Obnoviť stránku

Ako vybrať držiak na monitor?

Držiaky na monitory sú veľmi užitočným prvkom každej poriadnej pracovne alebo herného brlohu. Umožňujú nastavenie monitorov presne tak, ako chcete, a to vrátane výšky, sklonu, alebo dokonca naklonenia monitora na stranu. Existuje celý rad rôznych typov a konštrukcií držiakov na monitory, Takže výber nemusí byť práve jednoduchý. My vám s ním pomôžeme.

Ako vybrať držiak na monitor – OBSAH

Tipy, ako vybrať držiak na monitor

 1. Koľko monitorov aktuálne máte alebo si budete v blízkej budúcnosti kupovať? V ponuke máme kategórie pre držiaky na 1, 2, 3 alebo dokonca 4 monitory.
 2. Aké rozloženie monitorov vám vyhovuje? Niektoré držiaky počítajú s rozložením monitorov vedľa seba, iné treba nad sebou. Pokiaľ si nie ste istí, existujú aj niektoré lepšie držiaky, s ktorými môžete rozloženie ľubovoľne meniť.
 3. Aké veľké vaše monitory sú? Držiaky na monitory majú vždy vopred určenú minimálnu a maximálnu veľkosť monitorov, ktoré na ne možno umiestniť.
 4. Pred nákupom sa uistite, že majú držiaky aj vaše monitory kompatibilné VESA uchytenie. Práve cez systém VESA sa totiž dajú monitory na držiaky umiestniť najľahšie a zároveň najbezpečnejšie.
Ako vybrať držiak na monitor

Čo je dôležité pri výbere držiaka na monitor?

Typ držiaka

Najväčším rozdielom medzi jednotlivými držiakmi na monitory je ich typ. V našej ponuke rozlišujeme celkom štyri podľa ich umiestnenia a všeobecne využitia.

 • Držiaky na stenu sa pripevňujú skrutkami do steny. Veľkou výhodou je, že stojan neprekáža na pracovnom stole – napríklad v byte sa však uistite, že do steny môžete vŕtať.
 • Držiaky na hranu stola patria k tým najčastejším. Na stole tiež príliš neprekážajú, a hlavne nevyžadujú vŕtanie do steny. Hodia sa však hlavne na voľne stojace pracovné stoly.
 • Voľne stojace držiaky sa pokladajú, rovnako ako klasické stojany z balenia monitora, na stôl. Zaberajú tak rovnako miesta, ale spravidla umožňujú lepšiu manipuláciu.
 • Držiaky s priechodkou stolom sa navŕtavajú priamo do stola. Držiak tak bude stáť pevne, a navyše ušetríte trochu miesta, ktoré by inak zaberala dolná plošina stojana.

Konštrukcia ramena

Konštrukcia ramena určuje, ako veľmi môžete s monitorom na držiaku manipulovať. Niektoré držiaky manipuláciu vôbec neumožňujú, iné len v obmedzenej forme. Tie najlepšie vám potom umožnia robiť si s monitorom takmer čokoľvek, čo chcete. Poďme si jednotlivé typy konštrukcie ramien prebrať.

 • Fixný držiak neumožňuje takmer žiadnu manipuláciu s pozíciou monitorov. Výnimkou občas býva nastavenie výšky.
 • Kĺbový držiak môžete viac či menej priblížiť k stene a často môžete s monitorom tiež posúvať doľava, doprava, hore a dole.
 • Sklopný držiak dokáže monitory naklápať do rôznych uhlov. Pokiaľ napríklad máte monitorov viac a jeden je vysoko nad vami, môžete si ho na sklopnom držiaku priklopiť k sebe.
 • Držiak s pružinou je najpokročilejším typom. Umožňuje manipuláciu do všetkých strán a monitory na nich často môžete aj otáčať na výšku.

Nie je nezvyčajné, že sa jednotlivé typy konštrukcií prekrývajú. Napríklad sklopný držiak má veľmi často aj kĺby, vďaka čomu sú možnosti prispôsobenia veľmi široké aj pri iných typoch ako pri držiakoch s pružinou.

Uhlopriečka monitora

Uhlopriečka monitora nemá na montáž držiaka taký vplyv ako na jeho následnú použiteľnosť. Pokiaľ sa na držiak pokúsite nainštalovať monitor väčší, než je udávaná maximálna uhlopriečka, môže sa jednoducho stať, že bude držiak napríklad veľmi nízky na to, aby sa monitor na stôl vošiel, prípadne nemusí umožňovať také veľké náklony, ako je uvedené v parametroch.

Uchytenie

Absolútnym štandardom pre uchytenie monitorov a televízorov je v dnešnej dobe systém VESA. V podstate ide o štandardizované rozloženie skrutiek, ktoré dodržiavajú monitory, televízory a držiaky naprieč portfóliu rôznych výrobcov. So systémom VESA je tak prakticky garantovaná kompatibilita – pokiaľ zvolíte správne rozmery.

Vyznať sa v rozmeroch je ľahké. Sú udávané v milimetroch a všetko, čo pre úspešný výber musíte urobiť, je zvoliť rovnaký rozmer VESA úchytu na držiaku, ako máte na monitore. Aby boli držiaky ešte o niečo univerzálnejšie, často podporujú rovno dva rozmery VESA. Na plôške na uchytenie teda nájdete rovno dve štvorice otvorov pre skrutky. Veľmi častou kombináciou je VESA 75 × 75 a 100 × 100 mm.

Ďalšie funkcie

Tu sú niektoré ďalšie funkcie, ktoré držiaky na monitory ponúkajú.

 • Rýchloupínacia VESA značne zjednodušuje inštaláciu. Monitor na rýchloupínací adaptér iba nasadíte a zaistíte skrutkou, ktorá sa dá utiahnuť aj rukou.
 • Systém na usporiadanie káblov vám umožní všetky káble naviesť pozdĺž tela držiaka tak, aby nikde neboli vidieť, a vám tak nič nerušilo čistý vzhľad počítačového kúta.
 • USB Hub je častou funkciou držiakov na stôl. Poslúži vám, ak by ste inak používali USB porty na monitoroch.
Držiaky pre jeden monitor

Držiaky na jeden monitor

 • Ideálne, ak nemáte v pláne dokupovať viac monitorov
 • Uplatnenie nájdu v domácnosti aj v kancelárii
 • Možnosť kombinovať niekoľko jednotlivých držiakov

Pokiaľ používate iba jeden monitor a v blízkej budúcnosti túto skutočnosť neplánujete meniť, držiaky na jeden monitor sú pomerne priamočiarou voľbou. S jedným monitorom si spravidla vystačia hlavne menej nároční používatelia, v našej ponuke však nájdete aj vysokokvalitné produkty na profesionálne použitie. Navyše niekomu môže vyhovovať si na viac monitorov kúpiť držiaky jednotlivo, a mať tak väčšiu voľnosť v rozmiestnení.

Držiaky na dva monitory

Držiaky na dva monitory

 • Dva monitory sú základ pre kanceláriu alebo herný kútik
 • Možnosť rozloženia vedľa seba alebo nad sebou
 • Tiež vo vyhotovení s podložkou pod notebook

Každý, kto niekedy vyskúšal pracovať s dvoma monitormi, vám povie, že vrátiť sa späť je takmer nemožné. Preto je zostava dvoch monitorov veľmi populárna v kanceláriách a okrem iného aj medzi hráčmi, keď na jednom monitore môžu mať napríklad hru a na druhom sledovať napríklad komunikáciu na Discorde. Existujú aj držiaky s podložkou na notebook – jeden z monitorov je potom displej laptopu a druhý monitor môže pomôcť s efektivitou pri práci.

Držiaky na tri monitory

Držiaky na tri monitory

 • Ideálne pre kreatívcov, ale aj náročnejších hráčov
 • Časté býva rozloženie vedľa seba, alebo zmiešané
 • Tiež ako „add-ony“, ktoré sa pridávajú na iné držiaky

Zatiaľ čo z dvoch monitorov môže profitovať takmer každý, pre tri často nájdu využitie skôr náročnejší používatelia. Držiaky na tri monitory sa tak hodia napríklad do kancelárie kreatívcov alebo náročnejších hráčov. Ide tiež o časté rozloženie pre streamerov a ďalších tvorcov obsahu, kedy môže možnosť vyčleniť jeden celý monitor čisto na nahrávanie urobiť obrovský rozdiel. Najčastejšie sa stretneme s rozložením vedľa seba, prípadne dva monitory vedľa seba a tretí nad nimi.

Držiaky na štyri monitory

Držiaky na štyri monitory

 • Vhodné do rôznych riadiacich centier, kde je potrebné mať prehľad
 • Najčastejšie je rozloženie 2× 2 alebo 3× 1
 • Držiaky s najviac ramenami, čo ponúkame

Potrebujete sledovať rôzne štatistiky a mať vždy o všetkom prehľad bez nutnosti preklikávať okná? Tak to ste pravdepodobne jedni z kandidátov na používateľov, čo by využili držiaky na štyri monitory. Viac ako kde inde sú tu typické fixné držiaky, ktoré najlepšie zvládajú zaťaženie, a to v rozložení 2× 2 (teda dva monitory dole, dva nad nimi), alebo 3× 1. Rozloženie vedľa seba by už pre štyri monitory nebolo prehľadné.

Držiaky na monitory AlzaErgo

Držiaky na monitory AlzaErgo

 • Široké možnosti využitia na prácu doma, v kancelárii alebo na hry
 • Dizajn sa zameriava primárne na komfort pri používaní
 • Výhodné zostavy spolu s ďalším kancelárskym nábytkom

Naše držiaky AlzaErgo sú navrhnuté s ohľadom na kompatibilitu a široké možnosti využitia. V ponuke nájdete všetky vyššie spomínané konfigurácie, teda držiaky AlzaErgo na jeden, dva, tri aj štyri monitory. Pre držiaky AlzaErgo je kľúčový aj komfort, a preto vždy umožňujú nejakú formu prispôsobenia, či už pomocou jednoduchého kĺbu, sklápacieho ramena alebo kompletného pružinového systému. Pokiaľ navyše vybavujete pracovňu, môžete využiť konfigurátor AlzaErgo a s držiakom kúpiť rovno aj stôl vo výhodnej, zľavnenej súprave.

Držiaky na monitory Rapture

Držiaky na monitory Rapture

 • Značka vytvorená na mieru pre hráčov a kreatívcov
 • Špecifický herný dizajn, často obohatený RGB osvetlením
 • Okrem iného aj streamerské držiaky s adaptérmi na kameru alebo svetlo

Zaujali vás produkty AlzaErgo, ale hľadáte herný dizajn alebo funkcie, ktoré by ste u konkurencie našli len vzácne? Skúste držiaky na monitory Rapture. Základom je rovnako, ako v prípade AlzaErgo, solídna konštrukcia so širokými možnosťami nastavenia, Rapture však ponúka množstvo vychytávok ako napríklad ramená na fotoaparát a svetlo, čo ocenia najmä streameri, integrovaný USB hub alebo samozrejme herné RGB osvetlenie.

Držiaky na TV

Držiaky na TV

 • Televízor poslúži ako doplnok do kancelárie alebo na hranie na konzole
 • Podobné parametre ako držiaky na monitory, ale s väčšou uhlopriečkou
 • V ponuke sú aj špeciálne držiaky na kolieskach do konferenčných miestností

Držiaky na monitory ste si už vybrali a teraz premýšľate čo s televízorom? V ponuke máme aj držiaky na TV. Ako si asi dokážete predstaviť, parametre sú veľmi podobné – aj držiaky na TV môžu byť na stenu alebo na stôl, fixné alebo s ramenom. Televízor môžete pripevniť dokonca aj na strop. Podrobnejšie informácie o výbere držiakov na TV nájdete v špecializovanom sprievodcovi Ako vybrať TV držiak.

Časté otázky pri výbere držiaka na monitor

Môžu sa rozmery VESA uchytenia líšiť?

Nie, nemôžu. Rozmery VESA uchytenia priamo súvisia so vzdialenosťou otvorov na skrutky, a tak je absolútne nutné, aby aspoň jeden z VESA rozmerov držiaka sedel s tým, čo je na monitore.

Čo robiť, keď mám starý monitor, ktorý VESA uchytenie nemá?

Všetko ešte nie je stratené. Existujú totiž špeciálne adaptéry (napríklad AlzaErgo VA110), ktoré z jednej strany môžete primontovať do VESA držiaka a z druhej potom pomocou ramien starší monitor v podstate „objať“. Ramená však, pochopiteľne, budú spredu viditeľné. Pokiaľ teda chcete naozaj čistý pracovný priestor bez rušivých elementov, budete musieť investovať do monitora s VESA systémom.

Ako fungujú „add-ony“ na držiaky na monitor?

Už máte doma držiak na dva monitory, ale rozhodli ste sa, že chcete tretí? Možno nemusíte kupovať úplne nový držiak na tri monitory. Niektoré držiaky sú totiž kompatibilné s takzvanými „add-onmi“. Ich princíp je veľmi jednoduchý – na držiak na dva alebo tri monitory vedľa seba skrátka pripevníte prídavný stojan, ktorý umožní upevnenie dodatočného monitora nad tie existujúce.

Add-ony môžu byť aj niekoľkonásobné. Z držiaka na jeden monitor tak razom môžete urobiť držiak hneď na tri monitory. Dávajte však pozor: add-ony sú väčšinou vyrábané pre konkrétne držiaky a s inými nebývajú kompatibilné. Pred nákupom sa teda o kompatibilite uistite.

Slovník pojmov – držiaky na monitor

VESA uchytenie

VESA uchytenie je normou, ktorá uľahčuje orientáciu zákazníka pri nákupe držiaka k televízoru, prípadne monitoru. Zjednocuje vzdialenosť upevňovacích otvorov, teda rozstup, na zadnej strane televízora a držiakov.

Uhlopriečka displeja

Uhlopriečka displeja predstavuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Uhlopriečka displeja sa spravidla udáva v palcoch, pričom 1" = 2,54 cm.

Pozorovacie uhly

Pozorovací uhol je maximálny uhol, z ktorého je ešte možné sledovať obraz na monitore bez toho, aby došlo k zmene farieb alebo kontrastu.

Slovník pojmov

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01