Outdoorové nože vs. kuchynské nože: čím sa od seba líšia?
Outdoorové nože môžu mať najrôznejšie tvary a veľkosti. V čom sa teda líšia od tých kuchynských nožov? Rozdiel spočíva najmä v ich určení na von, čo znamená, že ich môžete nosiť stále pri sebe, sú tiež veľmi odolné a majú univerzálne využitie. Okrem toho sú navrhnuté tak, že vydržia aj náročné podmienky v prírode, majú robustnejšiu konštrukciu a odolnú čepeľ. Niektoré typy, napríklad rybárske filetovacie nože, môžete bez obáv používať aj v domácnosti na spracovanie rýb.
Čo urobí radosť každému fanúšikovi nožov? Gravírovanie s menom alebo venovaním.
Podľa čoho vyberať nože do prírody?
Čím všetkým sa jednotlivé nože do prírody – teda bushcraft nože môžu líšiť? Zásadnými parametrami sú predovšetkým veľkosť (a hmotnosť), ktoré ovplyvňujú použiteľnosť noža v teréne. Svoju úlohu zohráva tiež tvar čepele a ostrie aj to, či je čepeľ pevná alebo či sa dá sklopiť do rukoväte (zatváracie nože). Pri výbere by vás tiež mal zaujímať materiál, z ktorého sú čepeľ aj rukoväť (rúčka) vyrobené, pretože zohrávajú rolu v odolnosti a životnosti noža.
Klasické nože s pevnou čepeľou
Nože s pevnou čepeľou sú zvyčajne väčšie, a preto sa aj horšie skladajú a sú menej praktické na každodenné nosenie. Tvar čepele je však vďaka tomu dobre prispôsobený rôznemu použitiu: rezanie, krájanie aj bodanie. Často bývajú vybavené cestovným puzdrom (čiže pošvou), ktoré zaisťuje bezpečné prenášanie. Najlepší dôvod, prečo si taký nôž kupovať, je lov alebo sebaobrana a je ideálnou voľbou aj pre outdoorových nadšencov.
- Hodia sa na lov a prežitie v divočine.
- Už svojou veľkosťou zastrašia útočníka.
- Sú veľké a horšie skladné.
i
Možno sa vám budú hodiť vrhacie nože
Špeciálnym typom noža s pevnou čepeľou sú vrhacie nože. Sú navrhnuté tak, aby boli dokonale vyvážené a umožnili vám presné hádzanie na cieľ. Majú preto špecifickú konštrukciu – ich hmotnosť je rovnomerne rozložená po celej dĺžke. Zvyčajne sú tiež menšie a tenšie, preto majú dobré aerodynamické vlastnosti a dobre sa s nimi manipuluje. Pri vrhaní je kľúčové správne uchopenie a technika, aby čepeľ zasiahla cieľ pod správnym uhlom.
Nôž Bowie
Nože Tanto
Nôž Karambit
Dýka
Veľkej obľube sa tešia zatváracie vreckové nože
Vreckové nože umožňujú sklopenie čepele do drážky v rukoväti, vďaka čomu sa pohodlne zmestia do vrecka a sú kompaktné a ľahko sa prenášajú. Môžete ich nájsť aj pod názvom zatváracie nože. Často ponúkajú aj ďalšie funkcie, a tak predstavujú multifunkčný nástroj. Špeciálnym typom vreckových variantov sú tiež vystreľovacie nože, ktoré vám umožnia rýchle otvorenie čepele pomocou jediného stlačenia tlačidla alebo páčky, čo oceníte hlavne v prípade, že máte voľnú len jednu ruku.
- Hodia sa na každodenné nosenie (tzv. EDC).
- Môžu ponúkať ďalšie funkcie.
- Sú kompaktné.
- Čepeľ nebýva vhodná na krájanie.
- Dĺžka noža môže byť obmedzená.
Vreckový nôž
Vystreľovací nôž
Nôž motýlik
Hubársky nôž
České zatváracie nože majú aj dlhú tradíciu. Typický nôž rybička pozná snáď každý.
Vyberáme nože podľa materiálu ostria
Ostrie je najdôležitejšou časťou noža, ktorá má vplyv na jeho výkon a funkčnosť. Na jeho výrobu sa najčastejšie používajú rôzne druhy nožiarskej ocele – zliatiny železa s uhlíkom a ďalšími prvkami. Každý z týchto prvkov má vplyv na vlastnosť ocele, ako je tvrdosť, odolnosť voči korózii alebo udržanie ostrosti. Nože sa vyrábajú aj z neželezných materiálov, napríklad titánu. Ďalším moderným materiálom na ostrie je keramika, ktorá je extrémne tvrdá a vydrží dlho ostrá bez potreby brúsenia. Je však tiež krehká.
- Nože z titánu sú veľmi odolné, ľahšie ako oceľové a nekorodujú, ale ťažko sa brúsia a sú z uvedených najdrahšie.
- Nože z uhlíkovej ocele sú ostrejšie a ľahko sa brúsia. Sú však náchylné na koróziu a vyžadujú údržbu.
- Nože z nehrdzavejúcej ocele sú tvrdšie, lepšie odolávajú korózii, vydržia dlhšie ostré, ale brúsenie je náročnejšie.
i
Extrémne tvrdé aj krásne nože? Damascénska oceľ je ich základom
Ak chcete krásne a extrémne odolné nože, damascénska oceľ je tou pravou voľbou. Čepeľ je kovaná najmenej z dvoch druhov ocele vrstvených na seba a patrí medzi špičku vďaka unikátnej kombinácii dizajnu a funkčnosti. Tieto čepele sú extrémne tvrdé a majú krásny, typický vzor. Tento spôsob zvyšuje mechanickú odolnosť a dodáva nožu pružnosť, takže je odolný proti lámaniu a vydrží dlho ostrý. Vzhľadom na náročný proces výroby sú však takéto nože drahšie.
Vyberáme bushcraft nože podľa tvaru ostria
Bushcraft nože môžu mať ostrie rovné, zúbkované alebo kombinované. Každý typ má svoje silné aj slabé stránky. Rovné ostrie má čistý a pravidelný rez. Taký nôž sa hodí na bežné použitie. Zvládnete si ho nabrúsiť doma. Zúbkované ostrie vytvára hrubší rez. Dokáže rýchlo prerezať aj tvrdé materiály. Sami si ho však nenabrúsite. Kombinované ostrie je v prednej časti rovné, zadná strana je osadená zubami. Vyberajte vždy podľa spôsobu použitia.
Nôž s rovným ostrím
Kombinované ostrie
Damascénska oceľ
Aké sú druhy nožov podľa spôsobu použitia?
Pri výbere nožov sa riaďte hlavne tým, na čo ich chcete používať. Poriadne rambo nože vám možno dodajú odvahu v temných uličkách, ale ich praktické využitie je minimálne. A vypitvať rybu rybičkou pôjde len ťažko. Každý nôž je navrhnutý na špecifické úkony, a preto dobre zvážte, na čo vám má najčastejšie slúžiť. Pri svojich outdoorových dobrodružstvách môžete využiť rôzne nože do prírody vrátane multifunkčných, ktoré vám pomôžu so všetkým, čo práve budete potrebovať zvládnuť.
Veľa práce odvedú multifunkčné nože
Multifunkčné nože majú väčšinou zatváracie vyhotovenie a okrem klasickej čepele sú vybavené ďalšími nástrojmi. Sú vhodné na každodenné použitie aj na táborenie. Multifunkčné nože môžu mať pílku, nožnice, vývrtku, otvárač a mnoho ďalších praktických nástrojov, ktoré vám uľahčia riešenie bežných aj menej obvyklých situácií. Vďaka tomu vám ušetria miesto a rýchlo vám dovolia využiť rôzne funkcie v jedinom praktickom a kompaktnom nástroji.
Multifunkčné nože patria medzi multitooly. Okrem nich v ponuke môžete nájsť aj multifunkčné kliešte, náramky alebo takzvané. SwissCard karty.
Pre poľovníkov a lovcov sú tu lovecké nože
Lovecké nože prídu vhod najmä poľovníkom a lovcom. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby umožnili spracovanie ulovenej zveri. Môžu byť konštruované ako zatváracie nože, ktoré sú kompaktné a ľahko sa prenášajú, alebo modely s pevnou čepeľou, ktoré sú maximálne odolné a zvládnete s nimi aj náročnejšie úlohy. Multifunkčné lovecké nože obsahujú nástroje na spracovanie ulovenej koristi, napríklad pílky, háky alebo špeciálne čepele.
Chodíte na ryby? Nesmú vám chýbať rybárske nože
Rybárske nože sú prispôsobené najmä na spracovanie ulovených rýb. Ich hlavným určením je čistenie, porciovanie a filetovanie rýb. Môžu však obsahovať aj nástroje na údržbu a manipuláciu s rybárskymi potrebami, ako sú siete, lanká a ďalšie. Sú to nože praktické nielen na spracovanie ulovených rýb, ale aj na rýchle úpravy vybavenia v teréne. Patrí sem aj filetovací nôž, ktorý sa vyznačuje tenkým špicatým ostrím a rukoväťou s nekĺzavou úpravou.
Utility knife je označenie pre úžitkové nože, teda tie slúžiace na prácu. Nepatria sem len nože lovecké a rybárske, ale napríklad aj odlamovacie (takzvané Box Cutter).
Pre vojakov v prírode využijete vojenské nože na prežitie
Vojenské nože, alebo tiež army nožy, slúžia predovšetkým na sebaobranu a prežitie v divočine. Nájdete tu zatváracie nože, špeciálne bojové s pevnou čepeľou aj nože rôznych národných armád. Vojenský nôž v armádnom vybavení prešiel dlhou evolúciou. Predtým útočný nôž (bajonet) sa počas 2. sv. vojny stal viacúčelovým nástrojom, ktorý bol navrhnutý s ohľadom na rôzne techniky prežitia na nepriateľskom území. Preto sa mu dnes hovorí skôr taktický.
Zaobstarajte si slávne švajčiarske nože
Švajčiarske nože sú veľmi typické multitooly. Pôvodne ide o oficiálnu výbavu švajčiarskej armády. Dnes ich variácie vyrába mnoho firiem a toto pomenovanie sa vo všeobecnosti ujalo pre malé vreckové zatváracie multifunkčné nože. Klasický švajčiarsky nôž so sýto červenou rúčkou a malým krížikom môže skrývať napríklad vývrtku, otvárač, nožnice, skrutkovač, pílku, pilník či špáradlo alebo mnoho ďalších pomôcok do prírody.
Aj pod vodou sa hodí mať vhodné nože
Potápačské nože sú nevyhnutným pomocníkom pre každého, kto trávi čas pod vodou, či už ide o rekreačné potápanie, alebo prácu pod hladinou. Pretože sú vystavené náročným podmienkam, čepeľ sa často vyrába z nehrdzavejúcej ocele alebo titánu, aby odolávala korózii aj v morskej vode. Ostrie je najčastejšie kombinované, teda s hladkou aj zúbkovanou časťou, aby ste s nimi mohli ľahko prerezať laná, siete alebo vlasce. Pri rukoväti je vhodná protišmyková úprava.
Mačety do džungle aj lesa
Mačety slúžia najmä na presekávanie vegetácie, takže sú nenahraditeľným pomocníkom v džungliach a tropických oblastiach. Ich dlhá a široká čepeľ je na rezanie porastu ideálna. Predtým sa tiež používali na porciovanie mäsa alebo prácu s drevom a slúžili aj ako zbraň. V modernej dobe sa tieto nože využívajú na farmách a v lesoch, ale aj medzi nadšencami do outdooru, ktorí táboria alebo sa púšťajú do survival aktivít. Majú spravidla polmetrovú čepeľ, ktorá sa smerom k ostriu rozširuje.
S vysekávaním cesty, skrotením bujnej záhrady alebo pri zbieraní dreva na oheň vám pomôžu tiež outdoorové sekery alebo pílky.
Nezabudnite tiež na doplnky pre nože bushcraft
Doplnky pre nože zahŕňajú kožené či látkové puzdrá na modely rôznych značiek a veľkostí s klipmi na opasok, ocieľky a mechanické cestovné brúsky, s ktorými môžete svoje nože udržiavať dokonale ostré úplne kdekoľvek. Ochranné puzdrá chránia čepeľ aj vás pri prenášaní noža, vďaka ocieľke alebo brúske bude váš nôž ostrý kdekoľvek. Pre správnu údržbu využite aj špeciálne čistiace prostriedky a oleje, ktoré chránia pred koróziou a predlžujú životnosť noža.
Nože do prírody už máte. Ale čo kvalitné nože do kuchyne? Či už potrebujete len jeden kuchársky nôž alebo celú súpravu, nôž na maslo, pečivo, zeleninu alebo špeciálne japonské nože Santoku, u nás nájdete všetko.