Obnoviť stránku

Naše pobočky sú otvorené.

Využite bezpečné nakupovanie z pohodlia domova a skúste jeden z našich 156 AlzaBoxov.

Alebo si tovar nechajte doručiť rovno domov.

Milí zákazníci, veľmi nás teší váš veľký záujem o nakupovanie ❤️. Prosíme vás o trpezlivosť pri doručení objednávok, robíme všetko preto, aby sme ich doručili čo najskôr. Ďakujeme, tím Alza.sk 👍🏻.

Sackboy: A Big Adventure (RECENZIA) – Handráčik roztomilo zachraňuje Nápadosvet

• Autor: Jakub Němec

Vydanie novej generácie konzol spravidla sprevádza rad lákavých titulov, ktoré si na svojom novom stroji budete môcť zahrať a objaviť tak jeho prednosti. Spoločnosť Sony láka fanúšikov na trojicu vlastných projektov – pokračovanie úspešnej akčnej adventúry Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Remake nekompromisnej legendy Demon's Souls a rodinú plošinovku Sackboy: A Big Adventure, na ktorú sa pozrieme v dnešnej recenzii. Ako sa nový príbeh zo sveta LittleBigPlanet hrá?

Sackboy: A Big Adventure; wallpaper: cover
Alza Magazín

Sackboy: A Big Adventure (hra) | LittleBigPlanet (IP)

Plošinovka Sackboy: A Big Adventure je súčasťou hernej série LittleBigPlanet. Titul vyvíja štúdio Sumo Digital a vydáva spoločnosť Sony Interactive Entertainment. Hra vychádza 12. 11. 2020 na PS4 a (19. 11. v SK/ČR) PS5. Titul obsahuje multiplayer a českú lokalizáciu. | Homepage


Články: | Recenzia 

Sackboy: A Big Adventure (RECENZIA PS4 Pro) – Obsah článku

 1. Bojovník z Rádu pletených rytierov zasahuje
 2. Prefackaj ho, aby si nedovoľoval
 3. Vo dvojici sa to lepšie ťahá
 4. V Sackboy: A Big Adventure hrá predstavivosť hlavnú úlohu
 5. Zábava pre celú rodinu
 6. Recenzia Sackboy: A Big Adventure: záverečné hodnotenie

Bojovník z Rádu pletených rytierov zasahuje

Sackboy (v slovenskom preklade Handráčik), handrový hrdina zo sveta LittleBigPlanet, patrí medzi postavy, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári počas niekoľkých sekúnd. Preto sa nemožno čudovať rozhodnutiu spoločnosti Sony, posunúť tohto panáčika do popredia, aby hájil meno PS5 z prvej línie. O podobu nového dobrodružstva vlnenej postavičky sa postarala Sheffieldska pobočka štúdia Sumo Digital, ktoré sa rozhodlo podrobiť náročnej skúške celý Nápadosvet. Vtrhne do neho záporák Vex, ktorý ako keby vyskočil z burtonovských animákov, a unesie všetkých Sackboyových kamarátov, aby ich zotročil pri výrobe svojej Dystopie – Kazisveta.

Sackboy: A Big Adventure; gameplay: mnich
Váš Handráčik môže v Sackboy: A Big Adventure nadobudnúť mnohých podôb vďaka kostýmom, do ktorých ho môžete nahastrošiť podľa svojho gusta.

Našťastie pre miestny svet existuje proroctvo, že sa v čase núdze objaví bojovník z Rádu pletených rytierov a hrozbu zažehná. Samozrejme ide o nášho Handráčika, na ktorého čaká cestovanie z jednej planéty na druhú, aby prekazil Vexove plány a pomohol miestnemu obyvateľstvu. Vďaka tomu sa pozrieme na zasnežené vrcholky veľhôr, do podvodnej ríše Krablantídy alebo do futuristickej vesmírnej stanice. Asi nikoho neprekvapí, že každá minúta v Sackboy: A Big Adventure je prestúpená úžasnou predstavivosťou tvorcov, ktorí popustili uzdu svojej fantázie. Ak vo vás drieme hravá duša, užijete si ťaženie Nápadosvetom naplno.

Prefackaj ho, aby si nedovoľoval

Naivne ladenému príbehu (ktorý by mal osloviť predovšetkým mladšie publikum) a až nebezpečnej roztomilosti zodpovedá aj celková hrateľnosť, ktorá síce okrem hádaniek vsádza tiež na akčné pasáže, ale hektolitre vlnenej krvi, vyvrhnuté chumáčiky vaty a plyšové končatiny lietajúce vo vzduchu naozaj nečakajte. Najdrsnejšou akciou, s ktorou sa Sackboy vytiahne na rozličné typy nepriateľov, je facka (a preplesknutie vlnenou ručičkou asi žiadna tragédia nebude). Na nových planétach sa postupne dostanete k vrhacím zbraniam (vrtuľka) či sci-fi vybavenie umožňujúce levitáciu. Všetko je síce nevinné ako animák :D, to ale neznamená, že na vás budú nepriatelia brať prehnané ohľady.

Sackboy: A Big Adventure Vex Bossfight I Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Súperenia s Vexom si užijete v Sackboy: A Big Adventure viac než dosť, ale narazíte aj na ďalších bossov, ktorí vás dokážu potrápiť.

Pri troche nepozornosti vám zasadia dve presné rany a bez milosti vás tak pošlú na záchytný bod, odkiaľ môžete svoje snaženie začať znova. To isté v bledomodrom možno povedať o skákačkových pasážach či priestorových puzzle, v ktorých sa veľmi ľahké časti striedajú s momentmi, ktoré potrápia nejedného skúseného hráča. Až to človeka núti k zamysleniu, pre koho je vlastne Sackboy: A Big Adventure určený – detskí hráči môžu byť v niektorých častiach frustrovaní (predovšetkým na konci krivka obťažnosti strmo rastie), zatiaľ čo odrastenejší plošinovkári prejdú jednoduchšie levely s gráciou profesionála.

Vo veľkej miere bude záležať na tom, ako vám sadne ovládanie zjednodušené práve pre mladšie publikum. To vás totiž niekedy dokáže poriadne frustrovať. Do značnej miery za to môže samotné prostredie, ktoré je síce pohladením pre oko, ale občas budete márne hľadať konce objektov (nasledované pádom do hlbín) alebo sa rozohníte kvôli nepresnému doskoku s fatálnym dopadom. Predovšetkým ak ste perfekcionisti a túžite splniť všetky výzvy jednotlivých úrovní, zažijete niekedy perné chvíľky, aby ste level prekonali bez straty života. Problémy sa občas vyskytnú aj v interakcii na diaľku, pri ktorej nie ste schopní zamieriť na cieľ alebo správne vystreliť na priťahovaný hák. Všetko sú to tradične známe problémy 2,5D plošinoviek, ktorým sa bohužiaľ ani Sackboy: A Big Adventure nevyhol.

Sackboy: A Big Adventure; gameplay: Scarlet Sackboy: A Big Adventure; gameplay: Funky Sackboy: A Big Adventure; gameplay: Vex
Handráčikovia z Rádu pletených rytierov sú ústrednými hrdinami, ale stretnete sa aj s vašou mentorkou Scarlet a záporákom Vexom.

Vo dvojici sa to lepšie ťahá

Ako som naznačil už vyššie, niektoré časti sú navyše celkom zložité kvôli množstvu potvor, ktoré sa na vás zosypú. Ide predovšetkým o levely, v ktorých sa veziete na dopravnom prostriedku a máte nielen pobiť nepriateľov, ale ešte k tomu si bokom odskakovať pre snové bublinky, zberateľské predmety či artefakty potrebné na dokončenie hlavnej úlohy. Tu príde vhod kooperácia s až troma kamarátmi (lokálne aj online), ktorí vám môžu pomôcť všetko zvládnuť (a vo chvíľach voľna sa trošku poštekliť fackaním). Dobre zohraná partia zvládne akúkoľvek výzvu, ale vôbec nie je problém ísť proti Vexovým prívržencom vo dvojici s občasným hráčom, pretože jeden môže odbiť mlátenie nepriateľov a druhý vyriešiť skákačkové rébusy.

Sackboy: A Big Adventure Co-op Gameplay | Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Hranie v tíme sa môže v Sackboy: A Big Adventure zvrhnúť na hromadnú fackovačku, ale rad kôl pomoc kamaráta vyžaduje.

Problémy však nastanú, ak sa chcete hrať sami, pretože nemôžete Sackboy: A Big Adventure splniť na sto percent. Niektoré levely sú totiž navrhnuté tak, že pri sebe potrebujete aspoň jedného kamaráta na ovládači. Ten vás vyhodí na inak nedosiahnuteľnú plošinu a následne musíte otvoriť cestu vy jemu. Funguje to skvele, o tom niet pochýb, ale veľmi sa mi toto tlačenie na co-op pílu nepozdáva, pretože hranie s niekým cudzím online nie je vždy ono a druhý hráč po ruke nemusí byť pre mnohých samozrejmosťou.

V Sackboy: A Big Adventure hrá predstavivosť hlavnú úlohu

Či už sa budete bláznivým svetom potulovať sami, či v bande s priateľmi, obrovskú mieru kreativity si užijete plnými dúškami. Sackboy: A Big Adventure vás bude neustále prekvapovať novými nápadmi či využitím známeho princípu v iných súvislostiach. Univerzum zložené z rôznych materiálov navyše skrýva mnoho tajomstiev, ktoré odhalíte vďaka svojej všímavosti: tu leží povrázok, čo sa stane, keď zaň zaťahám? A čo keď vyskrutkujete tento šróbik? Dá sa nejako vyšplhať po stene z peny? Každý z piatich ústredných svetov má pritom svoje nosné témy, s ktorými sa pracuje. Jednoducho ako by ste sa hrali doma na zemi a na kolene vyrobili kulisy z dostupných materiálov, teda presne v duchu LittleBigPlanet.

Sackboy: A Big Adventure; gameplay: skok Sackboy: A Big Adventure; gameplay: detail Sackboy: A Big Adventure; gameplay: punkáč
Tvorcovia Sackboy: A Big Adventure si dali záležať na každom detaile, čo sa prejavuje predovšetkým v lokáciách z rozličného materiálu.

Svojmu tvorivému ja môžete dať priechod pri vymýšľaní kostýmov pre vášho Handráčika. Zo zozbieranej rolničky nakúpite u obchodníka Zom Zoma buď jednotlivé propriety, ktoré si potom namixujete podľa svojej voľby, alebo dokonca hotové kostýmy. Nič vám potom nebráni behať po úrovniach ako tibetský mních, metalový gitarista, oživená piňata alebo v kostýme tigra. Len je trochu škoda, že tvorcovia nijako neriešili prekrývanie jednotlivých kusov oblečenia, takže pri bližšom pohľade (napr. pri videosekvenciách) sa jednotlivé objekty nepekne prekrývajú a počas hrania sa zasa voľne visiace kúsky na postavičke zvláštne krútia.

Zábava pre celú rodinu

V Sackboy: A Big Adventure môžete utopiť veľa času, aj keď to na prvý pohľad nie je celkom zrejmé. Jednotlivé kolá pokoríte do desiatich minút a príbeh kompletného sveta za približne dve hodiny (podľa toho, ako rýchlo pozbierate guľôčky snívania otvárajúce záverečný bossfight), čo robí v súčte príjemnú desaťhodinovku v spoločnosti roztomilého hrdinu (oveľa viac, ak chcete splniť všetky výzvy). Hranie sa nijako neomrzí, predovšetkým vďaka rôznorodým úlohám misií, v ktorých sa tvorcovia zo Sumo Digital inšpirovali tým najlepším od svojich plošinovkárskych kolegov. Okrem klasického poskakovania totiž absolvujete úniky pred monštrami (Crash Bandicoot 4: It's About Time), budete trsať v rytme známych pesničiek (Rayman Legends) alebo brániť dopravné prostriedky pred dotieravými príšerkami.

Sackboy: A Big Adventure; gameplay: snová guľa
Veštia Sackboy a Scarlet budúcnosť PS5?

Skvelé audiovizuálne spracovanie (až na vyššie spomínané chyby) navyše podporuje výborná česká lokalizácia, ktorá nijako nebrzdí kreativitu tvorcov titulu. V tomto mieste je potrebné oceniť, že česká pobočka Sony pokračuje v prekladoch aj pre tituly určené na PS5, tým skôr pri rodinných hrách, ako bol predtým Concrete Genie. Celkovo sa Sackboy: A Big Adventure podaril, ale musíte ho brať trochu serióznejšie, než ako sa tvári. Ruka v ruke s ľahkými úrovňami idú tie náročné, ktoré je lepšie podstúpiť s viacerými ľuďmi. Potrápiť vás môžu tiež nepresnosti v ovládaní, ktoré sú však vykúpené nádherným stvárnením Nápadosveta. 2,5D rodinná plošinovka Sackboy: A Big Adventure vyšla na PS4 12. novembra a na PS5 si ju zahráme od 19. novembra, kedy konzola dorazí na slovenský trh.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu hry. Kópiu hry poskytla česká pobočka Sony PlayStation.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Sackboy: A Big Adventure: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 80 % Alza Magazín
Verdikt:

Sackboy: A Big Adventure je podarená rodinná 2,5D plošinovka, v ktorej sa snúbi roztomilosť, nápaditosť a radosť zo spoločne tráveného času v multiplayeri. Občas však potrápia nepresnosti v ovládaní, grafické chyby a nevyrovnaná obťažnosť.

Sackboy: A Big Adventure; recenzia

Klady

 • Roztomilý audiovizuál
 • Nápadito vytvorený svet
 • Rôznorodo pojaté úrovne a puzzle
 • Kostýmy hrdinu
 • Multiplayer až pre štyroch hráčov (aj lokálny)
 • Česká lokalizácia

Zápory

 • Nepresnosti v ovládaní
 • Občasné grafické chyby (predovšetkým pri kostýmoch)
 • Na konci strmý nárast obťažnosti
 • Nutnosť hrať niektoré levely s viacerými hráčmi
Alza Gaming, banner, slim 2020

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na Instagrame a Facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Čo si pamätám, tak svoju osobu skrývam za meno Jakub Němec. Vždy ma to ťahalo k prežívaniu príbehov spolu s hrdinami, takže sa mojou vášňou už od detstva stali knihy a videohry. V interaktívnych svetoch vyhľadávam predovšetkým plošinovky a RPG v akejkoľvek forme, ale v poslednej dobe ma lákajú tiež nezávislé tituly s inovatívnymi nápadmi.

i Mohlo by vás zaujímať
WEB1