Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch: 22. týždeň

Článok

Aktualizované

22. týždeň tehotenstva je súčasťou šiesteho mesiaca tehotenstva, ktorý si väčšina budúcich mamičiek môže vychutnať v pokoji a bez nepríjemností vyskytujúcich sa ku koncu gravidity. Veľkosť bruška v dvadsiatom druhom týždni tehotenstva už síce nenecháva nikoho na pochybách, aká radostná udalosť vás v blízkej dobe čaká, na druhej strane vás však ešte príliš neobmedzuje v bežných denných aktivitách. A na čo sme sa 22. týždeň tehotenstva zamerali? Okrem klasického vývoja vášho bábätka sa dozviete niečo o kŕčových žilách a ich prevencii a zmienime tiež prvých poslíčkov, ktorí často dokážu zmiasť a zneistiť budúcu mamičku.

Plánujeme bábätko

Obsah článku 22. týždeň tehotenstva

22. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Zaujíma vás, ako vyzerá vaše bábätko 22. týždeň tehotenstva? Pre lepšiu predstavu ho možno prirovnať k menšiemu plyšovému medvedíkovi a podľa odborníkov dvadsiaty druhý týždeň tehotenstva váži plod necelých 500 gramov a jeho dĺžka dosahuje od 26 do 29 centimetrov. Maličké telíčko sa musí postupne obaliť tukom, čomu zodpovedá aj zvýšené priberanie a rast.

Reálna detská tvár

22. týždeň tehotenstva sa postupne dokončuje vývoj tvárovej časti bábätka, ktorá už začína získavať svoju reálnu novorodeneckú podobu. Tvorí sa obočie a tiež viečka už dokončili svoj vývoj, aj keď ešte neslúžia na otváranie a zatváranie. 22. týždeň tehotenstva sa tiež sfarbuje očná dúhovka, pery postupne zosilňujú a bábätko skúša krčiť svoje čelíčko.

i

Hoci sa už tvárička vášho bábätka príliš meniť nebude, jeho vlásky majú 22. týždeň tehotenstva zatiaľ ešte bielu farbu, pretože zatiaľ neobsahujú žiadny pigment.

Stále v pohybe

Vďaka tomu, že bábätko má okolo seba v maternici ešte relatívne dosť priestoru, má možnosť neustále naťahovať svoje ruky a nohy, ktoré už onedlho dokončia svoj rast. Na ultrazvuku je preto 22. týždeň tehotenstva zreteľné, ako bábätko kope nohami či tlieska a máva rukami.

Skúmanie vlastného telíčka

Pre 22. týždeň tehotenstva je typický vývin zmyslov dieťaťa. Hmatom spoznáva seba aj svoje okolie, dotýka sa tváre, chytá si nôžky a postupne skúma celé svoje telíčko.

22. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Druhý trimester býva pre budúce mamičky najkrajšie obdobie, v ktorom vás už väčšinou netrápia tehotenské nevoľnosti ani emocionálna rozladenosť charakteristická pre prvý trimester. Zároveň vás ešte veľkosť bruška v 22. týždni tehotenstva príliš neobmedzuje, a tak sa môžete venovať všetkým vašim obľúbeným činnostiam. Ak premýšľate nad dovolenku, rozhodne je 22. týždeň tehotenstva jeden z ideálnych adeptov, v ktorom môžete v prípade bezproblémového tehotenstva vycestovať a užiť si pokojne aj leteckú dovolenku.

22. týždeň tehotenstva
Ak vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií, nebojte sa 22. týždeň tehotenstva vyraziť s partnerom na dovolenku.

i

Všetko o cestovaní lietadlom v tehotenstve prináša článok: Lietanie v tehotenstve. Je bezpečné?

Tehotenské príznaky v 22. týždni tehotenstva

Väčšina žien zaznamená, že 22. týždeň tehotenstva býva zlomový v priberaní na váhe. Ako bábätko silnie a rastie, zväčšuje sa obvod vášho pásu a z pôvodne pozvoľného priberania bude vaša hmotnosť nasledujúce týždne výraznejšie stúpať. Nárast hmotnosti v tehotenstve je veľmi individuálny a váš lekár si každú vašu návštevu kontroluje, ako priberáte. Vy sa rozhodne nejakými kilami navyše nestresujte a neporovnávajte sa s ostatnými. Pokiaľ sa budete vhodne stravovať a budete sa venovať nejakej vhodnej telesnej aktivite, udržíte si potrebnú kondíciu.

Chĺpky v tvári

Vplyv hormonálnych zmien môže 22. týždeň tehotenstva spôsobiť výskyt jemných chĺpkov na tvári, najčastejšie na brade alebo pod nosom.

Kŕče dolných končatín

Možno vás nečakane prekvapia nepríjemné kŕče v dolných končatinách, ktoré sa práve 22. týždeň tehotenstva môžu u niektorých tehotných žien objaviť. Najčastejšie sa objavujú v noci a sú spôsobené nedostatkom horčíka. Určite o nich povedzte vášmu lekárovi, ktorý vám odporučí a predpíše potrebnú dávku magnézia.

Kŕčové žily v tehotenstve

Niektoré nastávajúce mamičky sa môžu v priebehu druhého trimestra stretnúť so vznikom kŕčových žíl, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na nohách, občas tiež v okolí vulvy a konečníka. Sú spôsobené tlakom zväčšujúcej sa maternice na žily v panvovej oblasti, ktorých steny sa pod zvýšeným náporom krvi vydujú a získajú červenomodré zafarbenie. Vznik kŕčových žíl býva nezvratný proces, a nemožno teda počítať s tým, že kŕčové žily po pôrode vymiznú.

Zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl

Kŕčové žily sa najčastejšie vyskytujú u žien, ktoré majú nadváhu alebo k nej mávajú predpoklady z genetického hľadiska. Vyšší výskyt je tiež zaznamenaný, pokiaľ prechádzate vyšším štádiom tehotenstva v horúcich letných mesiacoch. 22. týždeň tehotenstva je už za vyššie štádium tehotenstva považovaný a vznik kŕčových žíl môže prebiehať už v tomto týždni tehotenstva.

Ako predísť vzniku kŕčových žíl

Aby ste znížili riziko vzniku kŕčových žíl, snažte sa pravidelne cvičiť a spite radšej na ľavom boku. V zdravotníckych potrebách si môžete zakúpiť sťahovacie pančuchy, ktoré výrazne pomáhajú potlačiť vznik kŕčových žíl už v počiatočnom štádiu. V priebehu dňa odpočívajte s nohami vo zvýšenej polohe, 22. týždeň tehotenstva na to máte jednoznačne nárok. Ako preventívne opatrenia sú odporúčané nasledujúce kroky:

  • Približne od 22. týždňa tehotenstva sa vyhýbajte podpätkom.
  • Nenoste sťahovacie pančuchy či ponožky s pevným lemom.
  • Uľavujte nohám a kedykoľvek sedíte, majte nohy natiahnuté.
  • Nezabúdajte v priebehu dňa na pretiahnutie.
  • Nezostávajte v tehotenstve úplne bez pohybu.
  • Vyskúšajte studenú sprchu od členkov po kolená.
  • Doprajte si masáž nôh a lýtok.
Kŕčové žily v tehotenstve
So vznikom kŕčových žíl sa môžete stretnúť už 22. týždeň tehotenstva.

Tvrdnutie brucha v tehotenstve

Vyľakalo vás 22. týždeň tehotenstva náhle stuhnutie brucha a máte obavy, či nejde o nejaké tehotenské komplikácie? Nemusíte sa strachovať, najskôr ide o tzv. poslíčkov čiže nepravé kontrakcie. Tie sa môžu vyskytovať v rôznej fáze tehotenstva, najčastejšie sa však objavujú v polovici druhého trimestra. Prejavujú sa stuhnutím svaloviny maternice na 1 – 2 minúty a nepredstavujú problém ani pre matku, ani pre dieťa. Ak sa s tvrdnutím brucha stretnete, vyskúšajte nasledovné odporúčania:

  • Skúste sa hlboko predýchať v pravidelnom rytme.
  • Zvýšte pitný režim, snažte sa vypiť 3 litre tekutín denne.
  • Zmeňte polohu, prejdite sa.
  • Vyskúšajte teplý relaxačný kúpeľ.
  • Vplyv na tvrdnutie brucha môže mať aj plný močový mechúr.

i

Ak vám brucho tvrdne v pravidelných intervaloch alebo sa intenzita tvrdnutia zvyšuje, navštívte okamžite svojho lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a vylúči možnosť predčasných pôrodných kontrakcií.

Tipy pre 22. týždeň tehotenstva:

  • Druhý trimester býva všeobecne označovaný za najkrajšie tehotenské obdobie ponúkajúce rôzne aktivity, na ktoré už neskôr nebude dostatok síl. Čo napríklad vyraziť 22. týždeň tehotenstva na dovolenku s partnerom a užiť si čakanie na bábätko spoločne?
  • Nenechajte sa vykoľajiť vyšším priberaním na váhe. Jedzte vyváženú stravu, nezanedbávajte aktívny pohyb a uvidíte, že sa po pôrode rýchlo vrátite na svoju pôvodnú váhu.
  • Dvadsiaty druhý týždeň preventívne zaraďte do svojho jedálnička pohánku a pite minerálne vody s vyšším obsahom horčíka.

Teraz už máte 22. týždeň tehotenstva v malíčku a ak vás zaujíma, ako budú vyzerať nasledujúce týždne vášho tehotenstva, pokračujte v čítaní nášho sprievodcu tehotenstvom po týždňoch.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07