Obnoviť stránku

Ako sa starať o chladničku (NÁVOD)

Aktualizované

Bez funkčnej chladničky si väčšina z nás prevádzku svojej domácnosti nedokáže predstaviť. Stala sa neoceniteľným spoločníkom, vďaka ktorému si uložené potraviny zachovávajú svoju čerstvosť, výraznú chuť aj charakteristickú arómu. Aby však chladnička fungovala tak, ako má, treba jej rozumieť a nenechávať nič na náhodu. Poďte sa bližšie zoznámiť so všetkým, čo je podstatné pre bezproblémový chod chladničky a skúste jej fungovanie ešte viac zdokonaliť a zefektívniť.

Ako sa starať o chladničku

Ako sa starať o chladničku – OBSAH

  1. Prevoz chladničky
  2. Uvedenie chladničky do prevádzky
  3. Spotreba energie alebo Ako udržať úspornú prevádzku chladničky
  4. Chladnička NoFrost – chladnička s minimálnymi nárokmi na údržbu
  5. Teplota v chladničke a správne rozloženie potravín
  6. Technológie, ktoré predĺžia čerstvosť potravín
  7. Najčastejšie poruchy chladničky

Prevoz chladničky

Pri prevoze chladničky býva zásadnou otázkou, či preprava chladničky môže prebehnúť v ľahu alebo len nastojato. Všeobecne je odporúčaný prevoz chladničky nastojato a manipulácia s ňou v miernom náklone vždy s nožičkami dole. Dôvodom je usporiadanie kompresora, ktorý je v mnohých prípadoch zavesený na pružinách tak, aby odhlučňovali vibrácie kompresora počas jeho prevádzky. Pri preprave chladničky vo vodorovnej polohe a pri väčších nárazoch či vibráciách počas jazdy môže dôjsť k poškodeniu (vyvlečenia) pružiny. Dôvodom, prečo nerealizovať prevoz chladničky naležato je tiež olej v kompresore, ktorý v tejto polohe môže prúdiť do výmenníka tepla.

Ale čo ak nie je iná možnosť, než uskutočniť prevoz chladničky naležato? V takom prípade je najlepšie položiť chladničku na bok tak, aby rúrka, pozdĺž ktorej vychádza chladiaca kvapalina počas prevádzky z kompresora, smerovala nahor. Prevoz chladničky naležato by nemal trvať dlhšie ako pol hodiny. V opačnom prípade odporúčame na prevoz chladničky objednať odbornú prepravu.

Uvedenie chladničky do prevádzky

Priviezli ste si domov novú chladničku a už sa nemôžete dočkať, až ju zapojíte a zapnete? Zapnutie chladničky po prevoze sa však neoplatí uponáhľať. Najprv si dôkladne prečítajte používateľský manuál, aby ste pochopili princíp chladničky, všetky jej funkcie aj programy. Dozviete sa, za ako dlho pustiť chladničku, na aký stupeň nastaviť chladničku aj všetko o nastavení termostatu chladničky tak, aby bola zabezpečená optimálna hlučnosť chladničky.

A ako dlho po preprave ju možno opäť vrátiť do prevádzky? Tento čas je zvyčajne uvedený výrobcom v dokumentácii k danému modelu spotrebiča. Pri niektorých modeloch je to možné takmer ihneď, pri iných je potrebné počkať aj niekoľko hodín. Všeobecne sa dá riadiť odporúčaním, že ak preprava chladničky prebehla nastojato, je vhodné počkať so spustením 2 hodiny, pri sťahovaní chladničky naležato počkajte aspoň 24 hodín.

Prevoz chladničky
Pred prvým sprevádzkovaním chladničky si najskôr dobre preštudujte používateľský manuál.

Spotreba energie alebo Ako udržať úspornú prevádzku chladničky

Pri chladničke je potrebné dbať na energetickú triedu viac než pri ostatných veľkých spotrebičoch. Je to predovšetkým preto, že chladnička je zapnutá nepretržite. Spotrebuje teda viac energie ako napríklad práčka, ktorú zapneme len niekoľkokrát za týždeň na 1 až 2 hodiny. Najúspornejšia je trieda A a po novom už naplatí prídavné plus, ale dochádza k návratu k triedam A až G bez pridaných znamienok. Aj keď možno za chladničku s najvyššou triedou A alebo B zaplatíte o niečo vyššiu počiatočnú cenu, neskôr značne ušetríte na prevádzkových nákladoch.

i

Bližšie vás o dôvodoch zmeny označenia energetických štítkov informuje článok: Nové energetické štítky od marca 2021: Aké zmeny nás čakajú?

Záleží tiež na veku spotrebiča. S 10-ročnou chladničkou zaplatíte za energiu o niekoľko desiatok eur ročne viac ako s novou. Úsporný režim chladničky ovplyvňujú ale aj ďalšie faktory. Poďme sa na ne pozrieť.

Umiestnenie chladničky

Ako umiestniť chladničku, aby mala čo najlepšie podmienky na svoju správnu prevádzku? Chladnička by predovšetkým nemala stáť na príliš teplom mieste, t. j. neumiestňujte ju pri zdrojoch tepla, ako je sporák, kúrenie, kachle. Chladničku nikdy nestavajte k oknu, aby na ňu nepražilo slniečko. Riskujete tým okrem vyššej spotreby energie aj prehriatie chladničky.

Aby ste poskytli chladničke vhodné podmienky na jej správne fungovanie, nechajte jej po stranách a hlavne vzadu dostatok priestoru . Po stranách je nutný aspoň 1 cm. Za chladničkou, odkiaľ odvádza najviac tepla, ponechajte voľný priestor minimálne 5 cm, ideálne však 10 cm. Niekedy dostanete k novej chladničke aj malé kolíky, ktoré keď pripevníte zozadu na mriežku, zabezpečia vám dostatočný odstup od steny.

Na spotrebu chladničky má vplyv tiež jej naplnenie potravinami

Na lepšie chladenie by mala byť chladnička z 2/3 zaplnená. Prázdna chladnička spotrebuje viac energie na chladenie, zatiaľ čo vychladené potraviny držia stabilnú teplotu a znižujú celkovú spotrebu. Nenechávajte teda chladničku dlho prázdnu, ale zároveň ju neprepĺňajte.

Prázdna chladnička
Prázdna chladnička prináša zbytočné energetické náklady.

Nenechávajte chladničku dlho otvorenú

Iste každý z nás zažil upozorňovanie našich mám, aby sme v chladničke „nevetrali“. A áno, má to svoje opodstatnenie. Aby ste udržali správnu teplotu v chladničke, nenechávajte dvere príliš dlho otvorené. Aj keď niektoré typy chladničiek vedia po otvorení dvierok rýchlo znížiť teplotu, každý takýto výkon znamená aj trochu viac odobranej energie. Preto nenechávajte dvere chladničky dlho otvorené a dôkladne ich dovierajte.

Teplé jedlo nepatrí do chladničky

Teplé jedlo nikdy nevkladajte do chladničky, vždy ho nechajte najskôr vychladnúť na izbovú teplotu. Teplé jedlo znižuje chlad v chladničke a vznikajúca para kondenzuje na jej stenách.

Vylepšený invertorový motor

Moderné chladničky disponujúce invertorovým motorom dosahujú výborné výsledky pri minimálnej spotrebe energie. Invertorový motor na svoju prevádzku nepotrebuje uhlíky, je totiž riadený priamo elektronicky. Vďaka tomu sa chladničky s invertorovým motorom môžu pochváliť nižšou spotrebou aj celkovo dlhšou životnosťou ako chladničky, ktoré tento typ motora nevyužívajú.

Chladnička NoFrost – chladnička s minimálnymi nárokmi na údržbu

Pokiaľ chladničku pravidelne neodmrazujete, energetická náročnosť výrazne stúpa, pretože chladnička musí chladiť cez vrstvu ľadu, ktorá jej bráni dosiahnuť požadovanú teplotu. V namŕzajúcej chladničke je navyše vlhko, ktoré spôsobuje zhoršenie kvality skladovaných potravín, najmä mäsa a zeleniny. Avšak chladnička s funkciou NoFrost odmrazovanie nepotrebujú. Vďaka technológii NoFrost sa vytvára studený a suchý vzduch, ktorý stále cirkuluje a je optimálne rozložený v celom priestore chladničky. Spotrebič si udržuje konštantnú teplotu a na potravinách ani na stenách chladničky tak nevzniká námraza. Absencia vlhka pomáha tiež zamedziť výskytu baktérií a plesní a stále prúdenie vzduchu zabezpečuje rýchlejšie chladenie/mrazenie potravín. NoFrost chladničky sú určené pre všetkých, ktorí požadujú chladničku nenáročnú na údržbu a zároveň chcú šetriť energiu.

i Nebaví vás odmrazovanie chladničky a mrazničky? Zaobstarajte si chladničku s funkciou NoFrost a dajte zbohom nenávidenému odmrazovaniu. Funkcia NoFrost či Total NoFrost, ktorú využíva napríklad chladnička LG GBB62SWGFN, zabraňuje vytváraniu ľadu, obmedzuje tvorbu plesní a eliminuje zápach v chladničke.

Teplota v chladničke a správne rozloženie potravín

Správna teplota v chladničke má svoj význam. Pri príliš nízkej teplote by dochádzalo k námraze potravín, a naopak, pri vyššej teplote k premnoženiu baktérií a rýchlej strate kvality potravín. Optimálna teplota v chladničke je v rozmedzí 4 – 8 °C, pričom ideálna teplota v chladničke je 5 °C.

Správne rozloženie potravín

Každý druh potraviny by mal mať v chladničke svoje miesto, lebo v rôznych častiach chladničky je iná vlhkosť aj teplota.

  • Spodné zásuvky

Spodná časť chladničky je tá najchladnejšia. Preto v chladničkách v spodnej časti bývajú špeciálne zásuvky na ukladanie ovocia a zeleniny a tiež boxy na uchovávanie mäsa a rýb.

V zásuvkách na ovocie a zeleninu sa udržuje ideálna vlhkosť a tieto špeciálne boxy bývajú priamo označené, že sú na ukladanie ovocia a zeleniny určené. Ovocie a zeleninu pred vložením do zásuvky neumývajte.

Mäso a ryby skladujte v poličke hneď nad zeleninou alebo v špeciálnej priehradke na to určenej. Udržiava sa tu najnižšia teplota (mala by byť maximálne 4 °C) a správna vlhkosť. Dbajte na to, aby mäso neprišlo do styku s inými potravinami, ideálne by malo byť v uzavretých nádobách alebo prikryté potravinovou fóliou.

  • Stredná časť chladničky

Smerom hore teplota stúpa. Stredná časť chladničky je teda určená na uchovávanie údenín, jogurtov, syrov, masla, ale tiež niektorých druhov ovocia ako napríklad melón. Nezabudnite údeniny a syry od seba dostatočne oddeliť.

Do strednej časti chladničky patria tiež vajíčka. Mylným zvykom je uchovávať ich vo dverách chladničky. Tu je ale teplota najvyššia, a hlavne nestabilná a to vajíčkam neprospieva. Tie práve potrebujú stabilnú teplotu. Vajíčka skladujte špičkou dole v plastovom obale s otvormi. Papierový obal, v ktorom si ich prinesiete z obchodu, nie je vhodný. Je síce priedušný, ale ľahko naberá vlhkosť a tvoria sa v ňom plesne. Navyše môže byť znečistený rôznymi mikroorganizmami a môže dôjsť ku kontaminácii iných potravín.

  • Horná časť chladničky

V hornej časti chladničky je teplota opäť o niečo vyššia, teda pri ideálnom nastavení teploty chladničky je tu 7 – 8 °C. Horná polička v chladničke je teda vhodná pre už uvarené jedlo, rozbalené potraviny, torty, zákusky, či chlebíčky. Jednoducho povedané pre potraviny, ktoré by sme mali čo najskôr skonzumovať.

  • Dvere chladničky

Ide o najteplejšie miesto v chladničke. Teplota sa tu často pohybuje medzi 10 – 11 °C. Spodný priestor je ideálny pre nápoje, mlieko či otvorené víno. Vyššie regály sú určené na lekvár, kečupy, horčicu.

Správne rozloženie potravín v chladničke
Každý druh potravín by mal mať v chladničke svoje miesto.

Ako dlho skladovať potraviny v chladničke

Skladovanie potravín má svoje pravidlá a úplne zásadné je brať do úvahy dátum trvanlivosti každej z nich. Čo keď ale nemáme tento údaj k dispozícii? Čo keď dostaneme domáce vajíčka alebo si domov prinesieme košík plný húb?

Ako dlho vydržia huby v chladničke

Huby obsahujú vysoký podiel vody a bielkovín, ľahko sa teda kazia a plesnivejú. Mäkké huby sa neodporúča skladovať v chladničke vôbec. Je lepšie ich ihneď po prinesení z lesa usušiť alebo zamraziť. Tvrdšie druhy húb vydržia v chladničke aj dva dni. Nevkladajte ich ale do chladničky umyté alebo v igelitovom vrecku. Nasucho ich očistite od hliny a ihličia a rozložte ich na tanier alebo tácku.

Ako dlho vydrží mäso v chladničke

Čerstvé chladené mäso zvyčajne vydrží v chladničke 2 – 4 dni. Záleží od druhu mäsa. Napríklad hydinové mäso podlieha skaze najrýchlejšie a jeho výdrž je kratšia (2 – 3 dni). Surové mäso by malo byť vždy zabalené v potravinovej fólii a nemalo by prísť do styku s inými potravinami. Mäso vydrží dlhšie, keď ho posolíme alebo zalejeme olivovým olejom.

Ako dlho vydrží ryba v chladničke

Rybie mäso sa pomerne rýchlo kazí, pretože obsahuje veľké množstvo vody. Ak si prinesiete domov chladenú rybu, je potrebné ju uchovať v chladničke pri teplote do 4 °C a spotrebovať ideálne do druhého dňa, maximálne však do dvoch dní.

Ako dlho vydrží kapor v chladničke

Čerstvo naporciovaného a nasoleného kapra môžete v chladničke skladovať až 3 dni, ale za predpokladu nízkej teploty, t. j. 1 – 4 °C.

Ryba v chladničke
Pri teplote do 4 °C môžete chladené rybie mäso bezpečne uchovať dva dni v chladničke.

Ako dlho vydržia vajcia v chladničke

Trvanlivosť vajec od znášky je 28 dní, t. j. zhruba mesiac. Vajcia je potrebné uchovávať pri teplote 5 – 8 °C postavené špičkou dolu. Nesvedčia im zmeny teploty, preto vajcia neskladujete vo dverách od chladničky. A ako spoznáte, že máte v ruke skutočne čerstvé vajcia? Čím je vajce staršie, tým je tekutejšie. Preto ak možno žĺtok oddeliť od bielka nápadne ľahko, vajce už nie je čerstvé. A čím dlhší je čas od znášky, je vo vajci tiež viac vzduchu. Takže ak vajce vložené do vody pláva, už ho nejedzte. Čerstvé vajce má ihneď klesnúť na dno.

Ako dlho vydržia bielky v chladničke

Ak vám ostali bielky, môžete ich v chladničke uchovať aj 14 dní. Mali by byť ale uskladnené v sklenenej či porcelánovej nádobe s viečkom, ideálne skrutkovacím.

Ako dlho vydrží otvorené mlieko v chladničke

Mlieko všeobecne je veľmi náchylné a ľahko sa infikuje mikroorganizmami. Či už mlieko čerstvé alebo mlieko trvanlivé, oboje je potrebné spotrebovať do dvoch dní po otvorení. Nenechajte sa pritom zmiasť trvanlivým mliekom, ktoré neotvorené vydrží aj pol roka. Po otvorení podlieha rýchlo skaze, ale bohužiaľ to nespoznáme ani čuchovo ani chuťovo, na rozdiel od čerstvého mlieka, ktoré keď sa skazí, zmení chuť aj vôňu.

Ako dlho vydrží materské mlieko v chladničke

Odsávačkou odsaté materské mlieko skladujte v nádobe na uchovávanie materského mlieka. Dobre uzavreté mlieko v sklenenej alebo plastovej nádobe vydrží v chladničke úplne bezpečne 24 hodín, maximálne však 48 hodín.

Ako dlho vydrží otvorené víno v chladničke

Fľaškové víno vydrží v správnych skladovacích podmienkach aj niekoľko rokov. Avšak, akonáhle fľašu otvoríte, víno je vystavené kyslíku a začína proces oxidácie. Ak nedopijete celú fľašu vína, je potrebné ju dôkladne uzavrieť a uskladniť v chladničke. V podstate pri otvorenom fľaškovom víne je to s dĺžkou trvanlivosti podobne ako pri upravovanom víne, ktoré sa má spotrebovať do 10 dní. Ale portské víno a šumivé vína spotrebujte najneskôr do 3 dní od otvorenia.

Technológie, ktoré predĺžia čerstvosť potravín
Správna teplota v chladničke a vlhkosť majú významný podiel na udržanie čerstvosti a kvality vašich potravín. Dnešné moderné technológie zaistia v chladničke ideálne skladovacie podmienky.

Tipy na alternatívne chladničky

Technológie, ktoré predĺžia čerstvosť potravín

Výrobcovia chladničiek prichádzajú na trh so stále novými technológiami, ktoré vám nielen výrazne uľahčia údržbu chladničky, ale značne prispejú k udržaniu čerstvosti potravín. A aké funkcie by mala vaša moderná chladnička mať?

  • Nulová zóna chladničky

Nulová zóna chladničky nazývaná rôznymi výrobcami tiež BioFresh, VitaFresh, PerfektFresh je špeciálna priehradka, v ktorej môžete znížiť teplotu až na 0 °C. Teploty okolo nuly predlžujú čerstvosť potravín, pretože sa minimalizuje rozmnoženie nežiaducich mikroorganizmov. Potraviny si lepšie uchovajú pôvodnú arómu a chuť a nedochádza k strate vitamínov. V nulovej zóne si môžete nastaviť tiež rôznu vlhkosť vzduchu až do výšky 90 %, podľa druhu skladovaných potravín. Napríklad, zatiaľ čo zelenine a ovociu vyhovuje vyššia vlhkosť, na skladovanie mäsa a údenín je ideálna vlhkosť okolo 50 %.

  • Antibakteriálna ochrana v chladničke

Antibakteriálna úprava chladničky je veľmi účinná ochrana proti šíreniu a rastu baktérií, plesní a mikróbov . Najčastejšie to znamená, že celý vnútorný povrch chladničky je potiahnutý vrstvou zlúčenín na báze striebra. Potraviny tak udrží dlhšie čerstvé a minimalizuje sa tiež šírenie zápachu.

  • Ionizátor

Ionizátor v chladničke obohacuje vzduch veľkým množstvom záporne nabitých iónov, čím je potlačený výskyt mikroorganizmov, predlžuje sa čerstvosť potravín a neutralizuje sa zápach z aromatických jedál. Jednoducho povedané, ionizátor čistí vzduch v chladničke.

  • Super chladenie

Super chladenie čiže SuperCool či SuperFrost je ochrana už vychladených potravín, aby nedochádzalo k ich otepľovaniu. Stlačením gombíka funkcie Super chladenie klesne teplota v chladničke minimálne na 2 °C. Takže napríklad, ak vkladáte do chladničky väčší nákup, nové potraviny sa rýchlejšie ochladia a zabráni sa tak tomu, aby teplota v chladničke stúpla a uložené potraviny sa zahriali. Po schladení sa chladnička automaticky prepne na pôvodnú teplotu.

  • Ventilácia, čiže ventilačný systém chladničky

V hornej časti chladničky je vzduch teplejší než v dolnej časti, ale ventilácia v chladničke rozvádza studený vzduch po celom vnútornom priestore chladničky a udržiava tak všade rovnakú teplotu. Vďaka tomuto systému sa aj po každom otvorení chladničky nastavená teplota vnútri rýchlejšie obnovuje.

Ventilácia je riešená ventilátorom alebo ventilačným systémom Air Flow, ktoré vsádzajú na vzduchové kanáliky. Variantov je niekoľko, každý výrobca sa snaží ventilačnú technológiu maximálne vylepšovať a zdokonaľovať. Stretnete sa tak aj s rôznymi názvami, napríklad Multi Flow 360°, Multi AirFlow, AirCooler a pod.

Moderná chladnička za výhodnú cenu

Chýbajú vašej dlhoročnej chladnička moderné funkcie? Chceli by ste svoje potraviny skladovať v lepších podmienkach, ale nechce sa vám investovať veľké peniaze do chladničky, keď je tá vaša ešte funkčná? Pozrite na bazár chladničky, kde nájdete veľký výber moderných chladničiek, za výhodné ceny.

i Ako vybrať chladničku?
Ako vybrať chladničku, to je v súčasnosti komplikovanou záležitosťou. Ponuka je široká a energetická trieda a cena nie sú jedinými kritériami na voľbu tej správnej chladničky. Ak si neviete rady, ktorá by sa hodila práve vám, užitočné informácie a najdôležitejšie parametre nájdete v našom článku Ako vybrať chladničku.

Najčastejšie poruchy chladničiek

Čo robiť, keď chladnička málo chladí alebo keď chladnička prestala chladiť úplne? Čo ak sa ozýva nezvyčajné praskanie v chladničke alebo počujete neznáme búchanie v chladničke? Poradíme vám možné príčiny najčastejších chýb, a tiež skúsime odhadnúť situácie, kedy si poradíte sami a kedy bude lepšie zavolať odbornú pomoc.

Chladnička vydáva divné zvuky

Občasné praskanie v chladničke, vibrovanie aj iné podivné zvuky sú bežné a vznikajú v dôsledku tepelnej rozťažiteľnosti alebo pohybom chladiacich plynov. Nemali by však spôsobovať prílišný hluk, pretože ten je znakom chybného kompresora. V takom prípade sa obráťte na servisného technika, ktorý pozná podrobne princíp chladničky, pretože kompresor z chladničky zapojenie odborníkom rozhodne vyžaduje.

Pukajúca chladnička
Obťažuje vás praskanie v chladničke alebo iné divné zvuky? Radšej kontaktujte odborníka, ktorý pozná princíp chladničky a dokáže vám chybu rýchlo odstrániť.

Vlhkosť a častá námraza v chladničke

Stáva sa vám, že po otvorení chladničky musíte zotrieť podlahu, a zaujíma vás, prečo tečie chladnička? Nahromadená vlhkosť v chladničke spôsobuje to, že sa nachádza námraza na zadnej stene chladničky, kvôli ktorým v určitých miestach chladnička mrazí, inde je naopak voda na dne chladničky a pri otvorení vyteká von. Je jasné, že v takom prípade chladnička slabo chladínechladí a nemrazí podľa vašich predstáv.

Kondenzácii vlhkosti zamedzíte, keď nebudete do chladničky ukladať teplé potraviny a ovocie, zeleninu a mäso umiestnite do potravinových dóz či špeciálnych priehradiek. Pomôcť môže tiež výmena tesnenia na chladničke, ktoré javí známky opotrebovania, prípadne si môžete zaobstarať chladničku s funkciou No Frost, ktorá zabraňuje tvorbe námrazy a vlhkosť z chladničky odvádza do zbernej nádoby, kde sa postupne odparuje. Vyskúšať môžete aj prečistenie odtokovej trubičky pri výparníku, nakoľko môže byť upchatý odtok v chladničke.

Chladnička nechladí vôbec

Ak vaša chladnička nechladí, skúste najprv skontrolovať zapojenie chladničky. Mohlo dôjsť k poškodeniu prívodného kábla, a teda do chladničky neprúdi energia. V takom prípade vo vnútri chladničky nesvieti svetlo ani nebeží kompresor. V prípade, že došlo k náhlemu výpadku energie a máte pocit, že vaša chladnička prestala chladiť aj po jeho opätovnom spustení, vyčkajte pár minút, než dôjde k nastaveniu termostatu chladničky.

V horšej situácii sa mohlo stať, že je pokazený termostat v chladničke, prípadne aj chybný motor, čo sa rozhodne bez odborného zásahu nezaobíde. V prípade chybného termostatu nemusíte hneď myslieť na nákup novej chladničky. Šikovný servisný technik ľahko určí príčinu a vykoná výmenu chybnej súčiastky, prípadne celého termostatu.

Chladnička hreje z boku

Ak vám pripadá, že z vašej chladničky sála prílišné teplo, skontrolujte jej umiestnenie. Hlavne za chladničkou by mal byť dostatočný priestor na odvod teplého vzduchu kondenzátorom, ideálne tak 5 – 10 cm.

Chladnička stále beží, avšak nechladí

V situácii, že sa chladnička nevypína a beží v podstate non-stop bez chladenia, bude na vine buď chybný kompresor, alebo málo chladiva. Tento problém by mal vyriešiť vždy odborník, dajte si však pozor na to, aby sa v prípade výmeny kompresora cena opravy nerovnala cene nového spotrebiča.

Únik chladiacej kvapaliny chladničky

Freón v chladničke slúži na prenos tepelnej energie, na ktorom je založený základný princíp chladničky. Ak dôjde k porušeniu tesnosti chladiaceho okruhu, únik chladiacej kvapaliny chladničky je nevyhnutný. Únik freónu z chladničky zvyčajne vyrieši iba odborník, ktorý musí vykonať doplnenie chladiacej zmesi do chladničky. Pred tým, než začne plnenie chladničky chladivom, by mal prísť na príčinu úniku, aby už chladnička únik chladiva po doplnení nezaznamenala. Príčin však môže byť viac, a práve od nich sa odvíja pri doplnení chladiva do chladničky aj cena opravy.

i Mohlo by vás zaujímať

Správna starostlivosť a vhodné zaobchádzanie s chladničkou vám zabezpečia zdravé a bezpečné uloženie vašich potravín a taktiež nízke náklady na energiu aj prevádzku chladničky.

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16