Obnoviť stránku

Ako používať IPL epilátor?

Aktualizované

Túžite po dokonale hladkej pokožke bez chĺpkov a na dlhú dobu? Epilácia doma býva väčšinou bolestivá a zachráni vás na pár týždňov. Navyše klasická epilácia intímnych partií alebo odstránenie chĺpkov na tvári môže byť pre niekoho doslova utrpenie. Zabudnite na bolestivé metódy, ktoré musíte podstupovať každých 14 dní. Kúpte si IPL epilátor, ktorý vám zabezpečí dlhodobé alebo aj trvalé odstránenie chĺpkov, navyše bezbolestne a v pohodlí domova. Na akom princípe funguje prístroj s technológiou IPL, pre koho je vhodný, môže sa používať IPL epilátor na tvár a ako vôbec správne postupovať pri IPL epilácii doma?

Jak používat IPL epilátor: návod

IPL epilátor a ako ho používať – OBSAH

 1. Čo je IPL epilátor a ako funguje?
 2. Pre koho je prístroj s IPL technológiou vhodný a pre koho nie?
 3. Ako používať IPL prístroj na odstránenie chĺpkov?
 4. Je lepší IPL alebo laserová epilácia?
 5. Ako vybrať prístroj s IPL technológiou? Recenzia vám napovie

Čo je IPL epilátor a ako funguje?

IPL epilátor je prístroj zaisťujúci bezbolestné odstránenie chĺpkov s dlhodobým účinkom. Využíva technológiu intenzívneho pulzného svetla (Intense Pulsed Light – IPL), ľahko sa ovláda, je veľmi šetrný k pokožke a jednoduchý na domáce použitie.

Ako funguje prístroj s technológiou IPL?

Intenzívne pulzné svetlo čiže IPL je inovatívna technológia využívajúca jemné svetelné impulzy na uvedenie chĺpkov do pokojovej fázy. Prechádzajúce svetlo mieri až k vlasovému korienku a spôsobuje prechod folikul do pokojovej fázy. Tým dochádza k stimulácii chĺpkov, ktoré následne vypadávajú. Opakované ošetrenie postupne zabraňuje ďalšiemu rastu chĺpkov, výsledkom je teda krásne hladká a na dotyk jemná pokožka. Kvalitné prístroje s technológiou IPL sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a sú klinicky testované tak, aby zabezpečili ľahké, účinné a pohodlné ošetrenie z pohodlia vášho domova.

iIPL epilácia je jednou z najúčinnejších metód dlhodobého odstránenia chĺpkov. Nie je vám jasné, aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou? Všetko sa dozviete v našom článku Epilácia verzus depilácia: Ako sa zbaviť chĺpkov? 

Odstránenie chĺpkov pomocou IPL technológie chce čas. Intenzívne pulzné svetlo z IPL epilátora totiž pôsobí na chĺpky len v ich rastovej fáze. A tak je potrebné procedúru aj niekoľkokrát opakovať.

Pre koho je IPL epilátor vhodný a pre koho nie?

Epilácia pomocou intenzívneho pulzného svetla je vhodná pre svetlé typy s tmavým až čiernym ochlpením (chĺpok obsahuje veľa melanínu a epilácia je účinná). Naopak má nízku účinnosť u osôb so svetlou blond, sivými a bielymi chĺpkami (tzn. v chĺpkoch je málo melanínu a nedochádza k požadovanej epilácii) alebo ryšavými, a u žien aj mužov s veľmi tmavou pokožkou.

Aké IPL podľa farby pokožky a ochlpenia tela

i

Vhodné farby chĺpkov a kože na použitie prístroja s technológiou IPL.

Kto prístroj s IPL technológiou nesmie používať?

Epilácia IPL epilátorom nie je vhodná v období tehotenstva, dojčenia*, pri ochorení kožnými chorobami, rakoviny, srdcového ochorenia alebo ak trpíte epilepsiou. IPL epilácia nie je pre vás vhodná aj ak ste alergický na UV alebo slnečné žiarenie, postupujete liečbu vitamínom A a máte tmavú pleť, pokožku s tetovaním alebo permanentným make-upom.

i

*Na tehotných a dojčiacich ženách nebol epilátor z etických dôvodov testovaný.

Ako používať IPL epilátor: návod a tipy
Epilácia IPL epilátorom je veľmi účinná aj na citlivých miestach vašej pokožky.

Ako používať IPL prístroj na odstránenie chĺpkov?

Aby IPL epilátor fungoval správne, je potrebné s ním pracovať nasledovne:

 1. Požadovanú oblasť najprv ohoľte

  Pred použitím IPL epilátora ohoľte oblasť, ktorú chcete epilovať. Neoholené chĺpky nad pokožkou by sa v priebehu ošetrenia spálili, navyše IPL epilátor pôsobí iba na chĺpky v rastovej fáze, teda na chĺpky, ktoré ešte nie sú na pokožke vidieť. Požadované miesto ohoľte najlepšie niekoľko hodín pred samotnou epiláciou, aby sa pokožka stihla zregenerovať a upokojiť.

 2. Zapnite IPL epilátor

  Ku každému IPL epilátoru je pribalený letáčik s návodom na použitie. Nemusíte mať preto strach, že by ste s prístrojom nevedeli zaobchádzať. Niektoré prístroje majú dostupné aj užitočné mobilné aplikácie, ktoré ponúkajú vhodné tipy a video návody, akým spôsobom postupovať pri ošetrení.

 3. Vhodná úroveň intenzity ošetrenia

  Tu záleží na vašom IPL epilátore. Niektoré modely (napr. Braun Silk·expert Pro 5) disponujú špeciálnym automatickým snímačom, ktorý prispôsobí intenzitu záblesku vašej pokožke. Pokiaľ si na používanie epilátora ešte len zvykáte, samozrejme môžete zvoliť jemný režim, ktorý je šetrnejší. V prípade, že váš model vyžaduje manuálne nastavenie intenzity, postupujte podľa návodu. Je potrebné zohľadniť vašu pokožku, prípadne citlivosť oblasti, ktorú chcete ošetriť. Všeobecne sa za citlivejšie oblasti považujú intímne partie a tvár. Epilácia IPL epilátorom by však nemala byť bolestivá. Iba na citlivejších miestach môžete cítiť mierne zahriatie s pocitom, ktorý pripomína veľmi jemné štipnutie.

 4. Začnite s epiláciou

  Rôzne časti tela vyžadujú rôzne ošetrenie a starostlivosť. A preto je väčšina IPL epilátorov vybavená špeciálnymi nadstavcami prispôsobenými na jednotlivé oblasti tela. Líšia sa veľkosťou aplikačného okienka, špeciálnym tvarom aj integrovaným UV filtrom. Pokiaľ teda máte nadstavce k dispozícii, meňte ich podľa toho, ktorú oblasť tela práve ošetrujete.

Na celý postup epilácie pomocou prístroja s technológiou IPL sa môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Ako dlho trvá odstránenie chĺpkov pomocou prístroja s IPL technológiou?

Čas strávený epiláciou intenzívnym pulzným svetlom by sa dal prirovnať ktorejkoľvek inej metóde epilácie či depilácie. S najrýchlejšími prístrojmi na trhu zvládnete epilovať celé telo za menej ako 15 minút. Platí pre nohy, podpazušie, bikiny, tvár a predlaktie na najnižšej energetickej úrovni. 

Celková doba odstránenia chĺpkov závisí od toho, či máte prístroj pripojený do elektrickej zásuvky, ale aj na vašej zručnosti. Počítajte teda s tým, že akonáhle si prácu s IPL epilátorom osvojíte, bude ošetrenie oveľa rýchlejšie.

Typy nadstavcov IPL epilátora
Jednotlivé nadstavce sú špeciálne prispôsobené na ošetrenie rôznych telesných partií.

Ako často IPL prístroj na odstránenie chĺpkov používať?

V prvej fáze používania aplikujte raz týždenne po dobu 4 až 12 týždňov. Potom prispôsobte vašim potrebám (napr. každý 1-2 mesiace). Výsledkom je viditeľné odstránenie chĺpkov.

! Nepoužívajte prístroj častejšie ako 1× týždenne. Účinnosť sa tým nezvýši. Len sa zbytočne vystavíte riziku nepriaznivej reakcie pokožky.

Kedy je možné sa opaľovať po IPL epilácii?

Chystáte sa na dovolenku s perfektne hladkými lýtkami a oblasťou okolo bikín? Potom majte na pamäti, že by vaša pokožka mala odpočívať najmenej 1 deň po ošetrení IPL epilátorom. V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov si ošetrené miesta pred slnkom chráňte oblečením alebo silným opaľovacím krémom s UV faktorom 30 a viac.

IPL epilátor a citlivé časti pokožky
Epilácia IPL epilátorom je veľmi účinná aj na citlivých miestach vašej pokožky.

Je lepšia IPL alebo laserová epilácia?

Aký je rozdiel medzi laserom a IPL svetlom? Je nutné na trvalé odstránenie chĺpkov ísť do kozmetického salónu, alebo môže byť trvalá epilácia doma takisto účinná?

Hlavný rozdiel medzi laserom a IPL technológiou je typ svetla. IPL (intenzívne pulzné svetlo) je širokopásmový zdroj pulzného svetla, zatiaľ čo laser je jednotný monochromatický zdroj svetla. IPL svetlo aj laserové impulzy dosiahnu na korienok chĺpku vďaka melanínu a s obidvomi metódami možno dosiahnuť trvalú epiláciu.

Profesionálne laserové odstránenie chĺpkov vedie k rýchlym výsledkom, ale sú potrebné znalosti odborníka. IPL epilácia doma vyžaduje síce zo začiatku častejšie ošetrenie, ale chĺpkov sa zbavíte v pohodlí domova.

Ako vybrať prístroj s IPL technológiou? Recenzia vám napovie

Podľahli ste predstave, byť celé leto bez chĺpkov a bez starostí? Chcete odstraňovať chĺpky bezbolestne a v pohodlí domova? Potom zostáva už len otázka, aký IPL epilátor vybrať. Na trhu je veľké množstvo IPL epilátorov rôznych značiek a vyznať sa v nich nemusí byť jednoduché. A preto sme pre vás pripravili sprievodcu Ako vybrať IPL epilátor?, ktorý vám poradí, na čo sa pri výbere zamerať, čo by IPL epilátoru rozhodne nemalo chýbať a aké parametre sú pre voľbu ideálneho IPL epilátora pre vás tie zásadné.

Pred finálnym rozhodnutím o tom, aký IPL epilátor kúpiť, odporúčame tiež prečítať si na IPL epilátory recenzie zákazníkov, ktorí produkty už vyskúšali a môžu vám sprostredkovať svoje skúsenosti s IPL epiláciou. Napríklad pri IPL epilátore Philips Lumea Series 9000 nájdete početné recenzie zákazníkov, ktoré vám celkom iste pomôžu urobiť si jasnú predstavu o tom, či sa oplatí do nich investovať.

Pomôcť by vám mohli aj naše recenzie: nedávno našim dôkladným testom prešiel nový IPL epilátor Braun Silk-expert Pro. A napriek vysokej cene sme boli spokojní.

Nižšie nájdete aktuálnu TOP 5 IPL epilátorov na Alza.sk podľa hodnotenia a miery reklamácií:

Názov Reklamácie Hodnotenie Cena*
Braun Silk
expert Pro 5
0 % 4,9* 439,90 €
Philips Lumea Advanced 2,32 % 4.8* 369,90 €
CONCEPT IL5000
PERFECT SKIN PRO
0 % 4.4* 288,90 €
CONCEPT IL3000
PERFECT SKIN
0.89 % 4.4* 118,90 €
Philips Lumea
Series 9000
0.59 % 4.8* 479,90 €

*Cena k 26. 2. 2023. Pozor!: cena sa môže zmeniť. 

i

Náš tip: Braun Silk·expert Pro 3
Hoci je Braun Silk·expert Pro 3 v predaji len od konca roka 2022, už na nás dokázal prinajmenšom zapôsobiť. Ponúka prémiové funkcie, ako je napríklad automatické nastavenie výkonu, a v porovnaní so svojimi staršími súrodencami prichádza aj s výrazne nižšou cenou. V našich očiach „trojka“ vyniká vyváženým pomerom ceny a výkonu a bola by škoda ju pri výbere nového IPL epilátora vynechať.

Keď to vezmeme kolom dokola, epilácia IPL epilátorom jednoznačne funguje. Chĺpky postupne vypadávajú a už po 3 – 4 ošetreniach sú vidieť výsledky. Samotnú epiláciu si navyše môžete urobiť v pohodlí domova, a tak ušetríte čas aj peniaze za návštevy kozmetického salónu. Ak túžite po hladkej pokožke bez chĺpkov s vynaložením minimálnej námahy, IPL epilátor je pre vás ideálne riešenie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06