Obnoviť stránku

Vyrobiť PlayStation 5 vraj stojí 450 dolárov, za koľko sa bude predávať? (TÉMA)

Aktualizované

Je to práve predajná cena, ktorá v mnohých prípadoch rozhoduje o kúpe, a pretože herné konzoly sú väčšinou investíciou na niekoľko rokov, o to väčšiu hrá úlohu. Koľko bude PlayStation 5 stáť, zatiaľ nevieme, agentúra Bloomberg však prišla s informáciou, že aktuálna výrobná cena jednej konzoly je približne 450 dolárov. Dokážeme podľa toho stanoviť, koľko bude PlayStation 5 stáť? Ako na tom boli predchádzajúce PlayStation a môže sa konzola predávať napríklad aj so stratou?

cena Playstation 5; screenshot: konzola a ovládač

Obsah článku:

  1. PlayStation 5 sa pravdepodobne bude predávať drahšie ako jeho predchodca
  2. Sony bojuje s výrobnými nákladmi
  3. Koľko za PlayStation 5 zaplatíme?
  4. Výrobné a predajné ceny konzol PlayStation, Xbox a Nintendo pri uvedení na trh
  5. Čakanie na konkurenciu

PlayStation 5 sa pravdepodobne bude predávať drahšie ako jeho predchodca

• Téma: 20. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Na nových konzolách nás okrem hier či výkonu samozrejme zaujíma aj cena. Práve tá je v prípade oboch pripravovaných konzol zatiaľ neznáma, skoro ako by to vyzeralo, že sa tu odohráva akási technologická zákopová vojna, kedy obaja výrobcovia vyčkávajú na prvý krok konkurencie. Časy, kedy PlayStation 2 stálo viac ako 800 eur, sú síce nenávratne preč, máme však dôvod domnievať sa, že PlayStation 5 neudrží existujúcu nastavenú latku 399 dolárov a pozrie sa o niečo vyššie.

Prvou indíciou bolo už minuloročné vyhlásenie architekta konzoly PS5 Marka Cerneho, že cena PS5 bude ospravedlnená výkonom a funkciami. To môže viesť k domnienke, že pôvodná cenovka PS4, ktorá bola 399 dolárov, nebude dodržaná a Cerny tak možno pripravuje zákazníkov na cenu vyššiu, než očakávajú. Takéto domnienky sú úplne v súlade s tým, čo už vieme o schopnostiach novej konzoly. Rýchly SSD disk radu NVMe, podpora ray tracingu na hardvérovej úrovni, Blu-ray mechanika a tak ďalej. To nie je práve najlacnejšia výbava.

cena Playstation 5; screenshot: cena ps4 E3 2013
Keď Sony na E3 2013 oznámilo cenu konzoly PlayStation 4, zo sály bolo počuť nadšenie.

Svoj význam môže mať tiež spomínané vyčkávanie. Ak by v Sony už pri minuloročnom odhalení v magazíne Wired vedeli, že budú PlayStation 5 predávať za 399 dolárov či inú, zo všeobecného pohľadu prijateľnú cenu, pravdepodobne by to už spoločnosť oznámila či aspoň naznačila. Prístup Sony je však úplne opačný, nutné je ale tiež dodať, že vzhľadom na zložitý technologický vývoju a ladenie komponentov sa práve predajná cena, odvíjajúca sa od výrobných nákladov, väčšinou stanovuje ako posledná.

Sony bojuje s výrobnými nákladmi

Práve výrobné náklady sú často niečím, čo nám dá dobrý pohľad na cenu akéhokoľvek výrobku a vďaka agentúre Bloomberg tak máme ďalší dielik do skladačky menom „cena PlayStation 5“. Podľa Bloombergu a jeho zdrojov vnútri Sony majú byť aktuálne náklady na výrobu jednej konzoly PS5 asi 450 dolárov, pričom má ísť o neočakávaný nárast ceny spôsobený najmä vysokým dopytom po NAND flash pamätiach (využívaných pre SSD disky) a DRAM pamätiach (určených najmä pre chod operačného systému).

Takže zatiaľ čo obavy z vplyvu koronavírusu na výrobu nových konzol sa zatiaľ nepotvrdili, môže to byť dopyt po spomínaných komponentoch, ktorý nedáva Sony spať. Začiatkom februára sa na túto tému vyjadril finančný riaditeľ spoločnosti Sony Hiroki Totoki, ktorý vyhlásil, že výrobné náklady PS5 musia držať pod kontrolou a že je tento rok treba vyrobiť zodpovedajúci počet konzol.

cena Playstation 5; screenshot: DualShock 5
Na výslednej cene sa určite prejavia aj nové technológie v DualShocku 5. Haptická odozva aj adaptívne triggery výrobné náklady určite navýšia. Elite ovládač druhej generácie pre Xbox One ponúkajúci práve napríklad nastaviteľné triggery a ďalšie nadštandardné funkcie má odporúčanú maloobchodnú cenu približne 180 €.

Koľko za PlayStation 5 zaplatíme?

Agentúra Bloomberg síce v rámci ochrany svojich zdrojov neodhalila ich identitu, pravdivosť informácie o výške výrobných nákladov však potvrdil aj analytik Daniel Ahmad, ktorý sa mal tiež o podobnom čísle dopočuť. Ak by sme teda vychádzali z výrobnej ceny 450 dolárov a vzali si na pomoc postupy produktových manažérov zaoberajúcich sa cenovou kalkuláciou, došli by sme k záveru, že PlayStation 5 musí byť zákonite drahšie a „prvá na rane“ je cena 499 dolárov (pri započítaní ciel a DPH približne 560 eur), o ktorej sme aj my už skôr špekulovali a zodpovedala by tiež nízkym maržiam na trhu s elektronikou.

Keď ide ale o herné konzoly, učebnicové postupy nemusia platiť. Podľa spoločnosti IHS Markit boli výrobné náklady PlayStationu 4 po uvedení na trh 381 dolárov, pričom maloobchodná cena bola stanovená na 399 dolárov. Ak by Sony chcelo dosiahnuť podobnú maržu, PlayStation 5 by sa za predpokladu výrobných nákladov okolo 450 dolárov predávalo za 470 až 480 dolárov (asi 500 eur pri započítaní cla a DPH). Mohla by ale stáť konzola ešte menej? Mohla.

Akokoľvek to môže znieť nelogicky, pri rovnakej výške výrobných nákladov by sa mohlo PlayStation 5 predávať nielen za 450 dolárov, ale pokojne aj za menej. Hoci je jednou z definícií podnikania vytváranie zisku, k čomu by v tomto prípade nedochádzalo, nie je nezvyčajné, že výrobcovia zo začiatku predaje nových konzol dotujú. Porovnanie s PS4 a jeho drobným ziskom na každom predanom kuse konzoly už od vydania je síce pekné, ale keď pôjdeme ďalej do histórie, nájdeme opačné príklady.

cena Playstation 5; screenshot: Kenichiro Yoshida CEO Sony
Riaditeľ spoločnosti Sony podľa magazínu Bloomberg vyhlásil, že úspešnosť biznisu by mala byť posudzovaná podľa množstva aktívnych používateľov a nie podľa počtu predaných kusov.

PlayStation 3 stálo po svojom uvedení v roku 2006 vo verzii s menším diskom 499 dolárov, s väčším potom dokonca 599 dolárov. Lenže výrobné náklady sa údajne vyšplhali vďaka blu-ray mechanike, integrovanému Wi-Fi prijímaču a výkonnému Cell procesoru na ohromných 800 respektíve 900 dolárov a spoločnosť dotovala predaje až do roku 2010, teda celých 6 rokov.

V hre sú teda všetky možnosti. Sony sa môže oprieť o finančný úspech súčasnej generácie a oznámiť krásnych 399 dolárov, čo je aktuálna odporúčaná maloobchodná cena PlayStation 4 Pro (u nás sa však predáva za podstatne menej), ktorá bude určite využívaná na porovnávanie. V prvých rokoch budú multiplatformové tituly vychádzať stále aj na PS4, ktorej stámiliónová hráčska základňa by mohla zabezpečiť príjmy schopné stratu z predaja PS5 pokryť. Ponúka sa samozrejme aj zlatá stredná cesta, ktorá nie je neobvyklá. Podobne sa správa skoro celý automobilový priemysel, kedy výrobcovia predávajú vozidlá s úplne minimálnou maržou a zarábajú až na následnom servise a náhradných dieloch.

Výrobné a predajné ceny konzol PlayStation, Xbox a Nintendo pri uvedení na trh


Konzola

Výrobná cena

Predajná cena

Zisk/strata

PlayStation 3 (20 GB)

805 USD

499 USD

−306 USD

PlayStation 3 Slim (120 GB)

336 USD

299 USD

−37 USD

PlayStation 4 (500 GB)

381 USD

399 USD

+18 USD

PlayStation 4 Pro (1 TB)

318 USD

399 USD

+81 USD

Xbox 360 (20 GB)

552 USD

399 USD

−153 USD

Xbox One (500 GB)

471 USD

499 USD

+28 USD

Xbox One S (2 TB)

324 USD

399 USD

+75 USD

Xbox One X (1 TB)

442 USD

499 USD

+57 USD

Nintendo Wii

155 USD

249 USD

+94 USD

Nintendo Wii U

180 USD

299 USD

+119 USD

Nintendo Switch

197 USD

299 USD

+102 USD

• Zdroj: cnews.cz

Sony ani Microsoft sa v prípade nutnosti nebáli svoje konzoly dotovať. Nintendo podobný prístup nikdy nezdieľalo a cenu nastavovalo vždy tak, aby zarábal aj samotný hardvér.

Čakanie na konkurenciu

Sony však môže staviť aj na svoje aktuálne postavenie. Končiacej konzolovej generácii jasne dominuje a východiskové postavenie má oveľa lepšie, než v prípade predchádzajúcej generácie, spoločnosť by si tak teoreticky mohla „dupnúť“ a svojim zákazníkom dať najavo, že kvalita niečo stojí. Tomuto ani inému vyššie spomínanému prístupu zatiaľ však nič nenasvedčuje, agentúra Bloomberg totiž vo svojom článku zároveň zmieňuje, že podľa zdrojov z obchodného oddelenia Sony firma aktuálne vyčkáva na kroky konkurencie. Tomu by zodpovedalo aj to, že Microsoft je v predstavovaní konzoly o krok napred a na rozdiel od Sony nie je tak zdržanlivý.

Aby sme dokázali pracovať aj s touto (opäť nepodloženou) informáciou, musíme sa pozrieť aj do konkurenčného tábora. Aj tu sme dostali predstavu o výrobných nákladoch Xboxu Series X. Tie sa majú podľa už spomínaného analytika Daniela Ahmada pohybovať medzi 460 až 520 dolármi. Microsoft síce na väčšine posledných konzol zarábal už od začiatku, ale napríklad v prípade Xboxu 360 v úvode tiež siahol po atraktívnejšej cenovke a predaj každého kusu konzoly dotoval.

Ak spomínané odhady výrobných cien v prípade oboch konzol aspoň približne zodpovedajú skutočnosti a vyrobiť Xbox Series X je naozaj nákladnejšie, vyzerá vcelku realisticky, že cena PlayStation 5 sa bude pohybovať okolo 450 dolárov. Vyjadrenie architekta PS5 dáva len pramalú nádej na to, že sa znovu dočkáme ceny 399 dolárov. Výrobcovia očividne nemajú v posledných rokoch chuť dotovať svoje herné konzoly a tak môžeme očakávať skôr vyššie ceny, a ak má byť výroba nového Xboxu nákladnejšia ako v prípade PS5, Sony môže z cenového súboja vyjsť nakoniec vcelku dobre, aj keď sa rozhodne pre pokrytie aspoň výrobných nákladov. Tých 450 dolárov totiž nakoniec nepôsobí zase tak zle. Môj názor však nemá o nič vyššiu váhu než ten váš alebo kohokoľvek iného a nie je dobré sa k nemu výrazne upínať. Tak ako tak sa do tohtoročných Vianoc, kedy má PlayStation 5 aj Xbox Series X vyjsť, všetko dozvieme z oficiálnych zdrojov (dúfajme).

• Zdroje: Bloomberg, cnews.cz Vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, eSportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18