Obnoviť stránku

Ako vybrať monitor

Na monitor pozeráte aj niekoľko hodín denne, jeho výber by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Pre hráča budú dôležité iné parametre, ako na kancelárske využitie alebo profesionálnu grafiku. My vám ale poradíme, ako sa vo vlastnostiach monitorov vyznať a na čo si dať pozor.

Jak vybrat monitor

Základné tipy na rýchly výber

  1. Rozmyslite si, ako veľký monitor sa vám na stôl vojde.

  2. Väčšia obrazovka je skvelá na multimédiá, na prácu môžu byť lepšie dva menšie monitory.

  3. Vyberte správne rozlíšenie, Full HD stačí do veľkosti cca 27".

  4. Technológia TN má horšie farby, ale rýchlu odozvu, IPS je na tom opačne, VA uprostred.

  5. Monitor by mal mať rovnaké konektory, ako počítač.

  6. Matný povrch je lepšie čitateľný vonku, lesklý má krajšie farby.

Parametre monitorov

Veľkosť

Veľkosť monitorov k PC sa meria uhlopriečkou, čiže vzdialenosťou protiľahlých rohov meranou v palcoch (1" = 2,54 cm). Odporúča sa kvôli namáhaniu očí i komfortu používania voliť čo možno najväčšie monitory, kedy obmedzením je jedine cena a priestor na stole. Najčastejšie sa stretnete s monitormi s uhlopriečkou 24", s každým rokom sa však priemerná veľkosť zvyšuje.

Veľkosť Ideálne využitie Výhody Nevýhody
Do 20" Informačný displej, vyvolávací systém Kompaktné rozmery Len na základné použitie
21 – 24" Čítanie mailov, nakupovanie cez internet Ideálne na použitie dvoch monitorov, veľký výber Nevhodné na multitasking
25 – 27" Univerzálny na prácu i zábavu Veľkosť tak akurát na pracovný stôl Vyššia hmotnosť
28 – 32" Grafika, hry, web Zastúpi aj dvojicu monitorov Rozlíšenie Full HD už prestáva stačiť
33" a viac Reklamné pútače, prehľadové tabule Čitateľné aj z väčšej vzdialenosti, nahradia aj dvojicu menších monitorov S vyšším rozlíšením rastú nároky na výkon počítača, náročnejšia montáž

Rozlíšenie

Vyššie rozlíšenie znamená pri zachovaní rovnakej uhlopriečky jemnejší obraz a vyhladenejšie hrany, zároveň však množstvo detailov zvyšuje nároky na výkon počítača. Z uhlopriečky monitora sa však veľmi dobre stanovuje, aké rozlíšenie je ideálne:

Uhlopriečka Do 20" 21 – 27" 28 – 33" 34" a viac
Minimálne rozlíšenie SVGA (800 × 600 px) WXGA (1 280 × 768 px) Full HD (1 920 × 1 080 px) 2K (2 560 × 1 440 px)
Odporúčané rozlíšenie XGA (1 024 × 768 px) Full HD (1 920 × 1 080 px) 2K (2 560 × 1 440 px) 2K alebo 4K (3 840 × 2 160 px)
Maximálne rozlíšenie UXGA (1 600 × 1 200 px) 4K (3 840 × 2 160 px) 4K++ (4 096 × 2 160 px) 8K (7 680 × 4 320 px)

Pomer strán

Optimálny pomer strán sa odvíja od predpokladaného použitia. Ako štandard sa berie pomer 16:9, ktorý prirodzene kopíruje zorné pole človeka. Na prácu s textom sú vhodnejšie obrazovky s pomerom strán 4:3, pretože sa podobajú rozvrhnutiu klasickej stránky papiera. Na obľube získavajú ultrawide monitory s pomerom strán 21:9 z dvoch dôvodov – pri sledovaní filmov sa zbavíte čiernych pruhov nad a pod obrazom a jedným monitorom nahradíte aj dve obrazovky klasického pomeru strán vedľa seba.

Pomer strán monitora

Typ panelu

Kvalita obrazu je daná dvoma parametrami: typom zobrazovacieho panelu a jeho podsvietenie. Prevažná väčšina počítačových LCD monitorov k podsvieteniu používa LED diódy s rovnomerným rozprestretím jasu, ktoré nahradili CCFL trubice, ktorých podsvietenie menilo v pruhoch svoju intenzitu.

Zobrazovací panel potom udáva sýtosť farieb, farebnú hĺbku a ďalšie parametre:

Typ panelu Rýchlosť odozvy Zobrazenie farieb Kontrast Pozorovacie uhly Cena
TN vysoká podpriemerné priemerný úzke nízka
MVA/PVA/VA< priemerná výborné vysoký široké stredná
IPS / PLS < priemerná výborné priemerný široké stredná

Samostatne stojacou technológiou sú OLED displeje, pri ktorých sa o farby aj jas starajú miniatúrne diódy. Tieto monitory majú fantastické podanie farieb a kontrastu, čo však vyvažujú vysokou cenou.

Odozva

Odozva je definovaná ako doba, počas ktorej jeden bod obrazu prejde zo sivej cez čiernu a bielu späť na sivú (GTG, grey-to-grey) alebo z čiernej na čiernu (BTB, black-to-black), ktorá je vždy nižšia. Meria sa v milisekundách, pričom na herné využitie je vhodné voliť monitory s odozvou do 4 ms. Pokiaľ nepotrebujete rýchle reakcie, postačí aj dvojnásobná hodnota.

Odozva monitora

Odozva sa meria väčšinou blikajúcimi obrazcami v odtieňoch sivej.

Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia udáva počet prekreslenia obrazu na monitore za jednu sekundu. Zatiaľ čo pri starých CRT monitoroch prestanete vnímať jemné kmitanie okolo 100 Hz, na LCD/LED displeji je toto číslo menšie a 60 Hz stačí. Pre hráča alebo na 3D zobrazenie je však vyžadovaná obnovovacia frekvencia dvojnásobná.

Farebná hĺbka

Vyššia obnovovacia frekvencia znamená plynulejšie vykreslenie pohybu. (Zdroj: imgur.com)

Farebná hĺbka

Monitory zobrazujú farby miešaním červenej (R), zelenej (G) a modrej (B), preto sa aj tomuto modelu hovorí RGB. Každá z troch základných farieb má vyhradený svoj priestor v pamäti monitora. Stačí jej pár bitov, ale vyššia pamäť zásadne zvyšuje počet zobraziteľných odtieňov.

Najbežnejšie sú monitory 8-bitové. Zložením troch farebných zložiek zobrazí 16 miliónov farieb. Ak však monitor podporuje 10-bitové farby, dokáže zobraziť 1 miliardu odtieňov.

Farebná hĺbka

Rozdiel medzi 8-bitovými a 10-bitovými farbami je pri porovnaní vidieť hneď.

Povrch displeja

Povrchová úprava displeja ovplyvňuje vnímanie obrazu na monitore. Matný povrch vnímame ako zastretý, farby nežiaria tak jasne, zároveň nás však nerušia odlesky svetiel z okolia. Lesklý displej sa chová opačne – odtiene sú sýte a jasné, v zlých svetelných podmienkach však je obraz ťažko viditeľný, pretože sa v ňom odráža aj osoba na neho hľadiaca. Tomu sa snažia brániť obrazovky antireflexné.

Na domáce a profesionálne použitie je najlepší lesklý displej doplnený závesmi, matné obrazovky sú preferované na vonkajšie použitie.

Vstupy a výstupy monitorov

Vzhľadom na to, že monitor slúži len ako zobrazovacie zariadenie, je treba k nemu pripojiť samotný zdroj signálu v podobe notebooku, grafickej karty alebo videokamery. Nestačí ale len nájsť rovnomenný konektor na vstupe a výstupe – každý konektor má svoje limity a vhodné využitie.

Konektory na prenos obrazu

Obrazové konektory slúžia na prenos videosignálu zo zdroja k monitoru, najčastejšie teda z grafickej karty alebo základnej dosky počítača.
  • DisplayPort (mini) – najkvalitnejší spôsob pripojenia počítača k monitoru, pretože podporuje rozlíšenie presahujúce Full HD i 10-bitové farby. Preto je vyhľadávaný profesionálnymi grafikmi.
  • HDMI – zvláda vysoká rozlíšenie, vo verziách 1.4 a vyšších dokonca aj 4K. Farebná hĺbka je však obmedzená na 8-bitové farby.
  • VGA (D-Sub) – konektor, ktorý nájdete na starších počítačoch alebo notebookoch, kde sa používa na pripojenie k projektoru. Hoci podporuje 10-bitové farby, na náročné využitie nestačí, už s rozlíšením Full HD klesá ostrosť.
  • DVI – rozhranie používané najčastejšie na pripojenie k stolným počítačom – konektor DVI nájdete len výnimočne inde, než na grafických kartách. Najvyššie využiteľné rozlíšenie je 2K.
  • Staršie konektory – na monitoroch môžete nájsť aj menej používané typy konektorov, ako je Scart, S-video, BNC alebo sériový port. Slúžia napr. na pripojenie prehrávača na videokazety alebo rozvodov analógového televízneho signálu.

Najpoužívanejšie konektory monitorov:

HDMI DisplayPort DVI VGA (D-Sub)
HDMI DisplayPort DVI VGA (D-Sub)

Konektory na príslušenstvo a prenos dát

Dátové konektory sú doplnkovou výbavou monitorov, zvyšujú pohodlie jeho používanie, ale nie sú nutnou súčasťou výbavy.
  • USB – populárny konektor na pripojenie flash diskov, myší a ďalšieho príslušenstva.
  • Slúchadlá/mikrofón – 3,5 mm jack slúži na pripojenie slúchadiel priamo k monitoru, aby ste sa nemuseli zohýbať až k počítaču
  • Optický – slúži na kvalitný prenos zvuku
  • Sieťový – využívaný najčastejšie na vzdialenú obsluhu veľkoformátových displejov

Nadštandardná výbava monitorov

V monitore sa môžu spájať funkcie viacerých zariadení. Žiadna z nich nie je nutná, ale všetky zvyšujú komfort práce pred monitorom, či už ide o jednoduchšiu manipuláciu s káblami alebo podporu na videohovory.

  • Reproduktory – Reproduktory zabudované priamo do monitora vám pomáhajú udržiavať na stole poriadok, väčšinou však nemajú výkon porovnateľný so samostatnou audio-súpravou.

  • VESA – Štandardizovaný rozmer na montáž držiaka monitora, ktorý umožňuje pripevnenie napr. na stenu alebo polohovateľné rameno.

  • USB hub – USB rozbočovač je šikovným doplnkom monitora, ktorý umožňuje príslušenstvo, ako sú myši a klávesnice, pripájať rovno k monitoru, čo rieši problém krátkych káblov a ich vedenie po stole.

  • Webkamera – hodí sa na videohovory – nemusíte si ju dokupovať samostatne, navyše jej integráciou do monitora vyriešite aj komplikácie s jej pripájaním

  • TV tuner – slúži na spracovanie televízneho signálu priamo v monitore. Na ňom potom môžete sledovať rovnaké vysielania, ako v televízory.

  • CI slot – Common Interface je slot na vloženie karty na dekódovanie televízneho signálu, ktorý nájdete aj v televízoroch.

Špeciálne funkcie monitorov

Oči sú pohľadom na obrazovku namáhané. Po dlhodobom použití tak spoznajú medzi najlacnejším monitorom a jeho kvalitnejším konkurentom. Vyššie postavené modely totiž ponúkajú rôzne funkcie na ochranu zraku alebo vylepšenie zobrazenia.

  • Filter modrého svetla – Modré svetlo znamená pre oči väčšiu záťaž ako červené alebo zelené, zvlášť večer potom môže pri citlivých ľuďoch spôsobiť problémy so spánkom. Filter modrého svetla dokáže odtiene modrej tlmiť, takže ak na monitor pozeráte vo večerných hodinách, budete zaspávať lepšie.
  • FlickerFree – Človek vníma aj chvenie obrazu, ktoré síce zrak nespozoruje, ale prejaví sa na jeho únave. Monitory s funkciou flicker-free používajú vyššiu obnovovaciu frekvenciu, takže oči menej zaťažujú.
  • Úprava podsvietenia – Automatická regulácia podsvietenia je funkcia známa hlavne z telefónov, kde upravuje jas obrazovky podľa intenzity okolitého osvetlenia. Pri monitoroch je princíp rovnaký.
  • Ochrana proti trhaniu obrazu – K trhaniu obrazu dochádza, ak obnovovacia frekvencia monitora nie je násobkom framerate v hre. Čiastočne ju rieši softvérovo vertikálna synchronizácia (Vsync), najmä herné monitory však umožňujú pokročilejšiu synchronizáciu na hardvérovej úrovni medzi obrazovkou a grafickou kartou, napr. G-Sync na grafické karty Nvidia alebo FreeSync.
  • Dotykový displej – Dotykové monitory sú vybavené vrstvou reagujúcou na kontakt s prstami. Hodia sa preto ako informačné stánky alebo pokladnice.
Herné monitory (ASUS)

Herné monitory od 100 €

  • Rýchla odozva do 4 ms
  • Obnovovacia frekvencia aspoň 60 Hz
  • Kvalitný zobrazovací panel

Monitory na hry sú určené na on-line zápasy v akčných hrách, kde je kladený dôraz na rýchle prekresľovanie obrazovky, kvalitné podanie farieb a podporu technológií proti trhaniu obrazu. Vítaným bonusom sú široké možnosti nastavenia podstavca monitora alebo netradičný „gaming“ dizajn.

Výhody a nevýhody
  • Perfektné podanie pohyblivých scén
  • Často zastúpi aj monitory na grafiku
  • Vyššia cena

Hry hrám rád, ale poskytne mi herný monitor výhodu?

Záleží, aké hry hráte a na akej úrovni sa pohybujete. Prínos rýchlej odozvy je zrejmý hlavne pri rýchlych, dynamických hrách, ako je Counter Strike, Call of Duty alebo Battlefield – budete strieľať tam, kde nepriateľ skutočne je, namiesto bodu, kde stál pred milisekundou. Ideálne je spojiť rýchlu odozvu so synchronizáciou obrazu medzi obrazovkou a grafickou kartou. Grafiky Nvidia používajú funkciu G-Sync, ostatní výrobcovia spoliehajú na otvorenú platformu Free Sync.

Pokiaľ máte radšej stratégie a hry preferujúce taktické uvažovanie ako svižnú akciu, oceníte skôr väčšiu veľkosť a jemnejšie rozlíšenie.

Dá sa herný monitor používať aj na grafiku?

Vo väčšine prípadov áno. Aj hráči totiž chcú výrazné farby IPS panelov. Rýchlu odozvu síce využijete skôr na editáciu videa ako fotografií, ale na škodu nebude nikdy.

Kancelárske monitory (LG)

Kancelárske monitory od 69 €

  • Vhodné na dlhodobé používanie
  • Pomer strán 4:3 kvôli ľahšiemu čítaniu textov
  • Dobrý pomer ceny a kvality

Pri kancelárskom monitore strávite hodiny času. Preto by nemal mať tú najlacnejšiu obrazovku v ponuke – ide predsa o vaše oči. Kvalitný kancelársky monitor by mal mať nastaviteľný pivot (napríklad aj s možnosťou otočenia na zvislo), vyššiu obnovovaciu frekvenciu a funkcie zabraňujúce únave zraku.

Výhody a nevýhody
  • Vhodné aj na sledovanie filmov alebo občasné hranie hier
  • Jednoduché nastavenia
  • Obmedzená konektorová výbava

Ako monitory bránia únave očí?

Technológií je hneď niekoľko, každá má však trochu iný efekt.

  • Snímač intenzity okolitého osvetlenia – Senzor osvietenie reguluje jas monitora podľa lokálnych podmienok. V noci sa preto podsvietenie stlmí, vo dne rozjasní, a oči tak nezaťažujú extrémne rozdiely medzi svetlom a tmou..
  • FlickerFree/Flicker Less – Hoci to bežne nie je vidieť, obraz na monitore pulzuje svojou obnovovacou frekvenciou. Monitory označované ako FlickerFree však používajú vyššiu frekvenciu, ktorú už ľudský zrak ako mihotanie nevníma.
  • Filter modrého svetla – Modré svetlo potláča tvorbu melatonínu, hormónu zodpovedného za spánok. Pozeranie do monitora pred spaním preto môže sťažiť zaspávanie alebo kvalitu spánku. Niektoré monitory preto modré odtiene tlmia, aby ste ľahko zaspali aj po práci na počítači.
Kancelárske monitory (EIZO)

Profesionálne grafické monitory od 149 €

  • Široký farebný gamut
  • Veľká farebná hĺbka, spravidla 10 bitov a viac
  • Bohaté možnosti polohovania

Grafici a fotografi potrebujú vidieť aj tie najjemnejšie rozdiely vo farbách. Hľadajú perfektný obraz s vysokým kontrastom, upravovateľným podaním farieb i ergonómiou, ktorá pomôže ich zdraviu prežiť bez následkov hodiny strávených pred monitorom. Na profesionálnom monitore sa skutočne neoplatí šetriť – radšej jeden menší a kvalitný displej, než sa hnať len po vyšších uhlopriečkach a rozlíšení.

Výhody a nevýhody
  • Pokrytie väčšej časti farebného spektra
  • Široké možnosti nastavenia
  • Vhodné aj na dlhodobú prácu
  • Cena

Aký je rozdiel medzi monitorom na domáce a profesionálne grafické použitie?

Na domácu úpravu fotiek alebo videa z dovolenky stačí väčšina monitorov s IPS displejom, ich kvalitné podanie farieb na súkromné ​​použitie stačí. Profesionálni grafici však musia počítať aj s tlačou na iné médiá, ako je papier. Preto vyžadujú kompatibilitu s kalibračnou sondou, tienidlá a všeobecne možnosť upraviť farby monitora tak, aby zodpovedali ich zobrazeniu v reáli.

Prečo potrebujú grafické monitory DisplayPort?

Lepšie monitory na grafiku podporujú 10-bitové farby, ktoré používajú viac odtieňov, než klasické obrazovky. Tomu musí byť prispôsobená grafická karta počítača, ale aj konektor. DisplayPort je potom jediné rozhranie, ktoré zvláda prenosy obrazu vo vysokom rozlíšení aj farebnej hĺbke. VGA síce 10 bitov vie, ale vysoké rozlíšenie nie. A HDMI to má naopak: rozlíšenie problém nie je, farby sú.

4K monitory (Dell)

4K monitory od 279 €

  • Vysoké max. rozlíšenie (3 840 × 2 160 pixelov)
  • 4× väčší a detailnejší obraz než monitory s Full HD rozlíšením
  • Hodia sa k práci, surfovaniu na internete, sledovaní filmov aj hraniu hier

4K monitory sa hodia všade tam, kde potrebujete vidieť detaily. Nezáleží od toho, či chcete dobre vidieť na Photoshop, alebo vám vadia kostrbaté písmená v textovom editore. Rozdiel medzi Full HD a 4K rozlíšením uvidíte na prvý pohľad a možno raz obrazovkou so 4K nahradíte aj dvojicu monitorov nižšieho rozlíšenia.

Výhody a nevýhody
  • Veľmi jemný obraz
  • Nahradí aj dva klasické monitory
  • Vysoké nároky na výkon počítača
  • Potrebujete konektory HDMI, DisplayPort alebo DVI

Kedy budem mať úžitok zo 4K monitora najväčší?

4K monitory sú určené hlavne pre profesionálnych grafikov, ale prínosy majú aj pre ostatných používateľov. Pri kancelárskej práci budú texty vyhľadenejšie, pri surfovaní na webe budete môcť zoomovať a stránky budú stále čitateľné, hráči potom ocenia detailnejšiu grafiku. 4K displeje však zvyšujú nároky na výkon počítača.

Ohnuté monitory (Philips)

Ohnuté monitory od 150 €

  • Majú elegantný a reprezentatívny dizajn
  • Menej odrážajú svetlo z okolia
  • Zobrazia väčšiu plochu bez otáčania hlavou

Ohnuté monitory umožňujú používať väčšie uhlopriečky s vyšším komfortom. Všetky body obrazovky sú od pozorovateľa rovnako ďaleko, takže sa na displej lepšie pozerá. Preto nie je potrebné ani hlavou otáčať, aby ste na každý pixel videli rovnako dobre.

Výhody a nevýhody
  • Vidíte ostro každé miesto na obrazovke
  • Štýlový dizajn
  • Čiastočná ochrana proti odleskom
  • Zaberú viac miesta
  • Druhý človek na monitor zle uvidí

Aké výhody má ohnutý monitor oproti rovnému?

Ohnutý monitor umožňuje používať väčší monitor bez toho, aby ste museli hýbať hlavou. Je síce pekné mať na stole obrazovku s uhlopriečkou porovnateľnou s televízorom, ale jej obsah neprehliadnete bez otáčania hlavy, čím komfort klesá. Ohnuté monitory tento nedostatok čiastočne eliminujú.

Monitory s TV tunerom (Samsung)

Monitory s TV tunerom od 135 €

  • Vybavené reproduktormi
  • Často je súčasťou balenia aj diaľkový ovládač
  • Nahradia televízor
  • Postrážte si prítomnosť DVB-T2 tunera

Monitory s TV tunerom síce nenahradia inteligentný televízor, ale na základné použitie stačia bohato. Umožňujú vám pozerať na programy televízneho vysielania aj pri vypnutom počítači, spotreba je oproti Smart TV menšia a ovládanie je podstatne jednoduchšie.

Výhody a nevýhody
  • Môžete sledovať televízor na počítači
  • Nižšia spotreba ako pri TV
  • Menšia uhlopriečka oproti televízoru
  • Neobsahuje funkcie Smart TV

Čo potrebujem k tomu, aby som mohol na monitore pozerať na televízne vysielanie?

Jedným variantom je zaobstarať si televíznu kartu do počítača. Jednoduchšie je však zaobstarať rovno monitor s TV tunerom a CI slotom, na ktorom môžete na televízor pozerať bez toho, by bol zapnutý počítač.

Veľkoformátové displeje (NEC)

Veľkoformátové displeje od 360 €

  • Hodia sa na zobrazovanie reklám a prezentácií
  • Zvládnu prevádzku 24 hodín denne
  • Často sa inštalujú na stenu alebo do stojanov

Sú určené na každodennú prevádzku – 12 hodín denne a viac. Spravidla majú uhlopriečku väčšiu ako 30".

Výhody a nevýhody
  • Možnosť prepojenia do videostien
  • Prehrávaný obsah možno meniť vzdialene cez internet
  • Integrovaný prehrávač multimédií
  • Funkcia na znižovanie spotreby
  • Menej funkcií
  • Cena
Dotykové monitory Iiyama

Dotykové monitory od 146 €

  • Umožnia ovládať počítač aj bez použitia klávesnice a myši
  • Majú odolnejšiu konštrukciu

Dotykové displeje sa hodia ako reklamné kiosky, pokladničné monitory, samoobslužné systémy, ale tiež do domácnosti alebo kancelárie. Umožňujú totiž použiť jednu obrazovku na zadávanie i zobrazenie informácií.

Výhody a nevýhody
  • Nepotrebujete myš a klávesnicu
  • Dotyková vrstva znižuje kvalitu zobrazenia
  • Nevhodné na klasické práce na počítači

Slovník pojmov – monitory

Uhlopriečka

Označuje vzdialenosť medzi protiľahlým horným a spodným rohom monitora. Udáva sa v palcoch. Jeden palec je 2,54 cm.

Maximálne rozlíšenie

Udáva počet pixelov (obrazových bodov), ktoré monitor dokáže v horizontálnom a vertikálnom smere vykresliť. Všeobecne platí, že čím vyššie maximálne rozlíšenie monitor má, tým detailnejší obraz a väčšiu pracovnú, respektíve hernú plochu dokáže poskytnúť. V súvislosti s monitormi je dnes bežným štandardom Full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 obrazových bodov).

Obnovovacia frekvencia

Ide o schopnosť monitora vykresliť určitý počet snímok za jednu sekundu. Udáva sa v Hz. Čím vyššiu obnovovaciu frekvenciu monitor má, tým plynulejší obraz poskytuje. Monitory s vyššou obnovovacou frekvenciou tiež menej unavujú oči. Najčastejšie sa stretnete s obnovovacou frekvenciou 60 – 75 Hz, pri herných monitoroch potom dosahujú hodnoty až 200 Hz.

Odozva

Označuje dobu, za ktorú monitor zvládne spracovať požiadavku na zmenu obrazu z počítača. Čím nižšia odozva je, tým ostrejší obraz monitor poskytuje v rýchlych scénach. Doba odozvy je dôležitá pre hráčov počítačových hier. Pri herných monitoroch by nemala činiť viac ako 4 ms.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08