Refresh the page

Typy sklíčok smart hodiniek, alebo každé má svoje pre a proti

Aktualizované • Autor: Václav Švec

Najzraniteľnejšou časťou hodiniek, či už klasických alebo inteligentných, je jednoznačne ich ciferník. Preto je pri výbere nových (smart) hodiniek vhodné venovať malú chvíľu aj tomu, aký typ ochranného sklíčka vaši favoriti využívajú. Na trhu je celý rad sklíčok pre hodinky a každé má iné vlastnosti a je vhodné na iné použitie. Ktoré bude najvhodnejšie pre vás?

Typy sklíčok smart hodiniek – OBSAH

  1. Plastové sklíčka
  2. Minerálne sklíčka
  3. Chemicky tvrdené sklíčka
  4. Zafírové sklíčka
  5. Mohsova stupnica

Plastové sklíčka

Dalo by sa povedať, že ide o ten najzákladnejší a väčšinou aj najlacnejší typ ochrany ciferníka. Plastové sklíčka majú malú tvrdosť a ľahko sa tak poškriabu. Dokonca aj pri šetrnom používaní je veľmi pravdepodobné, že sa na nich časom objavia vlasové škrabance. Tie potom dokonca môžu zhoršiť čitateľnosť samotného ciferníka. Každá minca má však dve strany a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Hlavnou výhodou plastových sklíčok je ich odolnosť voči prasknutiu. To je dané práve ich malou tvrdosťou, kedy plast dokáže lepšie absorbovať energiu nárazu. Navyše, pokiaľ už dôjde k prasknutiu alebo úplnému rozbitiu plastovej ochrany ciferníka, netvoria sa malé ostré kúsky ako pri klasickom skle.

Suunto 3, smart hodinky
Plastové sklíčka sú vhodné nielen do detských hodiniek, ale tiež napríklad do lacnejších športových a outdoorových modeloch.

V neposlednom rade je potom plast tiež ľahší ako minerálne či zafírové sklá. Suma sumárum sú potom plastové sklíčka vhodnou ochranou ciferníkov napríklad detských hodiniek. V tomto prípade sa totiž počíta s nižšou životnosťou a vyššia odolnosť voči rozbitiu spolu s nižšou hmotnosťou sú rozhodne na mieste. Okrem toho niektorí výrobcovia využívajú plastové sklíčka napríklad pri lacnejších športových hodinkách. Napríklad Suunto spolieha pri nižších radoch svojich hodiniek na polyamidové sklíčka, ktoré odolávajú škrabancom o niečo lepšie ako obyčajný plast.

Minerálne sklíčka

V prípade klasických hodiniek ide o pravdepodobne najčastejšie využívaný typ ochranných sklíčok, svoje uplatnenie však našli aj pri hodinkách inteligentných. Väčšinou ide o sklíčka s vysokým podielom kremíka – inak tiež „kremičité“ – a minerálne sklíčka môžu byť taktiež tvrdené. Od toho sa potom odvíja ich odolnosť voči poškriabaniu. Na Mohsovej stupnici tvrdosti sa pohybujú na 6. až 7. stupni – v prípade smart hodiniek sa však najčastejšie stretnete so sklíčkami dosahujúcimi 6. stupeň. Poškriabať tieto sklíčka tak možno napríklad pri nešikovnom kontakte s kľúčmi alebo klincom.

Inteligentné hodinky
Minerálne sklíčka sú typické skôr pre klasické hodinky, svoju cestu si však našli aj v segmente smart hodiniek .

Chemicky tvrdené sklíčka

V rámci inteligentných hodiniek ide o hojne využívanú kategóriu ochranných sklíčok. Väčšinou vznikajú z klasického skla, na povrchu ktorého sa vytvára tvrdená vrstva. K tomu dochádza vďaka iónovej výmene pri ponorení skla do soľného kúpeľa pri vysokých teplotách (zvyčajne 300 až 400 °C). Počas tohto procesu sú ióny skla nahradené iónmi solí a vzniká onen vytúžený tvrdený povrch. Sklíčko s touto úpravou potom ponúkne pri veľmi malej hrúbke vysokú odolnosť voči škrabancom a vynikajúce optické vlastnosti. Aj mikroskopické škrabance následne zvyšujú riziko prasknutia sklíčka pri páde alebo náraze. Chemicky tvrdené sklá sú teda veľmi vhodné ako ochrana displeja nielen smartfónov a hodiniek. Nedosahujú síce takú tvrdosť ako zafírové sklíčka, zato však lepšie odolávajú nárazom. Na Mohsovej stupnici sa tieto sklá, v závislosti od konkrétneho typu, pohybujú na 7. až 8. stupni.

Gorilla Glass

Na trhu je viac výrobcov takzvaných chemicky tvrdených sklíčok, suverénne najznámejším je však jednoznačne americká spoločnosť Corning a jej sklá Gorilla Glass. Tá si vydobyla svetové renomé predovšetkým vďaka masovému nasadeniu pri smartfónoch, často na ne však narazíme aj pri smart hodinkách. V prípade lacnejších inteligentných hodiniek najčastejšie nachádza uplatnenie sklíčko Corning Gorilla Glass 3, na ktoré často narazíme práve aj pri smart mobilných telefónoch. Drahšie modely inteligentných hodiniek sa potom môžu pochváliť sklíčkami Gorilla Glass DX/DX+. Tie sa často používajú aj ako ochrana šošoviek fotoaparátov a v porovnaní s Gorilla Glass ponúknu nižšiu odrazivosť a tým pádom aj lepšiu čitateľnosť displeja na slnku. „Plus” variant potom pridáva ešte vyššiu ochranu voči poškriabaniu a na Mohsovej stupnici dosahuje 8. stupeň.

sklíčka Gorilla Glas
Popri smartfónoch sa extrémne populárne sklíčka Gorilla Glass dokázali presadiť aj vo svete inteligentných hodiniek.

Ion-X

Nebol by to Apple aby neprišiel s nejakým vlastným riešením ochrany displeja svojich dotykových hodiniek. Pod marketingovým názvom Ion-X sa skrýva ďalšia variácia na chemicky tvrdené sklo. Ion-X sklíčka pritom už od roku 2015 nájdeme v lacnejších modeloch Apple Watch, zatiaľ čo k drahším modelom s nerezovým puzdrom automaticky patrí zafírové sklíčko. Vlastnosti tohto typu sklíčka sú porovnateľné s Gorilla Glass.

Apple Watch 7, dotykové hodinky
Na sklíčka Ion-X spoliehajú základné modely, ale aj 7. generácia Apple Watch.

Power Glass

Ďalším, tentoraz trochu špecifickým, typom chemicky tvrdeného sklíčka je Power Glass, ktoré pre zmenu nájdeme výlučne na hodinkách značky Garmin vybavených solárnym dobíjaním. Čo sa týka mechanických vlastností, aj sklíčka Power Glass znesú porovnanie s Corning Gorilla Glass. V tomto prípade však výrobca venoval zvýšenú pozornosť minimalizácii odleskov a čo najvyššej priepustnosti skla. Aby sa k solárnemu panelu pod displejom dostalo čo možno najviac slnečného žiarenia.

Sklíčko Power Glass, Garmin smart hodinky
Solárne dobíjané inteligentné hodinky Garmin využívajú sklíčka Power Glass.

Zafírové sklíčka

Sklíčka vyrobené zo syntetického zafíru predstavujú najvyšší stupeň ochrany voči poškriabaniu. To znamená, že v praxi je takmer nemožné tieto sklíčka poškriabať – potrebujete na to totiž aspoň diamant. Ostatne aj na Mohsovej stupnici dosahujú zafírové sklíčka stupeň 9 z 10 možných. Spomínate však ako sme pri plastových sklíčkach písali niečo o dvoch stranách mince? Toto porekadlo platí aj tu a zatiaľ čo zafírové sklíčka skvele odolávajú škrabancom, nárazy im už príliš dobre nerobia a tým pádom sa ľahšie roztrieštia. Ďalšou nevýhodou tohto riešenia je následne podľa očakávaní, relatívne vysoká cena. Tá sa v prípade smart hodiniek s väčším priemerom ciferníka môže hravo prehupnúť aj cez približne 80 eur. Veľmi často musia zafírové sklíčka obsahovať antireflexnú úpravu, a to kvôli ich prirodzenej vysokej odrazivosti.

Sequent Supercharged 2.1, hybridné hodinky
Hybridné hodinky Sequent SuperCharger 2.1 so zafírovým sklíčkom.

Mohsova stupnica tvrdosti

Na určenie tvrdosti (nielen) krycích sklíčok ciferníkov sa používa stupnica zostavená Carlom Friedrichom Christianom Mohsom, pôvodne slúžiaca na určenie tvrdosti nerastov. Táto stupnica je založená na predpoklade, že tvrdší materiál zanechá stopy v mäkšom materiáli.

Stupeň Minerál Sklíčko
1 mastenec

2 kamenná soľ

3 kalcit

4 fluorit

5 apatit

6 živec
minerálne
7 kremeň
chemicky tvrdené
8 topás
Gorilla Glass DX+
9 korund
zafírové
10 diamant

i Mohlo by vás zaujímať

Máte už jasno v tom, aké sklíčko by vaše budúce inteligentné hodinky mali mať? Využite filtre nášho katalógu a uľahčite si výber.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB19