Obnoviť stránku

Ako vybrať papier do tlačiarne

Vybrať správny papier do tlačiarne nemusí byť jednoduché. Stačí sa však držať niekoľkých zásad. V prvom rade ho vyberajte podľa technológie vašej tlačiarne, najčastejšie používané sú atramentové a laserové typy. Ďalším kritériom je kvalita papiera, ktorú označujú písmená A, B a C. Ktoré papiere sú vhodné na každodennú tlač, ktoré najmenej znečisťujú tlačiarne a ktoré sa nezasekávajú?

Papiere do tlačiarne

Podľa čoho vyberať papier do tlačiarne

Podľa typu tlačiarne

Do každej tlačiarne sa hodí iný papier

Do atramentových tlačiarní sa hodí klasický kancelársky papier typu A a B, ale aj drahšie papiere určené na farebnú tlač a niektoré fotopapiere.

Do laserových tlačiarní sa väčšinou oplatí kupovať iba kancelársky papier, ideálne typu B a C.

Do termosublimačných tlačiarní je nutné kupovať špeciálny termopapier.

Do ihličkových tlačiarní patria špeciálne papierové role.

Podľa kvality papiera

Papier A je najkvalitnejší

Papier označený písmenom A je zo všetkých najkvalitnejší, ale aj najdrahší. Odporúča sa aj do kvalitných atramentových tlačiarní a kopírok. Z oboch strán má hladený povrch a pri práci sa nebudete stretávať s prašnosťou, rozpíjením a, čo používateľov určite poteší, aj so zasekávaním papiera v tlačiarni. Nevýhodou je vyššia cena, nehodí sa na každodennú tlač.

Papier typu B je vhodný do laserových aj atramentových tlačiarní

Papier typu B prináša ideálny pomer kvality a ceny. Je drahší ako C, ale investícia sa vám rozhodne oplatí. Menej práši a tlačiareň sa menej zanáša. Použitím tohto typu papiera znížite opotrebovanie a predĺžite životnosť tlačiarne. Potešia aj nižšie náklady vynaložené za jej čistenie.

Papier B sa odporúča vkladať ako do laserových, tak aj do atramentových tlačiarní. Vhodný je aj na obojstrannú tlač a na rozdiel od typu C sa môže bežne používať aj pri spotrebe 250 a viac papiera denne. Je totiž menej prašný a tlačiareň sa nebude toľko zanášať. Nie je však vhodným variantom do rýchlobežných zariadení, ktorými prechádza 60 a viac papierov za minútu.

Papier typu C je najlacnejší, ale tiež najmenej kvalitný

Papier C je najrozšírenejším, najlacnejším a najmenej kvalitným typom papiera. Vhodný je do všetkých kopírok a laserových tlačiarní a predovšetkým na jednostrannú tlač v nevyťažených kanceláriách, kde sa tlačí zhruba do 250 papierov denne. Oproti typom B a A sú papiere C belšie, pretože obsahujú najviac kriedy. Prejavuje sa to v tom, že sa vnútri zariadenia po čase usadzuje biely prášok. Nižšia obstarávacia cena papiera sa teda premietne vo vyšších výdavkoch za čistenie tlačiarne.

Podľa cieľa tlače

Zvolený papier by mal zodpovedať vašim zámerom tlače

Ak tlačíte veľa čiernobielych dokumentov, je dobré kupovať bežný kancelársky papier typu C. Ak tlačíte zhruba do 250 papierov denne, je jedno, či použijete papier A, B alebo C. Nad 250 papierov denne radšej zvoľte B alebo C. Najlacnejší je papier C, najdrahší A. Kompromisom je papier typu B. Je kvalitný a za rozumnú cenu. Najviac ušetríte použitím recyklovaného papiera.

Najčastejšie otázky pri výbere papiera do tlačiarne

Ako správne skladovať papier?

Skladovanie významne ovplyvňuje kvalitu papiera, preto sa oplatí dodržiavať niekoľko pravidiel. Papier skladujte na suchom a teplom mieste. Pokiaľ vám to však možnosti neumožňujú, pred tlačou papier ponechajte 24 hodín na suchom a teplom mieste, aby z neho vyprchala vlhkosť, napríklad v kancelárii, kde tlačíte. Pokiaľ možno netlačte na navlhnutý a studený papier, pretože pri vložení papiera do laserovej tlačiarne by sa po zahriatí začal krútiť.

Prečo sa mi zasekáva papier v tlačiarni?

Papiere nižšej kvality než "A" majú tendenciu sa zasekávať, pretože nemajú tak dobre hladený povrch. So stúpajúcou kvalitou papiera sa nelepší iba kvalita tlače, ale tiež sa zaisťuje jej hladký priebeh.

Kancelárske papiere

Kancelárske papiere

 • Univerzálne využitie
 • Široké cenové rozpätie
 • Na farebnú aj čiernobielu tlač
Papiere na farebnú tlač

Papiere na farebnú tlač

 • Určené najmä na tlač farebných dokumentov
 • Do laserových zariadení
 • Satinovaný hladený povrch
Fotopapier

Fotopapier

 • Určený na tlač fotografií
 • Do inkjet (atramentových) tlačiarní
 • Lesklé aj matné vyhotovenie

Tipy na používanie papiera

 1. Formát papiera vyberajte podľa vstupu do tlačiarne. Bežné tlačiarne pracujú s formátom A4 a menším, niektoré podporujú aj A3.

 2. Čím vyššiu gramáž papier má, tým je kvalitnejší. Rozsah sa pohybuje od 80 g/m2 až do 300 g/m2 v prípade tých najkvalitnejších, napríklad špeciálnych fotopapierov.

 3. Na tlač každodenných dokumentov postačí kancelársky papier s gramážou okolo 90 g/m2.

 4. Ak chcete nákupom papiera ešte viac ušetriť, kúpte si recyklovaný papier. Vyznačuje sa však väčšou prašnosťou a spravidla sivou farbou.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB02