Best sellers, best terrarium Substrates
We also think that you deserve the best. That’s why on this page, we ranked terrarium Substrates from the most sold to the least sold. You have 41 products to choose from. Customers have the most interest in Repti Planet Planting Substrate 635 g, which you can buy for 2.69 € incl. VAT. If you’re intrested in terrarium Substrates in terms of the highest reviews, then look at the terrarium Substrates reviews and tests category.
All from 41
Dennerle ShrimpKing Active Soil 4 l
23.64 €
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - natural, dried clay, without fertilizers, acidifies the water and prevents algae growth, maximum grain size 4 mm, the shrimp will take advantage of it, Volume...
Dennerle Nano Garnelenkies Borneo braun 0,7 - 1,2 mm 2 kg
10 €
5 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Sand - gentle, does not affect the hardness of the water, maximum grain size 1.2 mm, the shrimp will take advantage of it, weight 2 kg, brown colour - 5 €/1 kg
Dennerle Scapers's Soil 4 l
Great price
23.64 €
Save 1.10 €
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - dried clay, no fertilizers and no pesticides, for aquarium plants and shrimps, volume 4 l, dark colour
Dennerle Nano Garnelenkies Sulawesi schwarz 07-12 mm 2 kg
10 €
5 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Sand - gentle, does not affect the hardness of the water, maximum grain size 12 mm, the shrimp will take advantage of it, weight 2 kg, black colour - 5 €/1 kg
JBL TerraCoco Humus 600 g 9 l
3.58 €
5.97 €/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - dried clay, terrarium plants and terrarium animals will use it, weight 0,6 kg, Volume 9 l, brown colour - 5.97 €/1 kg
JBL TerraWood 5 l
7.88 €
6.30 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - rough and natural, beech sawdust, without fertilizers and without pesticides, lizards and lizards and terrarium animals will use it, weight 1,25 kg, 5l...
JBL TerraBark S 2-10 mm 5 l
8.78 €
7.13 €/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - pine bark, absorbs moisture, without pesticides and maintains optimum humidity, maximum grain size 10 mm, lizards and lizards will use it, amphibians,...
JBL TerraSand natural white 7,5 kg
19.24 €
2.57 €/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Terrarium Sand - 2.57 €/1 kg
JBL TerraSand natural yellow 7,5 kg
15.23 €
2.03 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Sand - 2.03 €/1 kg
JBL TerraCoco 5 l
9.43 €
18.13 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - coconut bark, without fertilizers and without pesticides, terrarium plants and terrarium animals will use it, weight 0,52 kg, 5l volume, natural colour -...
Hobby Terrano natural moss
10.04 €
100.40 €/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Bedding - bark and moss, without fertilizers, without pesticides, decoration and maintains optimum humidity, amphibians and terrarium animals will use it, suitable for...
Hobby Terrano Expanding Humus 8 l
3.84 €
0.64 €/kg
In stock > 20 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - dried clay, without fertilizers, without pesticides and maintains optimum humidity, amphibians and terrarium animals will use it, suitable for semi-wet...
Hobby Terrano Forest 4 l
5.15 €
1.72 €/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Terrarium Substrate - natural, peat slabs, without fertilizers, without pesticides and maintains optimum humidity, amphibians and terrarium animals will use it, suitable for...
Hobby Terrano Cork Bark 4 l
7.34 €
1.84 €/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Terrarium Bedding - coconut bark, without fertilizers, without pesticides and maintains optimum humidity, the snakes will take advantage of it, beaches, terrestrial turtles and...
Ebi Terra Della Terrarium-soil Sand yellow 5 kg
7.59 €
1.52 €/kg
Currently Unavailable
Terrarium Sand - gentle, without fertilizers and without pesticides, desert species will use it, terrestrial turtles and terrarium animals, suitable for desert and savanna...
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Písky a podestýlky do terárií