Obnoviť stránku

Tajomstvo snímky Tenet (TÉMA) – Čoho ste si možno nevšimli v zamotanej zápletke?

• Autor: Jakub Němec

Christopher Nolan sa preslávil zábermi so zložitým dejovým podhubím, v ktorom do extrému vyháňa fyzikálne pravidlá pre čas a priestor. Poriadne sa rozšupol už v jednej zo svojich prvotín Memento, kde sme sledovali dej pospiatky, v Počiatku sme sa strácali na pomedzí reality a sna a v Interstellari nám ukázal svoj pohľad na možnosti cestovania časom a ovplyvňovania minulosti. Tútu tému si vzal režisér, ktorý má na konte aj slávnu Batmanovu trilógiu, na paškál znovu, avšak v ešte zamotanejšej podobe. Skúsme spoločne rozpliesť príbeh a odhaliť jeho tajomstvo.

Tenet; wallpaper: Protagonista, Protagonist, Tenet logo

VAROVANIE: Článok obsahuje príbehové spojlery všetkého druhu. Pokiaľ ste Tenet doteraz nevideli a nechcete prísť o žiadne prekvapenie, čítajte ďalej len na vlastné nebezpečenstvo.

Tajomstvo snímky Tenet (TÉMA) – Obsah článku

  1. Záhady skryté v palindrome
  2. Ako zneškodniť časovú bombu
  3. Akú postavu hrá Robert Pattison?

Záhady skryté v palindrome

Možno ste už zamierili do svojho obľúbeného kina, aby ste videli poslednú snímku nápadmi sršiaceho režiséra Christophera Nolana, menom Tenet. Pokiaľ ste tak ešte neurobili a nechcete si pokaziť ani sekundu z jeho spektáklu, uložte si tento článok do obľúbených a vráťte sa k nemu až po vzhliadnutí celého filmu. Nasledujúci text sa totiž bude z veľkej časti venovať deju, rôznym teóriám a ďalším záhadám, takže bude obsahovať množstvo podstatných spojlerov. Ak už máte 150-minútovú stopáž najmenej raz za sebou, vstúpte do nášho detektívneho okienka.

TENET – Final Trailer

V prípade, že ste Tenet nevideli, tak sa radšej všetkým trailerom vyhýbajte. Prišli by ste tak o veľa prekvapení v samotnom filme.

Snímka Tenet, ktorej názov sa odvíja od jedného z najslávnejších rímskych palindromov (viď obrázok nižšie), dokáže zamotať hlavu nejednému fanúšikovi časových paradoxov. Pokiaľ milujete snímky ako Looper, Návrat do budúcnosti, či Na Hromnice o deň viac, určite ste sa nechali zviesť novým filmom Christophera Nolana. Ten dáva na frak kauzalite (čo si uvedomujú aj postavy, keď citujú napríklad dedkov paradox) a prejavom ovplyvňovania budúcnosti činmi v minulosti, pretože sa na beh času pozerá inou optikou. Scenár kašle na časové skoky pomocou teleportačných strojov, ale pracuje s teóriou invertizácie času, teda pretáčania pospiatky.

Slabšie povahy tak môžu vnímať celý film ako záznam zbesilého dieťaťa, ktoré skáče po diaľkovom ovládači, občas niečo posunie dozadu, inokedy dopredu a niekedy len tak nechá plynúť dej s tým, že sa všetkým premieta na jednej obrazovke. Toto sa veľmi vysvetliť nedá, ale zasvätení čítajúci tento článok mi celkom iste rozumejú. Palindróm Tenet tak jasne naznačuje, že na film sa dá pozerať ako na vnímanie času tam a späť, ale nikdy sa nedozviete, ktoré plynutie času je to správne. Ostatne hlavné postavy sa snažia zastaviť snahu budúcich generácií otočiť beh dejín. Dá sa vôbec príbeh Tenet vysvetliť jednoducho?

Tenet; gameplay: palindrom
Slávny rímsky palindróm žmýka Nolan v snímke Tenet do posledného písmenka. Sator je meno záporáka, Arepo umelec falšujúci Goyu, Opera je významným miestom vo filme a Rotas jedna z firiem. Koľko ďalších podobných tajomstiev vnímaví diváci objavia?

Ako zneškodniť časovú bombu

Asi od polovice deja Tenetu vám zrejme bolo jasné, že jednotlivé postavy stretnú nevedomky samých seba niekoľkokrát a zásadne ovplyvnia dianie na plátne. Ono zašmodrchávanie scenára je pre Nolana typické a občas sa v ňom stráca aj vnímavejší divák. Hlavná linka sa točí okolo bezmenného hrdinu (označuje sám seba ako Protagonistu), ktorý sa pokúša zastaviť zrážku behu časov. Proti nemu stojí záporák Sator dostávajúci správy z budúcnosti, aby zostavil stroj na invertovanie času. Navyše tu existuje prístroj, ktorý ľuďom umožní vrátiť sa v čase tým, že sa vydá opačným smerom, takže sa zasvätený pokúša vracať k rôznym udalostiam a pozmeniť ich.

Tenet; gameplay: maska
Kyslíková maska umožňujúca pohyb proti behu času na seba v dnešnej dobe strháva až zbytočne veľkú pozornosť, ale za to snímka Tenet nemôže.

Vďaka tomu sme svedkami radu časových paradoxov, ktoré zásadne ovplyvňujú dej. Jedným z nich je stret Protagonistu a Neila s neznámym útočníkom počas operácie v Osle. Až neskôr sa dozvieme, že ide o ich vlastnú akciu z budúcnosti (preto je agent invertovaný a bojuje pospiatky), aby zachránili postrelenú Kat. Tá samotná nevedomky ovplyvní svoj vlastný osud, keď skočí z paluby lode vo Vietname, čo zbadá jej minulé ja a inšpiruje ju tak k odvážnejším činom vedúcim k oslobodeniu od jej muža Satora. Vrcholom snímky je cesta späť na samotný začiatok filmu, kedy je Protagonista síce súčasťou operácie v kyjevskej opere, ale jeho budúce ja sa vyskytuje na severe Ruska, kde sa snaží zneškodniť bombu „Algoritmus“ invertujúcu beh času celých dejín.

Tenet; gameplay: graf
Mnohí fanúšikovia po celom svete sa snažia previesť všetky linky snímky Tenet do dejových grafov. Jedným z nich sa na twitteri pochválila tiež používateľka Ded Filmlandscape. Vďaka nej môžete prehľadne rozkľúčovať, kde sa navzájom stretnú jednotlivé postavy. Nevysvetľujú však niektoré linky, ku ktorým sa vo filme nevyjadril ani sám Nolan – Kam sa podela Kat zabíjajúca Satora? Prečo si odviezla telo Satora? Prečo sa Sator chcel zabiť kapsulou CIA, z ktorých jedna bola neúčinná na Protagonistovi na začiatku Tenet? Bola nutná klasická aj invertná verzia operácie na konci? Možno sa objasnenia dočkáme v priebehu niekoľkých dní.

Nakoniec tak sledujeme explozívnu akciu vždy z niekoľkých uhlov, čo zavŕši záverečná sekvencia, v ktorej sa pohybujú jednotky vojakov časom tam aj späť naraz a ktorá vlastne prebieha dejovo na začiatku celého filmu. Tenet sa tak uzavrie ako slučka lasa a vtiahne diváka do špirály pochybností. Na rozdiel od snového Počiatku nás však v Tenet Nolan celkom vedie za ručičku, takže si v deji urobí divák jasno aj po prvom odchode z kina. Nakoniec sa celý dej uzavrie tým, že si hlavná postava sama posiela odkazy cez sprostredkovateľov, ktorí o tom sami netušia (napr. indická obchodníčka so zbraňami Priya, ktorej osud je spečatený na konci vďaka telefonátu z minulosti), aby účinne zastavil hroziacu katastrofu. Zostáva otvorená iba jedna veľká otázka:

Akú postavu hrá Robert Pattinson?

Hrdina, ktorý v snímke Tenet vystupuje ako Neil, totiž na konci filmu oznámi, že ho naverbuje sám hlavný protagonista v budúcnosti. Teóriám o jeho pôvode pridal sám režisér Nolan, keď povedal, že Pattinsonova postava sa vo filme objaví vo viacerých polohách, a dokonca Neil nie je jeho pravé meno. Preto sa okamžite vyrojil rad domnienok, ktoré sa o postave premúdreného agenta začali šíriť ako požiar savanou.

Tenet; gameplay: Neil
V koľkých podobách sa postava Neila vo filme objavila? Kde všade zasiahla bez toho, aby sme si to všimli? A ako veľmi sa musel vrátiť z budúcnosti, keď ho naverboval sám hrdina?

Osobne sa klaniam k možnosti, že ide o syna Kat, ústrednej ženskej postavy snímky. Nahráva k tomu niekoľko skutočností – sám má záujem na záchrane svojej matky, pri jej zranení neváha absolvovať náročnú vojenskú operáciu v Osle, ošetruje jej ranu a obozretne sa jej venuje. Hlavný hrdina navyše funguje ako ich anjel strážny, čo sa prejaví aj na konci snímky. Neil mu jeho láskavosť obratom vracia (všimnite si scénu v divadle na začiatku filmu, prípadne pozorujte prívesok na batohu v samotnom finále filmu). Neil tiež pozná hrdinove zvyky a obľúbený nápoj. Zarazí tiež veta zo začiatku: „Vzal by si ako rukojemníkov dieťa? Ženu?“, čo v podstate ústredná postava urobí práve Kat a jej synčekovi.

Ďalší zaujímavý postreh sa týka mien syna Maxa a postavy Neila. Nolan vo svojich filmoch dáva symbolike obrovský priestor, takže palindróm Tenet sa musel ešte niekde prejaviť. Plné znenie mena Max je Maximilien. Keď zdôrazníme dôležité časti, môžete si všimnúť palindromickú podstatu mena, ktorá nahráva vyššie spomínanej teórii: MAXimiLIEN. Či je táto domnienka pravdivá, môže potvrdiť len niekoľko málo ľudí na čele s Christopherom Nolanom. Či tak urobí, ukáže až čas, s ktorým vie zaobchádzať majstrovsky. Máte vlastné postrehy k filmu Tenet, ktorý je v kinách od 27. augusta? Podeľte sa o ne s nami!

• Zdroje: : vlastní, twitter 

Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17