Acer Iconia Tab P11 (P11-11-86WG)
Price Guarantee
Specifications
Display
Display size 11 " (27.94 cm)
Resolution Full HD 2000 × 1200
Display technology IPS
Storage
Storage Capacity 256 GB
Computer memory (RAM) size 8 GB (8,192 MB)
Memory card type Micro SD
Communication and network
Wireless technology WiFi, GPS
Supported cellular networks Without support (WiFi only)
Supported cellular networks No
Connectors and sensors
Tablet connectors USB-C
Sensors G-sensor
Camera
Maximum video resolution 1920 × 1080 (Full HD)
Battery life and performance
Battery capacity 8,000 mAh
Processor model MediaTek MT8781
Software
Operating system Google Android
Operating system version Android 14
Design and colour
Height 169.8 mm (16.98 cm)
Width 265.2 mm (26.52 cm)
Depth 8.1 mm (0.81 cm)