Obnoviť stránku

Naše pobočky sú otvorené.

Využite bezpečné nakupovanie z pohodlia domova a skúste jeden z našich 170 AlzaBoxov.

Alebo si tovar nechajte doručiť rovno domov.

Milí zákazníci, veľmi nás teší váš veľký záujem o nakupovanie ❤️. Prosíme vás o trpezlivosť pri doručení objednávok, robíme všetko preto, aby sme ich doručili čo najskôr. Ďakujeme, tím Alza.sk 👍🏻.

Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že príkon a výkon vysávača je jedna a tá istá veličina, nie je to tak. Príkon vysávača totiž nemá s jeho výkonom už dávno nič spoločné. Ako teda spoznať vysávač s vysokým sacím výkonom, ako zistiť hodnotu samotného sacieho výkonu vysávača a čo vlastne znamená príkon? Pomôžeme vám urobiť si jasno v týchto najdôležitejších parametroch a tiež vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere vysávača.

Výkon vs. príkon vysávača

Čo v článku nájdete?

Príkon vs. výkon vysávača

Hneď na začiatku si zhrnieme dôležité fakty:

  • Sací výkon vysávača je najdôležitejším parametrom pri jeho výbere.
  • Príkon vysávača neurčuje jeho výkon.
  • Vysávač s nižším príkonom spotrebuje menej energie, šetrí peňaženku a je spravidla aj menej hlučný.
  • Sací výkon najviac ovplyvňuje konštrukcia vysávača, spracovanie hubice aj vysávaná plocha.

Prečo je sací výkon oveľa dôležitejší ako príkon vysávača?

Príkon neurčuje výkon vysávača

Príkon najrozšírenejšieho upratovacieho pomocníka nerozhoduje o kvalite a výkone vysávania, ako si mnohí myslia. Hodnota príkonu iba určuje, koľko energie vysávač spotrebuje.

A pretože v rozdiele medzi príkonom a výkonom nemá veľa ľudí jasno, dochádzalo v posledných rokoch k enormnému nárastu spotreby energie. Ľudia totiž nakupovali vysávače s vysokým príkonom v domnení, že im budú perfektne vysávať domácnosť. Vo väčšine prípadov ale kúpili vysávač s vysokým príkonom a nízkym výkonom, ktorý im namiesto nečistôt rýchlo vysával peniaze z peňaženiek aj životné prostredie.

i Príkon vysávača určuje, koľko elektriny tento pomocník pri vysávaní spotrebuje.

Obmedzenie výroby vysávačov s vysokým príkonom

Aby v budúcnosti nedošlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu emisií oxidu uhlíka práve kvôli vysávačom s vysokým príkonom, urobila Európska únia rázny krok. Rozhodla, že sa od septembra roku 2014 nebudú môcť vyrábať vysávače s príkonom vyšším 1 600 W a od septembra roku 2017 vysávače s príkonom viac ako 900 W. Vďaka tomuto obmedzeniu Európa v najbližších rokoch ušetrí viac ako 20 TWh energie za rok, čo sa rovná ročnej spotrebe všetkých belgických domácností.

Kvôli obmedzeniu výroby vysávačov s príkonom vyšším ako 900 W by ste v tejto dobe už nemali naraziť na 2 200 W, 2 000 W, 1 800 W, 1 600 W, 1 400 W alebo 1 200 W vysávače s hubicou pre bežné domáce upratovanie. Z regálov obchodníkov zmizli po vypredaní zásob.

Obmedzenie výroby sa netýka všetkých typov vysávačov

Obmedzenie výroby vysávačov s príkonom viac ako 900 W sa ale netýka všetkých typov vysávačov. Priemyselné, robotické, tyčové, vonkajšie vysávače a vysávače na mokré a suché vysávanie s vysokým príkonom stále u predajcov nájdete.

Výkonný vysávač
Nie všetky výkonné vysávače musia mať zároveň aj vysoký príkon. Pri výbere vysávača sa teda skôr než na príkon zamerajte na sací výkon vysávača.

Sací výkon vysávačov závisí od viacerých faktorov

Hlavným ukazovateľom toho, ako dobre bude vysávač vysávať, je jeho sací výkon. Nezabudnite na to, že nie je priamo úmerný príkonu. Závisí od konštrukcie vysávača, spracovaní hubice a rovnomernosti vysávanej plochy.

i Vysávač s vysokým sacím výkonom nespoznáte podľa hodnoty jeho príkonu, ale podľa konštrukcie a sacej hubice.

Konštrukcia vysávača má na svedomí sací výkon

Výrobcovia kvalitných vysávačov v posledných rokoch investovali veľa peňazí do nových technológií. Zmenili konštrukciu vysávačov, upravili motor, turbíny, potrubia aj hadicu. Vďaka tomu bolo možné niekoľkonásobne znížiť príkon vysávača a zároveň zachovať alebo dokonca zvýšiť jeho sací výkon.

Sací výkon vysávača závisí aj od hubice a kief

Premenou prešli aj sacie hubice a rotačné kefy. Vďaka úpravám v ich konštrukcii teraz stačí menej energie, aby sa dosiahla lepšia účinnosť vysávania. Preto medzi vysávačmi nájdete aj výkonné vysávače na psie a zvieracie chlpy či do auta, ktoré majú nízky príkon a zároveň špeciálnu rotačnú kefu na odstránenie srsti z pelechov, čalúnenia a taktiež kobercov.

Hubica vysávača
Sací výkon vysávača ovplyvňuje aj konštrukcia hubíc a kief. Kvalitná rotačná kefa dokáže z dobrého vysávača urobiť výkonný vysávač na zvieracie chlpy.

Ako udržať sací výkon vysávača?

Zdá sa vám, že vysávač už „neťahá“ ako predtým? Skontrolujte:

  • U vreckového vysávača naplnenie vrecka – akonáhle sa vrecúško vreckového vysávača naplní, môže dôjsť k zníženiu výkonu vysávača. Vrecko stačí vymeniť za nové, a tým aj obnoviť sací výkon vysávača. Ak vysávate jemný prach, napr. zo sadrokartónu, póry vrecúška sa zalepia. V takom prípade nemusí byť vrecko ani plné a výkon vysávača sa zníži. Všetko opäť vyrieši výmena vrecka.
  • U bezvreckového vysávača nádobu a filter – pokiaľ je preplnená zberná nádoba alebo filter nečistíte pravidelne, sací výkon vysávača môže razantne klesnúť. Ideálne je vysypávať nádobku a čistiť filter po každom vysávaní. Potom vám bude vysávač zakaždým 100 % slúžiť.
Udržanie výkonu vysávača
U bezvreckového vysávača nestačí len vysypávať nádobu, ale zároveň aj čistiť filter. Len tak budete mať istotu 100 % sacieho výkonu.

Ako vybrať vysávač s vysokým sacím výkonom?

Väčšina e-shopov rozdeľuje vysávače do kategórií podľa príkonu. Teda podľa toho, koľko energie vysávač spotrebuje. Táto hodnota pre nás ale nie je kľúčová, pretože neurčuje výkon vysávača. Aj vysávače s nízkym príkonom (a teda aj nízkou spotrebou) sa môžu pýšiť vysokým sacím výkonom, a to na tvrdých povrchoch, aj na kobercoch.

Dôkladne preštudujte energetický štítok vysávače

Ak chcete mať istotu, že ste si vybrali vysávač s vysokým sacím výkonom, pozorne si prejdite všetky údaje na energetickom štítku. Na ňom nájdete triedu účinnosti vysávania, tá vás informuje práve o sacom výkone vysávača a tiež o kvalite zberu prachu. V prípade vysávačov je rozdelená na účinnosť vysávania podláh a kobercov. Stupnica je rovnako ako pri ďalších spotrebičoch od A (najlepšia) po G (najhoršia).

4A vysávače

Platí, že čím je vyššia účinnosť, tým lepšie výsledky dosiahnete. V praxi to znamená, že vysajete rýchlejšie a väčšie množstvo prachu. Ďalšou dôležitou kategóriou, ktorú by ste mali sledovať, je hlučnosť a úroveň filtrácie. Ak je vysávač zaradený v štyroch kategóriách (vysávanie podláh, vysávanie kobercov, hlučnosť a úroveň filtrácie) do triedy A, označuje sa ako AAAA alebo 4A vysávač.

4A vysávače sú najvýkonnejšie a zároveň najúspornejšie vysávače na trhu. Sú to napríklad: Concept VP5240 4A RADICAL Pet Expert 800 W, Sencor SVC 1086TQ 4AAA EcoPower, ETA Adagio 0511 90000, ETA Canto II 3492 90020.

Príkon a výkon vysávača nie sú jediné hodnoty, ktoré vás budú pri výbere vysávača zaujímať. Preto sme pre vás pripravili prehľadných sprievodcov Ako vybrať vreckový vysávač a Ako vybrať bezvreckový vysávač, ktoré vám pomôžu zvoliť toho najlepšieho pomocníka do domácnosti. A ak už máte jasno, hľadajte rovno výkonný kúsok pre vašu domácnosť do našej ponuky.

Výkonnosť vysávača neurčuje hodnota príkonu. Inými slovami nízky príkon nie je známkou slabého sacieho výkonu. Nízky príkon znamená, že vysávač spotrebuje menej energie. Pri výbere vysávača sa musíte zamerať na jeho sací výkon a energetickú triedu. Vysávač s vysokou hodnotou príkonu vysaje hlavne vašu peňaženku.

P-DC1-WEB21