Obnoviť stránku

Ako správne dojčiť (TIPY A TRIKY)

Aktualizované

Materské mlieko je tá najlepšia a možno najplnohodnotnejšia strava, akú môžete svojmu bábätku poskytnúť, preto sa oplatí nepodceniť prípravu a zistiť si všetko o dojčení. V našom článku sa dozviete, ako funguje proces laktácie, aké je zloženie materského mlieka a objasníme vám jeho výhody pre matku aj dieťa. Zistíte, ako prebieha prvé dojčenie aj ako správne dojčiť. Správna technika dojčenia totiž nie je žiadna veda a každá mamička čoskoro nájde tie správne polohy pri dojčení, ktoré budú vyhovovať ako jej, tak bábätku. Na záver sme pre vás pripravili prehľad otázok na tému dojčenia, ktoré sa najčastejšie týkajú dojčenia v tehotenstve, chudnutia pri dojčení, antikoncepcie pri dojčení alebo menštruácie pri dojčení.

Dojčenie

Obsah článku Ako správne dojčiť

Výhody dojčenia pre dieťa

Dojčenie je považované za najprirodzenejšiu výživu dieťaťa od narodenia a oproti umelej výžive prináša mnohé výhody ako pre dieťa, tak pre matku. Pre oboch je hneď od začiatku hlavná správna technika dojčenia, ktorá má vplyv na spustenie aj podporu laktácie.

Dojčenie ako kompletná prirodzená strava

Materské mlieko poskytuje dieťaťu všetko potrebné k prirodzenému aj zdravému rastu a vývoju. Dojčenie je preto najlepší spôsob, ako dodať svojmu bábätku všetky dôležité živiny, vitamíny aj minerály, a to cestou podporujúcou jeho prirodzené trávenie.

Dojčenie posilňuje obranyschopnosť organizmu

Materské mlieko podporuje správny vývoj imunity vášho dieťaťa a svojím zložením bojuje tiež proti rôznym infekciám. Je dokázané, že materské mlieko v rizikovom období chrípok či peľových alergií dokáže zvýšiť produkciu imunitných látok pre lepšiu ochranu dojčeného dieťaťa. V neskoršom veku je dojčené dieťa lepšie chránené pred obezitou, zubným kazom, cukrovkou, alergiami, rôznymi druhmi infekcií i ďalšími ochoreniami. Dojčením sa tiež výrazne znižuje riziko predčasného úmrtia dieťaťa.

i

Viete, že materské mlieko si zachováva svoju kvalitu aj po prvom aj druhom roku života dieťaťa?

Dojčenie upevňuje citový vzťah

Okrem preukázateľných zdravotných benefitov má dojčenie tiež veľmi pozitívny vplyv na budovanie a posilňovanie vzájomného vzťahu medzi matkou a dieťaťom a vytvára tak nenahraditeľné citové puto.

Prvé dojčenie
Prvé dojčenie býva nezabudnuteľný zážitok nielen pre mamičku, ale aj pre otecka.

Výhody dojčenia pre matku

Dojčenie býva pre matku pohodlné a finančne nenáročné, čo však zďaleka nie sú hlavné dôvody, prečo dojčiť. Dojčenie je totiž prirodzená súčasť života ženy, ktorá v mnohom ovplyvňuje jej zdravotný stav.

Dojčenie uľahčuje rýchlejší návrat k pôvodnej váhe

Už v prvých hodinách po pôrode dochádza vďaka dojčeniu k uvoľňovaniu hormónu oxytocín, ktorý má za následok sťahovanie maternice. Pomáha tak mamičkám s rýchlejším návratom do stavu pred otehotnením a počas prvého roka vás zbavuje tukov uložených v priebehu tehotenstva. Je dokázané, že dojčiace matky sa rýchlejšie a ľahšie navracajú k svojej pôvodnej váhe, než matky, ktoré nedojčia.

Dojčenie prináša vyrovnanosť a súzvuk s bábätkom

Oxytocín má vplyv nielen na sťahovanie maternice, ale aj na psychickú pohodu matky. Tento hormón lásky spôsobí, že cítite príjemné pocity spokojnosti a súzvuk s bábätkom a užívate si každý spoločný okamih.

Dojčenie znižuje riziko niektorých chorôb

Dojčenie má významný podiel na neskoršom zdravotnom stave ženy. Výskumy potvrdzujú, že dojčiace ženy sú lepšie chránené pred osteoporózou čiže rednutím kostí a tiež je u nich znížené riziko ochorenia rakovinou prsníka, vaječníkov či maternice.

Výhody dojčenia
Materské mlieko zaistí dieťaťu všetky potrebné živiny a prináša mu pocit spokojnosti.
i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Tvorba materského mlieka

Tvorba materského mlieka čiže nástup laktácie je proces, ktorý je ovplyvnený dvomi hormónmi – oxytocínom a prolaktínom.

Kedy sa tvorí materské mlieko

Proces tvorby materského mlieka štartuje už od II. trimestra, v ktorom sa vplyvom prolaktínu začínajú tvoriť prvé kvapky mledziva čiže kolostra. Približne do 2 hodín po pôrode hladina prolaktínu silne stúpa, preto je na úspešné spustenie laktácie dôležitý kontakt matky s dieťaťom a včasné priloženie dieťaťa k prsníku. Pokiaľ matke s dieťaťom nie je dopriaty potrebný čas a priestor na spoločné chvíle ihneď po pôrode, ako tomu niekedy býva v prípade akútneho cisárskeho rezu, môže nastať problém s tvorbou prolaktínu a s následným dojčením.

Ako sa tvorí materské mlieko

Tvorba materského mlieka prebieha v mliečnej žľaze, odkiaľ putuje do vývodov a hromadí sa v oblasti prsného dvorca. O spustenie a tok materského mlieka sa stará hormón oxytocín, ktorý reaguje ako na sanie bábätka, tak na jeho vôňu, zvuky i dotyky.

Zloženie materského mlieka

Materské mlieko je pre dieťa cenným zdrojom bielkovín, tukov, vápnika a vitamínov. Vďaka svojmu zloženiu sa podieľa na budovaní a posilňovaní imunity dieťaťa a znižuje výskyt alergií. Dieťaťu poskytuje dostatočný zdroj energie a vyvážený prísun všetkých potrebných živín, a ide preto o najlepšiu stravu, ktorú môžete svojmu dieťaťu poskytnúť.

i

S dojčením býva často spojený rad mylných informácií. Aké sú tie najrozšírenejšie, vám objasní článok 9 najčastejších mýtov a neprávd o dojčení.

Ako prebieha prvé dojčenie

Prvé dojčenie prebieha bezprostredne po pôrode a zahajuje ho tzv. prvé prisatie bábätka k prsníku matky. Pre tento moment je nutné ihneď po pôrode položiť novorodenca matke na holé brucho a nechať im dostatok času aj súkromia na vzájomné prepojenie. V priebehu jednej hodiny by malo dôjsť k prvému prisatiu bábätka a k prvému dojčeniu. Dôležitá je správna technika prisatia, ktorú si časom zautomatizuje matka aj dieťa, technika dojčenia a polohy pri dojčení sa potom prispôsobia aktuálnym potrebám oboch.

Správna technika prisatia:

  1. Dieťa má ústa v úrovni bradavky.
  2. Hľadací reflex vyvoláte prechádzaním bradavky cez ústa dieťaťa.
  3. Na tento podnet dieťa odpovedá široko otvorenými ústami.
  4. Ústa dieťaťa neprijímajú len bradavku, ale aj veľkú časť prsného dvorca.
  5. Prsník dieťaťu do úst nevtláčajte, malo by samo uchopiť bradavku aj časť dvorca podľa vlastnej potreby.
  6. Jemným dotykom pod bradou podporíte sanie dieťaťa.

i

Nezúfajte, ak prvé prisatie neprebehne podľa vášho očakávania. Laktácia sa vám môže podariť rozbehnúť aj niekoľko týždňov po pôrode a správna technika dojčenia je vecou cviku. Dôležité je vytrvať a nevzdávať snahu. Pokiaľ sa dojčenie nedarí podľa vašich predstáv, prečítajte si náš článok Ako podporiť laktáciu.

Čo je kolostrum

Kolostrum je tzv. prvé mlieko, ktoré sa tvorí v mliečnej žľaze už niekoľko týždňov pred pôrodom a stáva sa prvou výživou dieťaťa 2 – 3 dni po pôrode. Kolostrum alebo tiež mledzivo má žltkastú farbu a hustú konzistenciu. Neobsahuje laktózu, zato je plné bielkovín, dôležitých protilátok a enzýmov aj ďalších látok nenahraditeľných pre začiatok života každého dieťaťa. Kolostrum je po niekoľkých dňoch nahradené materským mliekom, ktoré nie je tak husté a má svetlejšie zafarbenie.

Správna technika dojčenia

Väčšina mamičiek sa so správnou technikou dojčenia zoznámi už v pôrodnici, kde im všetko vysvetlí a názorne ukáže niektorá zo sestričiek alebo priamo laktačná poradkyňa. Mala by vás oboznámiť s niekoľkými možnými dojčiacimi polohami, a tiež vysvetliť, ako správne bábätko uchopiť a nastaviť, aby dojčenie bolo pohodlné ako pre dieťa, tak pre matku. Všeobecne platí, že dojčenie by malo prebiehať v pokoji v príjemnom prostredí bez rušivých podnetov. Matka by nemala pociťovať pri dojčení bolesť ani napätie, dieťa má voľne dýchať, sať dlhými dúškami a pri saní nesŕkať. Treba mu poskytnúť dostatok času a neobmedzovať dĺžku dojčenia. Spočiatku dojčia matky po 2 – 3 hodinách z oboch prsníkov, neskôr sa interval upraví na 3 – 4 hodiny a odporúča sa dojčiť vždy z jedného prsníka až do jeho úplného vyprázdnenia. Správna technika dojčenia je základom úspešného dojčenia, zlá technika dojčenia sa ťažko odúča a často vedie k zníženiu laktácie a následnému ukončeniu dojčenia. Nebojte sa preto kedykoľvek obrátiť na odbornú poradkyňu, ak budete potrebovať pomoc pri dojčení.

i

Ako dojčiť a čo robiť, ak vám bábätko často pri dojčení zaspáva? Môže mu byť príliš teplo alebo môže byť po dlhšom saní unavené. Vyskúšajte preto aj iné dojčiace polohy a bábätko obliekajte primerane do vhodného oblečenia.

Správna technika dojčenia
Správna technika dojčenia je vecou cviku a trpezlivosti.

Polohy dojčenia

Každá mamička si v priebehu dojčenia zvolí takú polohu, ktoré jej aj bábätku bude najviac vyhovovať, na začiatok sa však odporúča dojčiť poležiačky na boku. Neskôr môžete vyskúšajte aj iné polohy a spôsoby dojčenia, ktoré sú osvedčené a odporúčané.

  • Poloha v ľahu na boku – matka si podloží hlavu vankúšom a natočí sa k dieťaťu bokom. Poloha dieťaťa kopíruje ohyb jej paže.
  • Poloha v sede – matka podopiera dieťaťu chrbát predlaktím, druhou rukou si pridržiava prsník. Hlavička dieťaťa je umiestnená v ohybe paže a dieťa objíma spodnou rukou matkin pás.
  • Futbalové bočné držanie – poloha vhodná pre ženy po cisárskom reze alebo pre ženy s väčšími prsiami. Matka si dieťa položí na predlaktie a rukou podopiera jeho ramienka. Nôžky dieťaťa spočívajú pozdĺž boku matky, matka podopiera prstami jeho hlavičku.
  • Poloha tanečníka – častý spôsob dojčenia nedonosených detí. Matka si dieťa položí na predlaktie a rukou si podoprie prsník na rovnakej strane.
  • Poloha v ľahu na chrbte – poloha vyhľadávaná po cisárskom reze, keď matka môže s dieťaťom ľahko manipulovať a nevyvíja tlak na jazvu.
  • Dojčenie dvojčiat – pri dvojčatách možno dojčiť obe deti súčasne, najčastejšie využívané je futbalové bočné držanie detí.
Dojčiace polohy
Zvolenie polohy pri dojčení, ktorá bude pohodlná ako pre matku, tak bábätko, je jedným z kľúčov k úspešnému dojčeniu.

i

Objavte výhody dojčiaceho vankúša! Tento skvelý pomocník vám v mnohom uľahčí dojčenie a využiť ho môžete už v tehotenstve na pohodlnejší odpočinok.

Ako podporiť laktáciu

Ak máte pocit, že máte málo materského mlieka alebo že nemá potrebnú kvalitu, nevzdávajte dojčenie hneď pri prvých problémoch. Skúste sa zamerať na to, ako podporiť laktáciu a ako správne dojčiť, aby ste zabezpečili svojmu bábätku tú najlepšiu výživu pre jeho úspešný vývoj a rast.

  • Jednou z najdôležitejších vecí je správna technika dojčenia. Zamerajte sa na ňu a vyskúšajte také dojčiace polohy, ktoré budú vášmu bábätku najviac vyhovovať.
  • Snažte sa s bábätkom tráviť čo najviac času a pravidelne si ho prikladajte k prsníku. Ideálne je dojčenie po dvoch hodinách, a to aj v noci, keď je hormonálna podpora laktácie najvyššia.
  • Striedajte pri dojčení oba prsníky a doprajte bábätku všetok potrebný čas na dokončenie dojčenia.
  • Ak cítite, že vám po dojčení zostalo nejaké mlieko, pokúste sa ho odstriekať.
  • Uvoľňovanie mlieka podporíte prikladaním teplých vlhkých obkladov pred dojčením, môžete skúsiť aj rôzne druhy masáží.
  • Váš jedálny lístok veľmi ovplyvňuje zloženie a produkciu materského mlieka. Strava pri dojčení by preto mala byť pestrá a musí obsahovať všetky potrebné živiny a dôležité vitamíny.
  • Rovnako tak dôležitý je aj pravidelný pitný režim. Laktácia sa dá podporiť aj špeciálnymi čajmi pre dojčiace matky.
  • Pre dostatok síl aj psychickú pohodu často odpočívajte a doprajte si spánok pokojne aj počas dňa.
  • V prípade nutnosti prikrmovania použite vlastné odstriekané materské mlieko, ktoré dieťaťu podávajte laktačnou pomôckou skladajúcou sa z nádoby s dokrmom, z ktorej vedie dlhá tenká cievka. O jej použití vás vhodne informuje vyškolená laktačná poradkyňa.
  • Nenechajte si hovoriť do otázky, ako dlho dojčiť, je to len vaša individuálna záležitosť a záleží čisto na vás, ako dlho budete svoje bábätko dojčiť.

i

Berte do úvahy, že každé dieťa má svoje individuálne prejavy. Pre správne dojčenie sa preto snažte naladiť s bábätkom na rovnakú nôtu a riaďte sa radšej vlastnou intuíciou, než radami, ktoré sa na vás budú sypať zo všetkých strán. Vy sama poznáte svoje bábätko najlepšie a dokážete tak spoľahlivo odhadnúť jeho potreby a zvyky.

Polohy pri dojčení
Polohy pri dojčení prispôsobte potrebám vášho bábätka.

Časté otázky na tému dojčenia

S dojčením sa spája celý rad otázok, ktoré riešia hlavne mamičky prvorodičky. Prinášame prehľad tých najčastejších:

Dojčenie v tehotenstve

Pre nenarodené bábätko nepredstavuje dojčenie žiadny problém. Nijako ho neobmedzuje, ani mu neberie žiadne živiny ani energiu. Dojčené bábätko však môže pocítiť drobné zmeny súvisiace s vaším tehotenstvom. Mení sa totiž chuť materského mlieka a znižuje sa aj jeho produkcia, čo je ovplyvnené hlavne hormonálnymi zmenami súvisiacimi s tehotenstvom. Pre ženu potom môže byť dojčenia v tehotenstve nepríjemné z dôvodu zvýšenej citlivosti prsníkov a bradaviek.

Antikoncepcia pri dojčení

Po ukončenom šestonedelí sa poraďte s vaším gynekológom, aká antikoncepcia pri dojčení je práve pre vás tá najvhodnejšia. Iste vám odporučí takú antikoncepčnú metódu, ktorá negatívne neovplyvňuje tvorbu a kvalitu materského mlieka. Samotné dojčenie rozhodne nemožno považovať za spoľahlivú antikoncepčnú metódu, ktorá vás ochráni pred nechceným tehotenstvom!

Dojčenie a menštruácia

Menštruácia pri dojčení je veľmi individuálnou záležitosťou. U niektorých mamičiek prichádza hneď po šestonedelí, u niektorých sa neprejaví po celú dobu dojčenia, rozhodne sa však dojčenie a menštruácia vzájomne nevylučujú. Aj o jej vplyve na chuť a množstve materského mlieka hovoria mamičky rôzne. Niektorá zmenu zaznamená, iná nie.

Ako schudnúť pri dojčení

Mnoho mamičiek rieši hneď po šestonedelí otázku, ako schudnúť pri dojčení. Riadené chudnutie pri dojčení pomocou rôznych diét alebo intenzívneho cvičenia sa však neodporúča. Oboje máva negatívny vplyv na tvorbu a zloženie materského mlieka a nejedna mamička už kvôli týmto extrémom o mlieko prišla. Či už vplyvom kyseliny mliečnej vyplavovanej do mlieka pri silnej záťaži, alebo pri eliminácii niektorých živín potrebných na tvorbu materského mlieka. Pri plnom dojčení by ste mali priemerne zhodiť 1,5 kg za mesiac aj bez diét či namáhavého cvičenia. Pokiaľ teda plánujete zamakať na svojej postave, rozhodne sa oplatí počkať, až prestanete dojčiť.

Dojčenie a cumlík

Dať či nedať cumlík? Túto otázku rieši rad mamičiek už v pôrodnici. Väčšina laktačných poradkýň má na tému dojčenia a cumlík negatívny názor, hlavne na poskytnutie cumlíka v počiatočných týždňoch. Skoré podanie cumlíka môže totiž u bábätka zmierniť sací reflex, čo má za následok nedostatočné tvorenie materského mlieka.

Dojčenie na verejnosti

V poslednej dobe sa téma dojčenie na verejnosti pretriasa aj v médiách. Odborníci sú toho názoru, že dojčenie je síce prirodzená súčasť nášho života, avšak ide hlavne o intímne stretávanie matky s dieťaťom, ktoré by malo prebiehať v pokoji a bez zbytočných rušivých podnetov.

Grckanie po dojčení

Časté grckanie novorodencov spôsobuje nedostatočne vyzretý tráviaci systém, ktorý navracia žalúdočný obsah späť do pažeráka. Postupom času dochádza k dozrievaniu tráviaceho ústrojenstva a grckanie po dojčení postupne mizne.

Čkanie po dojčení

Ak vaše bábätko po dojčení štikúta, neľakajte sa. Čkanie po dojčení je bežný jav, ktorý sa vyskytuje u všetkých novorodencov a dojčiat v rôznej intenzite aj dĺžke.

Vypadávanie vlasov pri dojčení

Za padanie vlasov pri dojčení môžu najčastejšie hormonálne výkyvy, ktorými reaguje váš organizmus na prebehnuté tehotenstvo. Dojčenie samo osebe vypadávanie vlasov nespôsobuje a nie je dôvod ho kvôli tomu predčasne ukončovať. Radšej skúste doplniť potrebné vitamíny a minerály, ktoré rast vlasov podporia.

Obdobie dojčenia prináša matke aj dieťaťu nezabudnuteľné chvíle a kúzelné okamihy vzájomného súznenie, počas ktorých sa vytvára celoživotné puto ich vzťahu.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07