Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch: 21. týždeň

Článok

Aktualizované

Práve začínate svoj 6. mesiac s bábätkom v brušku, teda 21. týždeň tehotenstva. Bábätko vás počuje a trénuje aj ďalšie zmysly, ako hmat, chuť a čuch. Začnite s prevenciou bolesti chrbta a dbajte na správnu výživu v tehotenstve. Vaše telo vám za pár týždňov poďakuje, až sa bruško ešte zväčší. Prečítajte si naše tipy pre 21. týždeň tehotenstva.

Plánujeme bábätko

Obsah článku 21. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Začiatok šiesteho mesiaca, teda 21. týždeň tehotenstva, je pre bábätko fáza, kedy už meria 20 – 24 cm, približne ako taká urastená mrkva. Váži už ale viac, asi 250 – 350 g. To, akou rýchlosťou sa bábätko vyvíja, už je značne individuálne, takže medzi jednotlivými dieťatkami môže byť už v tejto chvíli viac ako 100 g rozdiel. O tom, či sa bábätko 21. týždeň tehotenstva vyvíja ako má, a či sú jeho váha aj veľkosť v poriadku, by vás mal informovať váš lekár na pravidelných prehliadkach. Nebojte sa ho opýtať, ak vás niečo trápi alebo zaujíma.

Zaujíma vás, čo ten váš chrobáčik v brušku celé dni robí? Je to pekný neposeda. Aj keď posledné týždne rýchlejšie rastie, stále má v brušku dostatok priestoru. Dokonca aj na kotrmelce. Nerozlišuje deň a noc, ale riadi sa vlastnými cyklami, kedy bdie a kedy spinká. Tie sa menia približne po 20 – 40 minútach. Zaujímavé je, že bábätko v brušku už má 21. týždeň tehotenstva svoju obľúbenú polohu pre spánok a vracia sa do nej takmer vždy, keď sa chystá na odpočinok.

Zdokonalenie hmatu, chuti, ale aj čuchu bábätka

Nielen každý týždeň, ale priamo každým dňom je vaše dieťatko dokonalejšie. Pre 21. týždeň tehotenstva je typické ďalšie zdokonaľovanie zmyslov. Pokrok možno zaregistrujete sama tým, že je bábätko aktívnejšie. Zlepšuje sa mu hmat, takže nielen, že si občas cucá prstíky, ale chytá si nožičky, objíma si ich, hladí sa, ohmatáva okolie a dokonca môže ťahať za pupočnú šnúru. Nebojte sa, preskúmava tak len svoj svet a patrí to k prirodzenému vývoju.

Chuťové poháriky sa už bábätku vyvinuli v predchádzajúcich týždňoch, takže 21. týždeň tehotenstva naďalej trénuje sanie a ochutnáva plodovú vodu. Zaujímavé je, že plodová voda má ľahko sladkastú chuť. Práve z tohto dôvodu je pre človeka od narodenia sladká chuť blízka, pretože je to prvá chuť vôbec, s ktorou sa stretne. Ďalšie ochutnávanie potom bude nasledovať až pri prvom dojčení materským mliekom, ktoré má tiež sladkastú chuť.

i

Prvé zmyslové vnemy, ktoré si mozog dieťaťa zaznamená, pochádzajú už z počiatku 6. mesiaca, teda približne z 21. týždňa tehotenstva! Ak v tomto období máte svoje obľúbené jedlo a dávate si ho s chuťou a častejšie ako iné jedlá, bábätko bude mať po narodení jeho chuť v podvedomí dobre uloženú a až sa s danou chuťou jedla znovu stretne, veľmi pravdepodobne si ju ihneď obľúbi. Je úžasné, aký zázrak vo vás rastie.

Mysleli ste si, že v plodovej vode si bábätko len tak nevyskúša, ako mu funguje noštek? Pravdou je, že aj plodová voda obsahuje aromatické molekuly, najmä z prijímaného jedla. Už v maternici je teda špecifická vôňa prostredia, ktorá je jedinečná len pre vás. Ihneď po narodení bude bábätko práve táto vaša vôňa priťahovať. Preto je dobré obľúbený parfum aj dezodorant nechať doma a nebrať ich so sebou do pôrodnice. Bábätko vás ľahšie rozozná takú, aká ste.

V 21. týždni tehotenstva už telo dieťaťa filtruje odpadové látky

21. týždeň tehotenstva vaše bábätko denne prehltne pomerne veľké množstvo plodovej vody a ku koncu tehotenstva to bude až pol litra za jeden deň. Nie je to ale nič neobvyklé a organizmus drobčeka si s tým bez problémov poradí. Občas sa ale k bábätku touto cestou dostanú aj odpadové látky. V tejto chvíli ich už organizmus dieťaťa filtruje z časti samo. S filtráciou odpadových látok ale pomáha aj telo mamičky, takže na to vaše maličké nie je samo.

21. týždeň tehotenstva
Rastúce bruško môže spôsobiť už 21. týždeň tehotenstva nepríjemné bolesti chrbta.

21. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Vo vašom tele prebieha množstvo zmien a nie všetky sa týkajú iba vývoja bábätka. Zdá sa vám, že máte širší krk? Môže to byť jeden z príznakov pre 21. týždeň tehotenstva. Spolu s bruškom a poprsím sa môže mierne zväčšiť štítna žľaza a opticky tak krk rozšíriť. Ničoho sa ale neľakajte, veľa mamičiek si to ani nevšimne a je to naozaj nepatrná zmena. Isté rozšírenie sa môže týkať aj vašich bokov, zadočku a bruška. Je to ale prirodzený vývoj tehotenstva. Telo sa tým chráni a pripravuje na veľký energetický výdaj pri pôrode.

Hoci tieto zmeny môžu mať vplyv na to, že sa ľahšie zadýchate a nemusí sa vám nová kondícia vôbec páčiť, nenechajte sa tým vyviesť z rovnováhy. Tehotenské zmeny zvyčajne miznú veľmi rýchlo po pôrode bábätka, takže sa nemáte čoho báť. Na druhej strane nie všetky zmeny vás obmedzujú. Stav vašich nechtov, vlasov a pleti by mal byť výborný. Užívajte si toho, ako vám tehotenstvo pristane.

i

Necítite 21. týždeň tehotenstva ešte pohyby bábätka? Nebojte sa, všetko má svoj čas a pohyby na seba niekedy môžu nechať čakať až do 22. týždňa tehotenstva. Je však dôležité, aby vaše tehotenstvo pravidelne sledoval lekár. Pokiaľ máte nejaké otázky, napríklad aj k pohybom, prípadne cítite bolesť v podbrušku, určite sa na neho obráťte.

21. týždeň tehotenstva je už značná záťaž pre chrbát

21. týždeň tehotenstva prináša málinko nepohodlie najmä pri dlhom státí či naopak sedení pocítite záťaž a môže vás pobolievať chrbát. S rastúcim bruškom sa totiž mení vaše ťažisko a zvyšuje sa záťaž na bedrovú chrbticu. To ale nie je jediná komplikácia. V tele sa vám v období 21. týždňa tehotenstva začína uvoľňovať hormón relaxínu. Ten spôsobuje, že sa všetky kĺby a väzy vo vašom tele postupne začínajú uvoľňovať. Je to dôležitý hormón, pretože práve vďaka nemu sa pri pôrode vaša panva dokáže prispôsobiť hlavičke bábätka.

Do pôrodu je ale ešte pomerne ďaleko, avšak už 21. týždeň tehotenstva je dôležité sústrediť sa na prevenciu bolesti chrbta. Pokiaľ sa cítite dobre, chodievajte na prechádzky. Nemali by byť náročné a dlhé, ale na udržanie tela v kondícii sú prechádzky dôležité. Keď musíte nejakú dobu stáť, odporúčame mať podloženú jednu nohu. Môžete si kúpiť napríklad stúpadlo pre deti, ktoré neskôr využije vaše dieťa pri čistení zubov. Uľavíte tak záťaži na bedrovú chrbticu. Nezabudnite, že keď sedíte, je vhodné mať nadvihnuté nohy. A minimálne každú hodinu by ste sa mali narovnať či pretiahnuť. Na regeneráciu namáhaných kĺbov a chrbta sú vhodné aj kúpele, ale nesmú byť veľmi horúce. Pokiaľ bolesti chrbta pretrvávajú alebo sa stupňujú, je dobré konzultovať váš stav s lekárom.

Výživa v 21. týždni tehotenstva

V tehotenstve všeobecne je dôležité dbať na vyváženú a pestrú stravu a dostatočný pitný režim. 21. týždeň tehotenstva sa ale môže objavovať problém s pálením záhy. Dbajte o to viac na pitie čistej vody a vyhnite sa ostrému jedlu, nikotínu a alkoholu. Sústreďte sa na príjem vitamínov a minerálnych látok. Ak máte problém konzumovať väčšie množstvo ovocia a zeleniny a keď jete šalát, príde vám, že ho jete pol dňa, môžete vyskúšať pitie najrôznejších druhov smoothies.

21. týždeň tehotenstva – výživa
Lahodné smoothie plné vitamínov vás osvieži aj zasýti na dlhší čas.

i

Všetko podstatné o výžive v tehotenstve sa dozviete v našich článkoch Čo jesť a nejesť v tehotenstve? a Sedem vitamínov a látok, ktoré by tehotnej žene nemali chýbať.

Tipy pre 21. týždeň tehotenstva:

  • Srdiečko bábätka je v 21. týždni tehotenstva približne 2× rýchlejšie ako vaše. Zosilnela ale jeho intenzita, takže už nie je počuť len pri špeciálnom vyšetrení, ale aj pri počúvaní obyčajným stetoskopom. Máte doma staršie dieťa, ktoré sa teší na malého súrodenca alebo ste zvedavá sama? Kúpte si stetoskop domov a skúste si srdiečko drobčeka v brušku spoločne vypočuť. Sústreďte sa na zvuk, ktorý pripomína cválanie koňa.
  • Chcete sa ohriať pri mori a zvažujete exotickú dovolenku a let lietadlom? Pokiaľ máte bezproblémový priebeh tehotenstva, nemal by to byť problém. Ani v prípade, že pôjdete niekam, kde budete potrebovať podstúpiť očkovanie. Riziko ale je, že neovplyvníte, či sa váš zdravotný stav v priebehu dovolenky nejako nezmení. Cestovanie vždy odporúčame konzultovať s lekárom.
  • 21. týždeň tehotenstva je v znamení ďalšieho rastu bruška, všimli ste si, že sú vám obľúbené kúsky zo skrine čoraz užšie? Myslite na to, že do tehotenského bruška by sa nemalo nič zarezávať. V oblečení by ste sa mali cítiť pohodlne. Investujte do tehotenských legín, nohavíc alebo niekoľkých šiat. Dajú sa zaobstarať aj z druhej ruky a budete sa v nich cítiť oveľa lepšie ako v klasickom oblečení, ktoré sa zdá, že sa stále zmenšuje.

Pozorujete na sebe, ako s bruškom narastá aj záťaž pre vaše telo? 22. týždeň tehotenstva je ideálna doba sústrediť sa na prevenciu bolesti chrbta, kŕčových žíl a ďalších problémov spojených s tehotenstvom. Prečítajte si naše tipy a pripravujte sa tak priebežne na blížiaci sa tretí trimester aj veľké finále.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB06