Obnoviť stránku

Ako ochrániť displej smart hodiniek (NÁVOD)

Aktualizované • Autor: Redakcia

Inteligentné hodinky nosíme na ruke celý deň. Pri pohybe však nie je až také ťažké s nimi raz za čas omylom buchnúť alebo sa otrieť o niečo, čo na ich displeji nastálo zanechá nepekný šrám. Práve preto sa oplatí zadovážiť si ochranný prvok v podobe skla, fólie či flexiglass. Čo vybrať a ako čo najjednoduchšie aplikovať ochrannú vrstvu na displej smart hodiniek

Ako vybrať ochranu displeja inteligentných hodiniek

Ako ochrániť displej vašich inteligentných hodiniek – OBSAH

Tipy pred kúpou tvrdeného skla, fólie aj flexiglass

  1. Vždy si zistite, aké sú možnosti skiel a fólií priamo určených pre vaše smart hodinky.
  2. Pri výbere skla, fólie či flexiglass berte do úvahy fakt, že sklo býva najodolnejšie. Fólia však tiež často úspešne zabráni nechceným vrypom.
  3. Nielen pre sklá mobilných telefónov, ale aj pre hodinky platí, že pri výbere je možné sledovať ukazovateľ tvrdosti ochrannej vrstvy.
  4. Trúfate si nalepiť sklo, fóliu alebo flexiglass na displej hodiniek sami? Pomôcť vám v tom môžu súpravy poskytujúce jednoduché a presné nalepenie. Alebo sa môžete obrátiť priamo na nás, radi vám s odborným nalepením pomôžeme.
  5. Okrem ochrany displeja zvážte aj ochranu tela hodiniek. Existujú obaly aj kryty. Tie navyše ani nemusia znateľne zvýšiť rozmery samotných smartwatch a niektoré majú ochranné sklíčko už priamo integrované.
i K hodinkám si okrem ochrany displeja nezabudnite zadovážiť aj kryt alebo obal na stránke Obaly a kryty na smart hodinky a športtestery.
Ochranné sklá

Tvrdené sklá 

  • Najvyšší stupeň ochrany proti poškriabaniu i pádu
  • Zaoblené sklíčka na hladší prechod prstom
  • Spravidla mierne vyššia cena

Ochranné sklá sú účinnejšie ako fólie. Sú tvrdšie, lepšie sa nasadzujú a sú príjemnejšie na dotyk. Typicky bývajú drahšie ako fólie, ale drobná investícia navyše sa oplatí. Existujú pre rôzne najznámejšie a najpoužívanejšie značky inteligentných hodiniek a športtesterov. Pri výbere si všímajte odolnosť a prípadné doplnky, ktoré môžu nalepenie uľahčiť.


Výhody a nevýhody

  • Vysoká ochrana a odolnosť proti mnohým vplyvom
  • Jednoduchá inštalácia
  • Široký výber od rôznych výrobcov a rôzneho typu tvrdosti
  • Vyššia cena ako pri fóliách

Dôležité parametre tvrdených skiel na hodinky

Typ hodiniek

Vzhľadom k menším uhlopriečkam displejov hodiniek je potrebné kupovať presne také sklo, ktoré je pre daný model vytvorené. Milimetre navyše tu budú znateľnejšie, než by boli v prípade displeja mobilných telefónov. Pokiaľ ale máte okrúhly ciferník a ploché sklíčko, stačí sa pozrieť na rozmery v milimetroch, ľahko tak nájdete to pravé.

Hrúbka skla

Čím hrubšie sklíčko, tým lepšia ochrana. Vysoké údaje nečakajte, pohybujeme sa rádovo v desatinách milimetra. Ani silnejšie ochranné sklo by nemalo negatívne ovplyvniť zaznamenanie dotyku.

Tvrdosť

Na vyjadrenie tvrdosti ochranných skiel pre smart hodinky sa v ostatnom čase používa rovnaké označenie, ako sa používa pre tvrdosť ceruziek, resp. grafitu. Už z podstaty je však jasné, že akékoľvek sklo bude tvrdšie ako ceruzka (to by potom s ňou nešlo písať), tento systém však slúži ako dobrá orientačná hodnota.

Podľa tohto systému označenia je najtvrdšia hodnota skla 9H, ktorá je aj najčastejšie používanou tvrdosťou ochranného skla pre displeje hodiniek. Zodpovedá to aj najvyššej tvrdosti grafitu. De facto to znamená, že tvrdené sklo je „tvrdšie“ ako tento druh grafitu.

Len niektoré tvrdené sklá ponúkajú o stupeň nižšiu tvrdosť 8H. Pri výbere je tiež dôležitým parametrom použitý materiál. Medzi najkvalitnejšie a najtvrdšie patrí tzv. zafírové sklo, ktoré samozrejme ponúka tvrdosť skla 9H.

Tvar hrany skla

Pri zaoblených displejoch, ako je to napríklad v prípade základného modelového radu hodiniek Apple Watch, je potrebné chrániť aj túto krehkú časť displeja. Na trhu sa tak stretneme s tromi typmi hrán ochranných skiel. Vžilo sa pre nich označenie 2D, 2,5D a 3D.

  • 2D sú sklá s rovnou hranou, ktoré sú navrhnuté tak, aby pokrývali iba displej samotný. Hrana je pri prejdení prstom jasne viditeľná. Dôležité je, že nie sú príliš vhodné pre displeje so zaoblenými hranami, neponúkajú dokonalú ochranu, a navyše trochu odstávajú.
  • 2,5D majú hranu skla zaoblenú, pri prejdení prstom je hrana menej nápadná a tvorí priamy prechod medzi telom hodiniek a sklom samotným. Aj pri týchto tvrdených sklách platí, že pokrývajú iba displej samotný, a nie rámček hodiniek. Nie sú však príliš vhodné pre zaoblené displeje, odstávajú a ochrana nie je úplná.
  • 3D sklo je zaoblené viac, pokrýva tak celú prednú stranu hodiniek so zaoblenými hranami displeja a tiahne sa až k bokom.

Antireflex

Niektoré ochranné sklá sú prispôsobené na to, aby pohlcovali nežiaduce odlesky na displeji, ten je potom lepšie čitateľný.

Časté otázky k tvrdeným sklám

Sú ochranné sklá lepšie ako fólie? 

Áno, v porovnaní s ochrannými fóliami majú niekoľko výhod. V prvom rade je to vyššia tvrdosť, a teda aj výrazne väčšia ochrana. Jednoduchšia je aj samotná aplikácia, pri ktorej nehrozí vznik bubliniek. Navyše sklá nijako neovplyvňujú funkcie dotykového displeja ani jeho farby, čo sa najmä pri menej kvalitných ochranných fóliách či pri ich nedokonalom nalepení môže stať.

Čo je diamantové sklo?

Diamantové sklo je vo svojej podstate upgradovaným variantom ochranného skla Corning Gorilla Glass. Na rozdiel od klasického ochranného skla je potiahnuté diamantovou vrstvou a ponúka až šesťkrát väčšiu odolnosť a desaťkrát väčšiu tvrdosť. Zároveň sa pozitívne prejavuje na chladení celého telefónu, ten by podľa výrobcu mal byť až 800× chladnejší ako bežne. Výrobný proces je však pomerne náročný, takže ide o celkom drahú vymoženosť. Aj preto na praktické využitie stále čaká. 

Ako aplikovať tvrdené sklo na hodinky – návod

  1. Na nalepovanie ochranného skla na smartwatch si vyberte miestnosť s minimálnym množstvom prachu.
  2. Nasucho si vyskúšajte ochranné sklo nasadiť. Zistite, kde je sklo prípadne zahnuté.
  3. V balení obvykle nájdete dve handričky – jednu vlhčenú, druhú suchú. Vlhčenou očistite displej od mastnoty, odtlačkov prstov a podobne.
  4. Suchou handričkou displej osušte a vyleštite.
  5. Zložte ochrannú fóliu a sklo opatrne a rovnomerne položte na displej.
  6. Na väčšinu plochy by malo priľnúť samo, na okrajoch bude najskôr potrebovať uhladiť. To urobte buď pomocou dodávanej stierky, alebo hranou bankovej karty.
  7. Novo nalepené sklo znova vyleštite a je to hotové. Pokiaľ potrebujete svoje dielo opraviť, odlepenie ochranného skla zo smart hodiniek je ľahké vďaka adhéznemu lepidlu, ktoré nikdy úplne nestuhne. 

Ako zložiť tvrdené sklo z displeja hodiniek – návod

Niekedy je nutné, napríklad pri nepodarenom nalepení alebo poškodení skla (od toho tu napokon je), krycie sklíčko zložiť.

  1. Pred začiatkom pokusu zložiť ochranné sklo ho odporúčame ľahko nahriať fénom. Bohato postačí pätnásť sekúnd.
  2. Začnite v ktoromkoľvek z rohov. Sklo skúste buď pomocou nechta alebo napr. špáradlom (pri tomto spôsobe pozor na poškriabanie displeja) podobrať.
  3. Keď sa vám to podarí, vsuňte pod sklo akúkoľvek pevnú kartu (starú kreditku alebo nejakú vernostnú kartičku)
  4. Potom už len kartu pomaly podsúvajte pod sklo, kým sa neodlepí. 
i

Vysokú úroveň ochrany inteligentných hodiniek ponúka značka AlzaGuard. Sklá v prvotriednej kvalite majú lepidlo na celej ploche, takže výsledkom je dokonalé priľnutie k displeju hodiniek. AlzaGuard ponúka taktiež obaly a kryty na hodinky a športtestery.

Ochranné fólie

Ochranné fólie

  • Lacný spôsob ochrany displeja hodiniek
  • Inštalácia môže byť náročnejšia
  • Nižší stupeň ochrany

Fólie predstavujú najjednoduchší a tiež najnižší stupeň ochrany. Displej hodiniek ochránia pred opotrebovaním či poškriabaním, ktoré by mohlo vzniknúť pri bežnom používaní. Displej ale nechránia tak dôkladne ako sklo. Sú predsa len tenšie a menej tvrdé, preto horšie odolajú pádom z väčšej výšky a silnejším nárazom. Na druhej strane ochranné fólie sú lacnejšie ako ochranné sklá.


Výhody a nevýhody

  • Nízka cena
  • Široký výber
  • Vhodné aj pre zaoblené displeje
  • Nižší stupeň ochrany
  • Náročnejšia inštalácia
  • Lacnejšie typy môžu ovplyvniť obraz na displeji

Dôležité parametre ochranných fólií

Veľkosť fólie

Najjednoduchšie to majú rovné displeje s ideálne kruhovým tvarom. Stačí poznať priemer fólie a zaobstarať tú, ktorá súhlasí s rozmermi udávanými výrobcom.

Mat/lesk

Lesklá pôsobí luxusnejším dojmom, displej ale môže byť horšie čitateľný napríklad vonku, keď svieti slnko. Matná fólia možno nevyzerá tak dobre ako lesklá, ale viac bráni odleskom.

Hrúbka

Čím je ochranná vrstva hrubšia, tým lepšie chráni telefón. Je však na displeji aj viac vidieť. Na ovládanie hodiniek hrúbka vplyv nemá.

Časté otázky pri výbere ochranných fólií

Ako sa pri aplikácii vyhnúť bublinám?

Jedine zvýšenou opatrnosťou a starostlivosťou pri jej lepení. Postupujte veľmi pomaly a opatrne, odporúča sa začínať pri spodnej hrane a držať fóliu mierne prehnutú smerom k sebe tak, aby sa vždy prilepovala len jej spodná časť. Už prilepenú časť je potrebné vždy od okraja ku kraju uhladiť, čím sa prípadné bublinky odstránia.

Sú ochranné fólie lepšie ako tvrdené sklá? 

Fólie rozhodne nedokážu ponúknuť rovnakú mieru ochrany ako sklá. Poskytujú len základný stupeň ochrany. Displej chránia proti poškriabaniu pri bežnom používaní. Dobrou voľbou môžu byť aj v prípade, keď je pre vás dôležité, že fóliu budete mať hneď nasadenú, a vo väčšine prípadov to zvládnete svojpomocne.

Ako nalepiť ochrannú fóliu na displej hodiniek – návod

  1. Vyberte si maximálne bezprašné prostredie.
  2. Displej hodiniek dôkladne vyčistite dodávanou handričkou. Dobre poslúži aj handrička na čistenie okuliarov.
  3. Fóliu si „nasucho“ položte na displej, lepšie uvidíte, ako ďaleko od okrajov bude a pod.
  4. Opatrne zložte kryciu fóliu.
  5. Prilepte ochrannú fóliu v jej dolnej časti, zvyšnú časť držte ohnutú tak, aby sa neprilepovala, prilepenú časť starostlivo uhlaďte.
  6. Pomaly prilepujte celú fóliu, dbajte na to, aby bola celou plochou pevne prilepená na displej, a nevznikali tak nepríjemné bublinky. Fóliu odporúčame pritláčať handričkou, alebo napríklad bankovou kartou.
  7. Skontrolujte, či je fólia dobre nasadená, nie je nakrivo, nikde nie sú bublinky. Pokiaľ nastala chyba, fóliu by malo ísť zložiť a znovu nalepiť. Postup je stále rovnaký. 

Ako zložiť ochrannú fóliu z displeja hodiniek – návod

    Postup odlepovania fólie je obdobný ako pri aplikácii ochranného skla.

  1. Fóliu začnite odlepovať na jednom z rohov.
  2. Fóliu podoberte, či už nechtom, špáradlom, alebo čímkoľvek ďalším. Len pozor na displej, a pokiaľ používate niektorý z nástrojov, vždy ho smerujte proti fólii, nie displeju.
  3. Ak máte fóliu dostatočne odlepenú, stačí ju pomalým ťahom zlúpnuť. Malo by to ísť celkom ľahko.
  4. Pomôcť si môžete aj tým, že na fóliu nalepíte kúsok dobre držiacej lepiacej pásky a zložíte ju ťahom za prečnievajúci kúsok.
i

Na ochranu displejov je možné využiť aj ochranné sklá z plexiskla. Sú pružnejšie ako sklo a dosahujú tvrdosť 5H.

Flexiglass

Flexiglass

  • Flexiglass je plexisklo, teda kombinácia skla a fólie
  • Najlepšia voľba pre zaoblené displeje hodiniek
  • Pružné, oproti sklu nepraskne

Ochrana typu flexiglass je niečo medzi sklom a fóliou, a to v oblasti jeho odolnosti. Jeho nespornou výhodou je možnosť ochrániť celú plochu vrátane zaobleného displeja hodiniek. Štandardné sklo priľne len k rovnej ploche, fólia tiež nie je tvarovaná na lepenie zahnutých častí. Flexiglass si však poradí aj s výraznejším ohybom.


Výhody a nevýhody

  • Kryje kompletnú plochu displeja, aj zaobleného
  • Pri náraze nepraskne
  • Je potrebné ho presne nalepiť

Dôležité parametre flexiglass

Veľkosť

Univerzálny typ v tomto prípade nehľadajte. Každé flexiglass je presne vytvorené na mieru danému zariadeniu.

Hrúbka

V rámci milimetrov sa zdá zanedbateľná, ale pri veľkosti hodiniek môže mať hrubší flexiglass vplyv na správny dotyk.

Príslušenstvo

Minimálne handrička v balení sa bude hodiť.

Časté otázky pri výbere flexiglass

Flexiglass kryje aj boky zariadenia?

Ochrana flexiglass je stále „len“ ochranou displeja. Hoci presahuje plochu, ktorou by krylo sklo či fóliu, nechráni už zvyšok konštrukcie hodiniek. K tomu je potrebné zaobstarať ochranné puzdro, ktoré telo hodiniek obklopí.

Aplikácia ochranných skiel
Netrúfate si nasadiť sklo alebo fóliu? Alza ponúka službu  Aplikácia fólie/skla na displej telefónu, tabletu aj inteligentných hodiniek.

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB23