Best sellers, best additives
We also think that you deserve the best. That’s why on this page, we ranked additives from the most sold to the least sold. You have 212 products to choose from. Customers have the most interest in Metaltec-1 250 ml, which you can buy for 30.50 € incl. VAT. If you’re intrested in additives in terms of the highest reviews, then look at the additives reviews and tests category.
All from 212
RAVENOL Petrol Clean Extreme, 300 ml
8.69 €
28.97 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for petrol - winter and summer, for passenger cars, trucks and motorcycles, carburettor and throttle body cleaner, injection cleaner and fuel system cleaner,...
LIQUI MOLY Gasoline additive for improved acceleration 250ml
8.59 €
34.36 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - for engine injection systems, improves engine thrust
Metabond ECO for engines, 250 ml
50.49 €
201.96 €/l
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - The metal surfaces of internal combustion engines
NANOTECH-EUROPE Engine Oil Additive - Tungsten Nano Coating 180 ml
37.59 €
208.83 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for oil - winter and summer, for passenger cars, reduces friction, volume 180 ml for 6 l
LIQUI MOLY Lead substitute in fuel 250ml
15.99 €
63.96 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for petrol - winter and summer, volume 250 ml
Wynn's 28679 Turbo Cleaner, 200 ml
15.35 €
76.75 €/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Cleaner - highly effective product developed for cleaning and unblocking dirty turbochargers, effectively cleans and unblocks dirty turbocharger geometry without the need for...
Metabond Petrol DETOX, 250ml
31.90 €
127.60 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance
JLM E10 Fuel Treatment Gasoline Stabilizer E10, 250 ml
13.90 €
55.60 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for petrol - winter and summer, for passenger cars, against water freezing in petrol, for manual and automatic transmissions, increases the octane number, 250 ml...
K2 BLUE+ anti-crystallisation additive for AdBlue, 50 ml
7.68 €
153.60 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for AdBlue - winter and summer, for cars and trucks, injection cleaner and catalytic converter and lambda sensor cleaner, dissolves deposits, volume 50 ml for 20...
RAVENOL Diesel Cetane Booster, 300 ml
7.79 €
25.97 €/l
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for diesel - winter and summer, for cars and trucks, fuel system cleaner, increases performance, 300 ml volume for 60 l
RAVENOL DPF Cleaner, 300 ml
10.90 €
36.33 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - winter and summer, for cars and trucks, DPF cleaner, dissolves deposits, 300 ml volume for 30 l
SONAX Anti-freeze spray - tallow, 1 pc
5.99 €
332.78 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cleaner - prevents the rubber seals from sticking to doors, for cabriolet roofs, windows and the luggage compartment lid
MOTUL Gdi Clean, 300 ml
10.39 €
34.63 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for petrol - winter and summer, for passenger cars, trucks and motorcycles, injection cleaner and engine cleaner, for manual and automatic transmissions, reduces...
SONAX Injection and carburettor cleaner, 250ml
9.39 €
37.56 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - serves to prevent problems such as starting, engine idling, weak engine response to throttle position, and power loss
Millers Oils Diesel Injector Cleaner 250 ml
18.14 €
72.56 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance diesel fuel injection cleaner, dissolves deposits, volume 250 ml
RAVENOL CeramiX-Pro, 300 ml
17.77 €
59.23 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for oil - winter and summer, for passenger cars, trucks and motorcycles, reduces friction, prevents leaks and increases performance, 300 ml volume for 5 l
NANOTECH-EUROPE Engine oil additive - Tungsten Nano coating 300 ml
60.10 €
200.33 €/l
In stock > 5 pcs
Additive Substance for oil - winter and summer, for passenger cars, reduces friction, volume 300 ml for 10 l
NANOTECH-EUROPE Diesel Oil Cleaner - Tungsten Nano Coating 240 ml
55.93 €
233.04 €/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Additive Substance for oil - winter and summer, for passenger cars, engine cleaner, reduces friction, 240 ml volume for 8 l
JLM Engine Oil Flush Profi 250ml
13.90 €
55.60 €/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Additive Substance for oil - winter and summer, for passenger cars, engine cleaner, suitable for LPG engine, reduces friction, dissolves deposits and increases performance, volume...
LIQUI MOLY Oil additive 300ml
11.89 €
39.63 €/l
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - additive for smooth operation of the whole unit
STP Winter diesel additive with Anti-gel 200ml
8.57 €
42.85 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - prevents fuel freezing, fights corrosion and sediment
STP Diesel additive - 200 ml
8.17 €
40.85 €/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance - keeps injectors free from impurities and biofuels in fuel, maintains consistent engine power
SHERON Injection Cleaner – Petrol, 150ml
New arrival
4.08 €
27.20 €/l
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Injector Cleaner - for all petrol engines including hybrid and the latest direct injection engines, safe for catalytic converters and turbochargers, recommended use every 3,000 km,...
SHERON E10 additive 1:1000, 250 ml
Amazing Deal
3.39 €
13.56 €/l
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Additive Substance for petrol - winter and summer, for passenger cars, volume 250 ml for 250 l
No longer sold
Chcete doručit do České republiky? Jdi na
Aditiva
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Adalékanyagok