Inteligentné hodinky nosíme na ruke celý deň. Pri pohybe však nie je až také ťažké s nimi raz za čas omylom buchnúť alebo sa otrieť o niečo, čo na ich displeji nastálo zanechá nepekný šrám. Práve preto sa oplatí zadovážiť si ochranný prvok v podobe skla, fólie či flexiglass. Čo vybrať a ako čo najjednoduchšie aplikovať ochrannú vrstvu na displej smart hodiniek?
Ochranné sklá sú účinnejšie ako fólie. Sú tvrdšie, lepšie sa nasadzujú a sú príjemnejšie na dotyk. Typicky bývajú drahšie ako fólie, ale drobná investícia navyše sa oplatí. Existujú pre rôzne najznámejšie a najpoužívanejšie značky inteligentných hodiniek a športtesterov. Pri výbere si všímajte odolnosť a prípadné doplnky, ktoré môžu nalepenie uľahčiť.
Vzhľadom k menším uhlopriečkam displejov hodiniek je potrebné kupovať presne také sklo, ktoré je pre daný model vytvorené. Milimetre navyše tu budú znateľnejšie, než by boli v prípade displeja mobilných telefónov. Pokiaľ ale máte okrúhly ciferník a ploché sklíčko, stačí sa pozrieť na rozmery v milimetroch, ľahko tak nájdete to pravé.
Čím hrubšie sklíčko, tým lepšia ochrana. Vysoké údaje nečakajte, pohybujeme sa rádovo v desatinách milimetra. Ani silnejšie ochranné sklo by nemalo negatívne ovplyvniť zaznamenanie dotyku.
Na vyjadrenie tvrdosti ochranných skiel pre smart hodinky sa v ostatnom čase používa rovnaké označenie, ako sa používa pre tvrdosť ceruziek, resp. grafitu. Už z podstaty je však jasné, že akékoľvek sklo bude tvrdšie ako ceruzka (to by potom s ňou nešlo písať), tento systém však slúži ako dobrá orientačná hodnota.
Podľa tohto systému označenia je najtvrdšia hodnota skla 9H, ktorá je aj najčastejšie používanou tvrdosťou ochranného skla pre displeje hodiniek. Zodpovedá to aj najvyššej tvrdosti grafitu. De facto to znamená, že tvrdené sklo je „tvrdšie“ ako tento druh grafitu.
Len niektoré tvrdené sklá ponúkajú o stupeň nižšiu tvrdosť 8H. Pri výbere je tiež dôležitým parametrom použitý materiál. Medzi najkvalitnejšie a najtvrdšie patrí tzv. zafírové sklo, ktoré samozrejme ponúka tvrdosť skla 9H.
Pri zaoblených displejoch, ako je to napríklad v prípade základného modelového radu hodiniek Apple Watch, je potrebné chrániť aj túto krehkú časť displeja. Na trhu sa tak stretneme s tromi typmi hrán ochranných skiel. Vžilo sa pre nich označenie 2D, 2,5D a 3D.
Áno, v porovnaní s ochrannými fóliami majú niekoľko výhod. V prvom rade je to vyššia tvrdosť, a teda aj výrazne väčšia ochrana. Jednoduchšia je aj samotná aplikácia, pri ktorej nehrozí vznik bubliniek. Navyše sklá nijako neovplyvňujú funkcie dotykového displeja ani jeho farby, čo sa najmä pri menej kvalitných ochranných fóliách či pri ich nedokonalom nalepení môže stať.
Diamantové sklo je vo svojej podstate upgradovaným variantom ochranného skla Corning Gorilla Glass. Na rozdiel od klasického ochranného skla je potiahnuté diamantovou vrstvou a ponúka až šesťkrát väčšiu odolnosť a desaťkrát väčšiu tvrdosť. Zároveň sa pozitívne prejavuje na chladení celého telefónu, ten by podľa výrobcu mal byť až 800× chladnejší ako bežne. Výrobný proces je však pomerne náročný, takže ide o celkom drahú vymoženosť. Aj preto na praktické využitie stále čaká.
Niekedy je nutné, napríklad pri nepodarenom nalepení alebo poškodení skla (od toho tu napokon je), krycie sklíčko zložiť.
Vysokú úroveň ochrany inteligentných hodiniek ponúka značka AlzaGuard. Sklá v prvotriednej kvalite majú lepidlo na celej ploche, takže výsledkom je dokonalé priľnutie k displeju hodiniek. AlzaGuard ponúka taktiež obaly a kryty na hodinky a športtestery.
Fólie predstavujú najjednoduchší a tiež najnižší stupeň ochrany. Displej hodiniek ochránia pred opotrebovaním či poškriabaním, ktoré by mohlo vzniknúť pri bežnom používaní. Displej ale nechránia tak dôkladne ako sklo. Sú predsa len tenšie a menej tvrdé, preto horšie odolajú pádom z väčšej výšky a silnejším nárazom. Na druhej strane ochranné fólie sú lacnejšie ako ochranné sklá.
Najjednoduchšie to majú rovné displeje s ideálne kruhovým tvarom. Stačí poznať priemer fólie a zaobstarať tú, ktorá súhlasí s rozmermi udávanými výrobcom.
Lesklá pôsobí luxusnejším dojmom, displej ale môže byť horšie čitateľný napríklad vonku, keď svieti slnko. Matná fólia možno nevyzerá tak dobre ako lesklá, ale viac bráni odleskom.
Čím je ochranná vrstva hrubšia, tým lepšie chráni telefón. Je však na displeji aj viac vidieť. Na ovládanie hodiniek hrúbka vplyv nemá.
Jedine zvýšenou opatrnosťou a starostlivosťou pri jej lepení. Postupujte veľmi pomaly a opatrne, odporúča sa začínať pri spodnej hrane a držať fóliu mierne prehnutú smerom k sebe tak, aby sa vždy prilepovala len jej spodná časť. Už prilepenú časť je potrebné vždy od okraja ku kraju uhladiť, čím sa prípadné bublinky odstránia.
Fólie rozhodne nedokážu ponúknuť rovnakú mieru ochrany ako sklá. Poskytujú len základný stupeň ochrany. Displej chránia proti poškriabaniu pri bežnom používaní. Dobrou voľbou môžu byť aj v prípade, keď je pre vás dôležité, že fóliu budete mať hneď nasadenú, a vo väčšine prípadov to zvládnete svojpomocne.
Postup odlepovania fólie je obdobný ako pri aplikácii ochranného skla.
Na ochranu displejov je možné využiť aj ochranné sklá z plexiskla. Sú pružnejšie ako sklo a dosahujú tvrdosť 5H.
Ochrana typu flexiglass je niečo medzi sklom a fóliou, a to v oblasti jeho odolnosti. Jeho nespornou výhodou je možnosť ochrániť celú plochu vrátane zaobleného displeja hodiniek. Štandardné sklo priľne len k rovnej ploche, fólia tiež nie je tvarovaná na lepenie zahnutých častí. Flexiglass si však poradí aj s výraznejším ohybom.
Univerzálny typ v tomto prípade nehľadajte. Každé flexiglass je presne vytvorené na mieru danému zariadeniu.
V rámci milimetrov sa zdá zanedbateľná, ale pri veľkosti hodiniek môže mať hrubší flexiglass vplyv na správny dotyk.
Minimálne handrička v balení sa bude hodiť.
Ochrana flexiglass je stále „len“ ochranou displeja. Hoci presahuje plochu, ktorou by krylo sklo či fóliu, nechráni už zvyšok konštrukcie hodiniek. K tomu je potrebné zaobstarať ochranné puzdro, ktoré telo hodiniek obklopí.