RJ45 – kráľ sieťových konektorov
Ak ste niekedy chceli pripojiť počítač, tlačiareň alebo iné zariadenie do siete, pravdepodobne ste sa stretli s konektorom RJ45. Ide totiž o štandardný konektor pre ethernetové siete. Je vhodný pre väčšinu káblových sietí a je možné ho použiť na prenos rýchlostí až niekoľko desiatok gigabitov za sekundu.
i
RJ45 konektor je kompatibilný so sieťovými káblami rôznych kategórií (od CAT3 až po CAT8).
RJ45 konektor a dôležité parametre
RJ45 konektor má niekoľko kľúčových parametrov. Pozor by ste mali dať najmä na typ tienenia, maximálnu prenosovú rýchlosť a na podporované kategórie sieťovej kabeláže.
LAN konektor RJ45 – možnosti tienenia
LAN konektor RJ45 je dostupný v troch typoch tienenia. Pokiaľ je signál vedený káblom, môže byť rušený elektromagnetickými vlnami z iných zariadení, alebo môže dôjsť k vyžiareniu signálu z kábla do okolia. Tienenie konektora pomáha minimalizovať tieto problémy a zaistiť, že signál bude prenášaný bez chýb.
- Netienené konektory neponúkajú žiadnu ochranu signálu voči rušeniu či znehodnoteniu šumom.
- Čiastočne tienené konektory (UTP) sú určené pre káble, v ktorých sú chránené páry vodičov.
- Plne tienené konektory (STP) využite s káblami s ochranou jednotlivých párov i celého zväzku vodičov.
Sieťové konektory a kategórie káblov
RJ45 konektor je obvykle kompatibilný s najpoužívanejšími sieťovými káblami kategórie CAT3, CAT5E a CAT6. Každý z týchto variantov má svoje špecifické parametre a vhodnosť pre určité použitie.
- CAT3 je najstaršou verziou sieťových konektorov a dnes sa už používa zriedka. Prenosová rýchlosť dosahuje maximálne 10 Mbit/s, čo je dostačujúce pre staršie aplikácie, ako sú napríklad hlasové spojenia.
- CAT5E je najpoužívanejším variantom sieťových konektorov. Prenosová rýchlosť dosahuje až 1 000 Mbit/sv šírke pásma 100 MHz, používa sa v kancelárskych sieťach, na streamovanie videa alebo online hranie hier.
- CAT6 je najmodernejším a najrýchlejším variantom. Zvládne rýchlosť až 10 Gbit/zv 250 Mhz pásme a umožňuje spoľahlivé pripojenie k náročným aplikáciám, ako sú napríklad virtuálna realita alebo online video konferencie.
Chcete, aby vám RJ45 konektor vydržal dlho bez poškodenia? Stavte na ochrany pre konektory.
Ako na zapojenie RJ45?
Najbežnejšie typy zapojenia RJ45 sú T568A a T568B. T568A sa obvykle používa v telefónnych sieťach, zatiaľ čo T568B sa používa v dátových sieťach. Existuje aj hybridné zapojenie, ktoré kombinuje obe konfigurácie a používa sa napríklad v niektorých medzinárodných štandardizovaných sieťach.
- Štandard T568A má vodiče zapojené nasledovne: bielozelený, zelený, bielooranžový, modrý, bielomodrý, oranžový, bielohnedý, hnedý.
- Štandard T568B sa v zapojení vodičov mierne líši. Poradie je nasledujúce: bielooranžový, oranžový, bielozelený, modrý, bielomodrý, zelený, bielohnedý a hnedý.
i
Je možné zapojiť konektor RJ45 bez klieští? Áno. V ponuke nájdete špeciálne konektory s malými plastovými klipsami, ktoré nevyžadujú na zapojenie kliešte ani iné špecializované náradie. Pokiaľ predsa len kliešte či tester potrebujete, navštívte ponuku náradie na kabeláž.