Obnoviť stránku

Cenové bomby sú tu! Vyber si z produktov za extrémne nízke ceny a presvedč sa sám!

Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?

Článok

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že príkon a výkon vysávača je jedna a tá istá veličina, nie je to tak. Príkon vysávača totiž nemá s jeho výkonom už dávno nič spoločné. Ako teda spoznať vysávač s vysokým sacím výkonom, ako zistiť hodnotu samotného sacieho výkonu vysávača a čo vlastne znamená príkon? Pomôžeme vám urobiť si jasno v týchto najdôležitejších parametroch a tiež vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere vysávača.

Výkon vs. príkon vysávača

Čo v článku nájdete?

Príkon vs. výkon vysávača

Hneď na začiatku si zhrnieme dôležité fakty:

  • Sací výkon vysávača je najdôležitejším parametrom pri jeho výbere.
  • Príkon vysávača neurčuje jeho výkon.
  • Vysávač s nižším príkonom spotrebuje menej energie, šetrí peňaženku a je spravidla aj menej hlučný.
  • Sací výkon najviac ovplyvňuje konštrukcia vysávača, spracovanie hubice aj vysávaná plocha.

Príkon neurčuje výkon vysávača

Príkon najrozšírenejšieho upratovacieho pomocníka nerozhoduje o kvalite a výkone vysávania, ako si mnohí myslia. Hodnota príkonu iba určuje, koľko energie vysávač spotrebuje.

A pretože v rozdiele medzi príkonom a výkonom nemá veľa ľudí jasno, dochádzalo v posledných rokoch k enormnému nárastu spotreby energie. Ľudia totiž nakupovali vysávače s vysokým príkonom v domnení, že im budú perfektne vysávať domácnosť. Vo väčšine prípadov ale kúpili vysávač s vysokým príkonom a nízkym výkonom, ktorý im namiesto nečistôt rýchlo vysával peniaze z peňaženiek aj životné prostredie.

i Príkon vysávača určuje, koľko elektriny tento pomocník pri vysávaní spotrebuje.

Obmedzenie výroby vysávačov s vysokým príkonom

Aby v budúcnosti nedošlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu emisií oxidu uhlíka práve kvôli vysávačom s vysokým príkonom, urobila Európska únia rázny krok. Rozhodla, že sa od septembra roku 2014 nebudú môcť vyrábať vysávače s príkonom vyšším 1 600 W a od septembra roku 2017 vysávače s príkonom viac ako 900 W. Vďaka tomuto obmedzeniu Európa v najbližších rokoch ušetrí viac ako 20 TWh energie za rok, čo sa rovná ročnej spotrebe všetkých belgických domácností.

Kvôli obmedzeniu výroby vysávačov s príkonom vyšším ako 900 W by ste v tejto dobe už nemali naraziť na 2 200 W, 2 000 W, 1 800 W, 1 600 W, 1 400 W alebo 1 200 W vysávače s hubicou pre bežné domáce upratovanie. Z regálov obchodníkov zmizli po vypredaní zásob.

Obmedzenie výroby sa netýka všetkých typov vysávačov

Obmedzenie výroby vysávačov s príkonom viac ako 900 W sa ale netýka všetkých typov vysávačov. Priemyselné, robotické, tyčové, vonkajšie vysávače a vysávače na mokré a suché vysávanie s vysokým príkonom stále u predajcov nájdete.

Výkonný vysávač
Nie všetky výkonné vysávače musia mať zároveň aj vysoký príkon. Pri výbere vysávača sa teda skôr než na príkon zamerajte na sací výkon vysávača.

Sací výkon vysávačov závisí od viacerých faktorov

Hlavným ukazovateľom toho, ako dobre bude vysávač vysávať, je jeho sací výkon. Nezabudnite na to, že nie je priamo úmerný príkonu. Závisí od konštrukcie vysávača, spracovaní hubice a rovnomernosti vysávanej plochy.

i Vysávač s vysokým sacím výkonom nespoznáte podľa hodnoty jeho príkonu, ale podľa konštrukcie a sacej hubice.

Konštrukcia vysávača má na svedomí sací výkon

Výrobcovia kvalitných vysávačov v posledných rokoch investovali veľa peňazí do nových technológií. Zmenili konštrukciu vysávačov, upravili motor, turbíny, potrubia aj hadicu. Vďaka tomu bolo možné niekoľkonásobne znížiť príkon vysávača a zároveň zachovať alebo dokonca zvýšiť jeho sací výkon.

Sací výkon vysávača závisí aj od hubice a kief

Premenou prešli aj sacie hubice a rotačné kefy. Vďaka úpravám v ich konštrukcii teraz stačí menej energie, aby sa dosiahla lepšia účinnosť vysávania. Preto medzi vysávačmi nájdete aj výkonné vysávače na psie a zvieracie chlpy či do auta, ktoré majú nízky príkon a zároveň špeciálnu rotačnú kefu na odstránenie srsti z pelechov, čalúnenia a taktiež kobercov.

Hubica vysávača
Sací výkon vysávača ovplyvňuje aj konštrukcia hubíc a kief. Kvalitná rotačná kefa dokáže z dobrého vysávača urobiť výkonný vysávač na zvieracie chlpy.

Ako udržať sací výkon vysávača?

Zdá sa vám, že vysávač už „neťahá“ ako predtým? Skontrolujte:

  • U vreckového vysávača naplnenie vrecka – akonáhle sa vrecúško vreckového vysávača naplní, môže dôjsť k zníženiu výkonu vysávača. Vrecko stačí vymeniť za nové, a tým aj obnoviť sací výkon vysávača. Ak vysávate jemný prach, napr. zo sadrokartónu, póry vrecúška sa zalepia. V takom prípade nemusí byť vrecko ani plné a výkon vysávača sa zníži. Všetko opäť vyrieši výmena vrecka.
  • U bezvreckového vysávača nádobu a filter – pokiaľ je preplnená zberná nádoba alebo filter nečistíte pravidelne, sací výkon vysávača môže razantne klesnúť. Ideálne je vysypávať nádobku a čistiť filter po každom vysávaní. Potom vám bude vysávač zakaždým 100 % slúžiť.
Udržanie výkonu vysávača
U bezvreckového vysávača nestačí len vysypávať nádobu, ale zároveň aj čistiť filter. Len tak budete mať istotu 100 % sacieho výkonu.

Ako vybrať vysávač s vysokým sacím výkonom?

Väčšina e-shopov rozdeľuje vysávače do kategórií podľa príkonu. Teda podľa toho, koľko energie vysávač spotrebuje. Táto hodnota pre nás ale nie je kľúčová, pretože neurčuje výkon vysávača. Aj vysávače s nízkym príkonom (a teda aj nízkou spotrebou) sa môžu pýšiť vysokým sacím výkonom, a to na tvrdých povrchoch, aj na kobercoch. Pri výbere vysávača sa teda musíte zamerať hlavne na sací výkon vysávača.

i Príkon a výkon vysávača nie sú jediné hodnoty, ktoré vás budú pri výbere vysávača zaujímať. Preto sme pre vás pripravili prehľadných sprievodcov Ako vybrať vreckový vysávač a Ako vybrať bezvreckový vysávač, ktoré vám pomôžu zvoliť toho najlepšieho pomocníka do domácnosti. A ak už máte jasno, pozrite sa rovno na výkonný kúsok pre vašu domácnosť do našej ponuky.

Energetický štítok vysávača ako ukazovateľ z dôb minulých

V minulých rokoch sa mohli spotrebitelia informovať o energetickej účinnosti vysávača na energetickom štítku, ktorý musel výrobca a predajca povinne uvádzať pri každom produkte. Vo februári 2019 však zrušila Európska komisia nariadenie o štítkovaní vysávačov, a vydala tak zákaz naďalej uvádzať energetické štítky. Dôvodom malo byť to, že metódy používané na meranie energetickej účinnosti vysávačov a ich následné zaradenie do energetických tried nezodpovedá skutočným podmienkam ich používania.

V súčasnom období sa pripravuje nové nariadenie, na základe ktorého by mala byť povinnosť energetického štítkovania obnovená. Dátum obnovenia tejto povinnosti zatiaľ ešte nie je stanovený a súvisí s nájdením vhodnej metódy merania energetickej účinnosti. Vývoj celej situácie budeme naďalej sledovať, a o prípadných zmenách vás budeme čo najskôr informovať.

Výkonnosť vysávača neurčuje hodnota príkonu. Inými slovami nízky príkon nie je známkou slabého sacieho výkonu, ale toho, že vysávač spotrebuje menej energie. Vysávač s vysokou hodnotou príkonu vysaje najmä vašu peňaženku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB26