Obnoviť stránku

Ako sa starať o bazén a vírivku

• Autor: Redakcia

Leto, čas bazénov a dlhých, príjemne strávených hodín na záhrade, je tu. Ak práve napúšťate svoj existujúci bazén či vírivku, alebo ste si zaobstarali nový a v tejto oblasti ste ešte len začiatočníci, iste vám príde vhod zopár rád a odporúčaní, ako sa o bazén starať. A hoci by to tak nemuselo vyzerať, nie je to žiadna zložitá alchýmia, ak máte poruke tie správne prostriedky.

Starostlivosť o bazén

Ako sa starať o bazén a vírivku – OBSAH

  1. Bez filtrácie sa bazén nezaobíde
  2. Bazénová chémia je tu na to, aby pomáhala
  3. Pravidelná starostlivosť o bazén
  4. Starostlivosť o vonkajšiu vírivku

Bez filtrácie sa bazén nezaobíde

Nevyhnutnosťou pri zaobstaraní bazéna je aj kúpa filtrácie. Tá sa totiž postará o neustále čistenie vody v bazéne a odstraňovanie väčších nečistôt. Na trhu sú dva typy bazénových filtrácií:

  • Kartušová filtrácia je určená pre menšie bazény cca do priemeru 3,6 metra, je preto ideálna pre samonosné nafukovacie bazény. Voda prechádza cez kartušu, na ktorej povrchu priľnú nečistoty. Najväčšou nevýhodou je, že sa pomerne rýchlo zanesie a je tak potrebné ju niekoľkokrát za sezónu vymeniť.
  • Piesková filtrácia funguje na princípe preplachovania vody cez kremičitý piesok. Jej výhodou je jednoduché použitie, je totiž v podstate bezúdržbová a vydrží vám niekoľko sezón.
Starostlivosť o bazén, čistá voda
Letnú pohodu si najviac vychutnáte v perfektne ošetrovanom bazéne.

Bazénová chémia je tu na to, aby pomáhala

Bolo by skvelé bazén napustiť a potom už si len užívať príjemné vody v horúcich letných dňoch. Vodu v bazéne aj vonkajšej vírivke (postup sa v tomto prípade príliš nelíši) je ale potrebné udržiavať v kondícii. Ak sa starostlivosť zanedbá, hrozia aj pomerne vážne zdravotné riziká. Našťastie sa im dá ľahko predísť. Pomôžu najrôznejšie prípravky, ktoré možno súhrnne označiť ako bazénová chémia. Zamerajte sa na päticu oblasti:

Dezinfekcia bazéna

Mikróby (baktérie, vírusy, riasy), ktoré sa v bazéne prirodzene množia, môžu byť celkom nebezpečné. Premnoženiu predídete pomocou chlórových tabliet. Ideálne množstvo chlóru je 0,3 až 0,5 mg na liter. Chlórové tablety sa vkladajú do filtračnej jednotky či do na tento účel určeného plaváku. Obvyklé množstvá sú 1 – 2 malé tablety na každé 2 – 3 metre kubické vody. Ak máte väčší bazén, použite jednu až 2 veľké tablety. Ideálna doba obmeny je 6 – 8 dní, záleží aj na znečistení vody. Ak dôjde k tomu, že sa začne voda kaliť alebo farbiť, je potreba siahnuť po ďalších prostriedkoch, ktoré nájdete nižšie.

Správna hodnota pH

Hodnota pH udáva kyslosť vody v bazéne. Mala by byť vyrovnaná, teda v rozmedzí 7,1 až 7,5, preto je nutné ju pravidelne merať a prípadne regulovať. Pamätajte na to, že pH vody ovplyvňuje celý rad faktorov, napr. tvrdosť vody, jej čistota, okolitá teplota, ale aj použitie ďalšej chémie. Na reguláciu pH je k dispozícii veľa prípravkov. Postup je vždy taký, že sa daný prípravok nechá rozpustiť vo vode a až potom ho nalejete do bazéna. Po dôkladnom prefiltrovaní zmerajte hodnotu a postup prípadne opakujte.

Preč s riasami

Nech už sa o bazén staráte akokoľvek dobre, môže sa stať, že sa v ňom objavia riasy. Ak sa voda sfarbí do zelena, je to jasné. Rozhodne sa v tejto vode nekúpte, zdravotné riziká sú značné – riasy spúšťajú alergie a časté sú aj kožné reakcie alebo zažívacie problémy. Pomôcť by malo zvýšenie množstva chlóru. Po celom zásahu proti riasam následne počkajte, až sa jeho hladina opätovne zníži na ideálnu hladinu od 0,3 do 0,5 mg.

Starostlivosť o bazén, čistá voda
Starostlivosť o bazén vyžaduje pravidelnosť.

Pravidelná starostlivosť o bazén či vonkajšiu vírivku

Bazénová chémia nie je samospasiteľná a navyše sa stará len o vodu. Starostlivosť potrebuje aj bazén samotný (resp. vírivka) a tiež filtračné zariadenie. Držte sa nasledujúcich krokov:

  1. Steny bazéna
    Akékoľvek usadeniny pozdĺž hladiny podporujú rast rias a mikroorganizmov. Preto je nutné ich pravidelne odstraňovať pomocou na tento účel určených prípravkov.
  2. Hrubé nečistoty
    Pravidelne odstraňujte hrubšie nečistoty na hladine aj na dne. Máme na mysli najmä napadané lístie, kamienky alebo hmyz. Na odstránenie použite sieťku, prípadne tzv. bazénový vysávač. Ako prevencia je vhodné zakryť bazén plachtou.
  3. Filtračné zariadenie
    Aby mohla filtrácia správne fungovať, je potrebné venovať dostatočnú starostlivosť aj jej. Raz za týždeň je potrebné filtračnú vložku prepláchnuť. Ďalší postup údržby filtrácie nájdete v návode dodávanom ku konkrétnemu modelu.
Starostlivosť o bazén, čistá voda
Námaha investovaná do starostlivosti o bazén sa vám mnohokrát vráti.

Starostlivosť o vonkajšiu vírivku

Vonkajšie vírivky sú menšie a nie sú ani tak určené na plávanie ako skôr na príjemnú relaxáciu vo vode. Pri inštalácii napr. na zimnú záhradu ponúkajú možnosť celoročného použitia. Údržba vírivky zodpovedá tej, ktorú je potrebné venovať bazénom. Strážte najmä čistotu vody, hodnotu pH a zabráňte množeniu škodlivých mikroorganizmov.

Starostlivosť o vírivku
To, že je vírivka menšia, neznamená, že by ste sa jej mali venovať menej starostlivo.
i Mohlo by vás zaujímať

Ak máte tie správne prípravky, starostlivosť o bazén či vonkajšie vírivky nie je žiadna veda. Svojmu bazénu sa ale venujte maximálne starostlivo. V sezóne si aspoň raz týždenne vyhraďte čas na to, aby ste preverili a skontrolovali všetky nevyhnutnosti, pravidelne odstraňujte nečistoty. Čas investovaný do starostlivosti o bazén sa rozhodne oplatí.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09