Reviews 27" LG UltraGear 27GR95QE-B
Interested in reviews of 27" LG UltraGear 27GR95QE-B? It got 4.8 out of 5 stars from our customers. Find specific customer reviews of 27" LG UltraGear 27GR95QE-B below. We will appreciate if you also share your experiences with 27" LG UltraGear 27GR95QE-B after purchasing.
27" LG UltraGear 27GR95QE-B - Monitor
27" LG UltraGear 27GR95QE-B
Discontinued
Radek, Brno - Královo Poleflag
Rated 09/01/2024, variant 27" LG UltraGear 27GR95QE-B
Verified purchase - review from a price comparison website
Perfect colours, great contrast
240 Hz
The 2.6ms total measured response time is among the best on the market.
I had high expectations. Looks better than I expected.
WRGB pixel layout - text does not look good
You need to adjust the display quite closely, otherwise it is very dark
Setting the display is done purely with the controller, without it it is extremely annoying.
For a person who is not a complete bleeding-edge product enthusiast, this is totally inappropriate.
The VESA mount is in an approx 5mm recess at the back of the display. Stands that have a bigger holder won't fit in the recess.