Obnoviť stránku

Naše pobočky sú otvorené iba v režime výdajní.
Viac informácií k prevzatiu objednávok.

Pre rýchlejší výdaj na pobočkách odporúčame využiť vyzdvihnutie cez aplikáciu.

Reklamácie počas lockdownu prijímame bohužiaľ iba cez online formulár.

Yakuza: Like a Dragon (RECENZIA) – Čerstvý vietor v krídlach draka

• Autor: Jiří Fait

Séria Yakuza je jedna z mála východných hier, ktoré sa v miestnych končinách dostali do širšieho povedomia. Ako kopa ďalších, aj ja sa počítam medzi tých, ktorí na vlak Yakuzy naskočili až v neskoršom momente... a hneď na začiatok prezradím, že som nastúpil na tej správnej stanici, pretože Yakuza: Like a Dragon od japonských Ryu Ga Gotoku vo mne ihneď „prebudila draka“. Jej mix komédie, akcie, premrštených situácií a sympatické obsadenie si ma pomerne rýchlo získalo a s nadšením som očakával, čo na mňa čaká za ďalším rohom neónovej Yokohamy.

Yakuza: Like a Dragon; wallpaper: cover

Alza Magazín

Yakuza: Like a Dragon (Hra) | Yakuza (Herná séria)

Akčné RPG Yakuza: Like a Dragon je súčasť hernej série Yakuza. Titul vyvíja štúdio Ryu Ga Gotoku a vydáva spoločnosť SEGA. Hra vychádza 16. 1. 2020 v Japonsku, v Európe potom 10. 11. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Xbox Series X/S . Na PS5 vyjde 2. 3. 2021. Hra vychádza bez českej lokalizácie a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenzia 

Yakuza: Like A Dragon (RECENZIA PS4) – Obsah článku

 1. Predstupuje Ichiban Kasuga
 2. Zhromaždi svoju skupinu a vydaj sa vpred
 3. Bez práce nie sú koláče
 4. Vznešený bodyguard? Pôvabná hosteska? Ctený kuchársky šéf? Yakuza: Like a Dragon má všetko!
 5. Drak bezpečne pristál?
 6. Nový začiatok, nová nádej
 7. Recenzia Yakuza: Like A Dragon: záverečné hodnotenie
 8. HW nároky na hru Yakuza: Like A Dragon PC

Predstupuje Ichiban Kasuga

Pôvodný protagonista Kazuma Kiryu je minulosťou, jeho príbeh je uzavretý a tvorcovia predstavujú Ichibana Kasugu. Na začiatku hry ide o pomerne zanedbateľného pešiaka, ktorý pracuje v meste Kamurocho (prostredie pôvodných dielov Yakuzy). Ichiban si silne idealizuje patriarchu (kmotra) svojho klanu, ktorý ho v mladosti vytiahol z poriadneho problému, takže keď sa v začiatkoch hry situácia zvrtne v neprospech klanu, Ichiban na seba vezme podozrenie z vraždy, ktorú nespáchal, a ide si odsedieť 18 rokov do väzenia.

Jamile je späť na slobode, s hrôzou zisťuje, že na neho nikto nečaká a rýchlo si uvedomí, že ho všetci z jeho starého života buď zradili, alebo naňho zabudli. Čoskoro na to ho situácia dostane do Yokohamy, kde sa Ichiban ocitne bez domova, priateľov a peňazí a musí doslova drieť biedu. Tento opis vám na začiatok musí stačiť, pretože bližšie detaily by znamenali ťažký príbehový spojler.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: plummer Yakuza: Like A Dragon; gameplay: bitka Yakuza: Like A Dragon; gameplay: sľub
Ichiban je síce v radoch Yakuzy nikto, ale srdce má na prvom mieste, a aj keď vyberá „platby za ochranu“, neubránite sa sympatiám k jeho osobnosti.

Predošlé diely Yakuzy sa točili okolo už pevne ukotvenej postavy (Kiryu), ktorá nemala problém prekonávať jednu latku za druhou. V tomto zmysle je zmena perspektívy k Ichibanovi jednou z najväčších predností príbehu novej Yakuzy. Náš hrdina začína ako slabý, opustený a vykoľajený jedinec, avšak jeho neústupná vášeň a potreba konať vo svete dobro (Kasuga je vášnivým hráčom série Dragon Quest) sú nákazlivé. Je veľmi jednoduché si ho obľúbiť a fandiť mu, takže ako nový hlavný protagonista, podľa môjho názoru, viac než obstál.

Zhromaždi svoju skupinu a vydaj sa vpred

Ichiban však nie je jediným hrdinom v Yakuza: Like a Dragon. Nejde o klasickú „mlátičku“ po vzore predošlých hier, ale o ťahové RPG, čo tiež znamená partiu. Ichiban k sebe časom pritiahne ďalšie zaujímavé postavy, ktoré sa k nemu pridajú v jeho pútí za pomstou. Kľúčové postavy sú: bývalý detektív Adachi, klubová hosteska Saeko a ošetrovateľ bez domova Nanba. Títo štyria potom budú tvoriť vašu „bandu stratených existencií“, pre ktorú by ste boli ochotní skočiť do ohňa, verte mi.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: bitka Adachi Yakuza: Like A Dragon; gameplay: bitka Nanba Yakuza: Like A Dragon; gameplay: bitka Saeko
Lepšiu partičku by ste široko ďaleko nenašli. Každý z nich má svoje osobné problémy a charakteristické črty, vďaka čomu sa s nikým z nich nebudete nudiť.

Spoločníci medzi sebou komunikujú a vytvárajú si putá, čo neskôr vyústi v samostatné questy a príbehy. Yakuza sa v niektorých situáciách silne inšpiruje sériou Persona (hlavne čo sa rozprávania príbehu týka) a je radosť sledovať, ako sa odlišné charaktery vo vašej skupine postupne rozvíjajú. Každý z nich prináša niečo nové na stôl a každého z nich si obľúbite kvôli niečomu inému. Toto jednoducho nie je príbeh o osamelom „yakuzákovi“ proti celému svetu, ale nádherná poviedka o stroskotaných dospelákoch.

A poviem vám, že stroskotanci to naozaj sú, avšak v tom dobrom slova zmysle. Yokohama a hlavne (fiktívna) štvrť Ijincho funguje ako záchytná sieť pre podobné existencie, takže po celú dobu hrania Yakuza: Like a Dragon budete stretávať ďalších „stratených chlapcov“, počúvať ich životné príbehy a často im tiež pomáhať, pretože Ichiban je jednoducho hrdina ako remeň. Navyše, v prvej tretine príbehu sa sami ocitnete v bezdomoveckom prostredí plnom tuláctva, kriminality a sexuálnych pracovníkov a Ichiban si vyskúša, aké to je žiť v týchto podmienkach, keď je svetlo na konci tunela len nepatrná svetlá bodka v diaľke.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: chyba Yakuza: Like A Dragon; gameplay: výpalné Yakuza: Like A Dragon; gameplay: zakončenie
Či už sa Ichiban stretáva so spackanou trvalou alebo kvázi zlých chlapcov, poriadna bitka dokáže vyriešiť každý druhý problém – tzn. tých zlých chlapcov. Účes mu už zostane.

Bez práce nie sú koláče

Toto porekadlo tu platí dvojnásobne, pretože peniaze, rovnako ako v skutočnom živote, tu hýbu svetom. Yakuza: Like a Dragon je preplnená vedľajšími aktivitami, ktoré buď rozvíjajú Ichibanov charakter, alebo napĺňajú jeho peňaženku. Môžete sa napríklad zapojiť do zbierania prázdnych plechoviek v mini-hre štýle Mario Kart, vykonávať „hrdinskú“ činnosť na polovičný úväzok, či sa napríklad pustiť do prekvapivo prepracovaného simulátora biznis manažmentu, pre ktorý by sa dal napísať rozsiahly manuál.

Yakuza: Like a Dragon zachováva podstatu série a zároveň prekvapuje, kde to ide. A samozrejme preháňa, čo sily stačia: Ichiban si občas dá dole tričko, aby teatrálne odhalil svoje dračie tetovanie (ktoré mu zrejme dodáva silu) a príbeh je preplnený dojemnými udalosťami, láskou a zradou, vďaka čomu som neraz usilovne prehĺtal rastúci knedlík v krku. V jednom momente som starenke pomohol cez prechod podaním extra pálivého kimči a podporil som rozčarovaného masochistu v jeho snahe (queste) znova pocítiť bolesť. Navyše som v už spomínanom management sime povýšil sliepku na pozíciu generálnej riaditeľky, ktorá pri stretnutí s investormi zrazila na kolená a získala si na svoju stranu všetky veľké investorské zvieratá. Zlatá Omeleta (tak sa volá tá sliepka, no fakt)!

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: Sujimon Yakuza: Like A Dragon; gameplay: Omelette Yakuza: Like A Dragon; gameplay: samovražda
Ak sú niečím japonskí vývojári preslávení, je to rozhodne kreativita minihier a vedľajších úloh. Len málokedy narazíte na úlohu typu „nájdi, zabi a prines“ a často sa vám naskytnú ako výjavy hrôzostrašné, tak aj také, nad ktorými občas zostane rozum stáť.

Pobehovanie po meste, plnenie vedľajších aktivít a questov (za čo získavate peniaze a predmety) je to, v čom sa zrejme nájdu fanúšikovia pôvodných dielov Yakuzy. Hneď na začiatku hry však narazia na novinku, ktorá im svet obráti naruby – mám na mysli ťahový systém súbojov. Čo sa mňa týka, ide o ďalšiu časť, v ktorej Yakuza: Like a Dragon vyčnieva, aj keď je jej spôsob spracovania občas nedokonalý.

Vznešený bodyguard? Pôvabná hosteska? Ctený kuchársky šéf? Yakuza: Like a Dragon má všetko!

Ichibanova skupinka pozostáva z troch ďalších už spomínaných postáv a každá z nich môže vykonávať odlišnú „prácu“ (job), čo je, jednoducho povedané, ich herná trieda. Tie, v štýle typickom pre japonské hry, miešajú realitu sa surrealizmom, keďže Ichiban v jednom bode začne mať halucinácie, vďaka ktorým sa nepriatelia menia na fantasy alter-egá, čo platí aj preňho a jeho bandu. Nové povolania môžete vyskúšať vďaka lokálnemu „pracovnému úradu“ nazvanému Hello Work a v tejto lokácii medzi nimi aj prepínať. Pracovná pozícia ako bodyguard, šéf, idol a „breakdancer“ majú svoje skutočné prvky preformulované do tiahlej fantasy podoby: napríklad zdravie si môžete doplniť vďaka osviežujúcej pesničke od idola a kuchársky šéf vám zase z nepriateľov urobí flambovanú sekanú.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: transform Yakuza: Like A Dragon; gameplay: hrdina Yakuza: Like A Dragon; gameplay: poundmate
Ichiban prežíva krízu stredného veku a myslí si, že je fantasy hrdina. Teda on ním vlastne je a čím viac sa budete snažiť, tým menej sa vám ostatní budú snažiť nahovoriť, že iba trpíte bludmi. Tak buďte hrdinovia, konajte dobro a okolitý svet vám to potom vráti.

V boji používate základný útok, odlišné schopnosti, predmety, alebo si môžete na pomoc zavolať kamošov, ktorých ste stretli v priebehu príbehu vďaka mobilnej aplikácii „Poundmates“. Každá postava ide v určitom poradí, a aj keď práve nie ste na ťahu vy, môžete priebeh boja ovplyvniť. Napríklad po vzore RPG South Park: Fractured But Whole možno niektoré schopnosti posilniť buď rýchlym alebo presne načasovaným stlačením tlačidla, a to isté platí aj pre „perfektné vykrytie“, ktoré síce úplne nevymaže odtrhnuté zranenia, ale značne ho zníži, ak včas stlačíte potrebný gombík.

Všetko navyše pekne zapadá do známych RPG rovníc – niektoré útoky a schopnosti sú super efektívne, alebo naopak, úplne neefektívne v závislosti na slabých a silných stránkach protivníkov. To je potrebné využiť na maximum, pretože ak pustíte nepriateľov „k slovu“, pomerne rýchlo s vami vytrú podlahu. Aj keď som si súboje užíval, je to práve tu, kde som pri Yakuza: Like a Dragon narazil na zrejme najväčšiu (a v podstate jedinú) trhlinu v inak perfektnej zábave:

Veľa útokov je závislých na pozícii vašich spoločníkov a nepriateľov, lenže vy vôbec nemáte kontrolu nad tým, kde kto bude stáť a kam sa pohne. Všetci sa na bojisku pohybujú podľa svojho uváženia, tancujú v opatrných kruhoch okolo svojho protivníka, takže niekedy je to vyložene o „štedrosti hry“, či sa vám „Giga Swing“ podarí, alebo len udriete do najbližšej lampy, ktoré stoja priamo pred vami. Počas jedného tuhého bossfightu sa dve z mojich postáv dostali do úzkych (doslova) miest a vďaka tomu dostávali konštantne nakladačku ako jeden človek, pretože stáli tak blízko pri sebe. Inokedy bezvýsledne narážali do prekážok priamo pred nimi, na čo sa magicky objavili priamo pred svojím cieľom. Nepriateľské skupiny sa navyše po meste „respawnujú“ a ich level zostáva nemenný, vďaka čomu som v niektorých oblastiach celkom často zapínal funkciu „Auto-Battle“, kde súboj hra vyriešila za mňa.

Yakuza Like a Dragon gameplay | Alza Magazin (Gameplay, PS4, No Commentary)

Plnením rôznych aktivít vylepšujete Ichibanov charakter (zvyšovaním vlastností, akými sú Enthusiasm, Mentality, Cheerfulness, Kindness, Intelligence a Stylishness sa pred vami odomykajú ďalšie možnosti, ako riešiť niektoré situácie v hre – ďalšie inšpirácie sériou Persona)

Drak bezpečne pristál?

Aj napriek tomu som si súbojový systém skutočne užíval. Prvý ťahový pokus štúdia Ryu Ga Gotoku síce nie je bez chýb, ide však o niečo, čo sa dá v ďalších opakovaniach vypilovať a doladiť. Yakuza: Like a Dragon pôsobí ako čerstvý začiatok a vývojári podľa mňa dokázali viac než to, že iba vytvorili slušné RPG; vybudovali výborný diel Yakuzy, vďaka ktorému sa už nemôžem dočkať, kam nás zavedú nabudúce. Ichiban je jednoducho sympaťák (rovnako ako zvyšok jeho skupiny) a ja len dúfam, že vývojári zostanú pri RPG prvkoch v ďalších dobrodružstvách tohto univerza.

Takže okrem občas podivných pozícií pri súbojoch je Yakuza: Like a Dragon v podstate bezchybná hra, že? Nie tak celkom. Titul som hral na konzole PS4, ktorá v niektorých ohľadoch už jednoducho nestíha, čo je (a ešte chvíľu bude) v súčasnosti problém mnohých medzigeneračných titulov. Na PS4 si tak dosýta užijete dlhé nahrávacie obrazovky, ktoré sú navyše naozaj časté, čo môže občas nepekne pokaziť vašu príbehovú imerziu. Štvrť Ijincho síce môžete väčšinou prebehnúť z juhu na sever bez jedinej nahrávacej obrazovky, akonáhle sa ale objaví cut-scéna, môžete na chvíľu gamepad odložiť bokom, pretože to v drvivej väčšine znamená, že na tú cut-scénu nadviaže päť ďalších.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: part tinme hero Yakuza: Like A Dragon; gameplay: Saeko kick Yakuza: Like A Dragon; gameplay: flambe
Keď všetko funguje, ako má, je na súboj radosť pozerať. Niekedy sa vám ale stane, že nakopnete lampu blízko, zbytočne vyplytváte energiu a zapálite akurát priestor pred vami. Čo však nie je prípad týchto obrázkov.

Yakuza: Like a Dragon navyše na základnom PS4 beží iba v rozlíšení 900p pri 30 snímkach za sekundu (PlayStation 4 Pro dokáže hru „vytiahnuť“ na rozlíšenie 1080p pri 30fps), takže budete smutne zízať na čierny rámik okolo obrazovky, čo v roku 2020 pôsobí trochu archaicky. Je to možno síce nefér hodnotenia a „moja chyba“ vzhľadom na to, že titul vychádzajúci tento rok hrám na stroji s dátumom vydania rok 2013 – napriek tomu to považujem za dôležité spomenúť pre tých, ktorí si Yakuzou: Like a Dragon budú chcieť tiež zahrať na konzolách súčasnej generácie.

Nový začiatok, nová nádej

Síce nie som dlhoročným veteránom série, ale dovolím si povedať, že skalní fanúšikovia si Yakuzu: Like a Dragon obľúbia už len preto, akým spôsobom séria prijala za svoje ťahový systém a RPG mechaniky a pritom si stále zachováva svoju tvár. Tento smer, ktorý výborne funguje aj pre sériu Persona, navyše znamená, že je Yakuza teraz ešte prístupnejšia širšiemu publiku. Nedostatkov je poskromne, a ak budete najnovšiu Yakuzou hrať na čomkoľvek silnejšom ako PlayStation 4, bude ich ešte menej.

Yakuza: Like A Dragon; gameplay: roztomilosť Yakuza: Like A Dragon; gameplay: vylepšenia
Keď už si myslíte, že vás Yakuza: Like a Dragon nedokáže ničím prekvapiť, stretnete majstrov, ktoré vám vylepšia zbrane a roztomilý úsmev Saeko vám dodá na šarme a útočnej sile. Prečo nie?

Yakuza: Like a Dragon je podľa môjho názoru tým najlepším odrazovým mostíkom, ak sa ako nováčikovia túžite ponoriť do tejto kultovej série a pritom vás straší množstvo dielov, ktoré má Yakuza už za sebou. Titul urobil obrí skok do neznáma, ale pristál sebaisto, a osobne som veľmi zvedavý na to, kam tvorcovia Yakuzu posunú ďalej. Nech Ichiban Kasuga žije dlho a blažene!

Táto recenzia bola napísaná na PS4 verziu hry. Kópiu poskytla distribučná spoločnosť CENEGA CZECH.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Yakuza: Like A Dragon: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 90 % Alza Magazín
Verdikt:

Parádne ťahové RPG z krajiny vychádzajúceho slnka vhodné ako pre veteránov série, tak aj pre úplných nováčikov. Yakuza: Like a Dragon predstavila nového protagonistu, nový súbojový systém a príbeh, ktorý, aj keď sa niekedy neberie príliš vážne, z vás dokáže vydolovať emócie všetkých odtieňov. A niekedy aj tie, o ktorých ste si mysleli, že už ich nemáte. Toto je jednoducho povinnosť pre všetkých priaznivcov kvalitných hier.

Yakuza: Like A Dragon; recenzia

Klady

 • Charaktery v hre
 • Príbeh a lokácie
 • Súbojový systém
 • Vedľajšie aktivity nie sú len výplň
 • Ichiban Kasuga
 • Nový smer hry je krok správnym smerom

Zápory

 • Na PS4 príšerné dlhé nahrávacie obrazovky
 • Náhodné situácie pri súbojoch, ktoré nemôžete ovplyvniť
 • Archaické rozlíšenie na PS4
Alza Gaming, banner, slim 2020

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na Instagrame a Facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Jiří Fait

Jiří Fait

Volám sa Jiří Fait a dalo by sa povedať, že videohry sú motorom môjho života už od doby, čo sa mi po prvýkrát dostala pod ruku guľôčková myš. Takže som vlastne taký herný „boomer“ a som na to patrične hrdý. Okrem športu, ktorý pod EA a 2K prišli o dušu, nepohrdnem takmer žiadnym žánrom, pokiaľ ma príbeh danej hry udrží pred monitorom. Na poli hernej žurnalistky zo seba stále oklepávam neskúsenú zelenú trávu, ale o to väčšia zábava je krôčik po krôčiku sa posúvať vpred.

HW nároky na hru Yakuza: Like A Dragon PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470/AMD FX-8350 Intel Core i7-6700/AMD Ryzen 5 1400
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 660, 2 GB/AMD Radeon HD 7870, 2 GB Nvidia GeForce GTX 1060, 3 GB/AMD Radeon RX 580, 4 GB
DirectX
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 60 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (14. 11. 2020)

S akým herným PC na Yakuza: Like A Dragon?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základná zostava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimálna zostava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza individuál

Zostava pre náročných:

Alza individuál

i Mohlo by vás zaujímať

Čo sme skôr napísali o Yakuza: Like A Dragon

Yakuza 7 – od akčnej bojovky k ťahovým súbojom?

• Novinka: 3. 10. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

7. diel série Yakuza nedávno prekvapil pomerne nečakanou informáciou, že tvorcovia (SEGA) opúšťajú tradičné real-time súboje pripomínajúce klasické bojovky a smerujú skôr k systému ťahovej taktickej akcie. To u mnohých fanúšikov (alebo možno len u mňa) vyvolalo ľahké rozpaky, aktuálne uniknuté detaily ale naznačujú, že by mohlo ísť o pomerne zaujímavú inováciu.

V akčných pasážach totiž budete ovládať skupinu hneď niekoľkých bojovníkov, pričom každý z nich by mal zrejme zastávať iné povolanie, podobne ako v prípade klasických RPG. V článku zverejnenom japonským videohernom magazínom Weekly Famitsu boli predstavené 3 hrateľné triedy, ktoré sa v novej Yakuze objavia.

Yakuza 7: Like a Dragon Gameplay Trailer – TGS 2019 (IGN)

Pozrite sa na trailer z nedávnej Tokyo Game Show, pokiaľ však neovládate japončinu, možno z toho úplne múdri nebudete.

Tieto povolania sa tu budú skrývať pod označením Jobs, vlastne teda pôjde o zamestnanie jednotlivých postáv. Vďaka spomínanému článku zatiaľ vieme, že sa v hre objaví Fortuneteller (Veštec), Riot Police (Policajný ťažkoodenec) a Idol (mediálne osobnosti v japonskej popkultúre), v plnej verzii ale bude povolaní určite oveľa viac a, ako tak sériu Yakuza poznám, veľa z nich bude určite dosť uletených.

Veštec bude fungovať ako bojovník na diaľku. Jeho krištáľová guľa mu prepožičia schopnosť nepriateľov zapaľovať či elektrizovať, v klasickom ťahovom RPG by teda jeho ekvivalentom bol určite kúzelník. Riot Police vyzerá na klasického tanka, teda postavu zameranú na hrubú silu obdarenú obdivuhodnou výdržou, ktorú mu prepožičiava jeho policajný výstroj. A konečne, posledná doteraz známa trieda, Idol, je úplne exkluzívne ženské povolanie zamerané na uzdravovanie spoločníkov a ovládanie nepriateľov pomocou mikrofónu a sily piesní. V podstate teda oplýva rovnakou mocou, akú majú dnešné popové hviezdy nad teenagermi.

Sedmička sa zmien nebojí

Ak váhate, ako sa podarí tieto prvky prepojiť s dramatickým príbehom z prostredia japonského organizovaného zločinu, nie ste sami. Čo si budeme hovoriť, Yakuza 7 sa na základe týchto informácií javí ako dosť bizarný guláš, ale zase na druhej strane, to by šlo vyhlásiť o väčšine dielov tejto série, a napriek tomu to všetko dohromady fungovalo skvele. Nezostáva teda nič iné ako dúfať, že štúdio SEGA vie, čo robí.

Mimochodom, oficiálny názov hry pre európsky a americký trh znie Yakuza: Like a Dragon. Zaujímavé je, že bola z názvu úplne vypustená číslovka 7. Znamená to azda, že tvorcovia plánujú nenápadný reboot celej série? S novou hlavnou postavou by to dávalo aj zmysel, možno ale len chcú nalákať potenciálnych nových fanúšikov, ktorých by inak sedmička v názve mohla odradiť? Dozvieme sa 16. januára 2020, kedy hra vychádza na japonskom trhu, v Európe a Amerike zatiaľ pevný dátum vydania stanovený nie je.

• Zdroje: Gematsu, YouTube, Famitsu

Yakuza 7 – s novým hrdinom znova od začiatku

• Oznámenie: 3. 9. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Yakuza 6: A Song of Life ukončila príbeh dlhoročného hlavného hrdinu série – Kazumu Kiryu. Mnohí z nás túto skutočnosť síce oplakali (Ja neplačem! Vy plačete!), Avšak život a videoherné série idú ďalej, čoho si je vedomá aj japonská spoločnosť Sega, ktorá prakticky okamžite začala práce na novej hre. Lenže ako nadviazať na úspešnú sériu bez obľúbeného protagonistu?

Jednoducho na ňu nenadviaže vôbec. Yakuza 7 sa už nebude odohrávať v Tokyu vo fiktívnej štvrti Kamurocho, dej sa totiž presunie do Yokohamy, druhého najľudnatejšieho mesta ležiaceho na juhu Japonska. Od toho sa tiež bude odvíjať aj údajná veľkosť hernej plochy, hra by sa mala pýšiť 3× väčšou rozlohou, než akú zaberalo Kamurocho v šiestom pokračovaní série.

Yakuza 7 Jap. (Trailer)

Trailer na Yakuzu 7 zatiaľ len v japončine a japonskými titulkami, o atmosfére celej hry si ale aj napriek tomu urobíte slušný obrázok

Po uliciach Yokohamy sa budete preháňať v koži úplne novej postavy menom Ichiban Kasuga, muža, ktorého práve po 18 rokoch výkonu trestu prepustili z väzenia a on sa musí z úplného dna opäť vypracovať späť na vrchol (pravdepodobne) mafiánskej hierarchie. Koniec-koncov, hra sa volá Yakuza, pravdepodobnosť, že bude vaším cieľom stať sa riaditeľom materskej škôlky, je pomerne malá. Hoci, v Japonskej hre človek nikdy nevie.

Rovnako, ako v predchádzajúcich inštanciách série, si budete musieť trochu zašpiniť ruky, pričom na pretras prídu vaše znalosti bojových umení. Ak však čakáte frenetické akčné scény pripomínajúce klasické bojovky s prímesou wrestlingu, budete asi trochu sklamaní, pretože práve v tomto ohľade sa Yakuza 7 vydáva dosť experimentálnym smerom. Efektný súbojový systém totiž nahradia ťahové súboje. Čo je, priznajme si, dosť odvážny krok, ktorý dosť možno veľa fanúšikov série neprivíta s nadšením.

Jediný dostupný trailer je však zostrihaný len z príbehových animácií a hru v chode neukazuje vôbec, na plné zhodnotenie a ukážku trochu kontroverznej zmeny súbojového systému si tak budeme musieť ešte chvíľu počkať. Nebude to ale príliš dlhá doba, pretože Yakuza 7 vychádza už 16. januára 2020 na platformu PS4, tento dátum sa však týka iba Japonského trhu, zvyšok sveta sa príbehu Ichibana Kusugu dočká do konca toho istého roka.

• Zdroje: HomepageYouTube

P-DC1-WEB16