Herbal Teas
Herbal Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.
Continue
All from 1,669
Apotheke Kidney with horsetail 20 × 1,5 g
from
2.21 €
86.33 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - goldenrod, horsetail and sagebrush contribute to the normal functioning of the urinary system, horsetail promotes excretion - from 0.11 €/pcs - from 86.33 €/1 kg
Teekanne Green Tea Yuzu 20 sachets
2.51 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea
Organis Lactose-free Matcha Latte 10 × 27 g
11.90 €
44.07 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - powdered drink, matcha latte, coconut milk, lactose-free, natural sweetness, a vanilla note, creamy consistency - 44.07 €/1 kg
Megafyt Children's bronchial tea 20 × 2 g
3.19 €
79.75 €/kg
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal, has a beneficial effect on the bronchial tubes - 0.16 €/pcs - from 79.75 €/1 kg
Ra Hygge BIO Spice It Up Herbal Tea with Tremella 16 pcs
6.99 €
199.71 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.44 €/pcs - from 199.71 €/1 kg
Herbalist's tea Liver 40 × 1,6 g
from
2.21 €
40.47 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - dandelion stimulates digestion, supports normal activity of gallbladder and liver, agrimony, milk thistle and smil contribute to normal digestion and normal liver function -...
Megafyt Milk Thistle 20 × 2,5 g
3.39 €
67.80 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - milk thistle fruit, herbal tea from the Herbal Pharmacy series by a Czech manufacturer - 0.17 €/pcs - from 67.80 €/1 kg
ORGANSIA BIO Spicy Blood Orange 18 × 1,8 g, cover
4.79 €
149.69 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal and fruity, bags, tea blend, Sri Lankan, weight 32 g, composition orange - 0.80 €/pcs - from 149.69 €/1 kg
Ronnefeldt JOY OF TEA Royal Assam 15 servings
7.19 €
184.36 €/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.48 €/pcs - from 184.36 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope Assam 25 servings
7.79 €
205 €/kg
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 205 €/1 kg
Leros Gift sleeve summer refreshment 2 × 20 bags
5.79 €
39.12 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.14 €/pcs - from 39.12 €/1 kg
Ra Hygge BIO Harmony herbal tea with Reishi 16 pcs
8.99 €
256.86 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.56 €/pcs - from 256.86 €/1 kg
Herbalist's tea For blood sugar 40 × 1.6 g
from
2.21 €
40.47 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - blueberry affects glucose metabolism, has a positive effect on blood sugar, oman contributes to normal digestion - from 0.06 €/pcs - from 40.47 €/1 kg
Megafyt Ginger with honey & lemon 20 × 2 g
3.69 €
92.25 €/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - fruit tea flavoured with lemon, ginger and honey, flavoured - 0.18 €/pcs - from 92.25 €/1 kg
Ronnefeldt Teavelope English Breakfast 25 servings
7.79 €
205 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.31 €/pcs - from 205 €/1 kg
BASILUR Cold Brew Guava Passionfruit 20 × 2 g
4.79 €
119.75 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.40 €/pcs - from 119.75 €/1 kg
Ra Hygge BIO Moody Blues herbal tea with Maitake 16 pcs
6.99 €
199.71 €/kg
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - 0.44 €/pcs - from 199.71 €/1 kg
Megafyt Kidney with Canadian cranberry 20 × 1,5 g
2.89 €
96.33 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, tea blend, weight 30 g, composition elderflower, hibiscus, licorice, Arrow, goldenrod and dill - 0.14 €/pcs - from 96.33 €/1 kg
BASILUR Book Orient Assorted II sheet 32 gastro bags
from
12.82 €
256.50 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - gift collection of teabags, composition: Frosty Afternoon, composition: black tea, passion fruit and orange aroma, Orient Delight, composition: black tea with Silver Tips,...
Megafyt Lemon balm with orange 20 × 2 g
3.59 €
89.75 €/kg
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal tea with orange flavour, flavoured - 0.18 €/pcs - from 89.75 €/1 kg
Leros Blackcurrant Tea Party Icea Tea 20 × 2 g
from
2.94 €
22.91 €/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - from 0.15 €/pcs - from 22.91 €/1 kg
Teekanne Nettle mix 20 × 2,8 g
from
1.59 €
35.54 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal, bags, tea blend, weight 56 g, composition nettle - from 0.08 €/pcs - from 35.54 €/1 kg
English Tea Shop Sips of Calm Booklet 8 sachets
2.99 €
99.67 €/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - white and herbal, bags, tea set, Sri Lankan, weight 30 g, composition elderflower, Blueberry, lemongrass, licorice, Lavender, mint and cinnamon - 0.37 €/pcs -...
BASILUR Floral Harmony Velvet Peach paper 75 g
7.39 €
98.53 €/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, sprinkled, tea blend, Sri Lankan, weight 75 g, composition orange and apricot - 1.23 €/pcs - from 98.53 €/1 kg
In the category Herbal Teas on Alza.sk, we currently have a total of 1669 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Bylinné čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógyteák