Obnoviť stránku

Ako vybrať nabíjačku na mobil

Aktualizované

Mobilný telefón sa bez nabíjačky nezaobíde. Ku každému telefónu výrobca jednu vždy pridáva, ako ale správne vybrať, keď si chcete kúpiť ďalšiu nabíjačku alebo tú existujúcu potrebuje vymeniť? V tomto sprievodcovi vám poradíme, ako sa medzi jednotlivými typmi nabíjačiek zorientovať, na čo si dať pozor a ako vybrať takú, ktorá si dobre sadne s vaším telefónom aj potrebami.

Ako vybrať nabíjačku na telefón

Ako vybrať nabíjačku na mobilný telefón – OBSAH

Tipy na výber nabíjačky na mobil

  1. Vždy vyberajte nabíjačku, ktorá je kompatibilná s vaším telefónom.
  2. Sledujte parametre, ako sú možnosti rýchleho alebo bezdrôtového nabíjania – ak to váš telefón nepodporuje, je zbytočné do takej nabíjačky investovať.
  3. Na druhú stranu je rýchlonabíjanie funkcia, ktorá má v praxi naozaj význam.
  4. Lacné nabíjačky, ktorým často chýba certifikácia, sú pre telefón rizikom. Môžu ho poškodiť. Smerodajná je v krajinách Európskej únie prítomnosť značky CE (certifikát bezpečnosti) a aj zodpovedajúca cena. Ak je príliš nízka, zbystrite.
  5. Nabíjačku vyberajte podľa svojich potrieb – potrebujete rýchle nabíjanie či možnosť nabíjať v aute?

Čo je dôležité pri výbere nabíjačky na telefón?

Konektor

Mobily sú na nabíjanie vybavené jedným z troch konektorov. Tie, okrem nabíjania, slúžia aj na pripojenie telefónu k počítaču a obojsmernému prenosu dát.

  • USB-C -– moderný konektor, ktorý sa už našťastie stal štandardom. Jeho výhodou je napríklad aj možnosť pripojenia ktorýmkoľvek smerom.
  • Lightning – takisto symetrický konektor, ktorý nájdeme len v prípade iPhonov.
  • Micro-USB – v prípade starších a lacných telefónov stále hojne používaný konektor, stále viac je ale vytláčaný typom USB-C.
USB-C
USB-C
Lightning
Lightning
Micro-USB
Micro USB

Výkon

Najdôležitejším parametrom, ktorý je potrebné u nabíjačiek sledovať, je tzv. výkon. Ten udáva, aké množstvo prúdu je nabíjačka schopná do telefónu pretlačiť. To sa logicky premietne do toho, ako rýchle bude nabíjanie. Výkon sa udáva vo wattoch a býva napísaný na samotnej nabíjačke, prípadne ho nájdeme na obale či v popise produktu v e-shope.

Výkon si môžeme veľmi jednoducho spočítať aj sami. Stačí poznať hodnoty napätia (V) a prúdu (A). Tieto dve čísla vynásobte, a získate hodnotu výkonu.

Výkon nabíjačky by mal zodpovedať napätiu telefónu, respektíve batérie. Rozhodne by nemal byť nižší. Na druhú stranu, vyšší výkon nabíjačky ničomu nevadí, rýchlosť nabíjania ale závisí od výkonu telefónu (laicky povedané, ide o akési dvere, ktoré do telefónu pustia len pevne dané množstvo energie naraz a nezáleží na tom, koľko jej k dotyčným dverám pošlete).

Ak teda budete chcieť nabíjať 18 W batériu nabíjačkou s výkonom 40 W, efekt to nebude mať žiadny a telefón sa bude nabíjať výkonom maximálne tých 18 W, ktoré podporuje akumulátor. Všetko teda záleží na telefóne, a hoci sa vďaka sérii istení dnes nemôže stať, že by sa pri nabíjaní nabíjačkou s vyšším výkonom telefón poškodil, je vhodné vyberať také nabíjačky, ktorých výkon daný telefón podporuje. Cca do 5 W dnes ide o štandardné nabíjanie, vyššie hodnoty sa už všeobecne vzaté radia do kategórie rýchlonabíjania.

Najvýkonnejší nabíjanie má v súčasnosti Xiaomi 11T Pro. Vďaka 120 W rýchlonabíjaniu nabijete 5 000 mAh batériu telefónu už za 17 minút. S takýmto výkonom a vďaka kompatibilite Qualcomm Quick Charge s USB Power Delivery s nabíjačkou od Xiaomi 11T Pro pokojne nabijete aj notebook.

Nabíjacie štandarty

Vo svete nabíjačiek sa najčastejšie stretnete s dvoma hlavnými štandardmi. USB Power Delivery a Quick Charge od spoločnosti Qualcomm. Každý je trochu iný, avšak od verzie Quick Charge 4+ sú navzájom kompatibilné. Veľa nabíjačiek tak podporuje oba štandardy. Aké sú hlavné rozdiely a v prípade ktorých telefónov tieto štandardy nájdete?

USB Power Delivery

Medzi najväčších výrobcov, využívajúcich technológiu USB Power Delivery, patrí Apple a Google. A v čom tkvie najväčšia výhoda tohto štandardu? V jeho univerzalite. Štandard USB-PD totiž zariadeniu dá len toľko energie, koľko reálne potrebuje, aj keď napríklad adaptér môže poskytnúť oveľa viac. Jednou nabíjačkou tak pokojne nabijete nielen telefón, ale napríklad aj notebook, a to úplne bezpečne.

Qualcomm Quick Charge

Qualcomm Quick Charge, možno prekvapivo, nevyžaduje na fungovanie čipset Qualcomm Snapdragon, ale je voľný na využitie všetkým telefónom. Tento štandard preto nájdete v prípade veľkej väčšiny dnešných Android smartfónov. Jeho výhodou je hlavne naozaj bleskové nabíjanie smartfónov behom niekoľkých málo minút. Od verzie Quick Charge 4+ a vyššie je navyše tento štandard plne kompatibilný s USB-PD.

Vzhľadom na to, že je Qualcomm Quick Charge úplne prístupná každému výrobcovi, mnoho z nich na tejto technológii stavia svoje vlastné. Firmy ako Samsung, Xiaomi, OnePlus a mnohé ďalšie preto majú svoje vlastné nabíjacie štandardy, ktoré sú však stále v základe Quick Charge a sú s ostatnými kompatibilné, hoci nie nevyhnutne s maximálnym výkonom. Dôvody sú rôzne. Pozrime sa na pár z tých najčastejších.

  • Samsung Adaptive Fast/Super Fast Charging (až 45 W) je za cenu pomalšieho nabíjania šetrnejší k batérii.
  • OnePlus Warp Charge (až 65 W) je pomerne svižný a vďaka špeciálnej technológii udržiava telefón chladným.
  • Xiaomi HyperCharge (až 120 W) je aktuálne najrýchlejší štandard na trhu. Mobil nabijete za približne 15 minút.
  • Motorola TurboPower (až 45 W) rovnako ako Samsung volí skôr konzervatívny prístup k batérii.
i Jednotlivé štandardy síce sú medzi sebou kompatibilné, iba však na báze Qualcomm Quick Charge. Ak teda budete nabíjať telefón Samsung nabíjačkou Xiaomi, nebudete na to využívať Xiaomi HyperCharge, ale „iba“ Quick Charge.

Bezdrôtové nabíjanie s Qi

Svet bezdrôtového nabíjania svojim takmer monopolom vedie štandard Qi. Či už máte iPhone alebo telefón s Androidom, ak podporuje bezdrôtové nabíjanie, bude to cez Qi. Standard zahŕňa niekoľko špecifikácií, z ktorých dve – BPP a EPP – sa zameriavajú na nabíjanie telefónov. Qi nabíjačka so špecifikáciou BPP zvládne bezdrôtové nabíjanie do 5 W, s EPP potom až 15 W.

Bezdrôtové nabíjanie s Qi sa od klasického káblového veľmi líši. Maximálny výkon je totiž limitovaný každým jednotlivým telefónom, respektíve jeho schopnosťou daný výkon prijať. S jednou Qi nabíjačkou tak nabijete všetky telefóny, ktoré bezdrôtové nabíjanie podporujú, každý však inak rýchlo.

Ak chcete bezdrôtové nabíjanie využívať naplno aj s najnovšími zariadeniami Apple, budete potrebovať nabíjačku MagSafe. S bežnými Qi nabíjačkami by ste totiž nabíjali len s polovičným výkonom. Na druhej strane, cez MagSafe bez problémov nabijete aj hodinky Apple Watch.

Ochranné mechanizmy

Nabíjačky často ponúkajú celý rad istých ochranných mechanizmov. Ak by totiž nabíjanie, najmä potom rýchlonabíjanie, prebiehalo nekontrolovane, mohlo by dôjsť k poškodeniu batérie, alebo aj iných komponentov.

  • Prepäťová ochrana telefón chráni pred vyšším prúdom, než ktorý je schopný zvládnuť.
  • Regulácia teploty stráži ako telefón, tak samotnú nabíjačku, pred poškodením teplotou.
  • Regulácia výkonu je dôvod, prečo je nabíjanie na 80 % najrýchlejšie. Nabíjanie sa totiž prispôsobuje tak, aby telefón strávil na nabíjačke čo najmenej času na 100 %.
Graf nabíjania vs. rýchlonabíjania
Zatiaľ čo bežné nabíjanie je viac-menej lineárne, rýchlonabíjanie pri posledných cca. 80 % šetrí batériu.

Niektoré ďalšie účinné ochranné mechanizmy v prípade nabíjačiek nájdete aj zo strany štandardov. Tie dôležité pre mobily má najčastejšie na svedomí Qualcomm.

  • Qualcomm Dual Charge rozdeľuje nabíjací prúd do dvoch „kanálov“, vďaka čomu nabíjanie generuje oveľa menej tepla.
  • Qualcomm INOV je systém inteligentnej adaptácie dodávaného napätia. Nabíjanie je tak efektívnejšie a šetrnejšie k batérii.

Kábel

Kábel je v prípade nabíjačiek spravidla súčasťou balenia. Predtým býval súčasťou samotného adaptéra, dnes býva odnímateľný, čo so sebou prináša niekoľko výhod. Ak napríklad chcete prenášať súbory z mobilu do počítača, často si poradíte s káblom od nabíjačky. Ďalej ak napríklad máte adaptéry dva, jeden menej výkonný pre smartfón a druhý viac výkonný pre notebook, vďaka štandardu USB-PD vám pre obe zariadenia bude stačiť jeden kábel.

Nabíjacie káble väčšinou mávajú jeden konektor USB-A pre adaptér a druhý USB-C/Lightning pre telefón. Najmä v prípade moderných smartfónov sa však môže hodiť, keď má kábel USB-C na oboch stranách. Špeciálna technológia reverzného nabíjania totiž umožňuje nabíjanie smart príslušenstva, ale dokonca aj ostatných smartfónov priamo z vášho mobilu.

i
Rýchlonabíjačky

Rýchlonabíjačky

  • Telefón nabijú za kratší čas oproti klasickej nabíjačke
  • Rýchlonabíjanie musí byť podporované telefónom
  • Voči telefónu sú bezpečné

Rýchlonabíjanie je neoceniteľné vo chvíli, keď sa ponáhľate a v hrôze zistíte, že má váš telefón napríklad len 20 percent batérie. Rýchlonabíjačka zaistí, že sa na potrebnú úroveň nabitia dostane veľmi rýchlo. Najnovšie technológie zvládnu telefón nabiť z 0 na 100 % aj za necelú hodinu.

Výhody a nevýhody

  • Rýchle nabíjanie za zlomok času
  • Nelíšia sa konektorom, využívajú USB-C
  • Telefóny majú ochranu proti vysokému napätiu, nehrozí teda poškodenie
  • Telefón musí rýchlonabíjanie podporovať

Časté otázky pri výbere rýchlonabíjačiek

Môže rýchlonabíjanie poškodiť batériu?

Nemôže. Ak je telefón na rýchlonabíjanie uspôsobený, má riadiace obvody aj batériu samotnú uspôsobenú na to, aby bola schopná prijímať väčšie množstvo energie naraz. Je preto aj chránený proti prepätiu atď.

Na akom princípe vlastne rýchlonabíjanie funguje?

V skratke ide o to, že riadiace obvody telefónu sú schopné naraz do batérie vpustiť väčšie množstvo prúdu. Viac o rýchlom nabíjaní sa dozviete v našom článku Prečo si zaobstarať rýchlonabíjačku.

Klasické nabíjačky

Klasické nabíjačky

  • Bežná súčasť každého balenia telefónu
  • Typ určený na pripojenie do zásuvky
  • K dispozícii sú ako štandardné, aj v podobe rýchlonabíjačiek

Klasická nabíjačka (tiež sieťová alebo AC nabíjačka) je dnes bežnou súčasťou balenia telefónu. Na trhu nájdeme prakticky dva druhy – nabíjačky, ktoré majú kábel pripojený priamo v adaptéri, ale častejší je variant s odpojiteľným USB káblom, ktorý poslúži aj ako dátový kábel na pripojenie k počítaču. Nabíjačky využívajú klasické zásuvkové napätie 230 V.

Výhody a nevýhody

  • Súčasť balenia s telefónom
  • Široká škála modelov na trhu
  • V prípade niektorých typov je kábel odpojiteľný a slúži zároveň ako dátový
  • Potrebujete kábel

Časté otázky pri výbere klasických nabíjačiek

Mám zvoliť nabíjačku s odpojiteľným, alebo pevným káblom?

Výhoda nabíjačiek s odpojiteľným káblom je naporúdzi – kábel, ktorý sa do nabíjačky (tá krabička, ktorú dáte do zásuvky) pripája pomocou bežného USB. Kábel samotný tak rovno využijete ako dátový na pripojenie k počítaču. Na druhú stranu, je to ďalší konektor, ktorý sa častým používaním môže opotrebovať.

Bezdrôtové nabíjačky

Bezdrôtové nabíjačky

  • Fungujú ako podložka, na ktorú sa telefón na nabíjanie položí
  • Štýlový spôsob nabíjania
  • Sú ale pomalšie ako drôtové nabíjačky

Bezdrôtové nabíjačky fungujú na princípe elektrickej indukcie. Tá vzniká medzi dvoma cievkami, jedna je umiestnená v nabíjacej podložke, druhá v telefóne. Bezdrôtové nabíjanie telefónov je rozhodne štýlové – prístroj položíte na nenápadnú podložku a nabíjanie sa rozbehne. Avšak, tou najpodstatnejšou nevýhodou je rýchlosť. Hoci sa to začína zlepšovať, bezdrôtové nabíjanie je stále o niečo pomalšie ako klasické, a už vôbec ich nemožno porovnať s rychlonabíjaním. Momentálne je maximálny výkon, ktorý tento typ nabíjačiek zvládne, okolo 15 W.

Výhody a nevýhody

  • Štýlový a moderný spôsob nabíjania
  • Nie je potrebné nič nikam pripájať
  • Nižší výkon a rýchlosť
  • Aj bezdrôtovú nabíjačku potrebujete po drôte pripojiť do zásuvky

Časté otázky pri výbere bezdrôtových nabíjačiek

Je bezdrôtové nabíjanie vhodné pre každý telefón?

Nie, telefón ho musí podporovať, teda musí byť na bezdrôtové nabíjanie uspôsobený. Že to dokáže, je zvyčajne propagované už samotným výrobcom a v parametroch prístroja túto informáciu rozhodne neprehliadnete. V súčasnej dobe nájdeme bezdrôtové nabíjanie vo vlajkových lodiach jednotlivých výrobcov (bohužiaľ ale nie vo všetkých) a niektorých telefónoch vyššej strednej triedy.

Fungujú bežné bezdrôtové nabíjačky aj na iPhone?

Telefóny iPhone spočiatku nemali vlastné bezdrôtové nabíjačky, aj keď bezdrôtové nabíjanie podporovali, takže áno. V súčasnosti si však Apple zaistil svoju vlastnú alternatívu v podobe bezdrôtových nabíjačiek MagSafe. Ich exkluzivitu si do istej miery udržiava umelo, a to až 2× vyšším výkonom bezdrôtového nabíjania pri využití MagSafe oproti iným nabíjačkám.

Je možné s bezdrôtovou nabíjačkou nabiť tiež smart hodinky?

Ak to vaše smart hodinky podporujú, tak áno. S jednou bezdrôtovou nabíjačkou môžete nabíjať ako smartfón, tak vaše inteligentné hodinky.

Nabíjacie stojany

Nabíjacie stojany

  • Praktická vec do kancelárie
  • Telefón v nich môže zostať celý deň
  • Vhodné pre väčšinu telefónov so zodpovedajúcim konektorom

Nabíjacie stojany (tiež dokovacie stanice) eliminujú jednu podstatnú nevýhodu klasických, čiže konektorových nabíjačiek: Ak potrebujete mať ideálne neustály výhľad na displej (napríklad v prípade práce pri počítači), nie je nabíjačka ležiaca vodorovne na stole alebo tam, kde je voľná zásuvka, úplne praktická. Nabíjací stojan naproti tomu udrží telefón vo zvislej polohe, takže na neho dobre uvidíte. Nabíjací stojan je praktickým doplnkom písacieho stola. Prídete do práce, pripojíte telefón a je to. A navyše, vďaka regulačným obvodom, ktoré dnešné telefóny majú, ani nevadí, ak v ňom bude telefón celý deň.

Výhody a nevýhody

  • Štýlový spôsob nabíjania
  • Dobrý výhľad na displej telefónu
  • Nie príliš praktické na prenášanie z miesta na miesto

Časté otázky pri výbere nabíjacích stojanov

Sú nabíjacie stojany vhodné pre každý telefón?

Prakticky záleží na tom, aký má váš mobilný telefón konektor. Či USB-C, micro USB, alebo Lightning. Pre všetky typy je k dispozícii celý rad nabíjacích stojanov. Niektoré sú určené pre konkrétnu značku telefónu (líši sa napríklad šírkou miesta pre telefón), iné sú veľmi univerzálne.

Majú nabíjacie stojany ešte nejakú ďalšiu výhodu?

Áno, niektoré z nich poslúžia okrem nabíjania aj ako dokovacia stanica, ktorá vám uľahčí prepojenie mobilného telefónu s počítačom.

Nabíjačky do auta

Nabíjačky do auta

  • Vhodné pre tých, ktorí trávia veľa času za volantom
  • K dispozícii s USB aj do autozásuvky
  • Možnosť nabíjania viac telefónov zároveň

Od klasických nabíjačiek sa nabíjačky do auta líšia spôsobom použitia. Dôležitý je odlišný spôsob zapojenia. Ako pripojenie k zdroju energie využívajú buď integrovaný USB konektor, alebo v prípade starších modelov áut klasická autozásuvka. Samotný konektor na pripojenie jedného alebo viacerých telefónov býva obvykle klasické USB. Je preto možné použiť kábel, ktorý nájdete v balení s telefónom. Každopádne, nabíjačky do auta sú veľmi praktické. Keď často jazdíte autom, nemusíte riešiť, či vychádzate z domu s nabitým telefónom. Na služobných cestách a dovolenkách sú potom prakticky nevyhnutné.

Výhody a nevýhody

  • Pohodlné nabíjanie v aute
  • Nemajú veľa iných možností použitia

Časté otázky pri výbere nabíjačiek do auta

Sú vhodné na nabíjanie viacerých zariadení naraz?

Na trhu sú celkom bežne nabíjačky do auta, ktoré majú dva a viac výstupov, do ktorých pripojíte USB kábel. Pokiaľ si takú nabíjačku zaobstaráte, a naozaj si nevystačíte s nabíjačkou iba pre jediné zariadenie, vyberte si takú, ktorá má vyššie výstupné napätie. Rozhodne viac ako dva ampéry. Platí totiž, že napätie sa medzi zariadenia delí a pri viacerých pripojených prístrojoch sa bude celý proces zbytočne predlžovať. Navyše to škodí samotnej nabíjačke.

Power banky

Power banky

  • Prenosný zdroj energie nielen pre telefón
  • Zvládnu aj viacnásobné plné nabitie
  • Kompaktné balenie vhodné na prenášanie

Nabíjačka zabalená na cesty – aj tak by sa dali označiť tak obľúbené power banky. Inak povedané, ide o nabíjačky s vlastným zdrojom energie, fungujú tak ako externá batéria pre telefón. Samozrejme, že je ich potrebné vopred dobiť. Potom z nich ale zariadenie nabijete dvakrát až trikrát na plno bez toho, aby ste potrebovali pripojiť telefón do zásuvky. Vhodné sú v situáciách, kedy potrebujete telefón rýchlo dobiť v teréne. Potrebujete naozaj veľa energie? Nabíjacie stanice zvládnu poháňať aj bežné spotrebiče niekoľko hodín, a preto sa skvele hodia napríklad na chate. Niektoré sa vďaka solárnemu panelu aj samy pomaličky dobíjajú.

Výhody a nevýhody

  • Rýchlo dostupný zdroj energie
  • Mnoho rôznych typov v rozličných dizajnoch
  • Deklarovaný výkon nemusí zodpovedať realite

Časté otázky pri výbere power banky

Čo všetko ovplyvňuje výkon power banky?

V prípade power banky je potrebné sledovať oveľa viac parametrov. Ide najmä o napätie akumulátora, výstupné napätie, rýchlosť nabíjania či strata pri nabíjaní a vybíjaní. Výkon a funkčnosť power banky je potom súhrou týchto vlastností.

Aké kapacity power banky existujú a ktoré sú vhodné?

Kapacita bezpochyby patrí k najdôležitejším parametrom. Zjednodušene povedané, toto číslo vypovedá o tom, koľko prúdu je možné v power banke uskladniť. Avšak, ako rýchlo, a hlavne koľkokrát z nej telefón nabijete, záleží od mnohých faktorov.

Hlavný háčik je v tom, že výrobcovia udávajú kapacitu power banky pri napätí 3,7 V. Lenže USB kábel má výstupné napätie 5 V. Každopádne, ak vezmeme do úvahy spomínané napätie 3,7 V, nájdeme na trhu power banky s kapacitou od 5 000 do 40 000 mAh a s takými už pohodlne nabije aj notebook. Na nabíjanie mobilných telefónov je však pohodlne dostačujúca kapacita medzi 10 000 a 20 000 mAh. Tieto power banky sú vhodné pre všetky súčasné typy mobilných telefónov, resp. batérií, ktoré v nich sú.

Existujú power banky s bezdrôtovým nabíjaním?

Áno, využijete ich nielen na nabíjanie mobilných telefónov, ale napríklad aj na nabíjanie smart hodiniek. Jedinou podmienkou je podpora bezdrôtového nabíjania hodiniek. Rovnako, ako v prípade klasických bezdrôtových nabíjačiek ale platí, že nabíjanie bude trvať dlhšiu dobu než s bežnou power bankou.

Oplatí sa zakúpiť nabíjacie stanice?

Nabíjacie stanica sú svojím spôsobom obrovské power banky. Ich kapacita môže presiahnuť aj pár sto tisíc mAh a okrem výstupu pre nabíjačky do nich zapojíte aj bežné zástrčky, napríklad od rýchlovarnej kanvice, hriankovača, alebo čohokoľvek iného. Od oveľa väčšej kapacity sa samozrejme odvíja aj oveľa vyššia cenovka, a tak nabíjacej stanice kupujte len vtedy, ak ich naozaj potrebujete. Ideálne sú napríklad na chate, kde nemáte elektrinu, alebo na dlhé výlety do prírody.

Slovník pojmov – Nabíjačky na telefón

UBC-C

Univerzálny obojstranný typ konektora na pripojenie mobilného telefónu (alebo ďalšieho zariadenia) k telefónu alebo počítaču.

Kapacita batérie

Množstvo elektrického náboja, ktoré je schopná batéria pojať. Udáva sa v mAh. Čím je vyššia, tým je aj väčšia výdrž zariadenia.

Typ batérie

Udáva, akou technológiou je batéria vyrobená. Prejavuje sa to na jej odolnosti, ale aj rýchlosti, akou sa bude batéria nabíjať.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08