MSI Claw 8 AI+ A2VM-022CZ
Price Guarantee
Specifications
AI
Total number of TOPS 115
Number of TOPS (NPU) 47
Operating system
Operating system Windows 11 Home
Power outlet type
Country Czechia
Use
Assembly type Gaming
Display
Display size 8 " (20.32 cm)
Resolution 1920 × 1200 px
Panel type IPS
Processor
Processor series Intel Core Ultra 7
Processor model number Intel Core Ultra 7 258V
Processor frequency 2.2 GHz (2,200 MHz)
Core boost frequency 4.8 GHz (4,800 MHz)
Max TDP 37 W
GPU series/model
Graphics card series Intel
Model graphics cards Intel Arc 140V
Motherboard
Chipset SoC
Hard Drive
Storage capacity (total) 1,000 GB (1 TB)
SSD Capacity 1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2 1 ×
Slots in total M.2 1 ×
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Memory Card Reader, Touch display, Wi-Fi, Speakers
WiFi 802.11be
WiFi version WiFi 7
Colour and design
Colour Black, Beige
PSU
PSU 65 W
Memory
Size of operational RAM 32 GB
Memory frequency 8,533 MHz
Memory type LPDDR5x
Maximum RAM capacity 32 GB
Number of RAM slots 2 pc(s)
Outputs
USB-C 2 pc(s)
Graphics USB-C
Other Combo Audio Jack
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 299 mm
Height 126 mm
Depth 24 mm
Weight 0.8 kg
Platform
Platform PC
Features
Console type Handheld
Capacity
Storage size 1,000 GB
Storage Type SSD
Drive/memory slot
Drive/slot type Memory card slot
Colour
Colour Beige
Package contents
Package contents Console
Package variant Without game
Size and weight
Width 299 mm
Height 126 mm
Depth 24 mm
Weight 800 g
Display
Display resolution 1920×1080
Display size 8 "
Max. refresh rate 120 Hz
Luminance 500 Nits
Aspect Ratio 16:9
Panel type IPS
Charging // EU Directive
Min. power input 45 W
Max. power input 65 W
Adapter included with an adapter
Processor
Processor type Intel Core Ultra 7