Športtester je zariadenie, ktoré dokáže zbierať a analyzovať údaje počas fyzickej aktivity. Hlavnou funkciou je meranie tepovej frekvencie v priebehu športovej aktivity, ktorá je dôležitá pre bezpečný, ale efektívny tréning. Športtestery sú dôležité ako pre začiatočníkov, tak aj pokročilých športovcov. Poradíme vám, ako vybrať ten správny.
Športtester pomáha začínajúcim aj pokročilým športovcom optimalizovať tréning, dosiahnuť lepšie výkony a vyhodnotiť dosiahnuté výsledky.
4 najčastejšie dôvody pre obstaranie športtesteru
Chcem schudnúť.
Chcem začať pravidelne športovať.
Chcem mať prehľad o mojich športových aktivitách.
Pravidelne športujem a chcem dosiahnuť vyššie ciele alebo lepšie optimalizovať tréning.
Ako vybrať športtester podľa športových skúseností
Začínajúcim alebo príležitostným športovcom postačí športtester so základnými funkciami. Pokročilí športovci ocenia rozšírené funkcie a ďalšie senzory, ktoré im pomôžu získať detailnejšie informácie o aktivite, odhaliť rezervy a ešte viac optimalizovať tréning.
Základné funkcie športtesterov
Meranie času – časové funkcie a stopky.
Krokomer – celodenné meranie krokov.
Meranie tepovej frekvencie – meranie tepu pomocou hrudného pásu alebo snímača na spodnej strane prístroja.
Výpočet spálených kalórií – výpočet podľa krokov alebo tepovej frekvencie.
GPS čip – športtestery s GPS sú schopné merať rýchlosť, vzdialenosť, zaznamenať trasu a pracovať s mapami aj navigáciou.
Vodoodolnosť - športtester odolá zvýšenej vlhkosti, potu a dažďu.
i
Ako začať správne behať? Čo sú pojmy tepová frekvencia, aeróbna a anaeróbna zóna si môžete prečítať v našom článku Ako správne behať.
Pokročilé funkcie športtesterov
Intervalový tréning – vhodné najmä pre bežcov a cyklistov.
Podrobné štatistiky – záznam väčšieho počtu čiastkových športových podkategórií a telesných hodnôt.
Vodotesnosť – hodí sa na plávanie či triatlon.
Podpora ďalších senzorov a príslušenstva – napríklad:
Nožný snímač sa upevňuje ku členku, meria presnejšie vzdialenosť ako GPS a je možné ho použiť aj v halách.
Snímač cyklistickej kadencie meria frekvenciu šliapania a montuje sa na bicykel.
Wattmeter je prídavný snímač na vyhodnotenie využiteľnej energie a jej rezervy pri behu a cyklistike.
Športtester podľa športovej aktivity
Pokiaľ sa venujete behu, postačí športtester so základnými funkciami vrátane merania rýchlosti, vzdialenosti a podpory intervalových tréningov. Sú ale aj športy, kde sú výhodou, alebo dokonca nutnosťou špecifickej funkcie:
Plávanie – počet bazénov, štýl plávania, vodotesnosť.
Triatlon – rovnaké funkcie ako modely pre beh, cyklo a plávanie a možnosť prepínania medzi športovými režimami.
Horolezectvo – barometrický výškomer, kompas.
Golf – databáza golfových ihrísk.
i
Stále si neviete pri výbere športtesteru rady? Pozrite sa do nášho sprievodcu Ako vybrať športtester.
Kedy sa oplatí zaobstarať fitness náramok, športtester, a kedy smart hodinky?
Fitness náramky
Fitness náramky sú vhodné na zlepšenie životného štýlu pohybom. Nemajú toľko funkcií ako športtestery a meranie je menej presné. Používateľa formou upozornenia motivujú k pohybu a sledujú všetku pohybovú aktivitu, napríklad prejdené kroky. Následne prostredníctvom mobilnej aplikácie zobrazí dáta formou grafov a štatistík.
Drahšie modely zastávajú funkcie základných športtesterov a základných inteligentných hodiniek zároveň.
Športtestery
Športtestery plnia funkciu osobného trénera a sú určené na detailné monitorovanie rôznych športových aktivít. Oproti inteligentným hodinkám sú obvykle odolnejšie, majú dlhšiu výdrž batérie a fungujú samostatne bez smartfónu.
Drahšie modely z veľkej časti nahrádzajú inteligentné hodinky a umožňujú aj synchronizáciu s fitness aplikáciami.
Chcete zistiť, ako váš organizmus reaguje na tréning? Zaobstarajte si k športtesteru diagnostické zariadenie mySASY – to vám poskytne presné informácie o stave adaptácie organizmu na tréningové zaťaženie a o stave pripravenosti na ďalší tréning.
Inteligentné hodinky
Inteligentné hodinky sú primárne predĺženou rukou telefónu – zobrazujú notifikácie, umožňujú reagovať na najrôznejšie akcie a beží v nich mnohokrát operačný systém so samostatnými aplikáciami.
Drahšie modely môžu z veľkej časti nahradiť športtester, a taktiež zvládajú synchronizáciu s fitness aplikáciami.
i
Zaujíma vás viac? Pripravili sme pre vás článok Ako monitorovať športové aktivity. V ňom vám bližšie priblížime výhody a nevýhody fitness náramkov, športtesterov a smart hodiniek.
Beháte, jazdíte na bicykli alebo sa vydávate na mnohokilometrové pešie túry a chcete mať o svojej aktivite dokonalý prehľad? Vyskúšajte športtester a pozdvihnite svoje tréningy na novú úroveň. Športové hodinky vám zmerajú nielen čas, ale aj vzdialenosť, tempo, rýchlosť a ďalšie parametre. Dlhodobo najväčšej priazni sa medzi športtestermi tešia výrobcovia Garmin,Suunto,Polar,TomTom, konkrétne napríklad športtester Garmin Forerunner 220 alebo Garmin Forerunner 620. Oba modely môžete získať ako dámske, tak aj pánske hodinky. Tieto hodinky na behanie majú integrovaný GPS čip, farebný displej, podporu intervalových tréningov a ďalšie skvelé funkcie, bez ktorých si veľa športovcov na celom svete už svoje tréningy nedokáže predstaviť.
Na začiatok vám môžu postačiť jednoduché outdoorové hodinky so základnými funkciami. Ak chcete zaznamenávať ubehnutú vzdialenosť, dokúpte si k nim nožný snímač na meranie vzdialenosti. Obľúbeným variantom sú hodinky s GPS čipom, ktoré sa zaobídu bez footpodov aj externých GPS modulov. Na základe nameranej vzdialenosti a času GPS hodinky zobrazujú tempo, rýchlosť, či už pre celý tréning alebo jednotlivé kolá. Ďalším variantom sú cyklocomputery, ktoré sú určené na záznam prejdenej vzdialenosti, rýchlosti aj času na bicykli. Svoje dáta si môžete, rovnako ako pri športtesteroch na behanie, následne vyhodnotiť vo webovej aplikácii.
Tepové zóny pre efektívny tréning
Spárujte váš športtester na behanie s hrudným pásom pomocou bluetooth a získajte podrobné údaje o svojej tepovej frekvencii počas tréningu. Skvelou funkcionalitou inteligentných hodiniek je možnosť tréningu vo vami určených tepových zónach. S nimi budete efektívne trénovať vytrvalosť, získavať kondíciu alebo spaľovať telesný tuk, teda chudnúť. Merač tepovej frekvencie možno kúpiť spolu so športtesterom alebo zvlášť. Niektoré športtestery, ako napríklad TomTom Runner, majú integrovaný merač tepovej frekvencie, ktorý všetko vyhodnocuje pomocou senzorov.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.