Obnoviť stránku

Sekanie v hrách vám odstráni technológia FreeSync alebo G-Sync

Ten správny herný zážitok vám zaručí iba stabilná snímacia frekvencia. Ako to dosiahnuť a čo vlastne dokážu technológie FreeSync a G-Sync? Ak to s hraním myslíte vážne, tak vás tento článok nesmie minúť. 

Plynulé hranie vyžaduje nielen výkonný herný počítač

Mnohí hráči sa domnievajú, že plynulosť hry sa odvíja výlučne od výkonu grafickej karty, prípadne procesora alebo pamäte RAM. Každoročne tak investujú do nového hardvéru nemalé sumy, aby mohli aktuálne herné šlágre hrať v maximálnej kvalite. Pokles snímkovej frekvencie a z toho plynúce sekanie a lagovanie totiž dokáže spoľahlivo degradovať aj tú najlepšiu hru. Možno vás nenapadlo, ale na plynulosť hry má výrazny vplyv aj monitor.

Štandardný LCD monitor, ktorý s veľmi vysokou pravdepodobnosťou máte práve pred očami, totiž funguje iba s fixnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Váš hardvér by teda mal ideálne doručiť taktiež 60 snímok za sekundu. V opačnom prípade, aj keď počítač stíha vykresľovať stále papierovo dostačujúcich 55 fps, dochádza najmä pri dynamických scénach k deformácii obrazu v podobe jeho roztrhnutia uprostred.

NVIDIA V-Sync trpí množstvom nevýhod

Taktiež kombinácia príliš výkonného počítača, ktorý dodáva napríklad 90 fps, a 60 Hz monitora, môže viesť k vytváraniu artefaktov v obraze, tzv. tearing. V tom okamihu je výhodné zapnúť funkciu V-Sync. Ide o metódu riadenia činnosti grafickej karty tak, aby sa produkcia snímok zosynchronizovala s obnovovacou frekvenciou monitora, takže napríklad spomínaný 60 Hz panel dostane od GPU 60 fps. Aj táto technológia má však množstvo nevýhod, a preto sa výrobcovia rozhodli implementovať riešenie v úplne vlastnej réžii.

NVIDIA G-Sync

Spoločnosť NVIDIA uviedla svoje riešenie už na jeseň roku 2013. A zvolila zaujímavú cestu  rozširujúci modul, ktorý sa dal namontovať na základnú dosku monitora. Táto činnosť zabrala skúsenejším používateľom približne pol hodiny. Ako sami uznáte, tadiaľ ideálna cesta neviedla, a preto netrvalo dlho a objavili sa už kompletné monitory s integrovaným modulom G-Sync.

NVIDIA G-Sync

Technológia G-Sync teda ponúka synchronizáciu obnovovacej frekvencie displeja s grafickou kartou od spoločnosti NVIDIA. Vďaka tomu sa scény zobrazujú okamžite, objekty vyzerajú ostrejšie a hranie je veľmi plynulé, čo zaistí úžasné vizuálne efekty a dodá hraniu vyššiu úroveň.

Nutné priznať, že takto vybavený monitor je predsa len drahšou záležitosťou a ceny začínajú približne na 370 eurách. Medzi aktuálne trháky patrí najmä 27" Acer XB270HAbprz Gaming s frekvenciou až 144 Hz, ktorý vyniká aj skvelým polohovaním. Vo vyššej cenovej hladine exceluje rad Acer Predator s agresívnym dizajnom a až 4K rozlíšením. Nás zaujal X34A so zakriveným panelom a pomerom strán 21:9. Nič lepšie na hry nezoženiete.

Acer X34A Predator; G-Sync

AMD FreeSync

V snahe zmierniť náskok NVIDIE, prišla konkurenčná spoločnosť AMD na jar 2015 s alternatívnym riešením založeným na technológii Adaptive-Sync. FreeSync je v podstate voliteľným vylepšením rozhrania DisplayPort alebo HDMI, vďaka čomu nevyžaduje žiadny dedikovaný hardvér umiestnený v monitore. Výhodou AMD riešenia je predovšetkým úspora na strane nákladov, a tým pádom nižšia koncová cena pre zákazníka. Samozrejme je nutné vlastniť niektorú z grafických kariet AMD vyrobených približne od začiatku roka 2015.

Keď sa pozrieme do kategórie monitorov s podporou FreeSync technológie, tak vás určite poteší cena začínajúca od 220 eur, čo je napríklad za 27" iiyama G-Master Black Hawk skvelá suma. Technologických nadšencov zaujme ohnutý panel pri modeli Samsung C27F591 v bielej povrchovej úprave.

Samsung C27F591; FreeSync

Na nedávnom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2017 došlo k odhaleniu druhej generácie FreeSync a neskôr aj G-Sync. Už dopredu môžeme prezradiť, že sa všetko točí okolo populárnej technológie HDR. Viac si však povieme v niektorom z ďalších článkov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14