Refresh the page

Monero (EVERYTHING YOU NEED TO KNOW) - A cryptome that offers complete anonymity.

Aktualizované

Podobne ako Bitcoin, aj Monero vzniklo z open-source iniciatívy krypto-anarchistov. Ide teda o skutočne decentralizovanú kryptomenu – na rozdiel napríklad od Ripple, nemá žiadneho vedúceho predstaviteľa, zakladajúcu spoločnosť ani inú formálnu organizáciu. Samotný kód nie je založený na kóde Bitcoinu, ktorý by bol čiastočne upravený ako v prípade Litecoinu či Vertcoinu, ale je úplne unikátny. Prečo stojí Monero za pozornosť a akú čaká menu bud? 

iAdopcia kryptomeny Monero – FasTECH a NordVPN implementujú XMR platby. – 10.05.2018Nedávno sa na oficiálnom twitterovom účte kryptomeny Monero objavila správa informujúca o spolupráci s novými strategickými partnermi. Prvým z nich je spoločnosť FastTECH, ktorá sa zapojila do systému predovšetkým kvôli zvýšeniu súkromia svojich klientov – tí si teraz budú môcť objednávať tovar z rôznych kútov sveta a s pomocou XMR ho celkom anonymne zaplatiť. Naopak NordVPN už dlhodobo poskytuje svojim zákazníkom možnosť anonymného surfovania na internete a implementáciu blockchainovej technológie a prijímanie XMR platieb tak bola iba otázkou času. Napriek týmto pozitívnym správam však cena XMR posledné dva týždne stále klesá a aktuálne sa pohybuje na hranici 228 USD. Ďalšie monero aktuality nájdete v kapitole Monero aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny.

Čo sa v článku o kryptomene Monero dozviete?

  1. Právo na finančné súkromie?
  2. Monero ponúka anonymitu a zameniteľnosť
  3. Monero vs Bitcoin – nie klon, ale plnohodnotná alternatíva
  4. Monero aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?
  5. Monero a boj proti ASIC minerom
  6. Infraštruktúra trochu zaostáva
  7. Monero a komunita – anarchisti a hackeri?
  8. Ťažba kryptomeny Monero
  9. Kde Monero kúpiť?
  10. XMR a EUR – aký je kurz a cena Monera?
  11. Monero a pár slov autora na záver
i Monero (XMR) je trochu záhadná kryptomena. Najlepšie sa vlastnosti Monera vysvetľujú v porovnaní s Bitcoinom. Odporúčame teda čitateľom náš článok, kde sa dozvedia všetko o tom, ako funguje Bitcoin.

Právo na finančné súkromie?

Bitcoin je pseudo-anonymná kryptomena. Všetky vykonané transakcie a stavy na adresách sú verejne viditeľné, a tak sa anonymita rozplynie v okamihu, keď sa podarí identifikovať vlastníka danej adresy. Potom je totiž možné prehliadať históriu jeho transakcií a stav účtu. Je to síce transparentné, ale nie vždy výhodné. Hlavným argumentom na úplnú anonymitu je právo človeka na finančné súkromie.

Monero prichádza s riešením – jeho blockchain je úplne anonymný. To znamená, že iba vlastník adresy vidí stav a históriu svojho účtu. Túto anonymitu Monero dosahuje pomocou pokročilých kryptografických technológií.

i Krypto-technológie, ktoré zaisťujú Moneru anonymitu

Poznáme aj iné anonymné kryptomeny ako napríklad ZCash, ZenCash, PIVX alebo Zcoin. Monero je však zatiaľ jedinou kryptomenou, ktorá je úplne anonymná pre všetkých. Nemôžeme teda, na rozdiel od väčšiny ostatných kryptomien, vidieť ani napríklad tzv. Rich list – zoznam najbohatších adries. V prípade väčšiny kryptomien si používatelia môžu vybrať, či chcú transakciu poslať anonymnou cestou, alebo nie. Táto možnosť voľby je ale oveľa menej bezpečná, pretože väčšina siete bežne anonymná nie je, teda sa ten anonymný zvyšok dá teoreticky ľahšie odhaliť.

Monero ponúka anonymitu a zameniteľnosť

Úplná anonymita v prípade Monera, okrem súkromia používateľov, plní aj ďalší dôležitý účel. Tým je zameniteľnosť (fungibility) jednej mince za druhou. V prípade Bitcoinu sa občas stáva, že jeho pôvod je cez verejnú sieť nájdený až k nejakému nelegálnemu obchodu. Vtedy niektoré subjekty odmietajú takéto Bitcoiny akceptovať, prípadne burzy ich vlastníkovi zmrazia účet. Ten pritom s nelegálnou transakciou, ktorá nastala v minulosti, nemusí mať vôbec nič spoločné.

Peniaze s núteným obehom majú zameniteľnosť danú zákonom. To znamená, že štátne peniaze sú platné a použiteľné, aj keď boli v minulosti (predchádzajúcimi držiteľmi) využité pri nelegálnych obchodoch. Pre kryptomeny ale tieto zákony neplatia. Problém zameniteľnosti tak rieši úplná anonymita blockchainu. Nedohľadateľná história môže byť paradoxne výhodnejšia aj pre inštitúcie, ktoré takto nebudú musieť riešiť, či transakciu zablokovať, alebo nie. Samozrejme, anonymita má aj svoje nevýhody – kriminálna činnosť sa s ňou dá horšie postihovať a taktiež sa horšie vynucujú opatrenia proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Avšak, táto debata nie je predmetom nášho článku.

i Monero má oproti Bitcoinu úplne iný kód. Jeho teoretické základy stavia na odbornej práci Nicolasa van Saberhagena s názvom CryptoNote.

Monero vs Bitcoin – nie klon, ale plnohodnotná alternatíva

Bitcoin (a skoro všetky ostatné kryptomeny) má dva kľúče. Súkromný – private key, ktorým sa podpisujú transakcie, a verejný – public key, ktorý slúži podobne ako číslo účtu na príjem transakcií. Verejných kľúčov si môžeme vygenerovať nekonečne veľa. Monero má aj tieto dva kľúče, pridáva k nim ale ďalšie dva, a to verejnú a privátnu časť tzv. kľúče na prezeranie. View key môže používateľ poskytnúť tretej osobe (napríklad audítorovi) ako právo na kontrolu stavu účtu. Ten, kto má view key, vidí stav a históriu transakcií na adrese, ale nemôže nič posielať. Týmto kľúčom je zaistená použiteľnosť Monera aj v prípade, že potrebujeme adresu urobiť transparentnú.

i Pavol Lupták: 3 technologické dôvody, prečo Monero čaká svetlá budúcnosť
  1. Monero plánuje implementovať Kovri (ochrana IP adries používateľov pomocou I2P routera). Je to posledný článok do komplexnej ochrany súkromia, ktorú Monero poskytuje.
  2. Chystajú sa rovno tri hardvérové peňaženky na bezpečné držanie Monera. Trezor, Nano Ledger S a vlastnú peňaženku priamo od vývojárov Monera, ktorá je financovaná komunitou.
  3. Vývojári plánujú zapracovať do kódu tzv. Range Proof pre Confidential Transactions – privátne transakcie. Tým sa docieli zmenšenie dát v Monero blockchaine, a tým pádom zefektívnenie celej siete.

Ďalším rozdielom je to, že Monero nemá konečný počet mincí. Podobne ako Ethereum, aj v prípade Monera budú emitované stále nové a nové mince. Niekomu to možno vadí, môže to ale byť naopak výhodou. Bitcoin ťažiari sa po vyťažení posledného Bitcoinu (cca v roku 2145) budú musieť spoliehať len na odmenu z transakčných poplatkov, nebudú už získavať nové Bitcoiny. Ak by poplatky ťažiarom nestačili, mnohí z nich odídu a sieť sa môže stať menej zabezpečenou. Monero sa o túto stratu motivácie ťažiarov až tak báť nemusí.

Monero, bitcoin, porovnanie
Monero poskytuje oproti Bitcoinu oveľa väčšiu úroveň anonymity, navrch má aj z hľadiska škálovateľnosti, pretože u neho funguje takzvaná dynamická veľkosť bloku.

Na rozdiel od štátnych peňazí, je v prípade Monera emitovanie nových mincí pevne zakódované – podobne ako u Bitcoinu je pevne zakódované, že konečný počet bude presne 21 miliónov. Miera emitácie je relatívne nízka a v priebehu času sa bude zmenšovať. Dnes sú to jednotky, v budúcnosti to budú desatiny až stotiny percenta, takže vzácnosť Monera to nijako výrazne neovplyvní. Ďalšou výhodou stálej emitácie je, že tým bude aspoň čiastočne nahradzovaný úbytok mincí, ktoré navždy zmiznú z obehu kvôli stratám privátnych kľúčov.

Posledným dôležitým rozdielom oproti Bitcoinu je veľkosť bloku. V prípade Bitcoinu je v záujme zachovania decentralizácie veľkosť bloku nastavená na 1 MB. To ale v súčasnosti dospelo k problémom so škálovaním a v komunite sa vedú búrlivé spory o to, či bloky nezväčšiť. Monero má takzvanú dynamickú veľkosť bloku. To znamená, že blok sa s určitými limitmi zväčšuje a zmenšuje podľa toho, koľko transakcií je aktuálne v sieti. Vďaka tomu sa poplatky za transakcie znižujú s tým, ako rastie počet transakcií.

Monero aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?

Neustále rastúci svet kryptomien so sebou prináša aj nesmierne množstvo informácií, ktoré musí jedinec vstrebať, aby sa v nich vyznal. Aby ste v tomto digitálnom prostredí získali kvalitnú orientáciu, vyberáme pre vás tie najpodstatnejšie novinky a aktuality týkajúce sa anonymnej kryptomeny Monero – nájsť ich môžete v roletke pod odsekom.

Monero novinky a aktuality

MoneroV Fork, alebo nikdy neodovzdávajte svoje privátne kľúče – 02.05.2018

Dneškom by mali prísť na definitívne rozdelenie súčasného Monero blockchainu, ktoré vyústi vo vznik novej kryptomeny s názvom MoneroV (XMV). A práve v tejto chvíli by mali zbystriť všetci držitelia Monera (XMR), ktorí by si radi nárokovali forkované coiny – hoci prezentácia kryptomeny monero pôsobí na prvý pohľad presvedčivo, v žiadnom prípade nejde o oficiýlny fork Monreo blockchainu, ako napokon potvrtil aj vedúci vývojár Monera vystupujúci pod prezývkou flufyponny. Navyše, vzhľadom na to, že podobných, neoficiálnych a vo výsledku neúspešných hard forkov sme mali v poslednej dobe možnosť sledovať mnoho (Litecoin Cash, Bitcoin Diamond, Monero Gold), je aj teraz skeptický prístup na mieste. O to viac, keď tám okolo kryptomeny MoneroV odporúča prípadným záujemcom vložiť svoje privátne kľúče do peňaženky s neverejným zdrojovým kódom. Zlaté pravidlo preto znie – ponechajte svoje privátne kľúče naozaj PRIVÁTNE a ak je to možné, nikde ich nezdieľajte, mohli by ste tiež veľmi jednoducho prísťo o všetko svoje bohatstvo.

Monero a boj proti ASIC minerom

Vývojári aj komunita Monera sa bránia proti ťažbe prostredníctvom ASIC (zariadenia špecializované na ťažbu). Náročnosť ťažby Monera začala v poslednej dobe rýchlo narastať a vývojári poňali podozrenie, že niekto tajne vyvinul ASIC na Monero (a iné CryptoNote kryptomeny) a teraz na ASIC ťaží. To mu dáva veľkú výhodu oproti zvyšku ťažiarov, ktorí ťažia len na GPU.

antminer, bitmain, asic
ASIC minery (najmä tie od spoločnosti Bitmain) dnes kompletne ovládajú ťažbu najpopulárnejšej kryptomeny sveta – Bitcoin. Vývojári Monera však usilovne pracujú na tom, aby podobný osud nestretol tiež „ich“ kryptomena.

Vývojári a komunita sa teda dohodli, že ťažobný algoritmus zmenia a kryptomenu forknú. Tým sa ASICom znemožní ťažba Monera, pretože sú optimalizované na starý algoritmus. Developeri sa navyše zaviazali, že budú Monero forkovať každý polrok, ​​aby do budúcna odradili firmy od vývoja a výroby ASICov. Podobne, ako napríklad v prípade Vertcoinu, sa tak aj u Monera ukazuje, že decentralizácia ťažby je pre túto kryptomenu prioritou. Tesne po tomto vyhlásení vydal čínsky výrobca ASIC svoje vyhlásenie, že na trh púšťa CryptoNote ASIC. Jeden kus chceli pôvodne predávať za 12 tisíc dolárov, avšak po vlne nevôle a trolling kryptokomunity znížili cenu na 3 tisíc dolárov.

Fork Monera nastal 6. 4. 2018 a Moneru rapídne klesla obťažnosť ťažby. Tento pokles bol ale rýchlo vyrovnaný prívalom nových GPU ťažiarov. Sieť Monera teda pokračuje ďalej, očistená od ASICov. Tým ale kovbojka nekončí, fork Monera spôsobil vznik až štyroch forknutých klonov Monera, ktoré ASIC naďalej nepodporujú – Monera 0, Monera Original, a aby to bolo ešte zábavnejšie, tak až dva projekty s rovnakým názvom Monera Classic (za jedným stojí samotný výrobca ASICov, Bitmain).

i Čo je to kryptomenový fork? Aký je rozdiel medzi hard forkom a soft forkom? A čo pri forku robiť alebo naopak nerobiť? V našom článku nájdete odpovede na všetky tieto otázky!

To pravé Monero ale pokračuje ďalej, s forknutými klonmi nemá cenu strácať čas, nemajú za sebou vývojárov ani komunitu. Pokus o ich získanie navyše môže dočasne znížiť anonymitu siete Monera (podobne ako u predchádzajúceho forku Monera V) a nemajú ani tzv. Replay protection. Používateľom Monera preto odporúčam všetky tieto forky ignorovať. Fork a ASIC sú pre Monero len malou prekážkou, vývoj infraštruktúry pokračuje rýchlym tempom. Používatelia môžu (opatrne) experimentovať s novou androidovou peňaženkou Monerujo, práce pokračujú aj na implementácii do HW peňaženky Ledger.

Infraštruktúra trochu zaostáva

Keďže Monero využíva pokročilé anonymizačné nástroje a nemá verejný blockchain s adresami, programovanie peňaženiek a iného softvéru je vývojárskym orieškom. Webová peňaženka MyMonero nie je v súčasnosti úplne bezpečná. Hardvérové ​​peňaženky sa taktiež stále pripravujú.

V súčasnosti najbezpečnejším spôsobom, ako uchovávať Monero, je papierová peňaženka, ktorú nájdete aj s návodom na webovej stránke monero.how.

Prečo peňaženky ešte nepodporujú Monero? Je potrebné stiahnuť viac ako 40 GB dát blockchainu a kompletne ho preskenovať view kľúčom s cieľom identifikovať, ktoré transakcie sú nám určené a ktoré nie a vypočítať balance – stav adries. To je pre malé hardvérové peňaženky, akou je napr. Trezor, výpočtovo aj časovo veľmi náročné. Monero komunita zafinancovala aj vývoj vlastnej hardvérovej peňaženky, ktorej uvedenie na trh sa očakáva už tento rok.

i Už ste počuli o decentralizovanom cloudovom úložisku STORJ? V našom článku zistíte, že blockchain nemusí nutne slúžiť len ako účtovná kniha pre kryptomeny.

Najbezpečnejším spôsobom, ako dnes uložiť Monero, je vytvoriť si papierovú peňaženku podľa návodu. Pre pokročilejších používateľov je tu možnosť rozbehnúť svoj vlastný Monero full node s peňaženkou.

Monero a komunita – anarchisti a hackeri?

Monero má veľmi oddanú komunitu (združuje sa hlavne na Reddite), ktorá funguje voluntaristicky a neváha vyberať na najrôznejšie aktivity slúžiace na vylepšenie či propagáciu Monera. Hoci je skutočne decentralizovaná, komunita má niekoľko výrazných vodcovských osobností. Najznámejším propagátorom a vývojárom Monera je Riccardo Spagna (AKA fluffypony), ktorý sa preslávil nielen pragmatickým prístupom k vývoju kryptomeny, ale aj trollováním na twitteri a nekompromisnou kritikou voči projektom, ktoré vznikli len za účelom zbohatnutia ich zakladateľov. Komunitu Monera viac zaujíma technologická inovácia a finančné súkromie používateľov než pohyby ceny XMR na burzách.

monero, reddit
Najväčšia časť komunity okolo Monera sa združuje na internetovej sociálnej sieti facebook – nájdete tam nezmerné množstvo noviniek a zaujímavostí týkajúcich sa tejto populárnej kryptomeny.

Ťažba kryptomeny Monero

Monero používa Proof of Work Consensus, to znamená, že sa ťaží ako väčšina kryptomien. Oproti Bitcoinu ale ešte neexistuje špecializovaný hardvér (ASIC). Na ťažbu sa využívajú GPU a CPU. Komunita je zatiaľ naklonená tomu, aby sa podobne ako v prípade Vertcoinu Monero pomocou ASIC ťažiť nedalo. Ťažba Monera sa v súčasnosti stáva zaujímavým, ale často zneužívaným nástrojom na monetizáciu webu. Na webe môžete uložiť script, ktorý pre vás ťaží Monero na počítačoch návštevníkov webu. Botnety a malwares, ktoré na danom princípe fungujú, jednoducho kradnú od ľudí výpočtový výkon. Sú ale aj webstránky, ktoré používateľa férovo upozornia, že namiesto otravných reklám využijú malú časť ich výkonu, aby mohli monetizovať svoj obsah.

i Prečo by sme o Ripple (XRP) nemali správne hovoriť ako o kryptomene a ako by mohla vyzerať jeho budúcnosť? Dozviete sa v našom článku!

Kde Monero kúpiť?

Za EUR alebo USD nakúpite Monera na burze Kraken. Najznámejšie kryptomenové burzy, na ktorých nakúpite Monero za Bitcoin:

XMR a EUR – aký je kurz a cena Monera?

Cena Monera za posledný rok výrazne vzrástla, aj voči Bitcoinu. Monera sa dlhodobo drží v top 20 najhodnotnejších projektov podľa trhovej kapitalizácie.

Monero a pár slov autora na záver

Osobne Monero vnímam ako zaujímavú alternatívu Bitcoinu a iných kryptomien. Nesnaží sa byť najlacnejšia a najrýchlejšia kryptomena. Jeho doménou je ochrana súkromia a anonymita. Ako silné pozitívum vnímam aj jeho pôvod v decentralizovanej internetovej komunite. Technologicky ide Monero dosť rýchlo dopredu, komunita je zatiaľ jednotná a v roku 2018 nás čaká výrazné zlepšenie infraštruktúry. Zvýši sa jednoduchosť a bezpečnosť jeho použitia, a tým pádom osloví aj širšie publikum.

V prípade, že by si regulátori začali na kryptomenu viac brúsiť zuby, budú to práve anonymné kryptomeny na čele s Monerom, do ktorých sa mnohí priaznivci decentralizácie a finančnej slobody presunú.

Či je Monero dobrá investícia nechám na čitateľovi, ale som si istý, že pre tých, ktorí od kryptomien požadujú finančnú slobodu a súkromie, je Monero v súčasnosti najlepšou voľbou.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB12