Obnoviť stránku

Príkon verzus sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?

Článok

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že príkon a výkon vysávača je jedna a tá istá veličina, nie je to tak. Príkon vysávača totiž nemá s jeho výkonom už dávno nič spoločné. Čo vlastne znamená príkon a čo všetko ovplyvňuje výkon vysávača? Pomôžeme vám zorientovať sa v týchto najdôležitejších parametroch.

Výkon verzus príkon vysávača


Čo v článku nájdete?

Príkon verzus výkon vysávača

Hneď na začiatku si zhrnieme dôležité fakty:

 • Príkon a výkon vysávača sú rôzne veci. 
 • Príkon vysávača neurčuje jeho výkon, ale súvisí iba so spotrebou energie.
 • Vysávač s nižším príkonom spotrebuje menej energie, šetrí peňaženku a je spravidla aj menej hlučný.
 • Sací výkon najviac ovplyvňuje konštrukcia vysávača, spracovanie hubice aj vysávaná plocha.
i Vzhľadom na to, že výkon vysávača je ťažko merateľný a ani nie je stanovené jeho štandardné meranie, neuvádza ho každý výrobca. Niektorí výrobcovia síce používajú vlastné metódy výpočtu výkonu, ktorý následne uvádzajú vo wattoch alebo pascaloch, ale tieto údaje nemožno považovať za objektívne. Z tohto dôvodu tento parameter na webe Alza.sk nenájdete.

Príkon neurčuje výkon vysávača

Príkon najrozšírenejšieho upratovacieho pomocníka nerozhoduje o kvalite a výkone vysávania, ako si mnohí myslia. Hodnota príkonu iba určuje, koľko energie vysávač spotrebuje.

A pretože v rozdiele medzi príkonom a výkonom nemá veľa ľudí jasno, dochádzalo v posledných rokoch k enormnému nárastu spotreby energie. Ľudia totiž nakupovali vysávače s vysokým príkonom v očakávaní, že im budú perfektne vysávať domácnosť. Vo väčšine prípadov ale kúpili vysávač s vysokým príkonom a nízkym výkonom, ktorý im namiesto nečistôt rýchlo vysával peniaze z peňaženiek aj životné prostredie.

i Príkon vysávača určuje, koľko elektriny tento pomocník pri vysávaní spotrebuje.
Výkonný vysávač
Nie všetky výkonné vysávače musia mať zároveň aj vysoký príkon. 

Sací výkon vysávačov závisí od viacerých faktorov

Hlavným ukazovateľom toho, ako dobre bude vysávač vysávať, je jeho sací výkon. Nezabudnite na to, že nie je priamo úmerný príkonu a závisí od kombinácie niekoľkých faktorov, preto je jeho meranie a určenie tak ťažké.

Faktory ovplyvňujúce výkon vysávača:

 • Sacia sila – ako efektívne je vysávač schopný odstraňovať prach a nečistoty z vysávaného povrchu.
 • Sila motora – od výkonného motora je možné očakávať vyšší výkon vysávača.
 • Filtrácia a jej účinnosť – na zachytenie nečistôt vo vnútri prístroja a zabránenie ich spätnému rozširovaniu.
 • Konštrukcia vysávača – výkon ovplyvňuje aj spracovanie prístroja vrátane sacích hubíc a hlavíc.
 • Energetická účinnosť – schopnosť dosiahnuť vysoký sací výkon aj pri nízkej spotrebe energie.
 • Moderné technológie – na efektívnejšie a účinnejšie vysávanie.
Hubica vysávača
Sací výkon vysávača ovplyvňuje aj konštrukcia hubíc a kief. 

Ako udržať sací výkon vysávača?

Zdá sa vám, že vysávač už „neťahá“ ako predtým? Skontrolujte:

 • Naplnenie vrecka vo vreckovom vysávači – hneď ako sa vrecúško vreckového vysávača naplní, môže dôjsť k zníženiu výkonu vysávača. Vrecko stačí vymeniť za nové, a tým aj obnoviť sací výkon vysávača. Ak vysávate jemný prach, napr. zo sadrokartónu, póry vrecúška sa zalepia. V takom prípade nemusí byť vrecko ani plné a výkon vysávača sa zníži. Všetko opäť vyrieši výmena vrecka.
 • Nádobu a filter v bezvreckovom vysávači – ak je preplnená zberná nádoba alebo filter nečistíte pravidelne, sací výkon vysávača môže razantne klesnúť. Ideálne je vysypávať nádobku a čistiť filter po každom vysávaní. Potom vám bude vysávač zakaždým 100 % slúžiť.
Udržanie výkonu vysávača
V prípade bezvreckových vysávačov nestačí len vysypávať nádobu, ale zároveň je nutné čistiť aj filter. Len tak budete mať istotu 100 % sacieho výkonu.

Ako vybrať vysávač?

Väčšina internetových obchodov rozdeľuje vysávače do kategórií podľa príkonu. Teda podľa toho, koľko energie vysávač spotrebuje. Táto hodnota ale nie je pre nás kľúčová, pretože neurčuje výkon vysávača. Aj vysávače s nízkym príkonom (a teda aj nízkou spotrebou) sa môžu pýšiť vysokým sacím výkonom, a to nielen na tvrdých povrchoch, ale aj na kobercoch.

i Príkon vysávača nie je jediná hodnota, ktoré vás budú pri výbere vysávača zaujímať. Preto sme pre vás pripravili prehľadných sprievodcov Ako vybrať vreckový vysávač a Ako vybrať bezvreckový vysávač, ktoré vám pomôžu zvoliť toho najlepšieho pomocníka do domácnosti. A ak už máte jasno, pozrite sa rovno na výkonný kúsok pre vašu domácnosť do našej ponuky.

Energetický štítok vysávača ako ukazovateľ z dôb minulých

V minulých rokoch sa mohli spotrebitelia informovať o energetickej účinnosti vysávača na energetickom štítku, ktorý musel výrobca a predajca povinne uvádzať pri každom produkte. Vo februári 2019 však Európska komisia zrušila nariadenie o štítkovaní vysávačov, a vydala tak zákaz naďalej uvádzať energetické štítky. Dôvodom malo byť to, že metódy používané na meranie energetickej účinnosti vysávačov a ich následné zaradenie do energetických tried nezodpovedá skutočným podmienkam ich používania.

V súčasnom období sa pripravuje nové nariadenie, na základe ktorého by mala byť povinnosť energetického štítkovania obnovená. Dátum obnovenia tejto povinnosti zatiaľ nie je stanovený a súvisí s hľadaním vhodnej metódy merania energetickej účinnosti. Vývoj celej situácie budeme naďalej sledovať, a o prípadných zmenách vás budeme čo najskôr informovať.

Výkonnosť vysávača neurčuje hodnota príkonu. Inými slovami nízky príkon nie je známkou slabého sacieho výkonu, ale toho, že vysávač spotrebuje menej energie. Vysávač s vysokou hodnotou príkonu vysaje najmä vašu peňaženku.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04