Kvalitný riad je základom úspešného a efektívneho varenia. Dobrý hrniec vydrží dlhé roky a ušetrí váš čas aj energiu. Pri výbere sady hrncov je potrebné brať do úvahy nielen cenu, ale aj kvalitu materiálu, z ktorého sú hrnce vyrobené a typ sporáka, na ktorom varíte. Sada hrncov zvyčajne obsahuje kastróly, hrnce, rajnice a niekedy je súčasťou súpravy hrncov aj panvica, samozrejmosťou sú pokrievky. Na čo sa pri výbere sady hrncov zamerať?
Aby zakúpená sada hrncov spĺňala všetky vaše očakávania, venujte pozornosť parametrom, ktoré vám pomôžu s výberom. Medzi najdôležitejšie patrí materiál, z ktorého je súprava hrncov vyrobená a typ riadu, z ktorého sa skladá. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponuke.
Ktoré typy riadu môže sada hrncov obsahovať a ako sa medzi sebou líšia?
Sada hrncov je ekonomicky výhodný variant, ako získať potrebný riad, navyše v zhodnom dizajne. Obvykle obsahuje hrnce s rôznymi veľkosťami a často sú jej súčasťou kastróly alebo súprava hrncov. Pri výbere je preto dôležité zhodnotiť, ktorý riad potrebujete.
Rajnica je ideálna na omáčky alebo ohrievanie menších porcií. Máva jednu rukoväť a často je vybavená lievikom.
Kastról je nižší, má však širšiu základňu – vhodný na varenie zemiakov, zeleniny, príloh a pod.
Hrniec pri rovnakej šírke býva vyšší než kastról, zvyčajne sa zmestí aj na menšiu platničku, ale na dostatočné prehriatie obsahu treba pokrm miešať. Hodí sa na polievky, varenie mäsa a pod.
Vysoký hrniec sa najčastejšie používa na varenie cestovín, niektoré modely mávajú aj špeciálne vložku na špagety.
Mliekovar je špeciálne určený na varenie a ohrievanie mlieka, čokolády, omáčok alebo pudingov. Spravidla má dvojstennú konštrukciu, do ktorej sa naleje voda, varenie teda prebieha ako vo vodnom kúpeli. Ohrievané pokrmy sa tak nepripália.
Ako rozpoznať hrniec od kastróla? Hrniec má väčšiu výšku než polomer, zatiaľ čo kastról má výšku nižšiu než polomer (merané pri hornom okraji nádoby).
Kvalitná sada hrncov sa spozná podľa materiálov a vlastností dna
Pri sade hrncov je najdôležitejším parametrom kvality schopnosť viesť teplo. Odvíja sa od použitých materiálov, hrúbky stien a dna. Zvolené kovy tiež ovplyvňujú možnosť použitia hrncov na rôznych typoch sporákov, napríklad na varenie na indukčnej doske musí dno obsahovať vysoký obsah železa.
Schopnosť viesť teplo je kritériom na kvalitný riad. Platí, že čím silnejšia stena alebo dno, tým väčšia udržateľnosť tepla.
Materiál disku/dna má vplyv na typ sporáka, na ktorý sa hodia hrncové súpravy.
Sada hrncov ba sa mala vyberať s ohľadom na typ sporáku
Pokiaľ vlastníte indukčný sporák, nie každá sada hrncov je naň použiteľná. Zásadným parametrom je materiál dna hrnca, ktorý musí obsahovať železo. Na ostatné typy ohrevu možno použiť aj kuchynské sady hrncov, ktoré na indukciu vhodné nie sú. Rozlišujeme buď sendvičové dno alebo kapsľové dno.
Sada hrncov na indukciu obsahuje feromagnetické dno (s vysokým obsahom železa) a ideálne silnú vrstvu hliníka na rýchly rozvod tepla. Táto súprava hrncov sa dá však použiť aj na varenie na ostatných typoch sporákov (plynové, elektrické, sklokeramické).
i
Na ostatné typy ohrevu nie je nevyhnutný vysoký obsah železa v dne riadu. Vhodná môže byť tak každá hrncová súprava, ktorá spĺňa vaše ďalšie požiadavky.
Sada hrncov so sendvičovým dnom
Základ hrnca tvorí hliníkový disk, ktorý je privarený ku dnu hrnca. Hliník rýchlo kumuluje a rozvádza teplo. Na disk sa následne pod veľkým tlakom a vysokou teplotou pripevní ďalší disk z nehrdzavejúcej ocele s vyšším obsahom železa. Takéto dno sa nazýva sendvičové, vzniká spojením viacerých vrstiev materiálov.
Vhodné predovšetkým na plynové sporáky, kde dochádza k rýchlemu nárastu teploty.
Vďaka disku s vysokým obsahom železa možno hrncové súpravy použiť aj na indukčných varných doskách.
Ideálne na časté použitie a veľkú záťaž.
Sada hrncov s kapsľovým dnom
Základ tvorí hliníkový disk menšieho priemeru, ktorý je uzavretý v puzdre (kapsule). Puzdro je vyplnené vákuom a je pripevnené ku spodu hrnca. Pokiaľ pridáme ďalší disk z nehrdzavejúcej ocele k hliníkovému, vznikne tzv. kapsľové sendvičové dno.
Kapsľové dno je vhodné na varenie na elektrike a sklokeramike.
Ak dno obsahuje disk zo železa, súprava hrncov je vhodná aj na indukčné variče.
Môže sa v prípade menej kvalitného vyhotovenia deformovať.
Z akého materiálu môže byť sada hrncov vyrobená
Materiály na výrobu riadu sa vyznačujú vysokou odolnosťou a dobrou akumuláciou a distribúciou tepla. Kov, alebo ich zliatina, z ktorého je sada hrncov vyrobená, môže byť doplnený vnútornou a vonkajšou vrstvou z odlišného materiálu, ktorý má odlišné vlastnosti, napríklad je nepriľnavý.
Nehrdzavejúca oceľ je najčastejšie používaný odolný materiál s dlhou životnosťou a ľahkou údržbou.
Oceľ bez ochrany proti korózii je cenovo dostupnejšia, býva z vonkajšej aj vnútornej strany opatrená ďalším povrchom (najčastejšie smaltom).
Liatina sa vyznačuje veľkou hmotnosťou a dobre udržuje naakumulované teplo. Liatinová súprava hrncov je veľmi odolná.
Hliník (lisovaný hliník) je ľahký materiál, ktorý dobre vedie teplo. Na vnútorný a vonkajší povrch sa používajú ďalšie materiály.
Liaty hliník sa vyznačuje dokonale rovnomerným rozvodom tepla a oproti lisovanému variantu je odolnejší.
Meď predstavuje špičkový vodič tepla s dlhou životnosťou. Vždy musí byť vnútorná strana vybavená odlišným povrchom. Nevýhodou medených hrncov je vyššia cena a náročnosť údržby.
Súprava hrncov a ich vnútorný povrch
Kvalita vnútorného povrchu je veľmi dôležitá, pretože prichádza do priameho kontaktu s jedlom. Ovplyvňuje ako životnosť hrnca, tak aj jednoduchosť jeho čistenia. Obvyklým materiálom je nehrdzavejúca oceľ, ale súprava hrncov môže mať vnútornú vrstvu taktiež zo smaltu alebo moderného nepriľnavého materiálu.
Nehrdzavejúca oceľ je materiál odolný proti korózii s dlhou životnosťou a ľahkou údržbou. Dobre vedie teplo, je odolný voči pachom aj mechanickému poškriabaniu. Kvalitu nerezového hrnca možno posúdiť podľa hrúbky steny (čím silnejšia, tým lepšie), sily dna a tiež podľa hmotnosti. Čím vyššia hmotnosť, tým je riad kvalitnejší.
Smalt sa dlhodobo používa na výrobu hrncov. Je veľmi odolný voči vysokým aj nízkym teplotám a dobre uchováva teplo. Daňou za to je, oproti oceli, menšia odolnosť voči nárazom a poškriabaniu. Vzniká tak, že sa pri vysokej teplote na hrnce natavuje sklovitý povlak.
Nepriľnavý nazývaný tiež antiadhézny povrch, je moderný materiál, ktorý v mnohom uľahčí vašu prácu v kuchyni, pretože sa na ňom pokrmy nepripaľujú. Tieto povrchy dokážu byť aj nečakane odolné a veľmi ľahko sa čistia. Umožňujú pripraviť jedlo s minimálnym množstvom tuku, sú preto vhodné na zdravé varenie.
Keramický je odolný povrch voči mechanickému poškodeniu, časom však stráca nepriľnavé vlastnosti, v súčasnej dobe je skôr na ústupe.
i
Ako spoznáte kvalitu nerezovej ocele?
Najvyššia kvalita nerezovej ocele má označenia 18/8, 18/10, 18/12, čím vyššie číslo, tým vyššia kvalita. Tieto čísla vyjadrujú percentuálny obsah chrómu a niklu v oceli, napr. nerezová oceľ 18/10 znamená, že oceľ obsahuje 18 % chrómu a 10 % niklu.
Vonkajší povrch sady hrncov
Materiál vonkajšieho povrchu chráni hrniec pred poškodením. Najčastejšie ide o nehrdzavejúcu oceľ, ale vyberať môžete aj z ďalších kovov a zliatin. Okrem zaistenia fyzickej odolnosti môže byť vonkajší plášť zaujímavým dizajnovým prvkom sady hrncov.
Nerezová oceľ je jednoduchá na údržbu, hrniec možno umývať v umývačke. Vzhľadom na vysokú odolnosť si súprava hrncov z nerezovej ocele dlho zachová svoj pôvodný vzhľad.
Smalt je tradičný, cenovo dostupný materiál vysokej kvality. Dodáva hrncom tradičný vzhľad.
Nepriľnavý povrch sa veľmi ľahko sa čistí, na povrchu sa vďaka jeho vlastnostiam toľko neusádzajú nečistoty. Zároveň ho možno umývať v umývačke.
Hliník (lakovaný) sa používa vo forme vysoko odolnej vrstvy, ktorá je vytvorená riadenou oxidáciou hliníka. Zvyčajne je lakovaný, takže súprava hrncov môže byť v rozličných farbách.
Aké úchyty môžu súpravy hrncov obsahovať?
Rukoväte alebo uchá sú neoddeliteľnou súčasťou súpravy hrncov a umožňujú nám manipulovať aj s hrncom, ktorý je horúci. Sada hrncov zvyčajne obsahuje rovnaké riešenie pri všetkom riade, ktoré je súčasťou setu.
Odnímateľná rukoväť je veľmi skladné riešenie pri ukladaní v kuchyni. Po odobratí rukoväte možno použiť do rúry, v niektorých prípadoch nahradí pekáč alebo formu na pečenie, pripravené jedlo možno servírovať priamo na stôl. Súčasne aj umývanie v umývačke je ľahšie.
Pevné ucha sú vyrobené najčastejšie z dutej ocele alebo z plastu. Výhodou plastu je, že menej vedie teplo a manipulácia s hrncom je tak pohodlnejšia, avšak hrniec potom nemožno použiť v rúre.
Lacné sady hrncov, ktoré máme v ponuke, vám ušetria pár eur. Varenie pre vašich stravníkov tak bude obohatené o dobrý pocit z výhodnej kúpy.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.