43" Philips 43PUS8100
Show alternatives
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Power outlet type
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode F
Energy consumption in SDR mode 50 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode G
Standby consumption 0.5 W
Maximum power consumption 66 W
Typical power consumption 50 W
Screen size and resolution
Diagonal 43 " (109.22 cm)
Maximum resolution 4K Ultra HD
Display resolution 3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate 50 / 60 Hz
Backlight Direct
Other screen features HDR, Local dimming
Supported HDR standards HDR10, HDR10+, HLG
Maximum brightness 200 nt
Colour depth 8
Operating system
Operating system Google TV
Model year
Model year 2025
Application
Czech apps Oneplay, Prima+, LepšíTV
Slovak apps O2 TV, Voyo, LepšíTV
Voice assistant compatibility Google Assistant, Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features Ambilight, Playback from USB, Skylink Fast Scan, Light sensor
SMART functions HbbTV, ECO mode
Gaming features GAME MODE, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection Chromecast, DLNA
WiFi standards WiFi 6
Audio-video connectors HDMI 2.0
Total number of HDMI ports 3 ×
Number of HDMI 2.1 ports 3 ×
Data and system connectors USB, CI+
Total number of USB ports 2 ×
Charging options AC 220-240V
Tuners
Tuner type DVB-S2, DVB-C
Dimensions and weight
TV width 95.7 cm
TV height 58.64 cm
TV depth 22.23 cm
TV weight 6.6 kg
Height without stand 56.32 cm
Depth without stand 8.48 cm
Base width / leg spacing 75.68 cm
VESA mounting 200×100
Colour
Colour Black
Audio
Speaker performance 20 W
Audio formats DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital AC4
Other audio features Automatic volume control
Package contents
Control in package Smart with voice control
Code:  WC389c3
Links: Product Fiche Producer's Website:
Manufacturer information
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Show more
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 43" Philips 43PUS8100
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 43" Philips 43PUS8100
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 43" Philips 43PUS8100
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 43" Philips 43PUS8100