Sušenie v sušičke prádla má mnoho výhod, a preto nie je divu, že obľuba a nenahraditeľnosť sušičiek rastie. Nie je však na škodu poznať pár pravidiel, aby sme predišli zrážaniu bielizne v sušičke alebo ju nechtiac inak poškodili. A práve preto je tu náš článok, ktorý vám povie všetko o tom, ako používať sušičku prádla a ako sušiť prádlo v sušičke, aby sme ho nezničili a aby sme tento skvelý spotrebič mohli využiť naplno.
Sušenie bielizne na sušiaku v byte nie je veľmi praktické. Sušiaky zaberajú miesto, môže dôjsť k tvorbe či nárastu plesní, nemôžete prať viac várok bielizne naraz, pretože to nemáte kde sušiť. Naproti tomu sušička bielizne vám ušetrí veľa miesta v byte, zbaví vás žehlenia, bielizeň krásne navonia, nadýcha a zbaví chlpov a hrudiek. A vlastne, ako funguje sušička prádla?
Sušička prádla funguje v zásade na princípe vysúšania horúcim alebo teplým vzduchom a následným schladením. Sušička nasaje vzduch a ohreje ho na zvolenú teplotu. Teplým alebo horúcim vzduchom z bielizne odstraňuje vlhkosť. Na konci sušenia vyfúka sušička bielizeň studeným vzduchom, ktorý zabezpečí, že pokrčené prádlo zo sušičky bude minulosťou. Prebytočnú kvapalinu vznikajúcu počas sušenia odvádza sušička prádla preč z bubna. A podľa spôsobu, akým odvádza prebytočnú vlhkosť (kondenzát), rozlišujeme základné typy sušičiek: ventilačné a kondenzačné.
Aké oblečenie môžete sušiť v sušičke veľmi záleží predovšetkým od schopností a technológii sušičky samotnej. Dnešné moderné sušičky sú tak šetrné, že v nich môžete bez obáv sušiť aj tie najjemnejšie a najchúlostivejšie kusy oblečenia. Avšak pokiaľ vaša sušička prádla nie je vybavená programami na veľmi jemnú či inak chúlostivú bielizeň, vkladajte do spotrebiča len také oblečenie, ktoré je na sušenie v sušičke vhodné. Čo nesušiť v sušičke, zistíte podľa toho, že sa na oblečení vyskytuje značka nesušiť v sušičke. A čo jednotlivé symboly na cedulkách oblečenia znamenajú?
Realita je taká, že ak sa budete striktne riadiť symbolmi na ceduľkách odevov zistíte, že do sušičky nemôžete dať takmer nič. Inak riskujete zrážanie bielizne v sušičke, skrivenie zipsov, zničenie jemných a hodvábnych látok, stratu pružnosti pri elastickej bielizni. Ak váhate, držte sa jedného pravidla – odevy, ktoré periete v práčke, môžete dať aj do sušičky. Avšak zvoľte vždy kratší a šetrnejší program s čo najnižšou teplotou. V prípade potreby môžete potom sušenie zopakovať alebo nechať odevy doschnúť na ramienku.
Pri sušičke bielizne sa rozhodne oplatí dôkladne preštudovať manuál, kde výrobca podrobne uvádza, aké druhy oblečenia v danom modeli sušičky môžete sušiť a aké nie, prípadne čo nesmie do sušičky v žiadnom prípade prísť. Medzi sušičkami a ich schopnosťami je totiž značný rozdiel. Podstatnú úlohu pri sušení bielizne zohráva aj teplota v sušičke, ktorá býva na rôzne materiály odlišná.
A aké oblečenie nedávať do sušičky? Ak to vaša sušička prádla vyložene neumožňuje, mali by ste byť obozretní a opatrní pri týchto materiáloch:
Máme pre vás niekoľko rád, ktoré je dobré dodržiavať, aby sa vaša bielizeň pri sušení v sušičke nezničila. Správny postup, ako sušiť prádlo v sušičke, začína už v práčke.
Všeobecne platí, že do sušičky vkladáte rovnaký druh bielizne, ktorý spoločne periete v rámci jednej várky. Dôležitý je následne zvolený sušiaci program, ktorý je nutné prispôsobiť konkrétnym typom tkanín a materiálov.
Sušenie topánok v sušičke niekto úplne zatracuje, iní si to pochvaľujú. Áno, topánky možno sušiť v sušičke, ale je odporúčané sušiť ich usadené v špeciálnom koši a ak sú lepené, tak iba pri nízkej teplote. Sušiť topánky v sušičke len tak na voľno bez špeciálneho koša do sušičky môže byť riziko ako pre bubon, tak pre topánky samotné. Pokiaľ sú topánky lepené a vy ich vystavíte vysokej teplote, môžu sa jednoducho rozlepiť.
Sušička prádla je na sušenie páperovej bundy či perovej vesty skvelá. Vlastne ak si chcete doma vyprať bundu z pravého peria, mali by ste doma mať aj sušičku. V opačnom prípade je lepšie perovú bundu odniesť do čistiarne. Pokiaľ ju totiž po vypraní budete sušiť na sušiaku alebo na kúrení, perie zostane pokrčené na jednom mieste a o perovku ste prišli.
Ako sušiť v sušičke perovú bundu? Možno má vaša sušička program perie, prípadne zvoľte na sušenie bundy v sušičke program na jemnú bielizeň s nízkou teplotou. Nikdy nepoužívajte horúci vzduch, len teplý. Dôležité je, že na sušenie perovej bundy v sušičke potrebujete loptičky alebo guličky do sušičky, pretože pri sušení v sušičke musíte páperovej bunde či veste navrátiť jej našuchorenosť. Vložíte ich jednoducho do bubna spolu s bundou. Tieto loptičky môžete použiť opakovane.
Ako sme spomínali vyššie, na mnohé oblečenie sa neodporúča sušenie v sušičke vôbec. Týka sa to predovšetkým jemnej, chúlostivej bielizne, ako je hodváb, vlna, viskóza či funkčné oblečenie. Avšak tak ako väčšina moderných práčok dnes má program „ručné pranie“, rovnako tak i pri moderných sušičkách nájdete program, ktorý je k týmto materiálom šetrný a usuší ich bez poškodenia. Pokiaľ vaša sušička prádla nedisponuje takým programom a vy napriek tomu chcete jemné tkaniny v sušičke usušiť, zvoľte ten najkratší program s najnižšou teplotou a malé kusy oblečenia dajte do špeciálneho ochranného obalu.
Mäkkú a krásne voňavú bielizeň chce mať po vypraní každý. Preto tak radi pridávame pri praní aviváž. Ale pri sušení bielizne je dôležité vedieť, že sušičky a aviváž nie sú práve dobrí kamaráti. Ak teda plánujete po vypraní bielizeň sušiť v sušičke, neperte ju s avivážou alebo len s odporúčanou dávkou. Ak sa totiž dostane aviváž do sušičky, môže sušičku prádla zanášať. Obzvlášť väčšie množstvo aviváže vo vypranej bielizni môže upchávať filtre, snímače a iné dôležité vnútorné časti sušičky. Po čase tak budete musieť nechať sušičku odborne vyčistiť, v horšom prípade sa nenávratne poškodí.
Sušička a aviváž si síce nerozumie, avšak dobrá správa je, že sušička sama bielizeň krásne nadýcha a zmäkčí. Predovšetkým sušička s parnou funkciou dokáže nahradiť rôzne zmäkčovadlá. Ak si však nedokážete pranie bez aviváže predstaviť a chcete mať bielizeň voňavú a dopriať si výber rôznych vôní, môžete si kúpiť vôňu a osviežovač do sušičky, ktoré sú určené priamo na tieto účely.
Vôňa predstavuje možnosť, ako mať voňavé prádlo zo sušičky. Stačí ju pridať do sušičky počas procesu sušenia. Rovnomerne sa rozptýli do všetkej bielizne a jej výhodou je, že si môžete podľa množstva sami regulovať intenzitu vône.
Vonné obrúsky môžu tiež nahradiť aviváž do sušičky bielizne. Prispievajú k zmäkčeniu bielizne a zároveň bielizeň príjemne navonia. Obrúsky do sušičky majú antistatický efekt a tiež znižujú pokrčenie, čím uľahčujú aj žehlenie.
Guličky do sušičky bielizne dokážu výrazne zmäkčiť bielizeň bez použitia chemikálií. Ich výhodou je, že dokážu skrátiť dobu sušenia až o 25 %, čím vám ušetria čas a energiu. Niekto namiesto nich používa klasické tenisáky do sušičky, my však odporúčame výhradne používať produkty určené na sušenie bielizne.
Už dávno sa všeobecne nedá povedať, že jemnú bielizeň nemôžete dať do sušičky. Na trhu sú dnes také sušičky bielizne, ktoré si nielen dokážu bielizeň sami zvážiť, ale rozpoznajú aj materiál a sami určia ten správny program a dĺžku sušenia. Sú vybavené technológiami, ktoré ochránia aj tie najchúlostivejšie odevy, a vy tak môžete sušiť svoje obľúbené kúsky oblečenia bez strachu, že sa zničia.
Aj chúlostivé materiály, ako sú vlna, hodváb či funkčné oblečenie môžete v pokoji zveriť sušičke, ktorá vďaka moderným technológiám bezpečne usuší aj oblečenie určené iba na ručné pranie. Takáto sušička prádla zvolí program na mieru danému materiálu a prispôsobí mu nielen teplotu, ale tiež pohyb bubna. Využíva veľmi citlivé senzory monitorujúce celý cyklus sušenia. Senzor vlhkosti neustále meria teplotu a zostatkovú vlhkosť v sušičke a dobu sušenia tak prispôsobí presne podľa potreby. Odevy teda nie sú nikdy vystavené zbytočnému teplu.
Ak chcete mať bielizeň po dopraní jemnú na dotyk a takmer bez nutnosti žehlenia, potom presne to vám umožní sušička s parnou funkciou. Para nahradí rôzne zmäkčovadlá a výrazne znižuje pokrčenie bielizne. Zbaví ju tiež pachov, baktérií a roztočov, čo iste ocení každá domácnosť s alergikom. Tiež novopečené mamičky iste uvítajú, že im odpadne nutnosť žehliť veci pre novorodenca zo sušičky s parným programom
Program Refresh je geniálna záležitosť presne pre tie prípady, keď ste napríklad napáchli dymom alebo výparmi v reštaurácii alebo máte pokrčené šaty, ktoré sú inak čisté. Program Refresh odstráni pach, zníži pokrčenie a navráti vášmu kúsku oblečenia sviežosť bez toho, aby ste ho museli prať.
Aký program zvoliť? Na ako dlho sušenia nastaviť? Tieto otázky vás už nemusia trápiť. Moderné sušičky si dnes dokážu bielizeň nielen zvážiť a určiť dĺžku cyklu, ale vďaka senzorom sami vyberú vhodný program. A pokiaľ je bielizeň suchá skôr, než sa končí cyklus, sušička prádla sušenie ukončí, aby tkaniny neboli vystavované zbytočnému teplu. Potom ešte nejakú dobu len točí bubnom, aby sa nadýchaná bielizeň nepokrčila.
Pravidelné čistenie sušičky je veľmi dôležité. Ako pre jej správne fungovanie, tak pre jej dlhú životnosť. Čistenie sušičky prádla nie je nijako náročné a nezaberie vám ani veľa času. A ako čistiť sušičku?
Ak vám záleží na tom, aby sušička prádla dobre a dlho fungovala, je nutné pravidelne čistiť filtre. Pri najrozšírenejších typoch sušičiek, teda pri kondenzačných sušičkách s tepelným čerpadlom, sa väčšinou stretnete s dvomi filtrami: predným, priamo pri bubne v otvore dverí, ktorý zachytáva hrubšie nečistoty a spodným, za krytom, ktorý chráni agregát tepelného čerpadla od zanesenia drobnými nečistotami.
Predný filter odporúčame čistiť po každom sušení. Je to rýchle a jednoduché. Vyčistíte ho ľahko tým, že vlhkou rukou alebo handričkou zotriete hrubé nečistoty, ako sú zvyšky vlákien a usadený prach. Skontrolujte, či nie je sieťka zalepená zvyškom pracieho prostriedku alebo či nerobí neplechu práve to, že sa dostala aviváž do sušičky. Ak áno, dočistite filter jemne kefkou a vlažnou vodou. Potom filter vráťte späť na miesto pri bubne.
Spodný filter je nutné čistiť raz za mesiac. Moderné sušičky vás samy upozornia na nutnosť čistenia spodného filtra. Nájdete ho v spodnej časti sušičky po otvorení plastového krytu. Po vybratí ho z oboch dvoch strán opatrne vysajte, čím z neho dostanete jemné prachové častice. Vysajte i záhyby spodného krytu. Potom filter zaklapnite späť na svoje miesto.
Nové modely sušičiek kvôli jednoduchšej údržbe disponujú dvojitým horným filtrom a spodný už nemajú.
Pokiaľ nemáte sušičku zapojenú priamo do odpadu, mali by ste pravidelne vylievať nádobku na kondenzát. Ideálne po každom sušení.
Kondenzátor samotný je potrebné tiež pravidelne čistiť. To sa ale líši podľa typu sušičky. Ak máte sušičku s vykurovacím telesom, kondenzátor je ľahko vyberateľný a môžete ho tak jednoducho a rýchlo vyčistiť vodou alebo prefúknuť prúdom vzduchu.
Pri sušičkách s tepelným čerpadlom nemožno vyňať kondenzátor z tela sušičky. Môžete si teda pomôcť vysávačom alebo kondenzátor aspoň opatrne očistiť kefou. Vhodné je nechať kondenzátor čas od času vyčistiť profesionálne.
Veľkou výhodou sú sušičky so samočistiacim kondenzátorom, ktorých údržba je v tomto ohľade pre vás úplne bez práce.
Okolo sušičiek na bielizeň sa traduje mnoho mýtov a poloprávd. Od prvých sušičiek však technológie pokročili už natoľko, že aj keď na nejakom tvrdení kus pravdy bolo, dávno to už neplatí. Ak teda stojíte pred rozhodnutím, či si kúpiť či nekúpiť sušičku, bola by škoda ochudobniť sa o tento luxus len kvôli mylným predstavám. A prečo sa teda oplatí zaobstarať si sušičku bielizne?
Váhate, ktorá sušička bude najspoľahlivejšia? Do ktorej sušičky bielizne sa oplatí investovať? Najlepšou vizitkou sušičky bielizne je recenzia od spotrebiteľov. Prečítajte si recenzie sušičiek od zákazníkov, ktorí už nakúpili. V kategórii Sušičky bielizne recenzie nájdete najspoľahlivejšie sušičky bielizne zoradené podľa hodnotenia ostatných zákazníkov. Dozviete sa teda nielen to, akú sušičku prádlu kúpiť, ale hlavne najdôležitejšie parametre daného spotrebiča a skúsenosti ľudí, ktorí ho už vyskúšali.
Keď raz zakúsite luxus, ktorý vám v domácnosti dokáže sušička bielizne poskytnúť, už nikdy sa jej nebudete chcieť vzdať. Vyberte si tiež svoju sušičku bielizne, ktorá vám ušetrí čas, námahu i priestor v byte.