Vyberáte vnútorné alebo vonkajšie svietidlá a svetlá?
Pri rozhodovaní sa treba v prvom rade zamyslieť nad tým, či si vyberáte vnútorné alebo vonkajšie svietidlá a svetlá. Líšia sa od seba predovšetkým stupňom krytia, teda odolnosťou voči vode, ale aj dizajnom a celkovou odolnosťou voči poškodeniu.
Vnútorné svetlá vyberajte podľa typu a miestnosti
Jednou z prvých vecí, na ktoré treba myslieť pri zariaďovaní miestnosti, sú vnútorné svetlá. Tie musia ladiť s dizajnom interiéru a zároveň ho dostatočne osvetľovať, alebo naopak zútulňovať. Aké základné vnútorné osvetlenie je možné vlastne zaobstarať a kam sa jednotlivé typy hodia?
- Stropné svietidlo je základným prvkom väčšiny miestností v byte alebo dome. Poskytuje dostatok svetla a klasický luster potom plní aj potrebnú dekoračnú funkciu.
- Nástenné svietidlá sa hodia najmä do chodieb alebo vstupných hál. Toto osvetlenie nie je tak svietivé ako svietidlo stropné, je však veľmi útulné.
- Bodové svietidlá je možné umiestniť do stropov aj podhľadov. Poskytujú dostatok svetla a majú nezameniteľný dizajn.
- Stolové lampy sú ideálne na pracovné stoly, kde plnia predovšetkým praktickú funkciu. Hodia sa ale aj na oživenie miestnosti a navodenie atmosféry.
- Stojace lampy sa využívajú na čítanie a ďalšie odpočinkové aktivity. Dokážu veľmi zútulniť miestnosť.
i
Hľadáte skôr prenosné svietidlo ako svetlo do domácnosti? Pozrite sa na klasické baterky a vyberte si tú správnu.
Vonkajšie osvetlenie rozžiari vašu záhradu
Vonkajšie osvetlenie je spravidla odolnejšie ako vnútorné. Slúži na osvietenie okolia domu, ale plní aj značnú dekoračnú funkciu. V ponuke nájdete nástenné aj závesné svietidlá, reflektory a lampy. Obľube sa teší aj vonkajšie solárne osvetlenie, ktoré je ekonomicky výhodné.
Dizajn interiéru vylepšia dekoračné svetlá a svetielka
Dekoračné svetlá a rôzne svetielka pomôžu zmeniť dizajn miestnosti a vylepšiť jej atmosféru. Opäť si môžete vybrať z rôznych typov, ktoré sa líšia vzhľadom, napájaním a veľkosťou. Patria sem napríklad soľné lampy, svetelné reťaze alebo lampáše. Dekoračné osvetlenie je k dispozícii aj v spracovaní do exteriéru.
i
Svetelné reťaze elegantne dotvoria dizajn celej miestnosti. Tieto svetielka na baterky sa hodia nielen v období Vianoc, ale po celý rok.
Obľúbené LED pásiky nájdu využitie v celom dome
LED pásky sú čoraz viac obľúbenejšie. Ponúkajú širokú paletu farieb a intenzity svietenia, ktoré je možné ľubovoľne meniť a vytvárať si tak v interiéri atmosféru podľa aktuálnej situácie. LED pásy sa dajú zapojiť priamo do siete alebo sa napájajú pomocou USB a často obsahujú aj pohodlné diaľkové ovládanie. Skvelé osvietia priestor za televízorom alebo počítačom, ale aj nad kuchynskou linkou alebo jednotlivými kusmi nábytku.
V čase adventu sú nevyhnutnosťou vianočné svetielka
Vianočné svetielka alebo svietiace dekorácie s vianočnými motívmi nájdete v období Vianoc snáď v každej domácnosti. Vianočné svetelné reťaze sú v súčasnosti dostupné v mnohých rôznych dizajnoch, takže si na svoje prídu ako milovníci decentného sviatočného dizajnu, tak aj tí, ktorí preferujú pestrofarebné osvetlenie.
i
Potrebujete v noci mierne osvetliť chodbu alebo izbu? Zvoľte svietidlo do zásuvky, ktoré poskytuje veľmi tlmené svetlo a na cestu vám však posvieti, prípadne dotykové svetlo na batérie.
Pracovné svietidlo nájde využitie v dielni aj garáži
Pracovné svietidlo nijako nevyniká dizajnom, ale o to viac poteší vysokou svietivosťou, odolnosťou a spoľahlivosťou. Vyberať môžete z montážnych lámp, reflektorov, ktoré sú vhodné nielen do dielne, ale aj do domu, alebo svetiel do auta.
Aktuálnym trendom sú smart svietidlá
Hitom posledných rokov sú inteligentné, čiže smart svietidlá. Zaujmú nielen nízkou spotrebou energie a dlhou životnosťou, ale aj praktickými funkciami. Smart osvetlenie môžete ovládať pomocou mobilu alebo počítača a meniť jeho farbu či intenzitu svetla. Inteligentné svietidlá sú v súčasnosti najobľúbenejšou voľbou v moderných domácnostiach.
Priekopníkom smart osvetlenia je Philips Hue, ale v súčasnosti sú dostupné aj riešenia od mnohých ďalších výrobcov.
Pri výbere osvetlenia zohrávajú úlohu aj žiarovky
Ak vyberáte nové osvetlenie, nezabudnite tiež na kompatibilné žiarovky. Trendom je nízka spotreba, preto sú najobľúbenejšie práve LED svietidlá. Pri výbere venujte pozornosť aj pätici žiarovky a voľte svietidlo, na ktoré ľahko zoženiete žiarovku s kompatibilnou päticou.
Žiarivky sa najčastejšie používajú na osvietenie kuchynskej linky a v najrôznejších dielňach či prevádzkach.
Čo ďalšie zohľadniť, ak vyberáte domáce svietidlá?
Pokiaľ už viete, aký typ svietidlá bude ideálny pre vaše potreby, je potrebné zamerať sa aj na ďalšie dôležité parametre, ktoré ovplyvňujú svietivosť, spotrebu a ďalšie vlastnosti vybraného osvetlenia.
Príkon a výkon udáva svietivosť aj spotrebu energie osvetlenia
Príkon a výkon sú pri výbere osvetlenia veľmi dôležité parametre. Príkon určuje množstvo energie spotrebovanej za jednotku času a napovie vám teda, koľko vás spotrebovaná energia bude stáť. Výkon zase napovedá o tom, ako veľmi svetlo svieti. Ak potrebujete skutočne výkonné osvietenie, voľte najvyšší výkon. Ideálne sú LED svietidlá, ktoré pri nízkom príkone poskytujú dostatočný výkon.
i
Informácie o príkone, výkone a s nimi súvisiacej spotrebe energie nájdete na energetickom štítku svietidla.
Teplota svetla ovplyvňuje farebnú škálu svietidla
Ďalším nemenej dôležitým parametrom pri výbere svietidla je teplota chromatickosti, ktorá ovplyvňuje, ako svetlo svieti. Táto hodnota sa udáva v kelvinoch (K) a platí, že čím vyššia je, tým je svetlo chladnejšie.
- Nad pracovnou plochou, napríklad nad stolom, je ideálne chladnejšie svetlo s chromatickostou 5 000 – 6 000 K.
- Útulnú atmosféru v obývacej izbe vykúzli teplejšie svetlo s teplotou 2 800 – 3 300 K.
Teplota chromatickosti reálneho denného svetla sa pohybuje v hodnotách okolo 5 000 – 7 000 K.
Stupeň krytia zohľadnite pri výbere svietidla do kúpeľne, alebo toho vonkajšieho
Ak vyberáte vonkajšie osvetlenie alebo svietidlá do kúpeľne, zamerajte sa aj na stupeň krytia. Ten sa označuje písmenami IP a dvoma číslicami a udáva, nakoľko je svietidlo odolné voči vode a vniknutiu cudzích telies. Svetlo v kúpeľni by malo mať minimálne krytie IP 67, zatiaľ čo v priestoroch, kde nehrozí priamy kontakt s vodou, postačí osvetlenie s krytím IP 44.
Aké funkcie môže ponúknuť svietidlo do domácnosti?
Svietidlo do domácnosti aj na von, a to najmä to inteligentné, môže ponúkať rôzne praktické funkcie.
- Stmievateľné svetlo vám umožní meniť si intenzitu osvetlenia podľa situácie. Ovládať sa môže manuálne, cez diaľkové ovládanie alebo aplikáciu.
- Nastavenie farby svetla vám umožní vytvoriť si v miestnosti zakaždým inú atmosféru.
- Časovač rozsvieti alebo vypne svietidlo tak, ako sa vám to bude hodiť.
- Mobilná aplikácia umožní prepojiť svietidlá s mobilným telefónom a cez neho ich vzdialene ovládať.
- Hlasové ovládanie umožňuje prepojiť svetlo s hlasovým asistentom v inteligentnej domácnosti.
- Svietidlo na diaľkové ovládanie sa hodí predovšetkým do spálne alebo obývačky.
i
Nezabudnite si overiť aj napätie svietidla. To by sa malo zhodovať s napätím v dome. V našich končinách sú najčastejšie svetlá s napätím 230 V.