Refresh the page

Záhradný kalendár: Apríl na záhrade

Aktualizované

Apríl so sebou prináša veľa povinností v úžitkovej aj okrasnej záhrade. Počasie je doslova aprílové, avšak pôda sa postupne otepľuje a nastoľuje ideálne podmienky na bujnenie koreňov. Na každého záhradkára čaká siatie, výsadba, presádzanie, údržba trávnika, zástrih drevín a ďalšie činnosti, ktoré vám pripomenieme v dnešnom článku.

Apríl  na záhrade

Záhradný kalendár: Apríl na záhrade – OBSAH

  1. Kvitnutie rastlín
  2. Výsev a údržba trávnika
  3. Rez okrasných drevín a ruží
  4. Starostlivosť o ovocné stromy
  5. Kyprenie a odburinenie pôdy
  6. Starostlivosť o zeleninové záhony
  7. Rastliny v skleníku
  8. Ostatné dôležité práce v apríli na záhrade
  9. Tip pre záhradných domácich majstrov: Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Kvitnutie rastlín

V apríli sa predlžuje doba slnečného svitu a pôda je dostatočné vlhká aj prehriata. Začínajú klíčiť semená, na záhonoch sa objavuje prvá burina, rad rastlín vzrastá a rozkvitá.

Ktoré rastliny rozkvitajú v apríli?

  • Cibuľoviny – narcisy, tulipány, hyacinty
  • Dvojročné rastliny – sirôtky a sedmokrásky
  • Trvalky – poniklec, tarica, kamzičník, pľúcnik
  • Okrasné dreviny – zlatovka, magnólia, sakura
Rozkvitnutá záhrada
Záhrada v apríli zažiari všetkými farbami rozkvitnutých kvetín.

Výsev a údržba trávnika

V apríli môžeme začať s výsadbou nového okrasného trávnika. Ak ste už trávnik založili v predchádzajúcich sezónach, nezabudnite ho prvýkrát pokosiť. Nevzhľadné holé miesta vyplňte novým výsevom. Trávnik je nutné v tomto období očistiť a prihnojiť kompostom. Pravidelne (rádovo niekoľko týždňov) ho prevzdušňujte hrabľami či vidlami a oživujte vertikutátorom, ktorý mu dodá prístup k potrebným živinám. Vertikutáciou či ostrými hrabľami odstraňujte tiež burinu a urastený mach, ktorý môžete následne pridať do kompostu.

Starostlivosť o záhradu v apríli
Apríl predstavuje štart novej sezóny pre záhradné kosačky.

Rez okrasných drevín a ruží

V priebehu mesiaca apríl vykonajte prierez aj v prípade popínavých rastlín a kríkov kvitnúcich v lete. Živý plot môžete upraviť a zastrihnúť pomocou špeciálnych nožníc. Ak pestujete mnohoročné ruže, zostrihnite ich na 7 očiek. Veľkokveté skráťte na 3 očká a popínavým odstráňte len vrchné výhonky. Odumreté či napadnuté výhony a listy odstrihnite.

Starostlivosť o záhradu v apríli
Kvalitné záhradné nožnice oceníte pri prerezávaní kríkov a stromov.

Starostlivosť o ovocné stromy

Od začiatku apríla môžete vysádzať vždyzelené dreviny (ihličnany, krušpán a pod.) a voľnokorenné sadenice ovocných stromov. Začnite tiež s preventívnym chemickým postrekom, ktorý ochráni ovocné dreviny pred chorobami a náročnými škodcami, ako sú vošky alebo ploštice. V apríli je tiež ideálna príležitosť na štepenie pomocou zimných vrúbľov.

V priebehu apríla vykonajte aj tzv. výchovný rez vetiev ovocných stromov (jabloní, hrušiek, čerešní, sliviek a pod.). Ich korunu je vhodné upraviť do pohárkovitého tvaru. Vďaka tomu získajú prístup k slnku a vy budete následne môcť ľahko zožať ich plody.

Starostlivosť o záhradu v apríli
Už čoskoro rozkvitnú prvé ovocné stromy.

Kyprenie a odburinenie pôdy

V apríli nezabudnite pripraviť záhony, ktoré sa chystáte vysadiť. Pôdu je potrebné pred výsevom zvolenej trávnej zmesi poriadne prevzdušniť, prekypriť a pohnojiť. Premiešať ju môžete napríklad s kompostom. Na túto prácu sú vhodné kvalitné motyčky aj tzv. elektrické a benzínové kultivátory, ktoré vám pripravia ideálne podmienky na pestovanie. Akonáhle začne vyrastať burinu, pravidelne ju vykopávajte, napr. pomocou motyčky. Pôdu po pletí vždy uhlaďte hrabličkami a nezabudnite jej v teplejších dňoch dodávať dostatok vlahy.

Starostlivosť o zeleninové záhony

Do prekyprených a hnojivom obohatených záhonov môžete nasadiť predpestované sadenice zeleru a vysadiť ostatnú zeleninu, ako sú reďkovky, pažítka, klasický a cukrový hrach, kôpor, uhorky, kvaka aj repa. Na konci mesiaca je vhodné vysádzať zemiaky do vopred pripravených riadkov s hĺbkou asi 10 cm. Jednotlivé sadenice nezabudnite ochrániť pred chladnými nočnými teplotami a prikryte ich napríklad netkanou textíliou.

Starostlivosť o záhradu v apríli
Nielen zeleninové, ale aj okrasné záhony je potrebné v apríli osadiť vhodnými rastlinami.

Rastliny v skleníku

Aj pôdu v skleníku je nutné na jar poriadne prekypriť, zbaviť buriny a prehnojiť, a to najlepšie hnojivom prírodným alebo organickým (živočíšneho alebo rastlinného pôvodu). Od polovice apríla potom môžete do skleníka vysádzať predpestované rastliny obľúbených druhov zeleniny: paradajky, uhorky, papriky, cukety aj baklažány. V premenlivom aprílovom počasí je lepšie držať skleník ešte často zatvorený. Ak ale nastanú krásne slnečné dni, neváhajte a skleník vetrajte, ako je to len možné.

i Ďalšie rady a tipy pre záhradkárov aj množstvo inšpirácie vám prinesú časopisy o domácom majstrovaní.

Ostatné dôležité práce v apríli na záhrade:

  • Okopávanie, prihnojovanie a zavlažovanie trvaliek
  • Presádzanie letničiek do kvetináča, skleníka či záhonu
  • Obnova skalky a výsadba nových skalničiek
  • Predpestovanie cukety, uhorky a melónu v téglikoch
  • Výsadba viniča, okrasných tekvíc
  • Presádzanie urastených drevín
  • Prihnojovanie zeleru, zemiakov, kapustovitej aj plodovej zeleniny
  • Odstraňovanie buriny a likvidácia škodcov
  • Pestovanie kríčkových paradajok na konci mesiaca
  • Čistenie a napustenie záhradného jazierka
i Ako dostať trávnik na jar do kondície?

Ak si chcete v lete užívať hustý zelený trávnik, je potrebné na vhodnú starostlivosť myslieť už teraz. Ako na to, vám poradíme v článku Starostlivosť o trávnik a záhradu (TIPY A TRIKY).

Tip pre záhradných domácich majstrov: Ako si vytvoriť záhradné jazierko

Fóliové záhradné jazierko zvládne ľahko a rýchlo vybudovať aj menej skúsený domáci majster. S jeho stavbou môžete začať hneď, akonáhle sa trochu oteplí.

  • Pred výstavbou si premyslite jeho umiestnenie, veľkosť aj tvar. Ideálne by malo byť založené na mieste, kde bude v priebehu dňa aspoň 5 hodín pod slnečnými lúčmi. Postavte ho v dostatočnej vzdialenosti od listnatých a iných opadavých stromov, ktoré by mohli komplikovať jeho následnú údržbu.
  • Po vykopaní jamy vysteľte dno aj steny jazierka špeciálnou fóliou (napr. kaučukovou), ktorá bude odolná voči mrazu aj UV žiareniu.
  • Jazierko možné následne naplniť vodou z vrtu a okysličiť ho napríklad umelo vytvoreným vodopádom. Aby voda neustále cirkulovala, môžete jazierko opatriť sacím čerpadlom.
  • Na záver nezabudnite jazierko osádzať vhodnými rastlinami alebo ozdobiť záhradnou skalkou.

V apríli sa jar prebúdza a naberá sily. To je ten najvyšší čas porozhliadnuť sa po svojej záhrade a pustiť sa do nutných prác, než nám prerastú cez hlavu. Nepremeškajme aprílové dni čakaním na lepšie počasie – aj záhrada má svoj životný rytmus, ktorý je potrebné každoročne dodržiavať. Len tak sa potom v lete dočkáme želateľných plodov našej usilovnej práce.

    We care about your privacy

    Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

    More information
    I understand Detailed settings Reject everything
    P-DC1-WEB08