Obnoviť stránku

Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku (ANC): Ako fungujú a ktoré vybrať?

• Autor: Redakcia

Pokiaľ si počúvaním prostredníctvom slúchadiel krátite čas na verejnosti, možno ste narazili na problém. Nech sa snažíte akokoľvek, hluk okolia vás vytrvalo ruší. Našťastie existuje riešenie. Sú ním slúchadlá s aktívnym potlačením hluku, ktoré dokážu odfiltrovať okolité zvuky. Ako technológia Active Noise Cancelling (ANC) funguje, čo ponúka a aké prípadné riziká skrýva? Pozrieme sa aj na aktuálne najlepšie slúchadlá s potlačením hluku na trhu.

ANC slúchadlá – slúchadlá s aktívnym potlačením hluku

Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku –OBSAH

  1. Ako Active Noise Cancelling funguje?
  2. Je Active Noise Cancelling bezpečný?
  3. Ako si vybrať tie správne Active Noise Cancelling slúchadlá?
  4. Noise Cancelling slúchadlá na lepšie spanie
  5. Najlepšie Active Noise Cancelling slúchadlá 2023

Ako slúchadlá s aktívnym potlačením hluku (ANC) fungujú?

Základný princíp technológie ANC – teda Active Noise Control, resp. Cancelling (v preklade slúchadlá s aktívnym tlmením alebo slúchadlá s aktívnym potlačením hluku) – je vo svojej podstate jednoduchý. Spočíva vo vyrušení nechcených zvukov tým, že sa im do cesty postaví iný zvuk, ktorý ich eliminuje. Na odstránenie nežiaduceho hluku sa využíva čo možno najpresnejšia napodobenina rušivého zvuku, avšak s posunutou fázou. Keď sa zvuková vlna hluku vo svojom maxime spojí s minimom protizvuku, dôjde k ich vzájomnému vyrušeniu.

i Ako spoznať ANC slúchadlá?
Výrobcovia tento typ slúchadiel označujú rozlične. Na internete či v tlačených katalógoch ich nájdete napr. ako slúchadlá s aktívnym potlačením hluku, slúchadlá s aktívnym tlmením, ANC slúchadlá či slúchadlá s potlačením hluku. Používajú sa aj anglické označenia. Okrem skratky ANC sa tak stretneme s in ear noise cancelling headphones, noise cancelling headphones, noise cancelling headset, active noise cancelling, Active Noise Cancelling slúchadlá či best echo cancelling headphones.
Active Noise Cancelling: ako fungujú
ANC sa postupne adaptuje podľa určitého hluku. Vytvorený hluk a ten vonkajší sa nakoniec takmer vyrušia a vy môžete nerušene počúvať.

Ľahšie sa eliminujú zvuky, ktoré sa opakujú. V podstate sa dá povedať, že vďaka tomu má systém čas „rozpoznať“ zvukovú amplitúdu a vytvoriť opačnú. Ide tak o neurčitý šum hovoru, bežný hluk ulice či motora dopravného prostriedku. Ak niekde zahúka sanitka alebo zatrúbi klaksón, nie je príliš pravdepodobné, že by si s tým ANC systém poradil. A je tiež pravda, že pri varovných zvukoch tohto typu to ani nie je žiadúce.

Aktívne tlmenie hluku funguje najlepšie pri nižších frekvenciách (teda bežný ruch, hluk, neurčitý hukot, ktorý nás prakticky neustále obklopuje). Svoje využitie ale nájde nielen v slúchadlách, kde sa o tejto technológii hovorí asi najviac, ale aj v mikrofónoch pri handsfree, pri klimatizácii či vo väčších priestoroch, ako sú nástupištia metra. Účel je pri všetkých použitiach rovnaký – obmedziť pôsobenie nepríjemného hluku na ľudský sluch a nepriamo aj psychiku.

Active Noise Cancelling Ilustračný
Active Noise Cancelling nájde svoje uplatnenie kdekoľvek. V práci, po ceste mestom, ale aj pri obyčajnej relaxácii.

V praxi aktívne tlmenie hluku funguje na báze pridaného mikrofónu (jedného či viacerých), ktorý sníma zvuky okolia, vyhodnocuje ich a následne pridá do zvukového prúdu signál s opačnou amplitúdou.

Eliminácia hluku pre viac ako jedného poslucháča

Dôležité je aj to, koľkých „poslucháčov“ sa eliminácia hluku týka. Najčastejšie sa stretávame s jediným poslucháčom, ktorý hudbu počúva zo slúchadiel a potrebuje sa zbaviť rušivých zvukov v okolí. Lenže noise-cancelling je možné využiť aj pre viac poslucháčov zároveň. Z tohto uhla pohľadu teda celý systém môže fungovať ako jednodimenzionálny a trojdimenzionálny.
  • Jednodimenzionálny – využíva na svoje fungovanie iba jeden alebo dva mikrofóny. Vďaka tomu je to spôsob, ktorý je využívaný v bežne dostupných slúchadlách alebo napríklad v klimatizáciách. Pôsobí teda len jedným smerom, na jediného poslucháča, ktorý je voči zdroju hluku v rovnakom uhle.
  • Trojdimenzionálny – využíva veľké množstvo mikrofónov a reproduktorov. Podstatný rozdiel je v tom, že oproti jednodimenzionálnemu systému sa tento využíva na odhlučnenie priestorov, v ktorom sa pohybuje viac osôb. Nie je teda závislý od pozície jediného poslucháča (čo je dostatočné pri bežných slúchadlách). Svoje využitie ale nachádza aj pri moderných mobilných telefónoch, ktoré eliminujú rušivý zvuk pri hovoroch. Logicky je tak aj drahší.

    Je Active Noise Cancelling bezpečný?

    Technológia Active Noise Cancelling slúži na to, aby ste si užili príjemné počúvanie, majú ale aj jeden pozitívny vedľajší efekt. Ich výhoda je nepriama: Tým, že sa darí odbúravať rušivé zvuky z okolia, si môžeme hudbu púšťať do slúchadiel s výrazne nižšou hlasitosťou. Pretože pokiaľ sa snažíme okolitý hluk prehlušiť (nie teda potlačiť), zvyšujeme hlasitosť, a pri dlhodobom vystavení hlasnému zvuku môže dôjsť k poškodeniu sluchu. To sa navyše môže prejaviť až o mnoho rokov.

    Active Noise Cancelling a bezdrôtové slúchadlá
    Pri použití ANC slúchadiel na ulici si musíte dávať veľký pozor na svoje okolie. Celkovo radšej odporúčame ich používať niekde v bezpečí.

    Slúchadlá s ANC pritom nepúšťajú do uší, resp. do mozgu žiadne škodlivé elektromagnetické vlnenia – čo je aj argument tých, ktorí ich odmietajú – vždy ide len o ďalšiu zvukovú vlnu. To, že si nevymýšľame, je počuť pri lacnejších slúchadlách s touto funkciou: vo chvíľach ticha môžeme na pozadí započuť jemný šum. ANC slúchadlá sú teda samé osebe úplne bezpečné.

    i

    Najlepšie slúchadlá 2023

    Nepriamym dôsledkom ANC slúchadiel ale môže byť, že pri eliminácii nežiadúcich okolitých zvukov človek prestane vnímať, resp. sa k jeho ušiam nemusia dostať zvuky, ktoré ho majú pred niečím varovať: upozornenie na priechode pre chodcov, prichádzajúca električka, sanitka alebo hlásenie rozhlasu na stanici. Ako sme však už písali vyššie, ak nejde o periodicky sa opakujúci zvuk, ANC slúchadlá si s ním nemusia poradiť tak ľahko, takže stopercentná izolácia nehrozí. Zároveň niektoré modely slúchadiel (pozri nižšie v časti o konkrétnych výrobkoch) ponúkajú výber z viac úrovní eliminácie zvukov. A keď vyberiete tú, ktorá je určená na chôdzu po ulici, môžete si byť istí, že sa k vašim ušiam dostane presne to, čo je potrebné. Jednotliví výrobcovia nazývajú túto technológiu rôzne, pri Apple je to napr. Transparency mode, Sony zasa používa označenie Ambient Sound.

    V každom prípade nie je na škodu zbystriť ostatné zmysly. Pozerať sa okolo seba, na prechode sa rozhliadať, všímať si svoje okolie. Potom bude pohyb aj s hudbou v ušiach bezpečný. A v prípade tých najnáročnejších situácií, napríklad na rušnej križovatke, určite odporúčame slúchadlá z uší vybrať.

    Ako si vybrať tie správne Active Noise Cancelling slúchadlá?

    Slúchadlá možno rozdeliť do niekoľkých kategórií, z ktorých každá sa hodí na niečo trochu iné. Podstatný je ich účel. Hľadáte slúchadlá k mobilu na použitie pri cestovaní, alebo na domáce počúvanie z iných zdrojov?

    • Káblové cez hlavu – hodia sa najviac na domáce použitie. Pokiaľ teda chcete aktívne slúchadlá cez hlavu k počítaču alebo notebooku, tieto sú pre vaše potreby ideálne. Ak často cestujete, vyberajte medzi modelmi, ktoré možno zložiť.
    • Káblové špunty – ideálne na cestovanie, na beh alebo ďalšie podobné aktivity. Také slúchadlá držia v uchu, a tak sa len výnimočne stane, že by vypadli. Sluchové ústrojenstvo je kvôli tomu však o niečo viac namáhané a pri dlhodobo vyššej hlasitosti môže dôjsť k jeho poškodeniu. Držte preto jej úroveň v rozumných medziach.
    • Bezdrôtové slúchadlábezdrôtové slúchadlá môžu byť ako cez hlavu, tak aj špunty. Pokiaľ slúchadlá nechcete len na domáce použitie, ale práve na cestu v MHD alebo šport, bezdrôtové slúchadlá sú bezkonkurenčne najlepšie. Kábel sa vám nezamotá a pri pohybe nijako neobmedzuje. Ich nevýhodou je však spravidla vyššia cena.

    i

    Špeciálnou podkategóriou bezdrôtových slúchadiel sú potom True Wireless slúchadlá. Tie sa totiž od káblov oslobodzujú úplne, a zaisťujú tak maximálne pohodlie pri používaní.

    Noise Cancelling slúchadlá na lepšie spanie

    Technológiu eliminácie nežiadúcich zvukov využívajú aj trochu sofistikovanejšie špunty do uší (ľudovo nazvané slúchadlá na ticho alebo bezdrôtové slúchadlá na spanie), teda upchávky, ktoré používame v noci, aby sa nám lepšie spalo. Fungujú v dvoch rovinách – vytvoria fyzickú prekážku zvuku, ktorá preniká do našich uší, a navyše práve pomocou Noise Cancelling vytvoria prekážku tým zvukom, ktoré si svoju štrbinku nájdu. Je to napríklad vyššie uvedený neustály ruch mesta, ktorý už sme prestali vedome vnímať, avšak pre mozog je stále rušivý. Niektoré typy slúchadiel na spanie ho navyše nielen utlmia, ale aj nahradia špeciálne zvolenými upokojujúcimi zvukmi, ktoré nám pomôžu ľahšie zaspať. Dokážu to napríklad Noise Masking Sleeping Buds od spoločnosti Bose.

    Aktívne potlačenie hluku: ANC slúchadlá
    Ak mávate problémy so spánkom, skúste napríklad Noise Masking Sleepbuds.

    Najlepšie Active Noise Cancelling slúchadlá 2023

    Teraz nasleduje prehľad pätice najzaujímavejších slúchadiel s funkciou ANC, ktoré tento rok na trhu nájdete. Kúpou akýchkoľvek z nich neurobíte chybu.

    Sony Hi-Res WH-1000XM5: ďalšia generácia špičkových slúchadiel od Sony

    Ako prvý sme vybrali najnovší prírastok v rade obľúbených náhlavných bezdrôtových slúchadiel, Sony Hi-Res WH-1000XM5. Využívajú to, čo predstavili predchádzajúce populárne modely a všetko ešte ďalej vylepšujú. Dizajn opäť využíva veľké náušníky s dotykovými plochami na ovládanie, samotná konštrukcia je ale oveľa ľahšia (len 250 g) a teraz aj flexibilnejšia. Tieto ANC slúchadlá využívajú technológie Bluetooth 5.2 a môžu sa pýšiť aj možnosťou mať ich pripojené k dvom zariadeniam zároveň, napr. notebooku a mobilnému telefónu a automaticky medzi nimi prepínať. ANC využíva štyri mikrofóny na každom uchu, filtrovanie nežiaduceho hluku je tak výrazne presnejšie.

    ANC je teraz navyše automaticky optimalizované, podľa okolitého prostredia a napríklad pozná, keď porozprávate. V takom prípade sa účinok ANC stlmí a vy budete schopní prirodzene komunikovať so svojím okolím bez toho, aby ste museli slúchadlá dávať dole z hlavy. O kvalitný zvuk sa starajú 30 mm meniče z kompozitného materiálu a uhlíkových vlákien. Samozrejmosťou sú hands-free hovory, aj v tomto prípade s aktívnou elimináciou hluku okolia. Na jedno nabitie vydržia Sony WH-1000XM5 30 hodín, a to aj so zapnutým ANC.

    Sony Hi-Res WH-1000XM3
    • Až 30-hodinová výdrž so zapnutým ANC
    • Podpora zvuku vo vysokom rozlíšení (Hi-Res)
    • Meniče z kompozitných materiálov a uhlíkových vlákien

    i

    Medzi skvelé slúchadlá na cestovanie patria napríklad aj JBL Everest Elite 750NC, na ktoré sa môžete pozrieť v našom samostatnom článku.

    Bang & Olufsen BeoPlay H95: Luxusný dizajn a skvelá kvalita zvuku

    Nie nadarmo patrí značka Bang & Olufsen medzi najobľúbenejšie u poslucháčov, ktorí dajú na skutočne špičkový zvuk. Také sú aj ich náhlavné slúchadlá Bang & Olufsen BeoPlay H95. Vďaka ich uzavretej konštrukcii, s náušníkmi, ktoré úplne obomknú ucho, sa budete môcť zavrieť do svojho vlastného sveta. Funkcia aktívnej eliminácie okolitého hluku od vás odizoluje okolité zvuky a samotná konštrukcia slúchadiel zabráni tomu, aby zvuky z vašich slúchadiel unikali von. Nie je preto problém ich mať na ušiach napr. v kancelárii alebo pri cestách MHD.

    Slúchadlá BeoPlay H95 so 40 mm meničmi okrem iného podporujú kodek AptX, čo znamená vysokú kvalitu prednesu. Frekvenčný rozsah je 20 až 20 000 Hz, citlivosť potom 101,5 dB/mW. Úctyhodnú výdrž batérie podčiarkuje schopnosť hrať na jedno nabitie až 50 hodín.

    Bang & Olufsen BeoPlay H95
    • Luxusný dizajn
    • Výdrž až 50 hodín počúvania
    • Verná reprodukcia zvuku

    Slúchadlá Bose QuietComfort 45 prinesú tichý komfort

    Veľa toho prezrádza už samotný názov slúchadiel Bose QuietComfort 45. Vďaka ich pokročilému systému aktívnej eliminácie okolitého hluku (ANC) poslucháč získa skutočne tichý komfort pri počúvaní jeho obľúbených skladieb či podcastov. Stará sa o to technológia Acoustic Noise Cancelling, ktorá hluk okolia meria a účinne ho obmedzuje.

    Slúchadlá Bose QuietComfort 45 ponúknu funkčný vzhľad a spoľahlivú odolnosť. Tvoria ich nárazuvzdorné materiály, takže sa nemusíte báť ich brať všade so sebou. Vydržia rovnako aj mierne zmoknutie. Pokiaľ máte jasnú predstavu o tom, ako má vaša obľúbená hudba znieť, určite oceníte aj funkciu ekvalizéra. Tá je súčasťou mobilnej aplikácie Bose Music (k dispozícii pre iOS aj Android) a umožňuje si prednes slúchadiel upraviť podľa svojich predstáv.   

    Bose Quiet Comfortt
    • Odolné slúchadlá
    • Podpora hlasového ovládania
    • Tri úrovne eliminácie okolitého hluku

    Apple AirPods Pro 2022 sú po novom k dispozícii aj s USB-C

    Spoľahlivé ANC nie je výsadou len veľkých náhlavných modelov. Dokazujú to nové True Wireless slúchadlá od Apple, napäto očakávané AirPods Pro 2022. Dizajnovo sa od predchádzajúcej generácie veľa nezmenili, stále sú to príjemne subtílne slúchadlá s charakteristickou dlhšou stopkou. Podstatné zmeny sa udiali vo vnútri. Apple slúchadlá osadil novým čipom H2, ktorý vylepšuje nielen zvuk samotný, ale aj ANC. Podľa údajov výrobcu je toto zlepšenie v oblasti eliminácie okolitého hluku oproti predchádzajúcej generácii dvojnásobné. Posunul sa ale aj Transparency Mode, ktorý je teraz adaptívny a sám reaguje na úroveň okolitého ruchu. Novinkami je Spatial Audio, ktoré sa postará o ešte hlbší zážitok z počúvania, alebo napríklad aj ovládanie hlasitosti posunom po stopke slúchadiel.

    Novinkou pre rok 2023, doplňujúcou lineup najnovších iPhonov 15 s konektorom USB-C, je aj aktualizácia pre slúchadlá značky. Apple AirPods Pro 2022 s USB-C MagSafe puzdrom ponúknu rovnaké parametre ako AirPods Pro z minulého roku, sú však určené predovšetkým pre používateľov iPhone 15, ktorí chcú nabíjať telefón aj príslušenstvo jedným káblom.

    JBL Headphones
    • TWS slúchadlá s ikonickým dizajnom
    • Pokročilé ANC vďaka čipu Apple H2
    • 6 hodín výdrže na jedno nabitie

    i

    AirPods Pro 2022 (RECENZIA): nové štuple s ešte dlhšou výdržou a lepším ovládaním

    Sony True Wireless WF-1000XM4: špička medzi True Wireless slúchadlami

    Ďalšími slúchadlami v našom zozname sú nenápadné slúchadlá do uší Sony True Wireless WF-1000XM4, ktoré patria k špičke toho, čo môže segment „skutočne bezdrôtových“ slúchadiel ponúknuť. Meniče s priemerom 6 mm v kombinácii so zbrusu novým procesorom V1 ponúknu veľmi vydarený zvuk, ktorý je navyše vďaka ANC chránený proti rušivým vonkajším vplyvom. Slúchadlá sú ľahučké a vďaka prepracovanej ergonómii dobre padnú do ucha a nevypadávajú ani pri športe. Nechýba ani odolnosť certifikovaná na úroveň IPX4, čo znamená, že sú odolné proti prachu, potu a postriekaniu vodou.

    Slúchadlá s vypnutým ANC vydržia až 36 hodín (12 hodín slúchadlá + 24 hodín puzdro), s ANC je potrebné počítať s približne polovičnou výdržou. Puzdro podporuje bezdrôtové nabíjanie. O stabilné pripojenie sa stará Bluetooth 5.2 s podporou kodekov AAC, LDAC a SBC a ako je u spoločnosti Sony dobrým zvykom, slúchadlá podporujú aj Hi-Res audio.

    Sony WF-SP700N
    • Minimalistický dizajn
    • Prepracovaná ergonómia
    • Pohodlné (nielen) športové slúchadlá

    i Mohlo by vás zaujímať

    Funkcia eliminácie okolitého hluku (Active Noise Cancelling, ANC) je užitočnou súčasťou výbavy moderných slúchadiel. Využijete ju prakticky denne. Už nie je nutné zosilňovať hlasitosť hudby na neúnosnú mieru len preto, aby ste v hlučnom metre vôbec niečo počuli. ANC eliminuje rušivý hluk za vás.

    Na vašom súkromí nám záleží

    My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

    Viac informácií
    Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
    P-DC1-WEB17