Obnoviť stránku

Pripravujeme pre Vás novú, väčšiu a modernejšiu centrálu v Bratislave. S radosťou ju otvoríme vo štvrtok 30.9.2021 v priestoroch Nivy centrum na Mlynských Nivách.

Ako vybrať plynový sporák

Plynové sporáky majú varnú dosku aj rúru na plyn. Ich najväčšou výhodou je okamžitý nábeh ohrevu a veľmi presná a jednoduchá regulácia plameňa. Majú minimálnu zvyškové teplo a nemusíte sa báť ani o bezpečnosť – štandardne sú vybavené bezpečnostnou poistkou proti úniku plynu.

Ako vybrať plynový sporák
Výhody a nevýhody
  • Plameň sa dobre reguluje
  • Okamžitý nábeh ohrevu
  • Minimálne zvyškové teplo
  • Zabudované zapaľovanie
  • Bezpečnostná poistka na plyn
  • Nutnosť prípojky na plyn
  • Menej presná regulácia teploty v rúre

Najčastejšie otázky pri výbere plynových sporákov

Voľne stojací alebo vstavaný sporák?

Pri rozhodovaní či si zaobstarať voľne stojací, alebo vstavaný spotrebič hrá najväčšiu rolu dispozícia vašej kuchyne. Kupujete si novú kuchynkou linku a chcete, aby mala jednotný štýl? Potom vyberte vstavanú rúru s varnou doskou. Možno ich kúpiť zvlášť alebo v súpravách.

Veľakrát je však jedinou možnosťou voľne stojací sporák. Jeho výhodou je nižšia cena a nenáročná inštalácia. Medzi sporákom a linkou však zostáva medzera, ktorá sa zle udržuje.

Sú plynové sporáky bezpečné?

Ak sa pri použití plynového sporáka obávate úniku plynu, môžete zostať pokojní. Dnešné plynové sporáky sú vybavené bezpečnostnými systémami, ktoré v prípade úniku plynu zastavia jeho prívod. Po nechcenom zhasnutí plameňa, napríklad vinou prievanu alebo po zaliatí tekutinou, sa prívod plynu automaticky uzavrie. Tým sa zabráni jeho úniku do priestoru. Rovnako pri elektronickom zapínaní musíte naprv stlačiť gombík a až potom ho otočiť. Prípadne je zapaľovanie riešené oddeleným gombíkom.

Prečo zvoliť plynový sporák?

Na plynovú varnú dosku veľa ľudí nedá dopustiť, pretože sa na nej najlepšie varí. Má vysoký výkon, veľmi rýchly nábeh ohrevu a okamžité reakcie na zvýšenie alebo zníženie plameňa. Výhodou aj je nižšia energetická náročnosť okrem iného vďaka minimálnemu zbytkovému teplu.

V prípade rúry poskytuje väčší komfort a viac funkcií na pečenie elektrická rúra, plynovú rúra je však lacnejšia. To sa odráža v celkovej nižšej obstarávacej cene sporáka, ktorý je tak vhodný okrem iného na chalupu. Nutná je buď prípojka na plyn, alebo trysky na propán-bután, ku ktorým stačí pripojiť plynovú bombu.

Plynové sporáky
  • Plynová varná doska aj rúra
  • Jednoduchá regulácia plameňa
  • Cena od 154 €
plynový sporák

Dôležité parametre

Energetická třída
Energetická trieda sporákov

Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Na jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označený každý sporák. V súčasnosti sa vyrábajú len sporáky v triedach B a šetrnejšie.

Energetický štítok

Objem rúry
Objem rúry

Štandardný objem je okolo 60 litrov, najpriestornejšie modely pojmú 65 l a viac.

Šírka sporáka
Šířka sporáku

Sporáky sa vyrábajú v šírke 50 – 60 cm. Podľa šírky sa odvodzuje objem rúry a počet varičov. Sporáky, ktoré majú šírku 60 cm, ich môžu mať päť.

Vybavenie sporáka
Vybavenie sporáka

Viacvrstvové sklo dvierok – viacvrstvové sklo dvierok slúži ako bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje popáleniu. Vďaka trojvrstvového skla sa dvere rúry ohrejú maximálne na takú teplotu, pri ktorej nehrozí nepríjemné popálenie pri dotyku.

Osvetlenie – funkcia osvetlenia zaistí lepší prehľad o pripravovanom pokrme aj pri zatvorených dvierkach, nemusíte ich teda tak často otvárať.

Poistka horákov – v prípade náhodného zhasnutia plameňa z akýchkoľvek príčin, či už je to prievan alebo zaliatie tekutinou, tepelná poistka v horáka zablokuje únik plynu do priestoru.

Poklop – niektoré sporáky sú vybavené krycím vekom, po jeho sklopení získate odkladací priestor či pracovnú plochu.

P-DC1-WEB28