Obnoviť stránku

Starajte sao svoje zdravie
Zdravotné problémy môžu výrazne znížiť kvalitu života. Nedopustite to. Pomôcť vám môžu správne prípravky, zariadenia a postupy.

Zdravie

Zdravotné problémy

Podpisujú sa zdravotné komplikácie na vašom vzhľade? Správna starostlivosť o telo, podpora imunity a prevencia vaše problémy vyrieši.

Prevencia

Skvelá kondícia neznamená len drinu v posilňovni a diétu. Riešením je zdravý životný štýl, prirodzený pohyb, oddych a inteligentné doplnky.

Kondícia

Kondícia

Počas tehotenstva prechádza telo radom zmien. Ako sa pripraviť na tehotenstvo a dojčenie? A čo všetko budete po pôrode potrebovať?

Tehotenstvo

Trápi vás alergia, astma či oslabená imunita? Spríjemnite si každodenný život a zbavte sa príčin aj prejavov alergie ľahko a bez liekov.

Alergia

Pomôžeme vám vyriešiť Zdravotné problémy

Chrbát

Boľavý chrbát a ďalšie problémy s nimi spojené dokážu potrápiť. Menej sa hýbeme, mnoho z nás pracuje v sede a chrbtové svaly ochabujú. Chrbát potom bolí čím ďalej tým viac, a navyše si postupne zarábame na ťažkosti, ako sú napríklad poškodené medzistavcové platničky. Účinným riešením aj prevenciou je cvičenie a špeciálne pomôcky. Zdravotné stoličky vám zaistia správnu polohu a na uvoľnenie aj posilnenie chrbta sú ideálne balančné podložky. Na stuhnutý chrbát odporúčame vyhrievacie podložky a deky alebo masážne prístroje a náladu vám zlepší aj pobyt v saune spojený s wellness a spa.

Tiež vás bolí chrbát? Ak viete, že pravidelné kompenzačné cvičenie nie je nič pre vás, je potrebné zmeniť činnosti, ktoré k bolestiam vedú – dlhé vysedávanie pri počítači, tablete alebo televízore. Pri počítači však môžete pohodlne pracovať aj postojačky alebo si aspoň zaobstarať vhodnú kancelársku stoličku s ergonomickými funkciami, ktoré zaistia správnu polohu tela pri práci. Zdravé návyky treba pestovať už odmalička, nezabudnite teda ani na pracovné miesto tých najmenších.

Hlava

Hlava je centrom našej nervovej sústavy. Jej bolesťou sa nás telo snaží na niečo upozorniť – či už je to únava po dni strávenom pri počítači, zanedbaný pitný režim, alebo napríklad začínajúce nachladnutie. Od bolesti hlavy uľavia aróma difúzory a s ďalším postupom poradí teplomer. Bolesť hlavy môže ale odkazovať aj na chronické migrény alebo postupne sa ozývajúce problémy s chrbticou či neurologické ochorenia. S občasnými bolesťami pomôžu slabšie analgetiká. Ale pozor. Hoci môže mať bolesť hlavy banálnu príčinu, najmä v prípade dlhodobých ťažkostí neváhajte navštíviť lekára.

Kĺby

Bolesti kĺbov sú typické pre starších občanov. Ich príčinou ale veľakrát býva aj genetika, dlhodobo vysoká fyzická záťaž, zlá životospráva alebo príliš intenzívne športové nasadenie. S bolesťou konkrétneho miesta pomôže ortéza, ktorá znižuje tlak vyvíjaný na danú partiu. Na posilnenie a ochranu kĺbov je potom dobré užívať kĺbovú výživu, dostupnú vo forme tabliet alebo nápoja. Disponuje vysokým obsahom hydrolyzátu želatíny a vitamínov podporujúcich normálnu tvorbu kolagénu. Pomáha tak nielen kĺbom a kostiam, ale aj chrupavkám a spojivovým tkanivám.

Krv

Krv je životodarnou miazgou nášho tela, a je preto dôležité sa o ňu starať a pravidelne ju monitorovať. Dnes už to ide aj z pohodlia domova bez návštevy lekára. EKG merače kontrolujú činnosť srdca, a okrem EKG vám tak zmeria aj krvný tlak, srdcový tep alebo variabilitu srdcovej frekvencie. Na presnejšie meranie krvného tlaku použite tlakomer, ktorý dobre poslúži aj na meranie srdcovej arytmie alebo hypertenzie. Oxymeter zmeria nasýtenie krvi kyslíkom aj srdcový pulz. Môže tak pomôcť odhaliť choroby spojené s dýchaním či odovzdávaním kyslíka do krvi.

Cukrovka

Cukrovka, alebo diabetes mellitus, je v súčasnosti nevyliečiteľnou poruchou metabolizmu. Existujú dva typy cukrovky. Prvý vyžaduje pravidelný príjem látky nazývanej inzulín, druhý potom možno udržať pod kontrolou pomocou práškov a iných liekov. Ak máte diabetes, je nutné mať prehľad o hladine cukru v krvi, aby ste znížili riziko vzniku ďalších komplikácií. Získate ho pomocou glukometra. Mnoho užitočných informácií k cukrovke vám potom poskytne literatúra, v ktorej sa dozviete, ako sa správne stravovať, či ako na cukrovku vyzrieť a zmierniť jej následky.

Dýchanie

Problémy s dýchaním postihujú až pätinu populácie. Netrápi pritom len astmatikov, mnohokrát za to môžu alergie alebo stres. Prejavujú sa obťažným nádychom alebo výdychom a niekedy ťažkosťami v oboch fázach dýchania. Úľavu poskytujú inhalátory, ktoré sú vhodným pomocníkom aj v dobe prechladnutia. Kvalitu vzduchu doma aj na pracovisku zlepšujú zariadenia na úpravu vzduchu. Pomáhajú napríklad alergikom prečistením vzduchu od peľov. Zvlhčovače dokážu vzduch zvlhčiť, aby ľudská sliznica nebola vysušená. Odvlhčovače vzduchu naopak znižujú vlhkosť, ktorá napomáha výskytu baktérií.

kľúčom k zdraviu jePrevencia a imunita

Pleť

Pleť citlivo reaguje na rôzne zmeny prostredia. Podpisuje sa na nej ako náš zdravotný stav, tak zlé klimatické podmienky. Následkom toho pleť starne, tvoria sa vrásky alebo nevzhľadné akné. Ako možno týmto prejavom predísť? V prvom rade nezanedbávať pravidelné čistenie pleti a používanie pleťových krémov, ktoré poskytujú hydratáciu a výživu, a niekoľkokrát týždenne nanášať na vyčistenú pleť masku alebo vyživujúce oleje. Pre náročnejších odporúčame prístroje na starostlivosť o pleť a pripomíname, že dôležitou prevenciou proti starnutiu je používanie opaľovacích krémov.

Pravidelná starostlivosť o pleť a prípravky určené pre váš pleťový typ sú základnými stavebnými kameňmi zdravej pokožky. Okrem základnej čistiacej starostlivosti a nevyhnutnej dennej aj nočnej hydratácie naneste na vašu pleť aspoň raz za týždeň pleťovú masku, ktorá ju regeneruje a vyživuje do hĺbky. Špeciálnu starostlivosť venujte očnému okoliu. Predídete tak tvorbe očných vrások, nevzhľadných vačkov a kruhov pod očami.

Vlasy

Kvalitu vlasov ovplyvňuje predovšetkým náš životný štýl a prostredie, v ktorom sa najčastejšie pohybujeme. K typickým problémom patrí nadmerné vypadávanie vlasov alebo šupinateniu vlasovej pokožky. Našťastie dnes už existuje rad prípravkov, ako sú šampóny proti padaniu vlasov alebo prípravky proti padaniu vlasov, pomocou ktorých možno tento problém včas zastaviť. Obnovu vlasov je vhodné podporiť šampónmi na rast vlasov. Šampóny proti lupinám a na seborei používajte vždy pri zhoršenom stave pokožky hlavy a nezabudnite ani na vlasové kondicionéry, ktoré vlasy vyživujú a chránia.

Podstatou krásnych vlasov je ich zdravie a vitalita. Oboje možno dosiahnuť vhodnou starostlivosťou o vlasy a vlasovú pokožku, vyberajte preto takéto šampóny a vlasové prípravky, ktoré vždy zodpovedajú konkrétnemu typu vašich vlasov. Na hĺbkovú výživu vlasov voľte prírodnú cestu, ideálne sú v tomto prípade rôzne masky a zábaly z olivového oleja. Rovnako dobre vám poslúži tiež kokosový olej. A ako sa zbaviť lupín? Dôležité je odhaliť príčinu a zvoliť správnu starostlivosť o vlasovú pokožku.

Zuby

Ako možno najlepšie predchádzať zubnému kazu a paradentóze, najčastejším problémom ústnej dutiny? Okrem pravidelnej starostlivosti a techniky čistenia zubov je tiež dôležité vybrať vhodný typ kefky a zubnú pastu s účinným zložením. Pred výberom odporúčame konzultáciu s odborníkom, či je pre vás vhodnejšia manuálna kefka, alebo kefku elektrickú. Rovnakú starostlivosť ako zubom venujte aj ďasnám. Na čistenie medzizubných priestorov používajte medzizubné kefky alebo stále obľúbenejšie ústne sprchy. Nezabudnite na dezinfekciu ústnou vodou, ktorou celý čistiaci proces zakončíte.

Ako na zdravé zuby? Základom je pravidelné čistenie, a to ideálne po každom jedle. Technika čistenia zubov sa potom odvíja od toho, akú kefku používate. Či už manuálna zubná kefka, alebo kefka elektrická, vždy je dobré nechať si odborne vysvetliť, ako čistenie vykonávať. Zvýšenú pozornosť venujte aj medzizubnému priestoru, predídete tak zubnému kazu aj nepríjemnej paradentóze. A nezabudnite – správne čistiť je potrebné aj detské zúbky, ktoré sa začínajú prerezávať okolo 6. mesiaca.

Duševná hygiena

Každodenne sme vystavovaní rôznym vplyvom, ktoré nepriaznivo pôsobia na náš organizmus. Podporou vlastnej duševnej rovnováhy získate potrebnú odolnosť, vďaka ktorej predídete mnohým zdravotným ťažkostiam. Jednou z ciest je terapia svetlom. Je ideálna pre relax a zároveň uľaví od bolesti svalov či kĺbov. Harmónia tela a ducha dosiahnete kombináciou zdravého životného štýlu vo dne a kvalitného spánku v noci. Práve k jeho stabilizácii aj zlepšeniu prispievajú monitory spánku alebo psychowalkmany. Duševnú kondíciu podporte aj aktívnym pohybom, ideálne cvičením jogy.

Domáce testy

Vedeli ste, že v dnešnej dobe existuje celý rad testov na domáce použitie, ktorých výsledok sa dozviete už o pár minút? Použitím niektorého z nich si najprv sami potvrdíte vašu domnienku, ktorú potom môžete konzultovať s príslušným špecialistom. Majte prehľad o svojom zdravotnom stave! Hodnota CRP, mužská plodnosť, neznášanlivosť lepku, črevné ochorenia, žalúdočné ochorenia, cholesterol, nedostatok železa, zápal močových ciest, borelióza, chlamýdie, ale aj zistenie alergie alebo test na prítomnosť drog, to všetko môžete pomocou domácich testov zistiť.

To ma zaujíma

aby ste sa cítili dobre, zaručíKondícia a výživa

Diéta

Riešite svoju telesnú hmotnosť či zdravotné ťažkosti, ale stále sa vám nedarí docieliť ideálnych proporcií a dobrej kondície, hoci bio potraviny a RAW tyčinky sú bežnou súčasťou vášho jedálnička? Možno ste ešte nenašli spôsob stravovania, ktorý je pre vás vhodný. U niekoho zafunguje diétny program založený na zvýšenom príjme proteínov, inému stačí zdravá výživa alebo alternatívna strava, ktorá telu dodá všetky potrebné látky a je okamžite pripravená na konzumáciu. Nezabudnite dopĺňať dôležité vitamíny a budete na dobrej ceste k dokonalému telu a zdraviu.

Ako nepribrať a udržať si zdravie v sedavom zamestnaní? Stačí dodržiavať niekoľkých tipov, najmä sa zdravo a vyvážene stravovať a dopriať si dostatok pohybu. Čo sa týka doplnenia energie a dôležitých látok pre telo, v dnešnej dobe máme na výber veľa potravín vo forme nápojov, ako je napr. Satura drink či tekuté jedlo MANA. Ak dávate prednosť skôr klasickým pokrmom, vyberte proteínovú diétu Prodietix. Zaujímavým doplnkom stravy sú tyčinky SENS zo svrčej múky, ktorá je skvelým zdrojom bielkovín.

Meranie

Dosiahnutie vynikajúcich športových výkonov, skvelá fyzická kondícia, ideálna telesná váha, to sú sny mnohých z nás. Ako sa ale k týmto výsledkom dopracovať, keď chýba motivácia? Ako zistiť mieru vlastných pokrokov? Sledovanie úbytku hmotnosti, nárastu svalovej hmoty a celkovej telesnej kondície zaistia inteligentné osobné váhy s mnohými funkciami. Pomocníkom nám môžu byť aj moderné fitness náramky a športtestery, ktoré motivujú k pohybu a plneniu športových cieľov a zároveň dokážu sledovať a analyzovať pohybové aktivity, priebeh spánku, ale aj upozorniť na dlhé leňošenie.

Základom správneho tréningu je popri samotných cvikoch tiež sledovanie tepovej frekvencie. Aby bolo maximálne presné a výsledky neboli zavádzajúce, je potrebné sa spoľahnúť na správne vybavenie. Ideálne sú fitness náramky. Začiatočníkom nezostáva než doporučiť fitness náramky X-Fitpolo a X-Fit GPS. Špičkovým výrobkom pre náročných, ktorý oceníte v širokej palete športov, sú multisport hodinky Garmin vívoactive.

Aktivity

Aktívne športové vyžitie, rovnako ako dobrá psychická kondícia, veľmi prospieva nášmu zdraviu. Zaisťuje nám telesnú vytrvalosť, silu i zdatnosť a posilňuje imunitu. Zároveň si vďaka športu dokážeme udržať ideálnu telesnú hmotnosť, prípadne zhodiť nadbytočné kilogramy, bez potreby držať redukčné diéty. Či už sa vaším životným štýlom stane fitness či joga, ktoré pomôžu k posilneniu svalov a správnemu držaniu tela, alebo to budú skôr aktivity vonkajšieho rázu ako cyklistika a behanie, vedzte, že ste rozhodne na dobrej ceste k trvalému pevnému zdraviu.

Pravidelné cvičenie aj športovanie je základom udržania si dobrej kondície. Ak začínate so zdravším životným štýlom, pozrite na najlepšie športy na chudnutie. Na dosiahnutie lepších výsledkov a regeneráciu sú k dispozícii tréningové pomôcky SKLZ. Jednou z najobľúbenejších aktivít je určite beh. Viete ale, ako správne behať? Ak áno, a chcete pokračovať aj za nepriaznivého počasia, poslúži vám bežecký pás.

To ma zaujíma

pomôžeme hladko zvládnuťTehotenstvo a materstvo

Dojčenie

Materské mlieko je to najlepšie, čo môžete svojmu bábätku poskytnúť. Aby mal proces dojčenia hladký priebeh, podporte tvorbu materského mlieka dojčiacim čajom a v prípade nedostatočnej laktácie majte po ruke odsávačku mlieka alebo klobúčiky na dojčenie formujúce bradavky. Pre vlastné pohodlie noste dojčiacu podprsenku a prsné vložky, ktoré zachytia pretekajúce mlieko. Mnoho mamičiek dnes nedá dopustiť na vankúš na dojčenie, ktoré zaistia pohodlnú polohu pri dojčení vám aj bábätku. Používanie cumlíka je otázne. Dokáže síce dieťatko upokojiť, na dojčenie však môže mať negatívny vplyv.

Dojčenie je najprirodzenejšia forma kŕmenia novorodenca. Nie vždy ale ide všetko hladko, a potom mamičke pomôže odsávačka materského mlieka. Hlavné je nepanikáriť a riadiť sa vlastným inštinktom a radami odborníkov. Mýtov a neprávd okolo dojčenia je totiž veľa. Vhodné je naladiť sa s bábätkom na rovnakú vlnu a prirodzene vnímať jeho potreby. To vám potom pomôže aj s rozhodnutím, kedy a ako prestať dojčiť.

Pre zdravie bábätka

S príchodom bábätka je potrebné zabezpečiť všetko potrebné pre jeho zdravie a bezpečie. V noci aj cez deň bábätko postrážia monitory dychu alebo detské pestúnkybezpečnostné zábrany. Vďaka dojčenskej váhe zistíte, či bábätko správne priberá, a či nie je potrebné podporiť jeho vývoj detskou výživou. V domácej lekárni by nemal chýbať detský teplomer a odsávačka hlienov pre prípad choroby. Využijete aj praktický vreckár, do ktorého sa zmestia potreby na prebaľovanie ako plienky, krémy na zapareniny a ďalšia detská kozmetika.

Častý a dlhodobý plač môže u novorodencov spôsobovať dojčenská kolika. Na riešenie tohto problému existujú rôzne odporúčania, každému dieťatku uľaví totiž niečo iné. Medzi osvedčené rady patrí napríklad nosenie bábätka s miernym vlnením alebo príjemný kúpeľ, ktorý uľaví boľavému brušku. Mamičky potvrdzujú, že tieto nepríjemnosti začínajú od prvých týždňov a trvajú do niekoľkých mesiacov, často vymiznú po zavedení prvých príkrmov.

Potreby pre mamičky

V období tehotenstva by sa o seba mala nastávajúca mamička vhodne starať pomocou špeciálnej kozmetiky pre mamičky a tiež užívať potrebné doplnky stravy pre tehotné a dojčiace. Včasným používaním krému na strie predídete nevzhľadným jazvičkám, krém na bradavky ošetrí drobné trhlinky a intímny gél sa stará o jemné ženské partie. Dôležité je tiež často odpočívať a dbať o svoje duševné zdravie a pohodu. Príjemný relaxačný kúpeľ obohatený o voňavú penu alebo olej do kúpeľa vás pekne uvoľní, čítanie kníh o rodičovstve vás na všetko pripravia a zodpovedajú vaše prípadné otázky.

Starostlivosť o zdravie v tehotenstve je zásadná nielen pre mamičku, ale aj pre správny vývoj bábätka. Je potrebné vedieť, čo jesť a nejesť v tehotenstve a strážiť optimálny príjem vitamínov a minerálov. Pri ťažkostiach voľte radšej prírodnú bylinnú cestu, väčšina chemických liekov sa totiž v tehotenstve neodporúča kvôli riziku poškodenia plodu. A nezabúdajte počas tehotenstva ani na starostlivosť o pokožku a dostatok pohybu, vhodné je vyskúšať napríklad tehotenskú jogu.

Tehotenské potreby

S rastúcim bruškom zohľadnite niekoľko dôležitých vecí, ktoré uľahčia priebeh vášho tehotenstva. Svoju stravu obohaťte o doplnky stravy pre tehotné, ktoré dodajú vášmu telu potrebné vitamíny a živiny. Cez deň noste tehotenský brušný pás, uľavíte namáhaným chrbtovým svalom. V aute sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie s tehotenským pásom do auta. Monitoring nenarodeného bábätka kedykoľvek skontroluje jeho srdcovú aktivitu a tašku do pôrodnice si radšej zabaľte s predstihom, okrem iného by v nej nemali chýbať popôrodné vložky ani popôrodné nohavičky.

Pred príchodom bábätka v sebe môžete pociťovať zmätok a obavy. Aby ste sa vyhli neistote, je dobré vedieť, ako sa pripraviť na príchod bábätka. Hneď spočiatku si naštudujte tehotenský kalendár, nech viete, kedy máte absolvovať aké vyšetrenia a čo pri nich máte očakávať. A aby vás nič neprekvapilo, zistite si, na čo si máte dať v tehotenstve pozor a čo so sebou do pôrodnice.

To ma zaujíma

zažeňte nadobroAlergiu

Úprava vzduchu

Pri astmatických ťažkostiach aj alergiách prináša úľavu čistý vzduch bez prachu a alergénov. Riešením na úpravu vzduchu v miestnosti sú čističky vzduchu, ktoré zabezpečia odstránenie vírusov, baktérií aj toxických látok. V prípade nízkej vlhkosti ovzdušia (najmä vo vykurovacej sezóne) oceníte zvlhčovače vzduchu, ktoré zaistia ideálnu 50 % vlhkosť ovzdušia v domácnostiach. Zvlhčovače s teplou parou zároveň znížia aj šírenie mikroorganizmov. Naše zdravie však ohrozuje aj nadmerná vzdušná vlhkosť. Tu je vhodné využiť odvlhčovače vzduchu, ktoré zamedzujú množeniu baktérií a vzniku plesní.

Alergie nespôsobujú iba jarné pele, treba ich riešiť aj v zimných mesiacoch. V domácnostiach menej vetráme a vzduch v miestnostiach je zvyčajne veľmi suchý. Vo vykurovacom období budú účinnou zbraňou zvlhčovače vzduchu. Celoročne je výhodné využívať čističky vzduchu, ktoré výrazne obmedzia výskyt alergénov v domácom prostredí. Alergia nemusí byť nutne trápením. Hoci sa jej nedokážeme úplne zbaviť, môžeme potlačiť príznaky a zvýšiť si tak kvalitu bežného života

Parné čistenie

Alergia na prach a roztoče nám spôsobujú nepríjemné zdravotné komplikácie. Účinnými pomocníkmi pri likvidácii alergénov v domácnostiach sú parné technológie. Parné mopy a parné čističe nás bez chémie zbavia všetkých nečistôt, choroboplodných zárodkov aroztočov. Parné vysávače navyše pomôžu od nepríjemných plesní. V rámci obmedzení množstva alergénov v našom najbližšom prostredí je vhodné ošetriť parou aj odevy. Bielizeň, ktorá prejde cyklom parnej práčky, je zbavená nežiadúcich alergénnych častíc. Následným využitím parnej sušičky antibakteriálny efekt ešte podporíte.

Alergia na hmyz

Alergia na bodnutie hmyzom môže mať pre niektorých z nás až fatálne následky. Jednoduchým riešením, ako sa ochrániť vonku aj v domácnosti, sú odpudzovače a lapače hmyzu. Rýchlu aplikáciu zaistia odpudzovače hmyzu vo forme repelentného spreja, telového mlieka či náramku. Elektrické odpudzovače jednoducho zapojíte do zásuvky v ktorejkoľvek miestnosti, sú bezpečné aj v detskej izbe. Na účinnú likvidáciu lezúceho aj lietajúceho hmyzu stavte na lapače hmyzu, napríklad vo forme nástrahy. Ak potrebujete pokryť väčšiu účinnú plochu, skvele vám poslúžia elektrické lapače hmyzu.

Zdanlivo banálne bodnutie hmyzom je vždy nepríjemné, pre niektorých z nás však môže niesť až fatálne následky. Prevencia je samozrejme prvým krokom, ale nie vždy sa problematickej situácii môžeme vyhnúť. Ste si istí, že sa dokážete účinne zbaviť neželaného osieho hniezda? Viete, ako postupovať pri vyberaní prisatého kliešťa? Aj základné povedomie o vhodnom postupe vám pomôže v kritickej situácii zachovať pokoj a bez následkov ju vyriešiť.

To ma zaujíma
WEB1