osvojiteľné prostredie. Absencia pokročilých vychytávok, obchodu aplikácií a niekedy aj slovenčiny, pre niektorých používateľov napriek tomu môže byť neprekonateľným problémom.

Klady

 • Veľmi prehľadné prostredie
 • Viac než slušná optimalizácia
 • Nižšia cena zariadení

Zápory

 • Systém hodiniek nie je vždy slovensky
 • Nemožno doinštalovať aplikácie
 • Minimálne možnosti prispôsobenia aj menej pokročilých funkcií

Podrobnosti o systéme Xiaomi, Huami, Amazfit

Stávka na minimalizmus poteší nenáročných až priemerných zákazníkov, ktorí sa nechcú predierať komplikovaným prostredím, zdĺhavým nastavovaním a nekonečnými možnosťami na každom kroku. Jednoduchosť súčasne uľahčuje aj celkovú optimalizáciu, ktorá napomáha citeľne väčšej výdrži batérie. Oproti výrazne drahšej konkurencii s ponukou niekoľkodenného chodu, tu preto nie je problém nájsť smart hodinky aj s dvojtýždňovou výdržou.

Jednoduchosť však môže byť kameňom úrazu pri náročnejších používateľoch. Bez možnosti doinštalovať aplikácie a podrobnejšie upraviť rozhranie sú majitelia hodiniek odkázaní iba na samotného výrobcu. V našich končinách oproti Číne nemožno využiť ani bezkontaktné platby. Chýbajúca slovenčina navyše môže odradiť používateľov neznalých iných jazykov, hoci sa v systéme hodiniek vyskytuje len niekoľko slovíčok, ktoré sa dajú ľahko naučiť.

Popri mnohých športových funkciách sa pri vybraných modeloch stretneme aj s jednoduchšími bežeckými plánmi, ktoré dajú tréningom jasný poriadok. Zabudnúť nesmieme ani na unikátnu funkciu PAI (Personal Vitality Index), ktorá jediným číslom udáva, či máme dostatok pohybu na udržanie pevného zdravia. Pre úplnosť dodajme, že sa dlhoročná mobilná aplikácia Amazfit premenovala na Zepp, čo sprevádzalo aj vydanie nových smartwatch Zepp. 

Výrobca Xiaomi, ktorý do istej doby zastrešoval produkty značiek Amazfit a Huami, po novom ponúka aj vlastné smart hodinky bez spolupráce so spomínanými spoločnosťami. Ide o Xiaomi Mi Watch, ktoré navyše dostali aj celkom nový systém MIUI for Watch, ktorý bude pravdepodobne rovnako obľúbený ako MIUI na smartfónoch.

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Fotografie obrazovky umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník. Pri niektorých modeloch sa prostredie môže líšiť.
Smart hodinky; smartwatch; wearables;

Wear OS

Nájdeme u výrobcov Fossil, TicWatch, Withings, prípadne Suunto

Technologický gigant Google síce nevyrába inteligentné hodinky pod vlastnou značkou, s jeho operačným systémom Wear OS sa však stretneme na zariadeniach celého radu spoločností vrátane Fossil, TicWatch, Withings alebo Suunto. Zákazník si tak môže vybrať z väčšej ponuky produktov a prechod medzi nimi zároveň nevyžaduje adaptáciu na úplne iný operačný systém. Wear OS sa pýši vlastným obchodom s aplikáciami, kompletnou slovenčinou aj Google službami vrátane virtuálneho asistenta alebo Google Pay.

Klady

 • Väčší výber zariadení
 • Obchod s aplikáciami
 • Služby Googlu vrátane Google Pay

Zápory

 • Nedokonalá optimalizácia
 • Funkcie v troch mobilných aplikáciách
 • Nepatrí medzi najintuitívnejšie systémy

Podrobnosti o systéme Wear OS

Wear OS, predtým nazývaný Android Wear, je open source operačný systém s pomerne komplexnou povahou. Tá využíva všetky služby svojho tvorcu od Google Fit cez Google prekladač, Google kalendár až po Google Asistenta, ktorý ako jediný asistent na svete rozumie slovenskému jazyku. Samozrejmosťou je aj skôr spomínaná služba bezkontaktných platieb Google Pay, pôvodne označovaná ako Android Pay, hoci tá v SR aktuálne nepodporuje platby hodinkami.

Neoddeliteľnou súčasťou systému je aj Obchod Play, v ktorom nájdeme obrovské množstvo najrôznejších aplikácií vrátane hier. Súčasťou ponuky sú aplikácie na cestovanie, produktivitu, varenie, športovanie, hudbu, správy a nechýba ani slušný arzenál ciferníkov. Pri každej položke je dostupný slovenský popis, screenshoty, hodnotenie aj recenzie, takže si o aplikácii ľahko urobíme reálnu predstavu.

Na plnohodnotné využitie potenciálu hodiniek je vyžadovaná trojica mobilných aplikácií – Wear OS, Google Fit a Messages for Wear OS. A zatiaľ čo niektorí používatelia si môžu vystačiť s jedinou aplikáciou, pre náročnejších zákazníkov sa môže situácia javiť zbytočne komplikovaná. Na rýchlejšiu orientáciu nám na druhej strane pomôže úvodný výukový program, ktorý patrí medzi tie najvydarenejšie. Odvrátenou stranou pomerne spletitého systému, a prítomnosti na zariadeniach rôznych spoločností, je ale citeľne horšia optimalizácia, ktorá môže prameniť aj v pomalší chod a horšiu výdrž batérie. Možno však predpokladať, že skúsený Google túto situáciu skôr či neskôr vyrieši.

Smart hodinky; systém; operačný systém;
Screenshoty umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
Smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilných aplikácií Wear OS a Google Fit.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Fitbit OS

Nájdeme u výrobcu Fitbit

Fitbit OS je originálnym systémom s moderným dizajnom, českým prostredím, obchodom aplikácií aj bezkontaktnými platbami Fitbit Pay. Vôbec najpokročilejšie funkcie ale nájdeme v oblasti zdravia, hoci niektoré dáta priamo závisia od merania samotného spánku. Skôr podpriemerné sú naopak možnosti prispôsobenia (vrátane ciferníka), zatiaľ čo niektoré funkcie sú zase prekvapivo blokované (napríklad ukladanie hudby). O to viac možností odomyká platená služba Fitbit Premium, ktorá sprístupňuje zábavné výzvy, športové a meditačné videa alebo detailný rozbor zdravotných dát. Vďaka nižšej spotrebe energie navyše získame aj mnohodennú výdrž batérie.

Klady

 • Moderný elegantný dizajn
 • Fitbit Pay, obchod aplikácii aj slušná výdrž batérie
 • Podrobné dáta o našim zdraví

Zápory

 • Obmedzené možnosti prispôsobenia
 • Vybrané ukazovatele podmienené meraním spánku
 • Uloženie hudby len s platenou stremovacou službou

Podrobnosti o systéme Fitbit OS

Fitbit je jednou z mála spoločností, ktorá sa špecializuje priamo na nositeľnú elektroniku. Niet preto divu, že sa hneď v niekoľkých ohľadoch neboja ísť vlastnou cestou, či už ide o hranatý displej so zaoblenými rohmi, špecifický systém výmeny remienkov alebo preferenciu jediného, do značnej miery ukrytého tlačidla. Nič na tom nezmenilo ani odkúpenie spoločnosti technologickým gigantom Googlu, ktorý teoreticky vzaté mohol vymeniť aj samotný systém za vlastný Wear OS. Prostredie hodiniek je kompletne po slovensky a inak to nie je ani v úplnej väčšine textov mobilnej aplikácie (hoci slovenská podporovaná nie je). Fitbit OS možno nie je najplynulejším systémom na trhu, vďaka nízkej spotrebe ale ponúka relatívne dlhú výdrž batérie (v prípade Fitbit Versa 3 až šesť dní).

Fitbit OS je kompromisom medzi jednoduchým a komplexným systémom, čo vedie k celkovej prehľadnosti pri zachovaní všetkých podstatných funkcií. Podarená je tiež mobilná aplikácia Fitbit, ktorá slúži na celé nastavenie aj prezeranie nazbieraných informácií. Fitbit je tak zdarným príkladom toho, že nie sú potrebné dve až tri mobilné aplikácie, ako to býva v prípade mnohej konkurencie. Naše dáta si navyše môžeme prezrieť tiež v počítačovej aplikácii alebo priamo na oficiálnych stránkach výrobcu. V rámci hodiniek sa však musíme zmieriť s minimálnymi možnosťami prispôsobenia, či už ide o samotný systém alebo ciferník, v prípade ktorého nie je možné editovať typ zobrazených dát.

Vďaka prítomnému obchodu aplikácií sa môžeme tešiť na úctyhodnú ponuku ciferníkov, ktorá skrýva tisíce možností. Aj bez inštalácie ďalších aplikácií ale v hodinkách nájdeme všetky dôležité funkcie vrátane Bluetooth volaní alebo hlasového asistenta Amazonu či Googlu. Niektoré funkcie sú však zámerne obmedzené a napríklad hudba do hodiniek sa priamo ukladať nedá, využiť totiž musíme streamovacie služby v ich platenej verzii. Prítomná je tiež služba bezkontaktných platieb Fitbit Pay, ktorú podporuje väčšina slovenských bánk (aktualizovaný zoznam nájdete tu).

Ponuka športových funkcií je skôr podpriemerná, hoci rekreačným športovcom väčšinou stačiť bude. Kde Fitbit OS naopak vyniká, je analýza zdravotného stavu, či už ide o spánok, chrápanie, teplotu pokožky či rad parametrov srdcového rytmu. Niektoré dáta sú však merané len v spánku, bez ktorého záznamu sa preto rad informácií vôbec nedozvieme. Ešte podrobnejší rozbor zdravia, rovnako ako prístup k anglickým meditačným a športovým videám, ale získame až s platenou službou Fitbit Premium, ktorú s novým zariadením väčšinou získame na niekoľko mesiacov zadarmo.

smart hodinky; systém; operačný systém;
Screenshoty umiestnené podľa štruktúry rozhrania. Východiskovým bodom je základný ciferník.
smart hodinky; systém; operačný systém;
Ukážka mobilnej aplikácie Fitbit.

Vybrané kategórie smart hodiniek

Apple Watch

Univerzálne smart hodinky

 • Všestranne užitočné v každej situácii
 • Kombinácia univerzálnych, športových a zdravotných funkcií
 • Veľký výber rôznorodých modelov

Hľadáte hodinky, ktoré využijete nech už ste kdekoľvek a neviete sa rozhodnúť, aké smart hodinky vybrať? Potom sú tu pre vás univerzálne zamerané modely, ktoré sa stanú vašim verným spoločníkom v práci, vo voľnom čase, pri športe aj spoločenskej udalosti. Vašej pozornosti by nemali uniknúť najmä Apple Watch, precízne spracované hodinky značky Apple, ktoré sú obzvlášť obľúbené medzi majiteľmi iPhonov. S výberom Apple Watch vám poradíme v samostatnom článku.

Výhody a nevýhody
 • Užitočné v každej situácii
 • Z veľkého výberu si vyberie každý
 • Nesklamú funkciami, vlastnosťami ani dizajnom
 • Chýbajú pokročilé športové funkcie
Športové smart hodinky

Športové smart hodinky

 • Pokročilé športové funkcie na plánovanie, meranie aj vyhodnotenie tréningov
 • Športový vzhľad a remienok na jednoduché odvedenie potu
 • Zvýšená odolnosť voči prachu, vode a vonkajšiemu opotrebovaniu

Hoci fyzickú aktivitu monitorujú takmer všetky smart hodinky, športovo zamerané modely ponúkajú tie vôbec najpokročilejšie funkcie pri monitorovaní, podrobnom analyzovaní a komplexnom plánovaní aktivity a regenerácie. Popri bežných inteligentných funkciách sa častejšie stretneme aj s integrovanými navigačnými systémami, možnosťou pripojiť externé senzory či zvýšenou odolnosťou voči nepriaznivým vplyvom. Do tejto kategórie možno zaradiť tiež outdoorové smart hodinky, ktoré si poradia aj s extrémnymi prírodnými živlami. Medzi športovými hodinkami má osobitné postavenie Garmin, ktorý ponúka širokú ponuku športovo zameraných modelov, s ktorých výberom vám pomôže náš samostatný sprievodca. Hoci od športovo zameraných hodiniek možno odlíšiť športtestery, výrobcovia aj e-shopy tieto kategórie častokrát spájajú.

Výhody a nevýhody
 • Najpokročilejšie funkcie pre športové aktivity
 • Možno pripojiť externé senzory vrátane hrudného pásu
 • Zvýšená odolnosť voči vonkajším vplyvom
 • Športovejší až vojenský vzhľad sa menej hodí do spoločnosti
Stolové smart hodinky

Štýlové smart hodinky

 • Veľmi elegantné, decentné, vhodné aj do spoločnosti
 • Vyrobené z luxusných materiálov so zmyslom pre detail
 • Vrátane základných inteligentných a športových funkcií

Stále častejšie sa možno stretnúť s kategóriou štýlových smart hodiniek, ktorá vyniká decentným vzhľadom a eleganciou, takže sa hodí napríklad aj k spoločenskému obleku. Štýlové smart hodinky sa veľakrát pýšia prémiovými materiálmi ako je kov alebo koža a pozadu nezostávajú ani v oblasti funkcií. Samostatnou kategóriou sú tzv. hybridné smart hodinky, ktoré kombinujú mechanické ručičky s inteligentnými funkciami a často tiež skrytým displejom, ktorý sa objaví len v prípade potreby.

Výhody a nevýhody
 • Častejšie prémiové materiály
 • Typicky menšia a tenšia konštrukcia
 • Dizajnom zaujmú vás aj vaše okolie
 • Pokročilejšie funkcie často chýbajú
 • Prípadný kožený alebo kovový remienok nie je vhodný na šport
Smart hodinky pre deti

Smart hodinky pre deti

 • Pre menší obvod zápästia
 • Sú vybavené lokátorom
 • Mnoho farieb a motívov

Aké smart hodinky pre deti? Detské smart hodinky, podobne ako hodinky pre seniorov, ponúkajú možnosť mať svojich najbližších neustále na dosah. Tieto modely sú najčastejšie vybavené GPS s možnosťou kedykoľvek dieťa lokalizovať, SOS tlačidlom na okamžité zavolanie pomoci a nechýbajú ani (video) hovory či posielanie SMS správ cez vloženú SIM kartu. Vďaka výrazne zjednodušenému ovládaniu a dizajnu prispôsobenom deťom, si vaše ratolesti hodinky zamilujú.

Výhody a nevýhody
 • Zabudovaný GPS lokátor
 • SIM karta na video(hovory) a SMS správy
 • Jednoduché ovládanie a pekný dizajn
 • Pre detskú ruku trochu rozmernejšie
 • Oproti iným hodinkám menej funkcií

Aké smart hodinky pre deti?

Detské smart hodinky sú do značnej miery špeciálnou kategóriou, ktorá sa líši od všetkých ostatných. Miesto dôrazu na čo najširšiu výbavu v oblasti univerzálnych, športových a zdravotných funkcií, sa detské modely vyznačujú citeľne limitovanejšími funkciami, ktoré sa väčšinou snažia nahradiť mobilné telefón.

Z toho vychádza snaha detských hodiniek ponúknuť čo možno najefektívnejšie sprostredkovanie kontaktu. Preto sa často stretávame s možnosťou vložiť SIM kartu a sprístupniť tak volania alebo SMS, prípadne hlasové správy alebo dokonca videohovory. Možnosť akéhokoľvek obťažovania pritom štandardne znemožňuje automatický zákaz prijímania hovorov z neznámych čísel.

Ešte zaujímavejších funkcií sa dočkáme v oblasti zabezpečenia. Základným stavebným kameňom je tu integrovaná GPS či iný satelitný systém, ktorý umožní lokalizáciu polohy dieťaťa kdekoľvek a kedykoľvek. Vybrané modely pritom zvládnu aj vytvorenie bezpečných zón (škola, krúžky, príbuzní...), pri čom hodinky nás upozornia pri opustenie týchto oblastí. Nemenej dôležitá je funkcia SOS, ktorá typicky umožní okamžité vytočenie núdzového kontaktu prostredníctvom stlačeného tlačidla.

Isté rozdiely môžu byť tiež vo veľkosti a váhe, čo v kombinácii s drobným zápästím dieťaťa nemusí byť zanedbateľným faktorom. Zohľadniť by sme mali tiež dizajn, pričom niektoré modely ponúkajú viac farebných variantov či dokonca vzhľady vychádzajúce z rozprávok, filmov a seriálov.

Detské modely rady šetria tiež na technológii displeja, a zabúda tak drahší AMOLED panel, ktorý je inak hojne rozšírený v prípade telefónov či smart hodiniek. Dôvodom je ako vyššia pravdepodobnosť straty či rozbitia zo strany dieťaťa, tak snaha stlačiť cenu na čo najnižšiu hodnotu. To sa v prípade detských smart hodiniek napokon darí a cenovku častokrát nájdeme v rozmedzí 80 až 120 €. Nemalé rozdiely nájdeme aj v oblasti výdrže batérie, ktorá sa pohybuje od 1 – 2 dní (v prípade hodiniek zameraných na bezpečie) až po celý rok (v prípade hodiniek bez volania a GPS).

Ak má vaša ratolesť mobilný telefón, ktorý popri kontakte umožňuje tiež GPS lokalizáciu, zaujať by vás mohli najmä smart hodinky zamerané na meranie fyzickej aktivity. Vďaka tomu budete vedieť, či dieťaťu naplánovať víkendový výlet kvôli nedostatku pohybu, pričom dieťa je k aktivite motivované aj samotnými hodinkami prostredníctvom rôznych odmien (napríklad odomknutím hier). Práve na túto oblasť sa zameriavajú smart hodinky (niekedy označované ako náramok) Garmin vívofit jr, ktoré však na druhej strane neponúkajú žiadne možnosti kontaktu či zabezpečenia.

Zaujímajú vás konkrétne tipy? Potom sa rozhodne pozrite na trojicu nami vybraných modelov, ktoré nájdete v článku Najlepšie smart hodinky.

Hoci výber správneho modelu môže zabrať nejaký čas, ide o investíciu, ktorá sa spravidla oplatí. Po prečítaní tohto sprievodcu máte všetky podstatné informácie, ktoré potrebujete na výber smart hodiniek zodpovedajúcich vašim predstavám. Nič vám preto nebráni kliknúť na zelené tlačidlo nižšie a prezrieť si našu širokú ponuku modelov, v prípade ktorých mnohokrát nájdete aj samostatný článok. Ak vás zaujímajú tipy na konkrétne hodinky, rozhodne si nenechajte ujsť ani článok Najlepšie smart hodinky.

P-DC1-WEB06